1

Temat: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

W związku z ostatnim tematem dot. sprzedaży butów mam pytanie do Szanownych Użytkowników. Czy uważacie, że atari.area to odpowiednie miejsce do sprzedawania rzeczy zupełnie nie mających związku z komputerami, konsolami itp.?

Oczywiście nie chodzi mi wyłączenie możliwości ogłaszania się z elektroniki luźno związaną z naszym hobby (np. telewizory, sprzęt audio, czy magnetowidy), ale właśnie o takie rzeczy, jak buty, ciuchy, pralka, względnie narty.

Ankieta potrwa tydzień.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Ja zacytuję regulamin, zdaje się, że to było przyczyną "eskalacji napięcia" :D
Cyt: "Jeśli nie podano ceny to dyskusja o wartości będzie przeprowadzana publicznie w wątku i proszę nie mieć wtedy do nikogo pretensji."

OP podał cenę, reszta wynikała z tego, że ktoś uznał, że cena jest za wysoka/niska i to skomentował. IMHO trochę niepotrzebnie, bo powstał ferment.

Problemem i jednocześnie zaletą tego forum jest jego niszowość. Jeśli używane skarpety (bez loga C64) będą się pojawiały w częstotliwości 5-10 na dzień to można to odczuwać jako niedogodność. Na dzień dzisiejszy dział sprzedaży 'pozostałe' jest na tyle w 'stylu zombie', że skarpety jedynie trochę go ożywiają.

Edyta: kasując możliwość wystawiania przysłowiowych skarpet uwali się jednocześnie aukcje charytatywne. Ja w nich nic złego nie widziałem, nawet jeśli w żaden sposób fanty nie były powiązane z komputerami.

Ostatnio edytowany przez ccwrc (2024-01-09 22:28:37)

3

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Aukcje charytatywne wystawiał tylko w sumie Javalonde i w większości były jednak związane z retro hobby ,może poza piłkami ;-).

Proponuję jednak rozejść się i wrócić jak problem zacznie się rozszerzać, bo to mógł być jednostkowy przypadek :-)

4

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Widzę "Kierownik Zamieszania" mnie nie zablokował, to też dodam od siebie jeśli można.
Proponuję zakazać w regulaminie komentowania ofert. To trochę ukróci niepotrzebne dyskusje, jak w wątku, który mamy na myśli.
Pan X wystawia ofertę i to rynek, czyli kupią/nie kupią, zweryfikuje czy przesadził z ceną, a nie nudzący się użytkownicy komentujący wszystko i wszystkich, znafcy tematów.
Po drugie widziałem tu masę ofert z "przesadzoną" ceną i nikt nie skomentował, czyli rzeczywiście coś jest na rzeczy i może te buty kogoś rozwścieczyły i pokąsał właściciela ;)
Co do ankiety, zagłosowałem.

5

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

" Proponuję zakazać w regulaminie komentowania ofert."
no nie. np. jeśli w opisie oferty będzie widać, że ktoś kogoś chce w ciula zrobić, - to czemu ma nie być prawa na zareagowanie ?
ed. i nie chodzi mi o ceny (na zasadzie 'kto bogatemu zabroni')

Ostatnio edytowany przez takron27 (2024-01-10 09:55:48)

6

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Nie wiem o jakich butach piszecie bo tamtego wątku nie śledziłem natomiast co do ofert jakichkolwiek to uważam, że powinno być zakazane wstawianie ofert które zostały wystawione też na innych stronach - albo chcesz sprzedać tutaj (a nie na 15 forach) i podajesz cenę i się ewentualnie licytujemy wszyscy albo wypad z jakimiś linkami z alledrogo, itp. no chyba, że jest to np. auckcja WOŚP to jestem skłonny nawet wziąć w takiej udział bo w każdy szczytny cel warto wspomóc. Co do ofert jakichś butów... no jakby były w jakiś sposób związane z komputerami/konsolami retro to jeszcze ok ale tak... no nie bardzo, za chwilę ludzie zupełnie nam obcy, zaczną robić sobie z forum kolejne olx...

Ostatnio edytowany przez TMK (2024-01-10 09:57:51)

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

7

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

takron27 napisał/a:

jeśli w opisie oferty będzie widać, że ktoś kogoś chce w ciula zrobić, - to czemu ma nie być prawa na zareagowanie ?

Bo tak jest na całym internecie, wejdź na all... ol... nie widzisz tam ofert z 3x większa ceną niż u innych sprzedających?
Litości, jak ktoś kogoś chce w ciula zrobić to niech robi, wina ciula ;)
Jak widać handel wolnorynkowy jest w odwrocie, może zróbmy cennik co ile może kosztować i po sprawie.
Tu na forum 90% ofert jest z ceną  niższą niż na portalach sprzedażowych, ale to nie wynika, że sprzedający jest "ciulem" tylko chce, żeby sprzęt trafił do zaufanych kupujących, kto broni próbować sprzedaży w drugą stronę?
Oferta "powisi" miesiąc i zniknie, bo przecież nikt nie kupi.
Czy wchodząc na all... i widząc przesadzoną cenę, wysyłasz do sprzedającego upomnienie?
Zareagować zawsze możesz, jest link do "Zgłoś".

Ostatnio edytowany przez piwkooo (2024-01-10 11:05:05)

8

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Cena ceną, została podana na forum publicznym i na forum została skomentowana. Podobno mamy wolność słowa.

Tam bardziej poszło o to, że na zwrócenie uwagi o cenę, reakcja była, delikatnie mówiąc, nieuprzejma, a potem było tylko gorzej.

9

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Wolność słowa ma działać w obie strony, czy myślisz inaczej?
Na serio to co tam napisał kolega 'leonlas' w odpowiedzi na wpis kolegi 'qbahusak' było chamskie?
Pisałeś coś o edycji postu, możesz zacytować czy było coś więcej chamskie i zostało usunięte?
Bo jak ktoś ma tak słaby wentyl który puszcza po słowach z trzeciego wpisu to bałbym się koło niego stanąć i cokolwiek powiedzieć.

10

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

piwkooo napisał/a:

Litości, jak ktoś kogoś chce w ciula zrobić to niech robi, wina ciula ;)

To jest dość hermetyczne forum, wśród osób które się bardziej niż mniej znają i przez wiele lat dział "Kupię / Sprzedam / Zamienię" zapracował na opinię bezpiecznej przystani gdzie trafiają oferty, których sprzedający nie chcą wystawiać na ogólną platformę ze względów hobbystycznych lub sentymentalnych. Nie chciałbym, żeby przerodziło się to w anonimową platformę do "robienia ludzi w ciula". Podpowiem również, że jest to forum czyli miejsce do dyskusji. Jeżeli ktoś decyduje się na wystawienie tu oferty, to powinien z automatu brać na klatę komentarze. To nie platforma aukcyjna. A z całego forum tylko Ty nie zauważasz, że reakcja leonlasa była przesadzona. To daje do myślenia.

Co do zakazywania czy nie zakazywania, to mam mieszane uczucia. Sztywne zakazy mogłyby uniemożliwić zaistnieniu czegoś niestandardowego co wymyka się normom. Z drugiej strony jak ma robi się chlew jak w wątku o butach z agresywnym sprzedającym, to też nie dobrze. Myślę że to jednostkowy przypadek i nie warto dla niego robić punktu w regulaminie.

11

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

laoo/ng napisał/a:

To jest dość hermetyczne forum, wśród osób które się bardziej niż mniej znają i przez wiele lat dział "Kupię / Sprzedam / Zamienię" zapracował na opinię bezpiecznej przystani gdzie trafiają oferty, których sprzedający nie chcą wystawiać na ogólną platformę ze względów hobbystycznych lub sentymentalnych. Nie chciałbym, żeby przerodziło się to w anonimową platformę do "robienia ludzi w ciula". Podpowiem również, że jest to forum czyli miejsce do dyskusji. Jeżeli ktoś decyduje się na wystawienie tu oferty, to powinien z automatu brać na klatę komentarze. To nie platforma aukcyjna..

Wytłumaczyłeś mi. Masz rację. I to jest argument przeciw mojemu argumentowi.
Rezygnuję z propozycji zmiany regulaminu.
Ale "odgłosować" już nie mogę ;)
Chciałem może za bardzo bronić sprzedającego, bo moim zdaniem (jeśli tam wcześniej nie napisał nic bardziej chamskiego) jego odpowiedź była adekwatna do sytuacji.
Ale to tylko moje zdanie, a inni mogą mieć inne.

12

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Do sprzedawania butów są inne portale/aplikacje. Mam mieszane odczucia co do "zaśmiecania" tematycznego forum tego typu ofertami.

oto koło :r przyp "pole 3,142857 * :r * :r przyp "l 2 * 3,142857 * :r przyp "i l / 360 powtórz 360 [np :i lw 1] już

13

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

To może ja się odezwę, "sprawca" całego zamieszania.

Trochę słabe wydaje mi się zabranianie komentowania. Forum jest po to, by komentować.

Jeśli na moją uwagę (bez żadnych emocji, po prostu refleksja, że te buty chodzą po tyle a tyle, i to w Polsce - znalazłem tu sklep) sprzedający zareagował w ten sposób, to _dla mnie_ jest to osoba nieuczciwa, bo tak właśnie reagują nieuczciwe osoby, jak ktoś im "psuje" interes. I to mnie utwierdziło w trafności komentarza, bo przedtem nie byłem pewien. W ten sposób mam pewność, że zainteresowany, jeśli by chciał zakupić, ma pełną wiedzę. Taki jestem. Nieuczciwość - reaguję. Powtarzam - nieuczciwość _dla mnie_ - nikogo tu nie chcę obrazić tylko określam moje podejście.

Jeśli ja bym takie ogłoszenie umieścił i dał cenę, którą ktoś by podważył - to bym się pokajał i albo z niej zszedł, albo zrezygnował ze sprzedaży przepraszając wszystkich. Na pewno nie zareagował bym agresją.

Więc to, co powinno być zabronione, to właśnie takie emocjonalne reakcje, sarkazm, szydzenie, osobiste wycieczki, uszczypliwość i wszelki ofens/agresja. Nawet jako odparcie ataku. Ale to "zabronienie" to każdy powinien mieć wszyte w ramach bycia kulturalnym, a admini powinni reagować w miarę jak najszybciej stosownym komentarzem (na początku)

Co do ankiety - nie głosuję, bo nie mam radykalnego zdania. Ale i tak nie jestem zwolennikiem zabraniania czegokolwiek. Raczej przeciwnikiem.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2024-01-11 02:11:17)

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Jestem za pozostawieniem możliwości wystawiania czego się chce (w odpowiednim podforum rzecz jasna) i możliwości komentowania tegoż. Te drugie będzie działać jak ewentualny repelent na cwaniaków szukających frajerów.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Uważam, że rzecz sprowadza się do tego, że atari.area to jest forum tematyczne skupiające hobbystów w konkretnym temacie, a nie portal aukcyjny czy ogłoszeniowy. To jest trochę zamknięte środowisko, zamknięte grono osób, i jeżeli ktoś tu coś wystawia na sprzedaż, to ma to charakter sprzedaży znajomym, czyli z chęci zrobienia znajomym okazyjnej ceny, czy też puszczenia czegoś w dobre ręce z racji sentymentalno-hobbystycznej. Wchodząc tutaj w ogłoszenia spodziewam się, że jak coś jest wystawione, to sprzedający robi to po koleżeńsku, a nie po cwaniacku. Dlatego komentowanie zawyżonej ceny powinno być dozwolone, a wręcz osoba robiąca taki cwaniacki numer od razu piętnowana.

Nie rozumiem też koncepcji, że ktoś wystawia tutaj na sprzedaż towar, który nie jest ani związany z tematem forum, ani też nie ma żadnej wartości wyjątkowej, żeby chcieć koniecznie sprzedać to znajomemu "w dobre ręce". Przecież logicznie to forum odwiedza promil ludzi zawierających się w zbiorze ludzi odwiedzających portale ogłoszeniowe, więc znacznie lepiej towar wystawić tam, a nie tu. W takiej sytuacji od razu nasuwa się podejrzenie, że skoro tutaj ktoś to wystawia, to znaczy, że szuka jelenia i chce zrobić w ch... kogoś, kto myśli, że spotkał się tu ze znajomymi. Jest takie negatywne powiedzenie, że najlepsze interesy robi się na kumplach...

Myślę też, i zawsze takie miałem przeświadczenie instynktownie, że podforum sprzedaż/inne w zamyśle dotyczy rzeczy luźno związanych lub pokrewnych naszemu hobby. Czyli skoro mamy forum Atari, to np. C64 trafia w sprzedaż/inne. Dlatego zagłosowałem za całkowitym wyrzuceniem możliwości wystawiania np. butów tutaj na sprzedaż.

16

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

Mq wszytko się zgadza, poza przypadkami, że są tutaj również cwaniaki, które polują na takie okazje i zaraz lecą z tym na all.../ol...

zresztą jak wszędzie :)

17

Odp: Sprzedaż rzeczy kompletnie nie związanych z komputerami/konsolami

No to zawsze sprzedający może sprawdzić kim jest kupujący po historii jego działalności na forum i mu nie sprzedać jakiejś perełki jeśli mu się ów kupujący nie spodoba.