Temat: Gnieździć się w tych dyskietkach?

W pracy nad (potencjalnym) nowym demem doszedlem do etapu koncepcyjnego problemu czy gniezdzic sie w tych dyskietkach czy nie?
Demo na jednej stronie DD (180 kB) sie nie zmiesci. Dyskowe byc nie moze. Musi byc plikowka. Wiec konieczne byloby rozbicie na conajmniej dwa pliki. Trzeba wiec zadbac o stosunkowo pokazny fragment kodu mowiacy userowi "turn disk" i wczytujacy czesc druga (Np. w FLove mialo to byc ladnie, ale za szybko dotarlismy do deadlinu i nie wyszlo). Wiec zwracam sie z pytaniem, czy jest akceptowalne by olac podzial na strony dyskietki i zrobic demo w jednym duzym pliku, co bardzo ulatwi prace. Kieruje sie tym, ze wielu userow ma HD, inni SIO2PC, reszta emulatory. 
Czy znajdzie sie zatem ktos, komu takie rozwiazanie bedzie przeszkadzalo i bedzie chcial przegrywac demo na dyskietke i uruchamiac je ze stacji?

2

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

ojjj - a np. Numen czy TH4, czy choćby FLOVE - były w dwóch plikach na dwóch stronach pyskietki i dało radę - może zostać przy tym, hę? :)

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Mnie by nieco preszkadzało?

[ Dodano: Śro Mar 09, 2005 18:27  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

4

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Ja też tak uważam - ewentualnie zrobić wrsję one-file dla "twardyskowców" a dla reszty - splitted version.

Glonisz napisał kiedyś fajny loaderek do takich okazji, myślę że nie byłoby problemu z jego użyciem, a i autor nie powinien mieć specjalnych obiekcji.

I Ty zostaniesz big endianem...

5

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Dac sie da, ale przysparza to pracy bardzo zapracowanemu (czyt. leniwemy) czlowiekowi  ;)

Gdzie mozna znalezc wiecej informacji na temat tego loaderka?

6

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Możesz zrobić demo w pliku, który się mieści na dyskietce 360k. Wtedy nie tylko HD, SIO2IDE i emulce wchodzą w rachubę, ale jeszcze ci, co mają stacje XF-551, SN-360, TOMS 720, TOMS 710, TOMS 360, Karinki ...

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Gdzie mozna znalezc wiecej informacji na temat tego loaderka?

Uderz do lewiS`a.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Sam nie wiem co myslec na temat tej koncepcji. Dla mnie osobiscie nie ma problemu bo APE i KMK zalatwiaja sprawe, ale mysle, ze demo powinno byc viewable dla kazdego, nawet kogos kto dostanie dyskietke od znajomego z owym czyms a ma np. CA2001. Mysle, ze jeszcze kilka takich osob sie znajdzie.

Co do loadera Glonisza. Zostal on uzyty w PITcie i jeszcze jednym demie (hmm, jaki ono ma tytul? ;) ) i jest prosty jak drut w kieszeni tornistra, ale dziala. Mysle, ze przerobienie go nawet na wersje wczytujaca kilkasey stron dyskietek nie jest problemem. Do tego jest tak zbudowany, ze jezeli sa dostepne na sciezce dostepu (np. w tym samym katalogu na HDD albo na dyskietce 360 KB) obydwa pliki z demem to nie prosi o odwrocenie dyskietki tylko wczytuje je po kolei. Jakby co to wal na priva do mnie albo do Glonisza.

9

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Jak dla mnie to można zrobić demo 2* większe bo mam az dwie XF551 he he he ;)

Żyję bo Bóg tak chciał.

10

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Mysle ze dla *paru* osob ktore maja normalne stacje 180k ORAZ nie maja SIO2PC/Grzyba/KMK nie warto sie ograniczac. Dema sila rzeczy beda coraz wieksze a jak jeszcze trzeba bedzie kombinowac jak je nagrac, zloaderowac itp to juz sie wogole koderom odechce ;)
Dodatkowo, i tak wiekszosc dem powstaje w tej chwili na zestawie PC/krosassembler/G2F/SIO2PC (lewis nie czytaj ;) wiec sila rzeczy przestaje sie troche o tym myslec.

Prosba do lewisa mikera i jurgiego (bo widze ze tylko wy macie obiekcje)
o przytoczenie jednej PRAKTYCZNEJ sytuacji w ktorej mielibyscie KONIECZNOSC uzycia dyskietki, loadera i malych plikow - tak jak to opisano.

pozdro

11

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Wyslanie dema Zenonowi ;)

odatkowo, i tak wiekszosc dem powstaje w tej chwili na zestawie PC/krosassembler/G2F/SIO2PC (lewis nie czytaj)  wiec sila rzeczy przestaje sie troche o tym myslec.

Czytam, czytam. MAE i KMK rulez! SIO2PC tez rulu, a G2F nie uzywam. Font Designer by JBW, Point i JView/ApacView - to mi wystarczy jesli chodzi o grafe.

12

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Ale przeciez tak jak lewiSior mówi można przerobić loadera, żeby czytał po kolei części - w czym widzicie problem? Można zrobić demou, które będzie zawierać 10 plików (laoo, dasz rade się zmieścić  w 1800KB?) i pliki będą nazywane laoo0 .... laoo9. Posiadacze dyskietek będą musieli nagrać 5 sztuk dyskietek i trochę się nawachlować, reszta czyli SIO2PC/SIO2IDE/KMK/JŻ zrobią sobie partycję 2MB i mają większy komfort.

W ten sposób nie dyskryminujemy nikogo i wszyscy są zadowoleni.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

ten loader to rzeczywiscie problem ;)

zrobilem cos podobnego dla wiekszej animacji (dwie strony dyskietki), jednak mozna bylo oba pliki polaczyc w jeden i tez dzialalo

a loader sprowadza sie do otwarcia pliku o konkretnej nazwie (wszystko przy pomocy DOS'a), jesli plik zostal otwarty - czytamy, jesli nie - prosimy o odwrocenie dyskietki

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

14

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

tebe:
no dobra, ale skoro ktoś już coś takiego napisał, to można użyć tego, a zaoszczędzony w ten sposób czas wykorzystać na dogranie wszystkiego i doszlifowanie efektów, nie? :)

lewiS:
no jak Ty możesz nazwy tego dema nie pamiętać, wstyd! :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

15

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Sluchajcie, nie piszcie, ze musi byc mozliwosc nagrania na dyski 180 KB... Tak naprawde, to musi byc mozliwosc nagrania na dyski 130 KB. Zobaczcie sobie na Foreverze jakie zagraniczniaki maja napedy: XF-551 i 1050... A potem zobaczcie foty z abbucowych zlotow itp. Olewajac format dyskietkowy zamkniemy sobie mozliwosc pokazania prac na za granica. Wiem, ze oni tez uzywaja Sio2PC itp. (bo jednak procentowo, to twardzieli najwiecej jest u nas), ale na pewno nie wszyscy... Dla mnie demo moze byc na dysku 720 KB nawet, ja sobie poradze, ale naprawde, lepiej na 130 KB dzielic. Niech to nawet tylko po wczytaniu jednego pliku poczeka na pstrykniecie shifta i niech czyta FILE02.COM.

Daj im szanse! Daj im szanse! Daj im szanse!

Wlasnie strzelam samoboja: Zenek ma juz Sio2PC/APE :)

16

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Dema sila rzeczy beda coraz wieksze

Nie sądzę, żeby aż tak bardzo rozmiarem rosły. Podaj mi tytuły dem, które zawierają więcej, niż 2 strony dysku.

Jeśli ci chodzi o dema pod '816 - to owszem, myślę, że można się nie ograniczać. Jak ktoś już wywali kasę i czas na kartę turbo, to na 80% postara się też o nowocześniejszą pamięć masową, niż stacja dyskietek.

Natomiast jeśli chodzi o produkcje na standardowe Atari, to popieram zdanie Vaska. I nie tylko dlatego, że za granicą stacje o pojemności większej niż medium to mniejszość. U nas też jest wiele osób, które mają jakąś tam stację i chcą jej używać. To, że ich nie widzisz, bo nie udzielają się aktywnie, to nie znaczy, że ich nie ma.

Oczywiście, ostatecznie decyduje autor produkcji. Jak zrobi demo, które nie ruszy bez 1MB i HDD, to jego prawo.
Tak jak robiąc film producent ma prawo wypuścić go na takim nośniku i w takim formacie, w jakim mu się żywnie podoba. Tylko że jakoś dziwnie właściwie wszyscy trzymają się tych nośników i formatów, jakie są obsługiwane w większości kin / przez sprzęt jaki ma większość potencjalnych widzów.
Ile osób widziało Drunk Chessboard? A ile filmik Kaszel na Atarce?

[ Dodano: Czw Mar 10, 2005  11:58  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

17

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Według mojego skromnego zdania - Vasko ma 100% rację. Co więcej, dlaczego demo ma być w 1/2/5 plikach? A niech będzie sobie i w 100!! Kiedy nie wchodzi - rozumny człowiek raczej i tak wie, że trza włożyć kolejną dyskietkę... No, chyba że coś padni ;) Dlatego: piszmy dema dla wszystkich!!! ;) (no nie, może przesadziłęm... Wgrywanie "Numena" z magnetu to byłby koszmar ;) )

Sikor umarł...

18

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Wgrywanie "Numena" z magnetu to byłby koszmar ;) )

Nie koszmar, tylko trening cierpliwości (wgrywałoby się godzinę z okładem).  ;)

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Nie sądzę, żeby aż tak bardzo rozmiarem rosły. Podaj mi tytuły dem, które zawierają więcej, niż 2 strony dysku.

Napisalem 'będą' a nie  'są' to primo.
Secundo: prosze nie kaz mi odpowiadać na Twoje pytanie, jeśli nie odpowiedziałeś na moje :)

Natomiast jeśli chodzi o produkcje na standardowe Atari, to popieram zdanie Vaska. I nie tylko dlatego, że za granicą stacje o pojemności większej niż medium to mniejszość. U nas też jest wiele osób, które mają jakąś tam stację i chcą jej używać. To, że ich nie widzisz, bo nie udzielają się aktywnie, to nie znaczy, że ich nie ma.

Równie dobrze można powiedzieć, że większość takich użytkownikow pewnie nie ma też extramu i stereo,  i chce używać gołych atarek.

Generalnie prosiłem o jeden prosty PRAKTYCZNY przykład - a dostałem kupe argumentów prawie ze religijnych.
Rozwój w każdej dziedzinie ma to do siebie ze zostawia ofiary z najmniej przystosowanych, wiec czemu z atari ma byc inaczej.
W tym przypadku beda to 2-3 osoby na swiecie ktore maja gole atari, stacje 1050, brak internetu, SIO2PC i jakiejkolwiek informacji o tym jak ulatwic sobie zycie. :)

[ Dodano: Pią Mar 11, 2005 3:19 pm ]

Ile osób widziało Drunk Chessboard? A ile filmik Kaszel na Atarce?

Argument troche bez sensu, Kaszla nie zobaczysz na 'nieskazonym' atari bo jest czytany z HDD, natomiast tutaj chodzi o plik ktory bedzie sie normalnie czytal przez CIO tyle ze bardzo dlugi. :|

20

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

No i rozpetala sie dyskusja ideologiczna...  ;)
Z mojego punktu widzenia problem jest techniczny. Jezeli bede mogl zrobic demo w jednym duzym pliku, to zapuszcze go do FOXowego XBOOTa i bede mial ladnego ATRa ktory zabootuje mi sie tak przez SIO2PC jak i w emulu, a takze bedzie spokojne odpalany z twardych dyskow... tylko ze bedzie mogl byc troche dlugi. Jezeli trzeba dzielic na pliki do tych 130kB to pojawia sie sterta problemow... Napisanie loadera to juz male piwo, ale nie wiem jak inni sobie z tym radza, ale ja mam problem z umieszczaniem plikow w ATRze  :!: Googlowalem juz bardzo dlugo i nie udalo mi sie znalezc zadnego programu potrafiacego wrzucic pliki do ATRa dzialajacego z CLI.  Zadne menadzery (w tym plugin do Total Commandera) mi nie odpowiadaja bo ja chce pracowac ze skryptem, ktory mi wszystko zasembluje, zlinkuje, zATRzy i odpali. Jednego napisalem sobie sam, ale stracilem zrodla, i nie moge go teraz przerobic (a wymaga przerobki). Widzial ktos gdzies cos takiego?

AHA. Zapomnialem w topicu dodac, ale demko ma byc na Pasia dopalke i nie ruszy na niczym bez 65c816 i 1 MB liniowego RAMu. Czy to cos zmienia  ;)

21

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Laoo: makadisk.com z pakietu sio2pc oryginalnego. jak nie znajdziesz to daj znac to ci podesle z domu (teraz w hucie siedze)

[ Dodano: Pią Mar 11, 2005 4:10 pm ]
draco: numen w godzine z okladem z kasety? mysle ze troche wiecej :)

22

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Ja się tam na bebechach Numena nie wyznaję, ale jeśli demo zajmuje jedną stronę dysku DD, to znaczy, że ma maximum 183936 bajtów. Faktyczna szybkość odczytu z magnetofonu to 53 bajty na sekundę, czyli wczytanie takiej ilości danych zajęłoby 3470,5 sekundy. Dodać 20 sekund sygnału pilotującego, wychodzi 3490,5 sekundy, czyli 58 minut i 10,5 sekundy.

Czyli nawet nie godzinę  8)  Chyba, że się gdzieś mylę w obliczeniach.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Jak dla mnie - to może i jest z tym 130kB troszke racji - tzn w przypadku STD produkcji na 6502. W przypadku dem na 65c816 jedynym limit - RAM w postaci 1MB liniowego, bez żadnych innych ograniczeń;- bo faktem jest, że jak ktoś ma 65c816 na pokładzie; to Atari - nosiciel nowego procka nie jest już taka "dziewica" :D:D:D:D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

demo zajmuje jedną stronę dysku DD, to znaczy, że ma maximum 183936 bajtów

hm, dokladnie zajmuje jeden duzy obraz atr ktory ma: 196496 bajtów.
wiec w sumie troche sie pomyliles w tym zalozeniu. :) Niemniej ja cos musialem zle policzyc bo mi o wiele wiecej tych godzin wychodzilo.

Suma sumarum, zwracam honor :>

25

Odp: Gnieździć się w tych dyskietkach?

Znowu - ja się na emulcach nie wyznaję, ale prawdziwe Atari może przeczytać dyskietkę DD, która ma 717 sektorów po 256 bajtów i 3 sektory po 128. Razem 183936 bajtów i ani bitu więcej  ;)

KMK
? HEX$(6670358)