26

Odp: IS PLATE już działa

Dobrze jest..
- Zenon zrobił super robotę...!
Galtron się pochwalił przed wcześnie.
Bez testów.
Tak się nie robi!!!!!

- a na is plate sporo osób ostrzy zęby (ja też!).

Dodam że dzieje się coś w tym temacie, będzie dobrze.
To jest cholernie szybkie, będzie chłostane na youtubach ;)

27

Odp: IS PLATE już działa

Mi się wydaje, że źle się złożyło, bo Zenon pochwalił (do czego miał pełne prawo, bo to świetna robota), Galtron pociągną temat sprzedaży. A to wszystko chwilę po tym jak wyszła próba IMHO oszustwa ze strony Galtrona przy sprzedaży Atari STE Azerty jako Qwerty więc ludzie nadal są na niego wkuci i cisną po nim równo.

Ot i stąd g... burza, a najbardziej z tego wszystkiego zapewne obrywa Zenon, bo bierze to wszystko do siebie.

28

Odp: IS PLATE już działa

Nic dodać nic ująć ...
Te rozszerzenie jest piekielne szybkie.

Coś się dzieje w tym temacie.

29

Odp: IS PLATE już działa

Muszę być obrońcą. Co Galtron wniósł do projektu by ożywić to turbo wiem ja. Był moment że powiedziałem THE END.To Galtron łapał kontakty tu i tam bo ja się na tym nie znam. Wręcz zdobył wsad do EPROM, którego znaleźć nie mogłem. A że wszystko działo się szybko i zapętlało się, to znalazłem wsad wcześniej nim mi go dosłał. Nie, nie, to nie rywalizacja kto lepszy. Po prostu nie mogłem usiedzieć bo to turbo działało jak narkotyk. Dzięki jego staraniom namierzyłem różnego rodzaju informacje na temat a że w temacie elektroniki dał mi pełną swobodę, więc tylko doradzał, podpowiadał, etc.... w zamian na siebie wziął zaprojektowanie płytki, wykonanie, lutowanie, testowanie. Słowem ja korzystałem z jego wiedzy on z mojej. Ja korzystam z jego pracy on z mojej. Co w tym dziwnego. Ja też korzystałem z pracy innych.
W sieci są mniej i bardziej ważne informacje, jak się je poskłada w całość coś z tego wychodzi. I wyszło, tyle że teraz utknęło na obsłudze. Idzie w dobrym kierunku. Nawiasem mówiąc dokopałem się do informacji o których rok temu mogłem tylko pomarzyć.
Dziś już wiem że na moim schemacie są dwa błędy. Nie rzutuje to na pracę modułu, jednak schemat nie jest zgodny z oryginałem.

30

Odp: IS PLATE już działa

Schemat nie może nawet być zgodny z oryginałem ponieważ zastosowałem pamięć EPROM nie 4KB a 64KB. Tylko z tego faktu musi być już zmienionych kilka połączeń. Tak jak napisał Zenon/Dial jest kilka różnic ale nie wpływają one na działanie i połączenia wykonane są tak aby wszystko działało i działa o czym nam mówią programy testowe zrobione specjalnie do modułu I.S.PLATE. Kwestia dopasowania teraz tego modułu do istniejących systemów takich jak np. Sparta DOS X.

31

Odp: IS PLATE już działa

galtron napisał/a:

ale nie wpływają one na działanie i połączenia wykonane są tak aby wszystko działało i działa o czym nam mówią programy testowe zrobione specjalnie do modułu I.S.PLATE. Kwestia dopasowania teraz tego modułu do istniejących systemów takich jak np. Sparta DOS X.

Oczywiście kolega zapomniał dodać, że są problemy z rozszerzoną gęstością i inne prędkości niż podane w aukcjach (choć faktycznie, póki nie ma się oryginału nie wiadomo, jakie powinny być). Testy robi Charlie Chaplin z Niemiec, ale powinno sie pisać całą prawdę, a nie tylko półprawdy. Tu link do wątku na forum obok, gwoli ścisłości: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … =8#Item_38 - miejmy nadzieję, że wkrótce ruszy jak powinno. Fajnie by było.

Sikor umarł...

32

Odp: IS PLATE już działa

Dużo osób w to jest zaangażowanych, będzie dobrze...

Płytka jest 1:1 zgodna z oryginałem.
Zenon, zrobił świetną pracę.

Czekamy na dwa sample ;)

Będzie dobrze, to już projekt miedzy kontynentalny :)

galtron napisał/a:

Kwestia dopasowania teraz tego modułu do istniejących systemów takich jak np. Sparta DOS X.

Draco jesteś ?

Ostatnio edytowany przez AS... (2024-02-18 23:12:04)

33

Odp: IS PLATE już działa

Ale jak to dopasowania systemów? Jakoś nie przypominam sobie, aby inne "turba" potrzebowały przeróbki systemów, aby działać - oprócz sterownika w sobie. Oczywiście powstawały dedykowane, aby zwiększyć wydajność. A tutaj z testów zasadniczo "póki co" wychodzi, że dodano gęstość DD i tyle... Z opisu wynika, że prędkość jakoś nie wzrasta, a działa różnie z dźwignią stacji, nie zawsze zgodnie z opisem.
Na plus - z opisu aukcji zniknęła informacja o prędkości, więc nikt się nie przyczepi. Ale cały czas mam nadzieję, że w końcu ruszy jak należy. A pro po - skoro Nir ma oryginał, to czemu nie ma informacji o działaniu na oryginalnej płytce? (no, chyba, że ma też "klona" jakiegoś). No i pytanie do kogoś z UK - może tam się da namierzyć oryginał. Chociażby dla celów testowych.

Sikor umarł...

34

Odp: IS PLATE już działa

Kilka uwag, a przynajmniej jedna:
1. opcja "skew" (omawiana na sąsiednim forum) - według instrukcji (https://www.galtron.pl/isplatemanual.pdf), str. 5 PDF-a - dzoiała tylko ze starszymi wersjami płytki
2. Fast Write - to po prostu szybki zapis bez weryfikacji, uzyskujemy tylko zysk na czasie weryfikacji zapisu
3. Do "szybkich operacji" należy użyć dedykowanego oprogramowania na dyskietce - o ile dobrze zrozumiałem, służy r=do tego ISP Copier
4. Prędkość - do 6xSIO, co daje około 115200 bodów (ostatnia strona instrukcji, okładka "increased drive speed by a factorof SIX using HI-SPEED SIO" - tylko pytanie, czy rzeczywiście x6, czy HS index 6? Bo wtedy mamy około 56 56000 bodów...

Sikor umarł...

35

Odp: IS PLATE już działa

Sikor napisał/a:

Bo wtedy mamy około 56 56000 bodów...

?

36

Odp: IS PLATE już działa

AS... napisał/a:
Sikor napisał/a:

Bo wtedy mamy około 56 56000 bodów...

?

6xSIO = 6x19200 = 115200, to odpowiada HSINDEX = 1
HSINDEX = 6 to dla odmiany ok. 68Kbps.
Źródło: http://atariki.krap.pl/index.php/Pokey

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

37

Odp: IS PLATE już działa

Polecam reklamę w Atari User: https://vtda.org/pubs/AtariUser/AtariUser35-Mar88.pdf - strona 39, "mityczna prędkość" tam jest obalona, prędość x2, co by się zgadzało z testami.
"Improved drive speed - UP to TWICE normal loading speed"
I jak na Discordzie zauważył Perinoid po moim wpisie - po podmiance procedur (system w Atari, jak sądzę) - dopiero wtedy mamy prędkość x6

Ostatnio edytowany przez Sikor (2024-02-21 22:05:04)

Sikor umarł...

38

Odp: IS PLATE już działa

Ponieważ się na tym zupełnie nie znam, tym łatwiej zatem przyjdzie mi się wypowiedzieć.

Nie mam I.S.Plate, ale Altirra to emuluje. W internecie da się znaleźć tak ROM stacji, jak i obrazy dyskietek z programami narzędziowymi. Pobawiłem się tym dzisiejszego wieczoru.

Ogólnie to działa jak podróba US Doublera: HS-index 10 ($0a), czyli 52 kbps. Odczyt leci właśnie z taką prędkością, ponieważ stacja ma buforowanie ścieżek.

Natomiast, w odróżnieniu od US Doublera i w ogóle wszystkich innych znanych mi stacji z jakimś turbo, nie znalazłem sposobu na sformatowanie dyskietki z szybkim przeplotem. Komenda formatowania z zadanym przeplotem US Doublera (f) nie działa, komenda formatowania z szybkim przeplotem XF-551 ($A1, czyli "!" w inwersie) zawiesza ten cały interes. Może istnieje jakaś specyficzna komenda tego rodzaju, ale jak dotąd jej nie znalazłem. Warp DOS 7.0 (który jest tanią przeróbką Atari DOS 2.0) też się niczym specjalnym tu nie posługuje, na polecenie "format" wydaje stacji zwykłe "!".

Obym się mylił, ale po tym, jak przez cały wieczór próbowałem się doszukać, w jaki sposób uzyskać owe mityczne 110 kbps (zakładając, że "118 kbps" oznacza w rzeczywistości HS-index 1 obliczony z jakimś niedużym błędem), zaczynam się obawiać, że zachodzi tu przypadek zupełnej pomyłki w obliczeniu szybkości transmisji.

Np. taki: bierzemy dzielnik $0A, liczymy go od 0, czyli wychodzi nam 11. W dokumentacji Pokeya wyczytujemy, że do wartości liczników należy doliczyć 4 (przegapiamy przy tym, że mamy licznik połączony, a wtedy trzeba doliczyć 7). Wychodzi nam 15. Przegapiamy też, że główny zegar trzeba podzielić przez dwa. Czyli: 1773446/15 = 118229,73 bity na sekundę. Rakieta.

W rzeczywistości zaś to jest 1773446/(10+7)/2 = 52160,17 bitów na sekundę = zwykły US Doubler.

Jak napisałem, obym się mylił :)

KMK
? HEX$(6670358)

39

Odp: IS PLATE już działa

@drac030: ale już wyjaśniłem, że nawet w reklamie podają prędkość x2, a x6 tylko w specyficznych warunkach (obstawiam podmieniony ROM kompa), z tym, że z Pperinoid doszliśmy do wniosku, że być może pomylili się z hs index. Była też dyskusja na disco, zrobiłem dopiskę w Atariki.

Sikor umarł...

40

Odp: IS PLATE już działa

Sikor napisał/a:

nawet w reklamie podają prędkość x2, a x6 tylko w specyficznych warunkach

Czytałem manual. I szukałem owych "specyficznych warunków". Na razie bez skutku.

Sikor napisał/a:

obstawiam podmieniony ROM kompa

To się posługuje protokołem US Doublera, cudów nie ma, ROM z patchem Hiasa albo SDX albo IDE+ powinny to obsłużyć. I obsługują - z indeksem 10.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2024-02-25 10:34:50)

KMK
? HEX$(6670358)

41

Odp: IS PLATE już działa

Obsługują. I daje się tego używać (w sensie, czuć prędkość). Popełniłem filmik:

Aczkolwiek nie jest to cud, czego należało się spodziewać.

Brak możliwości ustawienia przelotu w standardowym trybie pracy jest związany, jak sądzę, z tym, że turbo buforuje ścieżki (robi to całkiem skutecznie), przez co przeplot staje się zbędny.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2024-02-25 10:45:03)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

42

Odp: IS PLATE już działa

perinoid napisał/a:

Aczkolwiek nie jest to cud, czego należało się spodziewać.

Program w normalu ładuje się na Twoim filmie w 9 sekund, a w turbo - w 5. Czyli 52 kbps. US *Doubler* się nazywa dlatego, że podwaja szybkość pracy stacji.

Może nie napisałem tego wystarczająco jasno, ale ja pod debuggerem sprawdzałem, jaki dzielnik jest przy szybkiej transmisji z I.S.Plate (emulowanym) ustawiony w liczniku Pokeya. Jest to $0a.

perinoid napisał/a:

przez co przeplot staje się zbędny

Przydaje się przy zapisie.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2024-02-25 10:55:42)

KMK
? HEX$(6670358)

43

Odp: IS PLATE już działa

drac030 napisał/a:

Przydaje się przy zapisie.

Zapewne dlatego zapis nie jest tak szybki (nie nagrywałem, często i tak zapisuję z weryfikacją godząc się na długi zapis).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

44

Odp: IS PLATE już działa

perinoid napisał/a:

Zapewne dlatego zapis nie jest tak szybki

Wniosek z tego płynie taki, że pierwszy lepszy TOMS jest lepszy od tego wynalazku. Chyba, że jeszcze uda się coś znaleźć, ale już mikey powyżej wątpił w możliwość wyciągnięcia ponad 57 kbps, jeśli procesor stacji jest taktowany na 1 MHz.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2024-02-25 11:14:13)

KMK
? HEX$(6670358)

45

Odp: IS PLATE już działa

Ten I.S.PLATE nas wykończy ;) Tyle ludzi już go testuje, aż trudno policzyć ;) A może się okazać że ktoś walnął błąd w obliczeniach transmisji i zostawił żeby była lepsza reklama ;) Ciekawe turbo z ciekawą obsługą i bardzo kapryśne i wymagające ;)

46

Odp: IS PLATE już działa

OK, walczymy dalej ;)

47

Odp: IS PLATE już działa

galtron napisał/a:

Ciekawe turbo z ciekawą obsługą

Może coś przegapiłem, ale co jest ciekawego w upierdliwym rozszerzeniu, które jest gorsze od tego, co próbuje udawać i jest wolniejsze nawet od gołej LDW 2000, którą da się w sekundę zaprogramować na 68 kbps?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

48

Odp: IS PLATE już działa

dely napisał/a:

ale co jest ciekawego w upierdliwym rozszerzeniu

Szum, który się wokół tego zrobił i wyobrażenie miny @as... jak sobie uświadomił, że głupot nagadał ;-) No i potwierdzenie, że marketing to kurewstwo i kłamstwo od zawsze.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

49

Odp: IS PLATE już działa

Zdaje się, że formatowanie z szybkim przeplotem uzyskuje się przestawiając stację w tryb "emulacji US Doublera" przy użyciu programu ISP Lightspeed Menu. Próbowałem to zrobić, jakoś słabo działa na oko, ale może to kwestia emulatora.

Komendy, które rozpoznaje stacja:

1) zestaw standardowy: $52, $21, $22, $50, $53, $57 (R, !, ", P, S, W)
2) PERCOM: $4e, $4f (N, O)
3) US Doubler: $3f (?)
4) zestaw swoisty: $23, $48, $A1, $47, $A0, $72

Z tego $A0 i $A1 są opisane w manualu. $48 (H) to może Happy Config (a może nie). Reszta co robi, trudno orzec.

Za to z programu The Lighter ISM można się dowiedzieć, że przynajmniej autor jest zajebisty.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11302

Post's attachments

isplate.png 5.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: IS PLATE już działa

O...  A czy mógłbyś wystawić obraz tej dyskietki albo podać linka do miejsca, skąd go można ściągnąć?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.