Temat: Badanie konsumenckie #1 :-)

No cześć,
Załóżmy że kolekcjonujesz rzeczy z naszej "branży" typu dyskietki, kasety, książki, czasopisma, itp., itd.
Czy wolisz takie rzeczy kupować:
1) W dużych zestawach typu "mixed / assorted lot" czyli duża ilość w jednej aukcji/ogłoszeniu, mimo że może okazać się, że część tytułów ci się zdubluje, albo część zestawu Cię nie interesuje. No trudno, najwyżej duble i nieinteresujące elementy sprzedasz/wymienisz, ale za to obserwujesz/licytujesz/płacisz za jedną aukcję, oszczędzasz czas i może koszty przesyłki.

Przykład #1 - "100+ dyskietek z grami, część amiga, część atari st, może też pc, sprawdziłem dwie do amigi, więcej nie mam czasu, a atari nie mam. dokładam pudełko, ale zdezelowane" :-)
Przykład #2 - "50+ kaset z grami, commodore 64, atari xe i kilka niewiadomych, plus parę książek - 'Basic dla początkujących', 'Logo dla Spectrum' i gratis joystick 'jako uszkodzony' może być sprawny" :-)
Przykład #3 - "części do starych komputerów, karton kabli do C64/Amstrad, myszka ST, joystick retro PC, instrukcja Optimus'

2) W mniejszych zestawach, posortowanych jakoś tematycznie, np. per platforma lub producent, itp., czy lepiej trafiające w twoje potrzeby. Może kilka Ci się zdubluje, ale za to przesyłka rozłoży się na więcej sztuk, niż gdyby były sprzedawane każda osobno, no i nie ryzykujesz że wygrasz np. 1-2 licytacje, a przegrasz kilka innych interesujących i przesyłka będzie stosunkowo droga "per sztuka".
Przykład #4 - "43 dyskietki tylko Atari XE - oryginały" - i widzisz że co najmniej kilka już masz
Przykład #5 - "10 numerów Tajemnice Atari z lat 1991-93" - i widzisz że co najmniej kilka już masz
Przykład #6 - "6 kaset C60 i C90, BASF, TDK, Stilon. W innej aukcji mam dyskietki"

3) Jako pojedyncze sztuki, bo płacisz konkretnie za to co chcesz, nie zawalasz domu dublami, nie musisz ich później wystawiać na sprzedaż, nawet jeżeli trzeba się naklikać powiedzmy w 5 aukcjach z 15 jakie aktualnie ma ten sprzedawca, lub  mimo że przesyłka będzie znaczną częścią całej kwoty, np. jedna wygrana książka/kaseta za 25zł + paczka 14zł.
Przykład #6 - "Moje Atari nr 1. Inne numery w osobnych aukcjach"
Przykład #7 - "dwa jednakowe joysticki do Atari/C64/Amiga"
Przykład #7 - "jedna kaseta C60 TDK"

Można mnożyć przykłady, ale już na pewno kojarzysz wiele podobnych ogłoszeń/aukcji jakie widywałeś na portalach aukcyjnych, czy na forach w działach 'kupię/sprzedam'.

Oprócz zagłosowania w ankiecie u góry (widoczna dla zalogowanych), nie krępuj się :-) w dopisaniu poniżej dokładniejszych powodów swojego głosu, albo swoich dokładniejszych preferencji, ew. przykładów z życia gdzie np. coś Cię zniechęciło do zakupu.

Myślę że wielu z nas ma sporo gratów do odsprzedania (ja też) i warto wiedzieć jak najlepiej trafić w gusta poszukujących, a nie odstraszać i zostawać dalej z zagraconą chatą ;-)

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2023-05-31 22:26:23)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: Badanie konsumenckie #1 :-)

1) niestety obecnie w większości wypadków nie ma możliwości trafienia czegoś "na sztukę", trzeba kupić zestaw (ebay)
2) j.w.
3) chciałbym, moja ulubiona opcja, ale ilość wystawianych pozycji jest zbyt mała.

3

Odp: Badanie konsumenckie #1 :-)

@Adam,
Zakupił bym trochę dyskietek ds qd 96tpi.
Jakbyś coś miał, to sam wiesz ;P

p.s oczywiście te męskie 5 i 1/4 cala :)

Ostatnio edytowany przez AS... (2023-05-31 23:34:04)

4

Odp: Badanie konsumenckie #1 :-)

No ale bardzo dużo zależy od różnicy w cenie :). Jak mały koszt to można zaryzykować zestaw typu kot w worku. Przy wyższym koszcie chęć ryzyka gwałtownie spada.

Chyba, że ktoś przejawia cechy hazardzisty. Wtedy zależność może być odwrotna :).

5

Odp: Badanie konsumenckie #1 :-)

Kiedyś kupowałem w dużych zestawach bo było taniej, szczególnie jak się sprzedało niepotrzebne rzeczy.

Jednak ostatnio kupuję tylko to co chcę, szczególnie odkąd sprzedawanie jest upierdliwe przez idiotów licytujących dla samej licytacji.

6

Odp: Badanie konsumenckie #1 :-)

@ccwrc, jak masz na myśli kartridże albo kasety, to na ibeju widuję zarówno wystawiane pojedynczo jak i w zestawach. Może po prostu już masz wszystkie i tych nie zauważasz? :) Inna sprawa to koszty przesyłek z ibeja USA lub UK, tak jak pisze @prz. Ja w ankiecie mam głównie na myśli nasz rynek.

@AS... przecież wiesz, że ja wiem że Ty byś kupił:) Będą za czas jakiś, zapewne w opcji nr 2 - w pakietach jednej marki, jednego typu i przetestowane.

@prz, a ja czasem mam wrażenie że hazardzistów jest więcej, bo widzę że mniej ofert jest w ogłoszeniach z towarem pogrupowanym, przetestowanym i z wyraźnymi zdjęciami, niż w takich z jednym niewyraźnym zdjęciem i opisem typu "mix, sprzedaję jako uszkodzone". Może w tych drugich licytują ci wspomniani przez @lopeza :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Badanie konsumenckie #1 :-)

To bardzo dobra wiadomość :)

8

Odp: Badanie konsumenckie #1 :-)

@uicr0Bee

Nie napisałeś, że chodzi głównie o rynek PL :)

Jak dla mnie to na naszym rynku jest straszna bieda (ofertowa). Co do mojej choroby (filozofii? Jak zwał tak zwał, mniejsza o to): nawet jak coś mam to szukam czegoś w lepszym stanie (jedno zagięcie na okładce mniej ma znaczenie) i jak uda się zdobyć to wersję w gorszym stanie puszczam na wolność.