1

Temat: SIO2IDE New Feature?

Wlasnie przekomarzam sie z Markiem M. - autorem kontrolera SIO2IDE na temat nowego "ficzera".

Otoz rozkmina jest taka, ze aktualnie sio2ide nie obsluguje tzw. selfboot ATR`ow czyli obrazow z tylko jednym plikiem, automatycznie bootujących się ponieważ jak pisze Marek:

"po odjęciu od długości pliku 0x10 (długość nagłówka) reszta powinna dać się podzielić przez 128 "

A to raczej normalne, że taki selfboot to naglowek, pare informacji i rzeczony program do uruchomienia i raczej nie pasuje do powyzszego wzoru.

Problem jest w tym, że jak już napisałem, SIO2IDE nie widzi takich ATR`ów ponieważ przed zamontowaniem każdej "plikopartycji" sprawdza jej zgodność ze standardem ;)

Moja propozycja do autora była taka żeby JAKO OPCJĘ (np. w pliku sio2ide.cfg) można było takie sprawdzanie wyłączyć aby umozliwic odczyt takich ATR`ów. Niestety Marek pisze: "DYSK MUSI MIEĆ KOMPLETNE SEKTORY i JUŻ" czym ucina jakakolwiek dyskusję.

Dlatego proszę, zagłosujcie w dołączonej do tego posta ankiecie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: SIO2IDE New Feature?

Tzn zaznaczyłem TAK, chociaż z drugiej strony uważam tworzenie takich ATR-ów za rzecz dziwną. Wprawdzie pod sio2ide montujesz to od razu, ale poza sio - no sam nie wiem zresztą... (dobra - marudzę) ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: SIO2IDE New Feature?

Jestem ZA - z prostej przyczyny. Dlaczego mamy sie ograniczac? Jesli jest szansa na dolozenie takiego ficzera, to chocbym mial go wykorzystac ino raz, to juz warto  :D

4

Odp: SIO2IDE New Feature?

Ja sie nie znam... Ale uwazam, ze im wiecej mozliwosci tym lepiej...

5

Odp: SIO2IDE New Feature?

Sprawa jest prosta  :!: .

Wystarczy używać poprawnych plików w formacie ATR i nie trzeba żadnych nowych ficzerów  :D.

Bez sensu jest dostosowywać soft do błędnych danych  :!: .

6

Odp: SIO2IDE New Feature?

obawiam sie ze Marek M ma racje

stworzcie nowy format zapisu dyskietki w pliku, z uwzglednieniem Waszych fanaberii i wtedy meczcie Marka aby dorzucil obsluge takowego formatu jako lepszego od ATR

bo zrobicie z ATR to samo co z formatem Koali, "kazdy sobie rzepke skrobie" :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

7

Odp: SIO2IDE New Feature?

Dobra - stworzymy i nazwiemy imieniem tebe'ego. :)

*** Detecting ATR in TeBe mode...

*** 66 sectors; 128 bytes each (single density)...

*** total bytes: 8448

*** River_r.atr mounted successfully

:lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: SIO2IDE New Feature?

Moim zdaniem zależy to, czy dołożenie takiego ficzera to dużo pracy.
Jeśli nie, to co za problem?
Druga sprawa, czy brak takowego sprawdzania może mieć jakieś negatywne konsekwencje (zwiechy, utraty danych ;)). Jeśli nie...

W głosowaniu udziału nie biorę, bo za mało jesrem obeznany z tematem.

9

Odp: SIO2IDE New Feature?

Ja mówie NIE i wiem co mówię :) Standard to standard i wszystko jasne.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

10

Odp: SIO2IDE New Feature?

A ja mówię, skoro jest to możliwe, to czemu nie? :D

Poza tym, co było już poruszane w innym wątku na forum, przydała by się możliwość podłączenia "czegoś jeszcze", czyli na CD-ka, nie odłączając jednocześnie dysku - tak jak pozwala na to konkurencyjny interface (KMK).

I Ty zostaniesz big endianem...

11

Odp: SIO2IDE New Feature?

Najgorsza sprawa to grzebanie w standardach - wiec nie.
Najpierw doda sie to, potem ktos jeszcze zechce zapisac cos na takim dysku (a nie powinno sie dac zapisywac, wiec trzebaby rozpoznawac i blokade zakladac). A potem zeby mu generator takich ATRow zrobic w tym Atmelu....
Taki plik tak naprawde nie jest zgodny z niczm, nawet z samym ATARI (czy ktos widzial atarowska dyskietke o sektorach majacych dlugosc nie bedaca wielokrotnoscia 128??)
A nie prosciej nagrac taka gre w postaci w jakiej zostala stworzona - czyli pliku? I miec ja razem z innymi w jednym ATRze??

To ja proponuje konwerter (w postaci modulu do Total Commandera np.) ktory w locie z tych niestandardowych ATRow zrobi standardowe (prostacka sprawa) - w trakcie kopiowania na HDD malucha - ma to taki sam sens (czyli nie ma go wcale).

A co do pytania w ankiecie - jest tendencyjne i to mocno!!
"jest sporo softu tak zrobionego" - jest tez sporo spoftu zabezpieczonego w najrozniejszy sposob - od zwyklych bad sectors poczynajac po synchroniczne formaty, podwojne sektory itp. a jakos nikt nie krzyczy by to gdziekolwiek implementowac - tylko przerabia sie soft. Tutaj tez wystarczy przerobic soft (a raczej przywrocic go do postaci wyjsciowej).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

12

Odp: SIO2IDE New Feature?

Podpisuje się obiema łapami pod postem Pecusia

a z mojej strony chciałbym aby autor dorzucił również możliwość podpięcia pendrive'a pod sio2ide - bo te zabaweczki nie są już takie drogie a do tego małe  i mało prądo-żerne!!!!!!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: SIO2IDE New Feature?

sio2ide powinno miec mozliwosc podlaczenia tez fdd z kloca sio2ide/fdd ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

Odp: SIO2IDE New Feature?

jeśli dzięki temu SIO2IDE(FDD?) będzie mogło obsługiwać nr. sektora większy niż 16-bitowy, to jak najbardziej tak. Pozostaje tylko pytanie, jak przez SIO przepchnąć nr. sektora >16 bitów ?!? i znów musielibym standardy zmieniać, chyba, że będzie oddzielny rozkaz który wyśłe tylko najstarsze bity numeru sektora - czyli adresowanie podobne do procka 65c816 - ten też sam z siebie nie przekroczy granicy 64kB - trza mu w tym deczko pomódz

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

15

Odp: SIO2IDE New Feature?

A ja chciałbym aby wersja 4.4 miała przede wszystkim możliwość tworzenia dowolnego pliku *.atr z poziomu Atari na dysku HDD (gdyż deficyt kontrolerów USB w kraju zmusza mnie do ciągłego podłaczania dysku do piec'a...) Jeżeli to się nie zmieni - przechodzę na karty CF które w takim wypadku będą dużo poręczniejsze...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

16

Odp: SIO2IDE New Feature?

Trub mowil mi kiedys, ze ma to zrobic.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

17

Odp: SIO2IDE New Feature?

I korzystając z okazji mam pytanko - czy ktoś używa przy sio2ide karty CF? Chodzi mi o sposób montażu i potrzebne zasilanie (bo jeżeli przejściówka wymaga 12V to najlepszym rozwiązaniem jest montaż gniazda IDE w tylniej ściance Atari, a sama przejściówka oraz karta CF w osobnej ładnej (czyt. szarej) obudowie). Do tego oczywiście myśląc przyszłościowo zasilacz AT lekko zmodyfikowany służący do zasilania coraz bardziej prądożernego Atari.

Ps. Na Allegro widziałem, że przejściówkę można wyrwać za około 40-45zł karta 128MB to koszt około 90zł.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: SIO2IDE New Feature?

karta 128MB to koszt około 90zł.

chyba cie poje.....
128 przy obecnym dolarze mozesz kupic za circa 60 zl

19

Odp: SIO2IDE New Feature?

Trub mowil mi kiedys, ze ma to zrobic.

Na razie się wstrzymałem, w oczekiwaniu na sterownik do FATa. Już podesłałem epiemu procedurki dla SIO2IDE :D. Mogą też pomóc bezpośrednie komendy SIO do obsługi plików FATowych, o których pisał w którymś wątku Marek.

Piguła: mi 2 karty CF z cyfrówki nie chciały działać pod SIO2IDE (ale działają pod KMK/JŻ IDE :twisted:). Dlatego najpierw przetestuj zanim kupisz !!!

20

Odp: SIO2IDE New Feature?

chyba cie poje.....
128 przy obecnym dolarze mozesz kupic za circa 60 zl

Pisząc 90 zeta miałem na myśli porządną karte CF a nie jakąś karte firmy krzak! Ot takie małe zboczenie zawodowe....

PS. Trub dzięki za info odnośnie CF - a przy okazji możesz podać mi producentów tych nie działających?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

21

Odp: SIO2IDE New Feature?

no wlasnie, wczoraj kupilem KINGSTONA 128M za 50 zl. chcesz skan faktury?
Ale jak dolar pojdzie w gore to MOZE za jakies 2 miesiace bedziesz mial racje :)

[ Dodano: Nie Sty 09, 2005 12:15 am ]
no chyba ze kingston to firma krzak dla Ciebie :)

22

Odp: SIO2IDE New Feature?

już tak się nie unoś ;) Kingston to nie krzak! Dla mnie najlepszy producent kości pamięci!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

23

Odp: SIO2IDE New Feature?

nie bede sie unosil jak nie bedziesz podawal nieprawdziwych informacji :)

24

Odp: SIO2IDE New Feature?

a przy okazji możesz podać mi producentów tych nie działających?

Nie wiem, czy to czasem nie wina przejściówki, ale jak pisałem działa na KMK/JŻ IDE. A karty to SanDisk 64MB i Apacer 256MB.