76

Odp: nowa plyta glowna atari..

potem powiesz, ze na zmiany juz za pozno, ludzie powiedza 'aha, trudno' i wszystko bedzie git :)

Jak nie będzie na pokładzie interfejsu do twardego dysku (połączonego równolegle) i SDX, to ja olewam  :P  :D  ;)

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: nowa plyta glowna atari..

jezeli koszt takiej płyty nie przekroczy 150zl to pisze się na 2 sztuki

za 150 zl to masz 1.5 SIO2IDE a gdzie reszta ?  ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

78

Odp: nowa plyta glowna atari..

Być może Sikor miał na myśli same tylko złącza :D ,tylko po co je nazywać PCI skoro to jest typ magistarli a złącza mogą być wtedy dowolne.(to tak jak gostek w sklepie pytał się o złącze RS232 :D ).

To miałem na myśli - taki skrót myślowy. Nie wymagam stosowania PCI, a dlaczego tak je nazwałem...? Bo tak się nazywają. Tu można je nazwać PBI czy inaczej - chodzi o zastosowanie jakiegooś w miarę dostępnego i wygodnego standardu podłączenia dodatkowych kart/płytek, co obniży koszty płyty przy założeniu, że opracuje się jakieś karty. W złączu typu PCI (trzymajmy się roboczo tej nazwy) jest praktycznie dość ścieżek, aby wyprowadzić z płyty dowolny syghnał. Dodatkowy procek - proszę bardzo, sygnały na liniach 2-17... Karta sieciowa? 7-15 plus 23 ;) Oczywiście - to są przykłady, nie jestem elektronikiem. Ale myślmy realnie i z duchem czasu - jak najmniej kabli, jak najwięcej standardowych złącz/wyprowadzeń, aby obniżyć koszty.
Przykłady (niestety za późne) z Atari? SIMM w STE, VGA w Jaguarze/STE/Falconie (porty joystików analogowych/jag padów)... Niby standardowe złącze (VGA), a służy do czego innego. Swojego czasu był na forum wątek dotyczący dodatkowych wyprowadzeń SIO z Atarki - wtedy proponowałem właśnie złącze VGA z wyprowadzeniem dodatkowych sygnałów. Można by to zastosować w nowej płycie, jak i w starym Atari - powstałby wtedy pewien standard za małe pieniążki (gniazdo VGA too w hurcie <1zł ;) ). To miałem na myśli i podtrzymuję to zdanie.
Powodzenia i czekamy na nowy sprzęt ;)

Sikor umarł...

79

Odp: nowa plyta glowna atari..

Heh tak czytając to wszystko doszłem do wniosku że to ATARI strasznie zgrzybiało by. :(

80

Odp: nowa plyta glowna atari..

jak dla mnie pomysl nowej plytki to gicior j juz :)

dyskusje, czy to emulator, sprzetowy czy inny sa moim zdaniem bezprzedmiotowe, gdyz każdy ma raczej w tym wzgledzie swoje zdanie i go chyba nie zmieni (id dobrze)

a co do szczegolów technicznych/konstrukcyjnych/dogadzania wszystkim - sadze, ze to powinno w 100% zależeć od tworcy tego pomysłu - ma byc tak, jak tworca chce :)

a ja i tak sobie kupie  ;)

nie marudz

81

Odp: nowa plyta glowna atari..

jezeli koszt takiej płyty nie przekroczy 150zl to pisze się na 2 sztuki

za 150 zl to masz 1.5 SIO2IDE a gdzie reszta ?  ;)

do 150zł jestem w stanie zapłacić za goły gotowy laminat bez elementów!!!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

82

Odp: nowa plyta glowna atari..

Pigula - moze byc ciezko... Przy malej serii koszty moga byc wyzsze (ja oceniam na bardziej 250zl plytke dwustronna metalizowana z otworami), ale ja mam dane sprzed roku - moze ceny spadly... albo ktos z nas ma przywatna wytwornie? :)

83

Odp: nowa plyta glowna atari..

robcie robcie
czekam na efekty

przechodze na tumiwisizm

84

Odp: nowa plyta glowna atari..

ale jest inny pomysł - dokumentnie być może zakańczający dywagacje na temat wpływu plam na słońcu na czarną dziure w galaktyce M25648576345

a dlaczego by nie iść w nieco inną strone ?? - zbudować coś na wzór ATARI 1090; czyli coś, co będzie zawierało w sobie załużmy 8 slotów pod karty rozszerzeń - i problem z głowy. jako obudowe można zastosować coś taniego i bardziej uniwersalnego - "gotowce" są do kupiena; podejżewam w granicach ok. 10 zeta. Jedyną kwestią byłoby to, czy przy okazji nie trzeba by dorabiać NOWEGO gniazda w Atarce - ponieważ z czego widze na ECI / PBI nie ma wszystkich potrzebnych rzeczy np. do TURBO'816/by Pasiu (Pasiu; czy to ma jakąś oficjalną nazwe.. np."Warp MAX" ??) - więc; nowe złącze do Atari, + buda z płytą zawierającą sloty pod dopałki - i czy nie jest to rozwiązanie problemu?? Atari pozostaje (prawie) nietknięte, a dopałki siedzą sobie spokojnie w budzie - i nie szczekają.  :P

Płyta - prawa ekonomii - laser(prn), transfer na laminat, wyżarcie tegoż - i gotowe. No prawie - bo ktoś to musi jeszcze powiercić - ale przy odrobinie wprawy - i odpowiednim sprzęcie - dało by rade.

.....lub - jeśli nikomu się nie chce - zawsze można skorzystac z dokumentacji do 1090 - są jakieś tego schematy ??.. lecz wówczas @14 mhz raczej do tego nie wejdzie...

:D:D - jakieś pomysły ??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

85

Odp: nowa plyta glowna atari..

W sumie idea dobra, ale czy ktos sie skusi. No i trzeba by opracowac karty...

86

Odp: nowa plyta glowna atari..

ja tytlko dodam ze idea kart rozszerzen byla w podstawowej koncepcji
ale co tam
myslcie myslcie
moze ktos zacznie robic..

przechodze na tumiwisizm

87

Odp: nowa plyta glowna atari..

To ja po przeczytaniu wszystkiego, co w czasie swiat tu powstalo napisze, skad u mnie taka a nie inna koncepcja (i to od dawna, Pirx pamieta zapewne o tym pomysle).
1. Emulacja sprzetowa - hm... A jak bym Fredka zrobil na TTLach to co by to bylo (a pamietam projekt Zbyszka Sz. przejety przez Mariusza Geislera potem - budowa Fredkow na TTLach SMD wlasnie, bo tych scalakow zaczelo brakowac). Tyle ze ja potem te TTLe "wypale" w srodku takiej matrycy Altery. Ja bym nie nazwal tego emulacja, bo nic tu niczego nie udaje - to ma byc odtworzenie struktury ukladow Atari (ich budowy wewnetrznej wlasnie). Uwazam ze to dobra koncepcja takze i z powodu mozliwosci dokladnego poznania tych scalakow i - byc moze - nieodkrytych jeszcze mozliwosci, czy tez bledow.
2. Produkcja nowej plyty tylko po to by zlozyc Atari ze starych elementow nie ma wiekszego sensu - plyta bedzie szalenie skomplikowana (w porownaniu z oryginalem) i bedzie musiala zawierac b. duzo elementow dyskretnych - pomysl z SMD wcale nie jest taki dobry, bo dojdzie kupa malych scalaczkow do lutowania.
3. Jesli jednak ma byc to poprostu stare Atari zlozone na nowo, to nie widze mozliwosci dalszego rozwoju takiej konstrukcji. O.K. Zrobimy gniazna rozszerzen, i co na nie wyprowadzimy?? Wszystko??, zalozmy ze bedzie tam cala szyna i wszystkie sygnaly zarzadzajace procka i pamieci... A tu jutro ktos wpadnie na pomysl Antica2 (byl taki pomysl i sadze ze beda lepsze :-)) , ktory bedzie trzeba nalutowac na starego Antica, bo bedzie costam grzebal w sygnale wizji... O.K. Dajmy na zlaczu jeszcze sygnaly Antica, no to za tydzien ktos wpadnie na pomysl GTIA2. Przy nowych pomyslach nie da sie uniknac kolejnych pajakow lutowanych na takiej plycie - wszystkiego nie przewidzimy.

Stad moj pomysl przeniesienia wnetrza Atari do programowanych matryc logicznych. To dopiero bedzie pole do popisu do wymyslania rozszerzen, nowych trybow graficznych, czy tez calych zmian ukladowych, a wszystko to BEZ LUTOWANIA - polecam w dalszym ciagu poczytanie dokladne co da sie zrobic z C-One. Jesli uda mi sie cos oszczedzic (a wydatki mam w domu dosc duze ostatnio ;-) ), to zamierzam kupic C-One. Z tego Co widze, da sie z niego, metoda wylacznie programowania ukladow na tej plycie, zrobic wierna kopie malego Atari ze wszystkimi znanymi nam rozszerzeniami, a potem mozna myslec o nowosciach...

P.-S. W koncowym rozrachunku to bedzie to tansze (C-one jest komercyjne, wiec musi na siebie zarabiac, A-one byloby projektem otwartym) - przemyslcie to.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

88

Odp: nowa plyta glowna atari..

Stad moj pomysl przeniesienia wnetrza Atari do programowanych matryc logicznych.

Pecuś, pomysł jest - moim zdaniem - dobry; ale:

1) ktoś musi te matryce (FPGA czy co tam) zaprogramować; jeśli jesteś w stanie to zrobić, to nie bardzo pojmuję, do czego ci potrzebna szeroka akceptacja? Zwłaszcza, że sam piszesz, iż nie byłby to projekt komercyjny; odpada ci troska o rynek i konieczność przyjęcia projektu przez aklamację.

2) wydaje mi się, że odtworzenie takich scalaków jak Antic może być trudniejsze niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Zwłaszcza chodzi tu o jego całą współpracę z resztą komputera, z procesorem, z GTIA. Ile czasu, twoim zdaniem, zajęłoby stworzenie i przetestowanie takiej matrycy, zanim nadawałaby się do użytku?

3) ile to by wszystko kosztowało? Ktoś na forum - nie wiem, czy nie ty sam - wspominał, że matryce FPGA są drogie. Co to znaczy "drogie" w tym wypadku?

Oczywiście, ta droga ma jedną zaletę: jeśli wymyśli się np. lepszego Antica, to nie trzeba go produkować, wystarczy przeprogramować matrycę.

Anitc, między nami mówiąc, a ściślej tandem Antic/GTIA, wymaga moim zdaniem tylko jednego ulepszenia: dodatkowego rejestru, albo dodatkowego bitu w DMACTL, którym dałoby się podwoić poziomą rozdzielczość wszystkich trybów graficznych (aczkolwiek może mam za małe wymagania :))

Pokey też wymaga tylko jednego: żeby miał w środku kilkubajtowe FIFO na dane odbierane albo nadawane na złącze szeregowe.

KMK
? HEX$(6670358)

89

Odp: nowa plyta glowna atari..

... i jeszcze jakieś 2 rejestry do łatwego przemieszczania sprite`ów w pionie.
... i jeszcze "dłuższy" niż 12bitowy licznik w Anticu.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

90

Odp: nowa plyta glowna atari..

A pokey powiniem miec mozliwość przełączenia wszystkich kanałów na 1.79 MHz przy 16 bitowej częstotliwości. (Czyli jakieś dodatkowe 9 rejestrów)

91

Odp: nowa plyta glowna atari..

?i możliwość przełączenia fali na trójkątną lub sinusoidalną dla każdago kanału.
?i może jeszcze jakieś wbudowane DSP niewielkie.  :twisted:

[ Dodano: Śro Mar 30, 2005 10:02  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

92

Odp: nowa plyta glowna atari..

LODA!!  ;)

93

Odp: nowa plyta glowna atari..

A pokey powiniem miec mozliwość przełączenia wszystkich kanałów na 1.79 MHz przy 16 bitowej częstotliwości. (Czyli jakieś dodatkowe 9 rejestrów)

No ale po co, przecież można to (chyba) osiągnąć montując - czy też programując w FPGA - po prostu drugiego Pokeya.

KMK
? HEX$(6670358)

94

Odp: nowa plyta glowna atari..

jakos ucichla sprawa...

przerysowuje ktos schemat jakiejs atarynki do protel/eagle? moze jakies XEGS?

proponuje dodatkowo jakas zzute na ktorys z modeli Altery/Xillinxa (czy innege FPGA wskazanego przez
Pasia/Candle'a - zalezy ktory by sie podjal)
wiem ze to koszt okolo 1k $, ale jesli sie okresla na jakas przyzwoicie mala liczbe LCs to moze bedzie i taniej...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep