Temat: Klonowanie XF551

Udało mi się kupić uszkodzoną XFkę za całkiem rozsądne pieniądze i chyba nawet udało mi się naprawić (na razie Atarka nie dycha, a na razie nie mam za bardzo chęci szukać czemu). Pomyślałem sobie, że skoro mam płytkę i schemat z Dereatari, to mogę spróbować zrobić dość dokładną kopię. Moja XFka odrobinkę różni się od schematu z Dereatari, ale zmiany są naprawdę niewielkie.  No i praca wre :) Narysowałem większość elementów, których nie było w Protelu DXP, narysowałem obrys płytki i zacząłem rozmieszczać elementy, do prowadzenia ścieżek jeszcze sporo zostało. Idzie całkiem nieźle, mam nadzieję że na "Party w Rzeszowie" będzie już płytka gotowa i uruchomiona. Jak ktoś chce to mogę podesłać to, co na razie zrobiłem. A jak już ktoś sklonował XFkę to podkulę ogon pod siebię i nie będę dalej robił :)

2

Odp: Klonowanie XF551

To gratuluję. Ale pytania pozostają :

1. Po co to robić ?
2. Skąd weźmiesz WD1772 ?
3. Skąd weźmiesz procesory seri 8048 ?

Ew. sugestia - lepiej na obrysie płytki zgodnym z mechaniką XF551 zrobić SIO2IDE ... wtedy
pełen profesjonalizm...

pomidor

3

Odp: Klonowanie XF551

1. Dla siebie. Nie podoba mi się laminat w oryginalnej, poza tym kilka pól lutowniczych było pozrywanych w mojej stacji. A jeżeli się moja praca komuś przyda........
2. Z XFki :) Poszukaj na forum, ktoś chyba znalazł sklep z WD1772. Ja to robię dla siebie, nie mam zamiaru robić produkcji seryjnej.
3. Scalaki 8050 są do kupienia po ok 8zł, też było na ten temat na forum.

A moja stacja jest prawdopodobnie działająca, a nie prawdopodobnie niedziałająca. Spalony był stabilizator napięcia na 5V, wymieniłem, ale nie mam jak sprawdzić.

4

Odp: Klonowanie XF551

odnosnie sugestii sio2ide lepiej robic tak, zeby plytka razem z zasilaczem sieciowym nie przekraczala rozmiarow twardego dysku
2.5" oczywiscie
monster: jesli nie masz jak sprawdzic xf'ki po wymianie stabilizatora, to jak masz zamiar uruchomic nowo tworzona plyte?

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: Klonowanie XF551

popieram w 100% pomysł klonowania XF551 - dlaczego:

* części są dostępne - chodziło tu raczej jak sądzę o zamiennik WD1772 - bo takowy jest w zasięgu

* do kontrolera od XF można podłączyć DOWOLNY napęd 3,5" 1.44MB - wymieniamy ROM stacji na ten z XF351 i takim oto sposobem mamy stacje 720kB. Bez najmniejszego problemu format obsługiwany przez Sparta DOS, MyDOS - oczywiście wszystkie "mniej gęste" formaty są też dostępne - (90,130,180,360,720) - sprawdzone, mam, używam, a całość działa zajebiście. Jest to dobra alternatywa dla braku dyskietek 5,25". Teoretycznie obecnie dostępne dyskietki 3,5" nie są jakoś szczególnie trwałe - choć w znacznej części wiąże się to z gęstością zapisu 1.44MB. Przy formacie 720 - problemów z tym raczej nie miewam.
* ...i na koniec. Doskonale rozumiem przewage SIO2IDE - jednakże nie mam nic przeciwko np. umieszczeniu napędu 3,5" w XL/XE - dokładnie tak - jak ma to miejsce w ST itd. - fajny bajer.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Klonowanie XF551

Dziękuję za poparcie :) Mam jeszcze manuala do XFki. Jakby ktoś chciał skanować to mogę wysłać.

7

Odp: Klonowanie XF551

to moze sklonujesz Tomsa 710 ? :>

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: Klonowanie XF551

ee - a może inaczej. Był rom dla XF551 i tomsa - z tym, że dla napędu 360kB. Może ktoś by to zmęczył dla 720, i dodać by można to menu; TTD start, or select :)- a XF 720 z tomsem - czemu nie. Jak dla mnie r0l0 :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Klonowanie XF551

stryker napisał/a:

to moze sklonujesz Tomsa 710 ? :>

dobre to ja chcę od razu zasilacz (!)

10

Odp: Klonowanie XF551

Do Candle: napisałem że na razie nie mam chęci na szukanie co padło w atarynce. Wezmę od kumpla sprawną i nie będzie problemu. A co do Tomsa.... Dajcie schemat, dajcie płytkę to zaprojektuję :) Od biedy to nawet mogę spróbować bez schematu. Właśnie zainstalowalem windowsa po padzie... i zaraz instaluję protela i do roboty.

11

Odp: Klonowanie XF551

z siekierą na słońce ...
Toms 720tka jest "zeschematowany"
-nie jedna osoba z tego forum by chciała takiego mieć !!

12

Odp: Klonowanie XF551

A ten schemacik z DeReAtari masz na papierze czy w formie elektronicznej ? Ewentualnie możesz podesłać ten schemacik z Protela ale skonwertowany na jakiś inny plik graficzny (z racji nie posiadania Protela).

13

Odp: Klonowanie XF551

trzeba pomęczyć Pasia ...
ale jak pisałem ktoś tutaj na forum chciał skopiować to cudeńko...
i było sporo chętnych !


*ja posiadam tylko Toms 710 .. zresztą komuś już go skanowałem (!)

Ostatnio edytowany przez AS... (2005-08-06 18:13:57)

14

Odp: Klonowanie XF551

fotki plytki tomsa 710:
http://www.stryker.pigwa.net/atari/toms_710_przod.jpg
http://www.stryker.pigwa.net/atari/toms_710_tyl.jpg

powiedzcie mi jakie osoby byly w tym tomsie chodzi mi o nazwiska ;]
zaraz luknie w ksiazke telefoniczna i google to moze sie jacys odnajdą bo moze cudem ktoremus ocalaly jakies schematy lub cokolwiek innego ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: Klonowanie XF551

Alex miał ich poszukać.. Jutro poszukam karty gwarancyjnej!
- tam są ich nazwiska

Ostatnio edytowany przez AS... (2005-08-06 19:04:25)

16

Odp: Klonowanie XF551

Tadeusz Okoń i Marek Stolarski. Szukaj kontaktu, bo płytka nie wygląda wcale strasznie :)

17

Odp: Klonowanie XF551

Nie macie po co dzwonić. Ja dzwoniłem jakieś 5 lat temu, jeszcze jak firma TOMS działała. Ogólnie mają głęboko w dupie to, co kiedyś zrobili na Atarkę.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

18

Odp: Klonowanie XF551

znalazłem starą instrukcję od Atari (TOMS) 260XE - na pieczątce jest napisane:

TOMS

mgr. inż. Tadeusz Okoń
mgr. inż. Marek Stolarski

02-781 Warszawa St. Kazury 13/28

(2)

jest tu data 06.03.1993, więc dane mogą być już nie aktualne... :(

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

19

Odp: Klonowanie XF551

Dely ok. 1999roku Tomsi robili smarowanie mojej  stacji ( i takie tam przy Atarci ).
Dodam że w rozmowie jeden z Tomsów nabąknął że  mają kilka nieskończonych 720stek.
- nie sądzę aby znalazły się one na śmietniku,  brakowało im napędów 720kb i dlatego nawet wypuścili Toms-a 360...

Jak ktoś będzię miał aktulany telefon do nich to ja chętnie przejmę i porozmawiam !!!!!!

20

Odp: Klonowanie XF551

Nie chce uogolniac ze sa kiepscy czy jakos 'zmanierowani' ale juz nawet okolo 1995-6, jak pojechalem z reklamacja (cos sie schrzanilo z dodatkowym RAMem, ktory mi kiedys wstawili) do 100-licy, to z wieeelka łaską przyjmowali to do naprawy i musialem czekac na to dluzej niz poczatkowo myslalem... :-/

Ostatnio edytowany przez Dracon (2005-08-06 20:06:52)

21

Odp: Klonowanie XF551

Moze to bedzie glupie pytanie, ale czy w dobie dysku HDD 32MB za 15 zeta na Allegro (w postaci CF) ma jeszcze sens uzywanie FDD?

Tak mi sie nasunelo jak sobie podsumowalem ile zajmuje mi moja kolekcja gierek TOP 100... jakies 5MB...

I'm not so bad, once you get to know me.

22

Odp: Klonowanie XF551

ma :D

choćby trza pozgrywać stare wypociny z pyskietek; a poza tym dyskietki 5,25" są, jak się okazuje trwalsze od płyt CD (przykre, ale prawdziwe) :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

23

Odp: Klonowanie XF551

poza tym - pomimo, że do Atarki mam HDD i CD; lubie sobie, że tak powiem - od czasu do czasu pooglądać demka ładowane z dyskietek 3,5", czy 5,25" :)

na tej samej zasadzie można by powiedzieć, że po co używać Atari - jeśli można używać emulatora; przecież emul ładuje opcjonalnie szybciej, niż Atarka po sio. :)

PS> mimo, że mam XF - chętnie kupie klona; jeśli już ktoś to zrobi, a tak przy okazji - mieliśmy też pomysł z Epim i Xanem, coby zrobić stacje obsługiwaną jako NEW DEVICE przez ECI/PBI - zaletą jest tu możliwość "wyciśnięcia" niezłego transferu;- podejżewam, że 25kB/s/RW jest co najmniej do osiągnięcia. Zresztą tyle miała KarinMaxi z czego pamięć mnie nie myli. (nic nie paliłem) :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: Klonowanie XF551

Trafiłem na maleńki problemik - nie mogę znaleźć nigdzie na sieci przełącznika podobnego do tego w XF. Jak na razie umieściłem na płytce przełącznik dźwigienkowy. Rano wybiorę się do sklepu elektronicznego, może znajdę coś ciekawego. A jeżeli nie, no to zostaje dźwigienkowy. Kumpel chciał mi dać stacyjkę od malucha zamiast przełącznika.
Jeszcze jedna sprawa... Gdzie mam umieścić diodę sygnalizującą zasilanie? Na tylnej ściance nie ma za bardzo miejsca żeby diodę "elegancko" umieścić.
Zostało mi jeszcze umieścić otwory, precyzyjnie umieścić elementy na tylnej ściance (przysunąłem dip-switcha żeby łatwiej możnabyło przełączać:)) i radiator, dodać kilka koralików przeciwzakłóceniowych i jakieś 50 zworek, i można się brać za ścieżki. Tranzystory zostawiam takie jak są w XF (2sa1015, 2sc1740). Myślałem nad zamiennikami, ale że tranzystorki są dostępne to nie bawię się w zamienniki. Jest dostępny w handlu oscylator kwarcowy 8,333Mhz? Jeżeli nie, to mogę opracować śjakiś generator wsadzany w miejsce oscylatora, np. na MAX038.

25

Odp: Klonowanie XF551

Popieram ideę klonowania. Nie ma to jak stare dobre 5,25", nawet HDD chyba ustępuje im trwałością. ;)
Gdyby udało ci się sklonować Tomsa, to ludzie by cię ozłocili...