1

Temat: lightgun - to normalne?

mam lightguna z kompletu xegs'a - hamerykanskiego, oczywiscie, jezeli to ma znaczenie (ma?).

sam xegs przestal byc juz ntsc. podlaczylem jedno do drugiego i probowalem uruchamiac jakies gierki z pakietu LGUN0x.ATR, co to sikor kiedys podawal urla tu, probowalem tez carta z bug huntem. za kazdym razem porazka innego typu - przy bug huncie strzelac sie dalo (w sensie nacisniecie spustu powodowalo strzal), ale za kazdym razem w maliny (to byc moze wina wersji ntsc i innej czestotliwosci odswiezania), Operation Blood natomiast zachowal sie bardzo dziwnie - strzelal caly czas, z wyjatkiem momentu kiedy nacisniety byl spust, przy czym celowania tez jakby nie bylo zupelnie.

cos trzeba odtanczyc specjalnego przed uzywaniem, czy tez mam wadliwy egzemplarz?

--
= krap.pl =

2

Odp: lightgun - to normalne?

mialem kiedys XEGS (wersje PAL) i bylo tak,ze z czescia tv dzialal dobrze z czescia nie. Mialem tez zrobiony przez elektronika z tv monitor (wlaczany za pomoca przycisku) i wtedy tez nie dzialal (znaczy strzelal jak chcial). Wiec wydaje mi sie,ze egzemplarz to masz dobry. Ale co zrobic eby dzialal to nie wiem...

3

Odp: lightgun - to normalne?

Na mój prosty rozum light guny na system ntsc nie będa działać w pal-u i vice wersa. Wiąże się to właśnie z częstotliwością odświeżania ekranu i zasadą działania tego urządzenia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tutaj:
http://www.howstuffworks.com/question273.htm
http://www.epanorama.net/wwwboard/messages/997.html

4

Odp: lightgun - to normalne?

Właśnie z zasady działania wynika, że działać będą. I też stawiałbym na zanadto "dobry" monitor. Lightgun rejestruje światło z monitora, podaje sygnał do komputera a ten sprawdza jaką współrzędną właśnie rysuje. Jeżeli monitor wprowadza jakieś opóźnienia w rysowaniu sygnału (na jego obróbkę) to nici z tego. Wydaje mi się, że na przykład na 100Hz telewizorze to cudo nie będzie działać.

Aby odpackować teksty trzeba najpierw odpackować  program do ich odpackowywania - Energy #1

5

Odp: lightgun - to normalne?

no, telewizor zdecydowanie 50Hz. ale moze to problem tego, ze telewizor, i ze nienajnowszy i 14" jedynie. no nic, bede jeszcze na innych ezemplarzach probowal.

--
= krap.pl =

6

Odp: lightgun - to normalne?

mi działa, tyle, że celownik jest "nieco" przesunięty w bok. :D:D - być może to partia "made in china";- z czego zauważyłem - gun'y nigdy nie były jakoś specjalnie dokładne.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: lightgun - to normalne?

Też się dołączę swoimi spostrzeżeniami. Co do standardu TV lightgun będzie działać i w PALu i NTSC. Ja zauważyłem coś innego. Lepiej działa z kolorowymi monitorami (tv) a gorzej z mono.

8

Odp: lightgun - to normalne?

Moze to glupie pytanie, ale czy podlaczales tego light guna do innej (PALowej) Atarki? Jak sie wtedy zachowuje?

9

Odp: lightgun - to normalne?

wlasnie do palowej podlaczalem. ale faktycznie tylko do jednego egzemplarza...

--
= krap.pl =

10

Odp: lightgun - to normalne?

hmm, a ja stawiam na rejestrację pozycji - znaczy, fotodioda or coś w tym rodzaju przesunięta lub zabrudzona... Proponuję też go rozkręcić i przeczyścić - często pomagało.
Uwaga!!! Kiedyś zauważyłem dwie rzeczy: ważna jest niezbyt odległa pozycja od ekranu (ale bez przesady) i kąt w przybliżeniu prosty w stosunku do ekranu.
Krap - jak chcesz, to gierki możesz sprawdzić piórem świetlnym - ta sama zasada działania co LightGun - może wtedy nieco się wyjaśni na linii atarka/monitor...?

Sikor umarł...