26

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

@x_angel
Chyba nie zrozumiałeś mojego ostatniego posta. Po prostu w końcu sprawdziłem procki plcc za pomocą chałupniczej przejściówki z DIP na PLCC na normalnym 520 ST. Mam same bombki przy wszystkich prockach.  Dziwne, ale jednak. Po wsadzeniu procka DIP, Atari działa.

27

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Zrozumiałem z tego, że procki są za wolne na 16MHz i że testujesz je na 520ST.
Interesuje mnie, jak idzie Ci uruchamianie Twojej płyty i czy działa ona na 8MHz?

28

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Zmagania z płytą na razie zawieszone. Skupiłem się na sprawdzaniu procków PLCC, ale na razie nie mam normalnej przejściówki. Używam zmodyfikowanej karty turbo z Amigi i mam mały problem z bombkami...

29

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Projektuję płytkę, która pozwoli mi sprawdzić pewne elementy z "ST Evo"...
Między innymi:
- CPU w PLCC
- CPU w DIP
- Turbo Exxos'a
- TOS 2.06 + HDD Interface by Pera Putnik
- FPU (może odpadnie z płytki)
Kształt PCB nie jest ostateczny.

Ostatnio edytowany przez Atreus (2024-04-29 11:16:33)

Post's attachments

IMG_20240429_102428855_MFNR.jpg 394.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

30

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Powodzenia!
Duża ta płytka wyszła - będzie sporo lutowania goldpinów precyzyjnych :)
Miejsce tej płytki jest takie, ze klawiatura chyba się nie zmieści? Jeśli tak, to może warto od razu przesunąć wszystko w gorę, żeby wyszedł taki "relokator"? Wiem, że to na testy, ale potem jak zostaną Ci płytki, to może chociaż część da się upłynnić, bo będą się nadawały do czegoś więcej niż tylko testy.
IDE i TOS 2.06 od Putnika działa, schematy są poprawne. Wiem, bo na moim ATX działa i zrobiłem też kilka interfejsów tego typu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19759
Czy turbo od Exxosa działa - będę wiedział na dniach - jadą do mnie płytki, na których jest procek PLCC oraz miejsce na GAL z logiką tego turbo. Także będziemy mogli równolegle przeprowadzić testy.
Tematu FPU nie znam

Ostatnio edytowany przez x_angel (2024-04-29 13:04:18)

31

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Płytka jeszcze nie wyszła. To tylko przymiarka, czy pasuje umiejscowienie CPU i ROM.
Klawiatura się zmieści. Gorzej z blachą... Sprawdzone na tej mojej przejściówce DIP-PLCC zrobionej z karty turbo do Amigi. Zdjęcia są gdzieś na poprzednich postach. Sam się zdziwiłem, że mogę położyć klawiaturę i nic nie przeszkadza. Zakładam montaż tej karty na stałe, jeśli będzie wszystko działać, więc może być wlutowana w płytę główną. Wtedy może nawet i blacha będzie pasować...
Turbo Exxosa w GAL'u... Myślałem o tym, jednak nie umiem pisać softu w np. CUPL... To zabiło mój pomysł na "uproszeczenie" mojej płyty głównej.
FPU już zostało odstawione na bok. Muszę pociągnąć ścieżki dla turbo i TOS + HDD na dwuwarstwowej płytce, więc miejsca może mi braknąć na sygnały dla FPU...

Ostatnio edytowany przez Atreus (2024-04-29 23:25:15)

32

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

No to jak się zmieści to ekstra. Z tą masą goldpinów to tylko tak mówię, bo montowałem rozszerzenie pamięci 4MB do krótkiego ST to jest tam co lutować, a i potem wsadzenie tego w płytę wymaga odrobinę gimnastyki.

Softu w CUPL-u też pisać nie umiem, ale zrobiłem to tak "po staremu" zgodnie z jakimś poradnikiem z Elektroniki Praktycznej:
Narysowałem schemat w Rimu Schematic 2.0, wyeksportowałem plik PLD, potem naniosłem poprawki i skompilowałem go w WinCUPL. Mogę się podzielić gotowcem jeśli potrzebujesz, tylko poczekajmy czy to chociaż zadziała :)

Znalazłem schematy tego FPU - można zrobić "na piechotę" na TTL, ale można w ogóle zaprząc jeden większy CPLD typu XC9536XL i zrobić na nim i dekoder do tego FPU i od razu do IDE/TOS.

Ze ścieżkami to będzie ciasno ale jak poradziłeś sobie z całą płytą główną, to poradzisz z takim adapterem :) Trzymam kciuki!

33

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Ooo... Dzięki za info o kolejnym programie ;)
Próbowałem zrobić coś w "Logic Friday" i przepisać do WinCUPL, ale poniosłem klęskę. 20 pinów i 20 błędów w składni WinCUPL :D Muszę przećwiczyć WinCUPL, to będę mógł coś spróbować osiągnąć...
A co do płyty głównej. Dwa dni temu, przeglądałem całą narysowaną płytę i znalazłem błąd w ścieżkach... Pod U8 zrobiłem zwarcie, zapominając o przesunięciu kilku ścieżek w miejscu łączenia sygnału z górnej na dolną warstwę... Już poprawione, ale przykry błąd. Jeszcze od czasu do czasu przeglądam tą płytę i szukam kolejnych zwarć lub nieodpowiednich miejsc...

Ostatnio edytowany przez Atreus (2024-04-30 18:25:53)

34

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

A w sofcie, którego używasz, nie ma opcji sprawdzania błędów?
Eagle na przykład wyłapuje wszelkie najechania ścieżkami o różnych sygnałach.
Błędy wychwyciłeś w programie? Czy masz już zamówione PCB? Tak z ciekawości pytam.

Rimu oraz WinCUPL to bardzo stary soft - ja go używam na Win7 i nie wiem czy działa na nowszych. Nadają się do prostych rzeczy ale jeśli masz zamiar się uczyć to chyba lepiej czegoś nowoczesnego :)

35

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

"Express PCB" to ewenement. Nie eksportuje do Gerber'a, tylko swojego własnego formatu. Nie ma autoroutingu, ani sprawdzania położenia ścieżek na PCB. Wersja, którą używam nie pozwala nawet na dodanie tekstów na dolnej warstwie PCB.
Taki dziwny, archaiczny wynalazek. Spodobał mi się jednak, ponieważ bez problemu, nie mając podstaw w obsłudze innych tego typu programów, pozwolił mi na dodanie nowych komponentów, oraz proste rysowanie schematów i PCB. Przypomina mi w tym Autocada R14 z czasów szkoły ;)
Błędy znalazłem po prostu spoglądając na mój rysunek PCB. Od czasu do czasu sprawdzam moje płytki wizualnie i coś znajdę.
Płyty jeszcze nie zamówione. Skupiłem się na sprawdzeniu CPU PLCC z Atari 520STFM. Nie zrobiłem tego przed zaprojektowaniem płyty głównej i teraz jest mały nieporządek w ciągłości wykonania ;)

36

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

-> Atreus

Weź chociaż KiCADa do ręki, albo starego Eagle. Wiem, że coś może się podobać bądź nie, ale szkoda ogromu pracy, gdy pojedynczy błąd może zniweczyć cały projekt, a przynajmniej narazić na dodatkowe koszty i niepotrzebny stres. Automatyczna kontrola ERC, DRC jest niezbędna. Taka porada...

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site