1

Temat: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Zerknijcie na aukcje:
http://tiny.pl/xjjq

a potem na opis tego urzadzenia tu:
http://www.atarimagazines.com/v3n4/ATR8000.html

w szczegolnosci na ostatni akapit o Co-Power-88.
Ktos to moze ma w kolekcji?

2

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Nosty - a ja proponuję zajrzeć do atariki ;)

Sikor umarł...

3

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Z tego z pamiętam to było to coś w stylu Timex FDD 3000 do spectruma, czyli do odpalania programów z CP/M'a. Miało to wbudowany Z80 i swoje bebechy. No i oczywiście interfejsy miało, możliwościami przypominające Multi I/O. Kiedyś była jakaś notka w Moim Atari.

4

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Sikor mówi, "zajrzyj do Atariki", i ma rację, nie ma co gdybać: http://atariki.krap.pl/index.php/ATR_8000

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

czego to ludzie nie wymyślą :)

i chwała im za to

Ostatnio edytowany przez tebe (2005-12-14 20:12:56)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

[Auto-Cenzura /] Poza tym na trumnie (Junior) był CP/J (może się mylę?) a nie CP/M. Całkiem fajny system. Ciekawe czemu się uparli na Z80...

Co ja tu chciałem powiedzieć... Sam nie wiem co pisze...
(Piłeś - nie pisz)

Ostatnio edytowany przez piotrv (2005-12-15 10:14:55)

I'm not so bad, once you get to know me.

7

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

CP/J to polska wersja CP/M'u :). A CP/M to był jeden z najpopularniejszych systemów na kompy domowe (z Z80) w 70-80 latach.

8

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Faktycznie dalem plame z atariki...
Ale mam pytanko: na atariki nie widac kto edytowal artykul, a mnie bardzo interesuja te zdjecia.Czyzby ktos z nas sfotografowal swoje ATR8000?

9

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Niestety nie - zdjątka dostałem z sieci, kiedyś jeden gostek to wystawiał na e-bayu. Po pytaniu twierdził, że mogę użyć - to wszystko. W sumie fajna sprawa z tym ATR... A opisy znalazłem w sieci (znaczy - częściowo temat zaczął Miker, potem ja cosik dorzuciłem (np. grafa), a i Draco to przeedytował. Jeszcze mały hint: bopdajże na 3 CD Vaska jest zeskanowana instrukcja do tego ;)

Sikor umarł...

10

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Tak, CP/M był na sznajdera, C128 (tfu tfu) i na Juniora. Ktoś widział na czymś jeszcze to cudo?

Ostatnio edytowany przez piotrv (2005-12-15 10:03:17)

I'm not so bad, once you get to know me.

11

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

A CP/M to był jeden z najpopularniejszych systemów na kompy domowe (z Z80) w 70-80 latach.

Rzekłbym nawet, że najpopularniejszy ;)

Tak, CP/M był na sznajdera, C128 (tfu tfu) i na Juniora. Ktoś widział na czymś jeszcze to cudo?

Zasadniczo CP/M 2.2 można było uruchomić i korzystać z niego na wszystkich komputerach spełniających następujące wymagania: 64KB RAM, napęd dyskowy oraz procesor Z80. Czyli podchodziły pod to nawet ZX Spectrum ze stacją FDD3000. Co prawda ZX po podłączeniu pod tą stację i odpaleniu CP/M robił tylko i wyłącznie za klawiaturę ponieważ rzeczona FDD była zasadniczo komputerem, <flame start>czego nie można powiedzieć o programowalnym kalkulatorze zwanym pieszczotliwie Trumną<flame end> ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Jest jeszcze wersja CP/M-68k.

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

13

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

no i na x86 - mam zrodla ro wszystkich wersji ;)
trzeba przyznac ze jest czytelnym, prostym systemem...

btw. tak jak wspomnial dely - dzialalo toto, na niemal wszystkim co mialo z80 na pokladzie i jakas pamiec masowa.
taki przenosny netbsd jak na owe czasy ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

ilr napisał/a:

Jest jeszcze wersja CP/M-68k.

i niewiele brakowalo a ST zamiast TOS mialo by CP/M

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

dziwne ze nigdy z czyms takim jak CP/M nie zetknalem sie, a moze zetknalem sie i nie wiedzialem :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

16

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

dely : "Zasadniczo CP/M 2.2 można było uruchomić i korzystać z niego na wszystkich komputerach spełniających następujące wymagania: 64KB RAM, napęd dyskowy oraz procesor Z80. Czyli podchodziły pod to nawet ZX Spectrum ze stacją FDD3000. Co prawda ZX po podłączeniu pod tą stację i odpaleniu CP/M robił tylko i wyłącznie za klawiaturę ponieważ rzeczona FDD była zasadniczo komputerem"

To prawda czytałem kiedyś o tym w Bajtku. Pewnego dnia jeden gostek z pracy dał mi za free Timex 2048 razem z FDD3000 dwona interfkami i około 10 dyskietkami. Nigdy jednak tego nie odpalałem. Gość zapewniał, że jego syn pracował na tym do samego końca  aż sprzęt porzucił! Jeśli jednak ktoś chciałby pobawić się trochę to mogę zabrać na foreverka 2006.

Ostatnio edytowany przez mirusvf (2005-12-15 18:10:01)

Żyję bo Bóg tak chciał.

17

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Co do ATR 8000, którejś nocy siedząc sobie z krapem na IRC-u o mało co byśmy takiego urządzenia na ebayu nie kupili. Ale niestety, znalazł się jeden bardziej zdeterminowany. A szkoda, ładna sztuka to była.

Co do CP/M, to o ile mi wiadomo, CP/M 68k = CP/M Plus, CP/M Plus = DR DOS, a DR DOS = GEMDOS. Czyli Atari ST ma CP/M Plus w ROM-ie, tylko pod inną nazwą. Ale może to tylko plotki, osobiście CP/M-u (zwykłego, 2.2 ani Plusa) nigdy na oczy nie widziałem.

Co do Atariki: każdy artykuł na na górze zakładkę "History" i tam jest wyszczególnione kto, co i kiedy.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-12-15 19:26:40)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

cp/m plus był na amstradzie (inaczej cp/m 3.0). z tego co ja czytałem, to tos wyewoluował z cp/m'a (miał obsługę hierarchicznej struktury katalogów :)). ale np z cp/m wywodził się ogólnie msdos. np obsługa plików na początku msdosa opierała się o fcbs (file control blocks), które są też w tosie, które mnie pamięć nie myli są właśnie z cp/m'a. za dużo czytania na necie :)

19

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

No włąsnie z tego co ja czytałem, CP/M Plus się tym różnił od CP/M-a zwykłego (2.2), że miał hierarchiczne katalogi. Od CP/M do GEMDOS-u nie może być zresztą daleko, bo autorem obydwu jest ta sama Digital Research Ltd.

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

Zgadza się. A tu fajny artykuł: http://arstechnica.com/articles/culture/total-share.ars. 30 lat historii komputerów osobistych.

21

Odp: Atari 800 kompatybilne z IBM PC?

tutaj jest http://www.atarimagazines.com/startv3n1 … sofst.html dosc ciekawy artykul o poczatkach ST. Wynika za niego ze CMP/M bylo konkurentem a nie perwowzorem GEMDOS.

Ostatnio edytowany przez Cyprian_Konador (2005-12-16 10:34:05)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org