Temat: Czy to ma sens ?

Hejka, ostatnio wydumałem taką powiedzmy teorie, i mam do was pytanie, jak wam się wydaję czy to ma sens?

  Na wstępie może napiszę że problematyka jest powiedzmy z pogranicza matematyki i grafiki :). No wiec wymysliłem coś takiego. Robimy zdjęcia aparatem cyfrowym. W wyniku tego zabiegu otrzymujemy zdjęcie. Zdjecie to nic innego jak matryca z kolorowymi Pixlami (he he to kazdy wie, ameryki nie odkrylem poki co).
Matryca "czytana" od lewego gornego rogu po prawy dolny, tworzy obraz, aczkolwiek w rzeczywistosci może być pojmowana jako jeden dłuugi wiersz z następującymi po sobie polami które przyjmują rozne wartosci "cyfrowe"
z określonego przedziału (od - do). Gdzie wartosci te reprezentuje bezposrednio kolor. I no własnie co dalej...

  Hmmm, skoro tak, to jesli by napisac program (niekoniecznie na atari :) , którego działanie byłoby zapetlone (móglby dzialac nawet setki lat :), który nie robił by nic innego jak tylko:
- Zwiększał kolejne wartosci pola matrycy (powiedzmy 640x480 pixli, 256 kolorow) w sposób jak działa dowolny licznik, po przekroczeniu wartosc max, wartosc przyjmuje wartosc min, a pole kolejne wzrasta o 1. Każdy wynik operacji byłby wyswietlany jako swoisty obraz to....

Uzyskalibyśmy wszystkie mozliwe kombinacje, pola 640x480 dla 256 kombinacji na kazdym polu. Tym samym wydaje mi się ze wsrod nieobliczonego "szumu". powinien się w którejs permutacji pokazac np zdjecie "pijanego Mikera" :) zrobione np w Ornecie w rozdzielczosci 640x480 w 256 kolorach... idac dalej w tym szumie powinny się znalesc byc moze "ulozenia kolorow" takie które by przedstawialy rzeczy których nigdy nie było ? nigdy nie zostaly "sfotografowane"... zdjecia nasze ktore nie miały nigdy miejsca ???

Hmmm, wiem wiem... powiecie "STARY zmień dealera :), i nie pal tyle tego świństwa"... ale zastanówcie się czy to ma sens ? pomijająć realizację tego ? jestem poprostu ciekaw waszych przemyśleń....

pozdro.

Zajec/sword ;)

Odp: Czy to ma sens ?

Stary, zmien dealera i nie pal tyle tego swinstwa ;)

Zasadniczo masz racje, ale ciezko sie bedzie o tym przekonac bo licznosc tekiego zbioru obrazow znacznie przekracza ilosc czastek elementarnych w wrzechswiecie, tak wiec jest niemozliwe zbudowanie urzadzenia ktore mogloby przechowywac wszystkie na raz.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Czy to ma sens ?

No tak, tylko że wszystkich obrazków w rozdzielczości 640 x 480 w 256 kolorach będzie 256 ^ 307200. Trochę długo więc program będzie działał według takiego algorytmu ...

4

Odp: Czy to ma sens ?

Stary zmień dealera  i nie pal tyle tego świństwa :)

A co do wymaganej pojemności to ja wiem? Myślę, że obrazy możnaby trzymać w np. takich PNG/GIF, które specjalnie wiele miejsca nie zajmują. Zauważcie ile jest ludzi, którzy bakapują internet :)

Można nawet napisać taką aplikację typu SETI itp. i rozpowszechnić wśród atarowców. Ciekawe komu by pierwszemu wyszło zdjęcie mikera :D

Idea niegłupia.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Czy to ma sens ?

jakby to miało generować zdjęcia pięknych pań, to idea zacna

All I hear is the sound of me falling on the ground

6

Odp: Czy to ma sens ?

hehe tez kiedys nad tym myslalem ;)
pomijajac fakt wygenerowania tych obrazow oraz ich przechowania, to niestarczylo by nikomu zycia aby przejzec chociazby 1/10000000 tych zdjec, pomijajac juz fakt ,ze 99,9% tych obrazow nie nadawalo by sie wogole do ogladania ;)

7

Odp: Czy to ma sens ?

ASAL:

Idąc twoim tropem, widać skalę problemu :) 256 ^ 307200 to nieobliczalnie dużo. Ale tym samym można by było powiedzieć że ilość "rzeczy" które możesz zobaczyć każdy w ciągu całego swojego życia jest "skończona" do tej właśnie wartości !. Czyż nie tak ?

Tutaj jeszcze mi przychodzi do glowy pomysl na kompresje obrazów :)... może byłoby krócej zapisac dany obraz jako tylko "numer" kolejnej permutacji tablicy liczac jako zerowa tablice BLANK (z samymi zerami), aniżeli zapisywac cała tablice jako zbiór wartosci. Ale tego nie jestem już pewien.. :)... bo trzeba było by policzyć na ilu bajtach dałaby się zapisac wartośc liczbowa 256 ^ 307200 (trzymajac sie zasady arytmetyki cyfrowej i zapisu binarnego). i czy ta ilość bajtów byłaby mniejsza... od 307200 bajtów :)

Zajec/sword ;)

8

Odp: Czy to ma sens ?

Hahahaha - DOKLADNIE to samo pytanie ktos tu zadal jakis rok temu :D
I odpowiedz byla podobna - to oczywiscie jest prawda co piszesz. Tylko jak ktos napisal generowanie wszystkich mozliwych obrazow na takiej matrycy trwaloby ..... lat. I, najwazniejsze pytanie: po co to robic?
Rownie dobrze mozesz sobie uruchomic generator losowy - efekt bedzie prawie ten sam. A noz Ci wyjdzie cos fajnego?
PS. Mi kiedys w duzego lotka w "chybil trafil" automat wybral liczby: 1, 2, 3, 4, 5, 6. :) Az poszedlem zareklamowac ale okazalo sie ze jest ok.

9

Odp: Czy to ma sens ?

pytanie, kto napisze algorytm ktory stwierdziłby czy wyszedł nam chaos czy fotka :D
pewnie dałoby się przewidywać przyszłość... ponieważ wśród chaosu mogłoby się pojawić zdjęcie z Orneta 2K6 ;D

ale tak realnie podchodząc do sprawy... ilość możliwych kombinacji 640x680*RGB jest po prostu kolosalna... nie dało by się przechować takiej ilości informacji :D trzeba by było zaprzęc jakąś sieć neronową aby oceniała czy jest to fotka jakiegoś realistycznego obrazu czy tylko szum :D no i za parę milonów lat już mielybyśmy wyniki ;D

jak tak dalej pójdzie to zaraz zaczniemy rozważania o wymiarach równoległych i innych strasznych sprawach :D

Ehhh... jednak może zmień dealera :)


Seban ;)

Ostatnio edytowany przez seban (2005-08-04 16:44:26)

10

Odp: Czy to ma sens ?

drogi Zajączku, nie waż się zmieniać dealera, zajebisty towar, pal ile wlezie ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: Czy to ma sens ?

tak sie teraz zastanawiam, że jest to bardzo niepokojący pomysł, ponieważmógłby prowadzić do nadużyć

wyobraź sobie Zajec, że twojej żonie podsyła ktoś zdjęcie Ciebie jak zabawiasz się ze swoim kolega z pracy,

albo co gorsza, kanibalizm, morderstwa itp ... straszne

coś czuję, że to jednak tylko kwestia czasu .... na szczęście z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że już tego nie dożyję ...

All I hear is the sound of me falling on the ground

12

Odp: Czy to ma sens ?

Dobry pomysł :-) Ja już kiedyś mylałem nad czymś podobnym. Wymyśliłem, że 256^65535 (a właściwie to troche mniej, bo trzebaby odjąć ROM, IO i wektory przerwać) dałoby wszystkie gry, programy i dema napisane i nienapisane na Atari ;-)

Jak zobaczyłem jaka to olbrzymia liczba pomyślałem, że może lepiej zacząć od generowania wszystkich możliwych tekstów do 100KB czyli liczba liter i znaków przestankowych występująca w książkach do potęgi 100000, ale to też dużliczba niestety....

Najbardziej realnym pomysłem jest chyba obecnie wygenerowanie wszystkich możliwych interek 256 na Atarkę ;-) Co Wy na to? To tylko 256^256 ;-)

Alex/BB

13

Odp: Czy to ma sens ?

A swoją drogą jakby przyjąć rozdzielczość fotki na 32x32 i 16 odzcieni szarosci to wtedy zostanie tylko 16^1024 do wygenerowania ;-)

14

Odp: Czy to ma sens ?

A co do tej kompresji, zeby trzymać same potęgi zamiast danych to mam pomysł taki:
- pierwiastkujemy dane tak, żeby uzyskać potęgę, której wynik byłby najbardziej zbliżony do oryginału
- odejujemy od siebie obie liczby i to samo robimy z roznicą
- powtarzamy tak aż zostanie 1 bajt ;-)
- mamy zbiór roznych potęg które generujemy i dodajemy do siebie
Pytanie tylko czy to będzie krótsze od pierwotnej liczby?.. ;-)
Ewentulanie można zrobić tylko pierwsze dwa kroki, a różnicę trzymać spakowaną jakimś pakerem.

15

Odp: Czy to ma sens ?

Czy Wy wiecie o jakich liczbach mowicie? Zacytuje za wikipedia:
"Według szacunków astrofizyków liczba atomów we Wszechświecie powstałym w wyniku Wielkiego Wybuchu jest mniejsza niż 10 do 81"
A tu padla liczba mozliwych orazkow: 256 ^ 307200  :)
Tak dla przykladu: liczba sekund od poczatku istnienia wszechswiata to mniej niz 256 ^ 8  :D
To tyle. No chyba ze Pasiu wymysli nowa dopalke - wtedy wrocimy do tematu.

16

Odp: Czy to ma sens ?

Chyba działa ;-) Pokusiłem sie o przeliczenie. Dla uproszczenia na cyferkach.
- mamy liczbę 16735509346
- najbliższa potęga to 129365^2 = 167353033225
- różnica obu wynosi 206121
- bierzemy 206121
- najbliższa potęga to 454^2 = 206116
- różnica oby wynosi 5
- stop
Mamy zatem 129365^2 + 454^2 + 5. Zakładając, że potęgowanie i dodawanie jest naprzemienne domyślnie dla procedury depakującej mamy ciąg 10 cyferek, a ciąg wejściowy wynosił 11 ;-) Czyli spakowało sie o 1 cyferkę.
Nie liczyłem co prawda przecinków, ale chyba da się to jakoś zrobić :-)

Alex/BB

17

Odp: Czy to ma sens ?

> Najbardziej realnym pomysłem jest chyba obecnie wygenerowanie wszystkich możliwych interek 256 na Atarkę ;-) Co Wy na to? To tylko 256^256 ;-)

"Jak Wojtek zostal koderem" by Alex - lektura dla klas 4 :)

18

Odp: Czy to ma sens ?

Właściwie to nawet wygenerowanie wszystkich mozliwych fontów 8x8 jest niebagatelnym problemem...
Niby to tylko 2^64 albo 256^8, ale przeszło dziewietnastozerowa liczba... :-(

19

Odp: Czy to ma sens ?

hmm nie wiem czy dobrze, ale wyadaje mi sie wlasnie to nie jest jednym z powodow dla ktorego cyfrowy zapis obrazu i dzwieku (bo ta hipoteze mozna tez i do dzwieku by odniesc) nie moze byc w pelni wiarygodny?

20

Odp: Czy to ma sens ?

Havoc - a bardziej gramatycznie i konkretnie to o sssooo Ci chooodzi z tym cyfrowym zapisem?

21

Odp: Czy to ma sens ?

może chodzi o dowody w sądzie?

22

Odp: Czy to ma sens ?

JA CHCE NAMIARY NA TEGO DEALERA !!

alez on musi miec stuff...

mieliscie moze kiedys podstawy kombinatoryki? (tej od prawdopodobienstwa, a nie od kombinowania)
wiecie jaaaakieee to liczby kombinacji?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: Czy to ma sens ?

Raczej matematyka dyskretna jest potrzebna ;-)

24

Odp: Czy to ma sens ?

a zioło w tym roku fantastyczne :)

... chyba zaczne grać w totka - bo to bardziej prawdopodobne, a nie dość tego - za wygraną można iść na małe conieco :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Czy to ma sens ?

a łyżka na to niemożliwe... ;))

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor