1

Temat: USB -> XEGS interface klawiatury

Cześć,

W ramach potrzeby (brak klawiatury do xegs) i trochę zabawy zrobiłem sobie taki interfejsik.
Tak tylko informacyjnie piszę ale jakby ktoś miał taką potrzebę to mogę podać więcej info.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10134

Post's attachments

IMG_3523.JPEG 1.57 mb, liczba pobrań: 2 (od 2023-01-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

Ja nie potrzebuję, ale Dawaj więcej info dla potomnych :)

3

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

Ano.... jak wyżej.

4

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

Jak wyżej i powyżej:)

5

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

Interesujące. Opisz coś więcej.

6

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

Zasadniczo projekt godny rozwinięcia - o ile pamiętam, sama klawiatura (włącznie z folią) jest taka sama jak w zwykłym Atari, więc na pewno można to rozwiązanie także zastosować wewnątrz Atari XL/XE (chociaż pewnie sygnały będą do wzięcia bezpośrednio z płyty).

Sikor umarł...

7

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

W klawiaturze XEGS siedzi dokładnie taki sam mechanizm (membrana, klawisze) jak w innych XE. Zdaje się, że membrana w wersji dwuwarstwowej czyli klawiatura gumkowa. Nie wiem czy były wersję na sprężynkach z membraną jednowarstwową. Problemem jest nakładka na klawisz Help.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

Chciałem coś na szybko i tanio więc stąd ten pomysł. 
RP2040-Zero czyli Raspbery Pico w mniejszej obudowie.
SW korzysta z biblioteki tinyUSB - jako host.
Do wejść uC podłączone (poprzez 74ls06) linie K0-K5
Wyjścia uC również poprzez 74ls06 podłączone do KR1 i KR2.
W zasadzie nie ma magii. Wciśnięty klawisz mapujemy na kod K0-K5 i ustawiamy odpowiednio KR1 i KR2 w momencie, gdy KR0-KR5 będą w odpowiednim stanie.

Jeden problem dla zwykłego XE/XL to czas startu interfejsu (na razie nie mierzyłem, ile) i enumeracji klawiatury usb a jak wiadomo czasami potrzebujemy na starcie mieć wciśnięty option/start czy inne :)
W XEGS te klawisze są na płycie. Jak będzie taka potrzeba to coś wymyślę, np. można przytrzymać linię resetu do tego czasu (są jeszcze 4 wyjścia z uC dostępne od ręki) lub jakoś na osobnych liniach te klawisze działające od razu bez czekania na usb enum.
Chyba żeby zasilać interfejs zewnętrznie.

Ponieważ mam jeszcze CPC z zepsutą klawiaturą to tam również uruchomiłem ten interfejs, więc jakiś potencjał jest.

Jeżeli rzeczywiście będzie zainteresowanie to spróbuję wystawić jakiś projekt na githubie.
Na razie chodzi mi po głowie jeszcze jakaś automatyzacja (sekwencja) znaków oraz inne mapowanie klawiszy.
Dodatkowo, ponieważ w XEGS dwa wejścia w złączu są wolne, chciałem poeksperymentować np. jedno właśnie na reset a drugie do innego klawisza np. start albo jeszcze coś innego.

9

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

MGor napisał/a:

potrzebujemy na starcie mieć wciśnięty option/start czy inne :)
W XEGS te klawisze są na płycie.

W 1MB Ultimate (a może i w innych rozszerzeniach) aby wejść do SETUPu potrzebny jest boot z wciśniętym HELP, a w XEGS on jest na zewnętrznej klaw.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

ja wchodzę (w xegs) help+reset i to działa...

11

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

To już po zabootowaniu, tak? No, najwyżej trzeba by  w ten sposób.
Bo przed zabootowaniem rozpoznanie wciśnięcia Help się nie wyrabia?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: USB -> XEGS interface klawiatury

Tak, po zbootowaniu. Nie sprawdzałem przed, nie wpadłem na to... sprawdzę w wolnej chwili.