1

Temat: Stacja dyskietek OSDC-029

Hej,
Na początek witam bo jestem tu nowy i jako taki mam pytanie.
Świeżo nabyte Atari 520STFM z jedyna wada - nie działa teoretycznie stacja dyskietek (jak w temacie OSDC-029 Citizen).
Ponieważ po zbootowaniu na pulpicie widzę dwa napędy i trochę pogooglowałem, i zastanawiam się czy to nie kwestia ustawienia stacji jako DS0. Niestety jestem Atarowcem z odsyzku (pierwszy komp Atari 400, potem 800XL a potem C64 i Amiga) chciałbym reaktywować w pełni tę maszynkę, zwłaszcza, że trafił mi sie fajny egzemplarz z 2MB RAMU, i rwę się, żeby pobawić się STekim.
Wymontowałem stację oblukałem dookoła i jest to Ciztzien OSDC-029, jedyne zworki jakie znalazłem, które mogłyby odpowiadać za potencjalne zmiany DS0/DS1 (zakładam ze powinien być widoczny 1 a nie 2 napędy na pulpicie) znajdują się za gniazdem zasilania (załączam zdjęcia) - może ktoś doradzić? Wszelkie Goteki odstawiam jako last-resort, chyba zbytnio mam sentyment do dźwięku normalnego napędu :).

Post's attachments

IMG_20230818_131345_.jpg 25.81 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20230818_230324.jpg 252.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20230818_230351.jpg 15.73 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

Stacja atarowska jest ustawiona domyślnie na DS0. Atari domyślnie pokazuje dwa napędy, z czego obydwa są obsługiwane przez ten sam fizyczny napęd (przy przejściu z A na B prosi o przełożenie dyskietki). Także to zachowanie jest normalne.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

Czyli jeśli jeśli nie czyta dyskietek to faktycznie napęd padnięty. To jeszcze pytanie, jeśli nie mam żadnej dyskietki, mogę w jakiś prosty sposób spreparować na zwykłym PC, choćby czysty dysk, którym mógłbym potwierdzić, że napęd jest faktycznie niesprawny?
Info , które znalazłem sugeruje ze mogę sformatować dysk pod Windowsem (ale czy normalny windowsowy format, czy np spod emulatora), ale zazwyczaj w takich informacjach jest założenie pewnych oczywistości, o których nie mam pojęcia. Mam antyczny laptop z Win95 z FDD, ale też napęd USB z chin. Zakładam, że pierwsze rozwiązanie byłoby lepsze.

4

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

Możesz normalnie na PC. FORMAT A: /T:80 /N:9.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. To dla zamknięcia tematu i nie przedłużania, czy to prawda, że jeśli stacja okaże się martwa to można zastosować taką zwykłą ze starego PC, która posiada jumperki do konfiguracji DS0/DS1 ?

6

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

Tak, moja stacja oryginalna dawno zmarła i używam właśnie PC'towej, ale akurat nie mam zworek do przełączania DS0/DS1, tylko tam "niestety" trzeba było to przelutować.

7

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

jury napisał/a:

ale akurat nie mam zworek do przełączania DS0/DS1, tylko tam "niestety" trzeba było to przelutować

Lub przełożyć odpowiednie kabelki na taśmie, o ile dobrze pamiętam...

Sikor umarł...

8

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

Wielkie dzięki za odpowiedzi.
Sama informacja, że się zastąpić FDD mi wystarczy :), na wypadek jeśli aktualny napęd faktycznie jest martwy.
Mam zajęcie na weekend.
Jeszcze raz dzięki!

9

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

snape napisał/a:

Mam antyczny laptop z Win95 z FDD, ale też napęd USB z chin. Zakładam, że pierwsze rozwiązanie byłoby lepsze.

Tak, lepiej w "prawdziwej" stacji, w wierszu poleceń Windows, na 720k, poleceniem jakie podał wyżej dely.
Ja czasem coś do przeniesienia na szybko, nagrywam też w stacji USB, jednak taki zapis po pewnym czasie w ST po prostu przestaje być czytany. Niemniej, dla testu, na dobrej dyskietce powinno zadziałać (z tym że jeżeli dobrze kojarzę, ktoś zgłaszał że niektóre stacje USB, "nie umią" formatować na 720k, tylko 1.44M).

Lepiej używać dyskietek DD, nie HD. Choć, to znów zależnie od egzemplarza stacji w ST - jedne egzemplarze radzą sobie lepiej, inne gorzej z dyskietkami HD sformatowanymi na 720k.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2023-08-21 18:59:12)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Stacja dyskietek OSDC-029

A ja na początek proponuję próbę formatu na samym ST. Robimy to z systemu bezpośrednio.

Sikor umarł...