Temat: Arc - 13.58 ??

Witam, mam kolejne pytanie z serii: cos mi to dziwnie dziala :-0

Po zamontowaniu Arc na bazie ukladu M6242B z  A-le-migi (rozw. Pasiowe) po wlaczenie kompa i wpisaniu TIME zawsze pojaiwa sie godz. 13.58.12. Po uruchuminiu td czas sobie leci. W momencie wylaczenia atarki na pinie 18 uklady RTC mam napiecie z akumulatorka 3.5V, czyli teoretycznie uklad musialby pracowac..dzieje sie zupelnie inaczej. Po wlaczeniu atarki znowu magiczna godzina 13.58. Czy ktos ma jakis pomysl ? wykluczam uklady, bo sprawdzilem 2 sztuki :-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

2

Odp: Arc - 13.58 ??

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=1063 moze to ci cos pomoze ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: Arc - 13.58 ??

czytalem ten post. Pytanie do posiadaczy sdx - czy sparta 4.22 ma zglaszac R-time not present ?? jak sie zachowuje ARC ze sparta ??

poza tym bylbym wdzieczny za informacje w jaki sposob zmusic sparte do zaczesania konfigu z sio2pc ze stacji1 ? ...

btw: moze kos ma atr ktory pozwoli zbootowac sparte i pzretetsowac ARC - bardzo bym prosil o linka/emalje ??

dzieki za pomoc :-)

Ostatnio edytowany przez alp (2005-12-19 00:19:59)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

4

Odp: Arc - 13.58 ??

To, czy SDX zgłasza brak RTime-8, czy nie, zależy od obecności linijki "DEVICE CLOCK.SYS" w CONFIG.SYS. Jeśli tej linijki nie będzie, to komunikatu również. Poza tym Arc-Clock nie jest kompatybilny z RTime-8 i wymaga oddzielnego sterownika napisanego przez Qcyka lub mnie. :P

Przyznam się bez bicia, że moja wersja w pewnych warunkach działa błędnie, nową poprawioną mam tylko ja. :) Nie widze jednak potrzeby jej rozpowszechniania, gdyż założenia tam poczynione sa identyczne jak Qcyka.

Co do SIO2PC, to problem wynika z błędnego działania APE. Błąd polega na tym, że APE zgłasza systemowi charakterystykę napędu tak jakby była to stacja dyskietek. Stąd kłopoty pod SDX i jej automatyką. ;)

Ostatnio edytowany przez Lizard (2005-12-19 01:23:11)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

5

Odp: Arc - 13.58 ??

Lizard. Ale nie masz ARC_CLOCKA ?? :) (czy już masz może... ):P

ALP: poza tym - nie wiem, czy w dokumentacji do Arclocka masz coś, co Pasiu mi zrobił w zegarku - chodzi o hard write protect; czyli blokada sprzętowa rejestrów arca. A chodzi o to, że bez tego - zegar będzie cyklicznie przyjmował śmieci - np. po uruchomieniu co_poniektórych programów odpowiednio zapisujących miejsca zwane rejestrami zegara :).

...ja tam od zmiany czasu na zimowy zegarka nie dotykałem, .. a Pasiu żalił się, że na 2 tygodnie ten opóźnia się, czy tam przyspiesza o 0.5 sec. :) - jak kompa po złożeniu dostałem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Arc - 13.58 ??

Pin: zabezpieczenie przed nieporzadanym zapisem to co innego.
Alp: sprobuj wpisac 0 do komorki $d52f. Pod tym adresem siedzi tzw. rejestr F zegara, ktorego bity opisuje sie nastepujaco:

         7                                        0
RegF: x x x x TEST 24/12 STOP REST

Widocznie bit stopu masz ustawiony.

7

Odp: Arc - 13.58 ??

a fuckt - dało sie to chyba przecie zatrzymać :).

Pasiu - a nie dało by sie zintegrować Sparta DOS X razem z ARCClockiem ?? (w postaci samodzielnego carta of koz)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Arc - 13.58 ??

Pin, pytanie powinno być postawione w trochę inny sposób: "Za ile da się zintegrować Sparta DOS X razem z ARCClockiem ??" :)

9

Odp: Arc - 13.58 ??

to ja jeszce o cos zapytam - czy wlaczajac kompa z qmegiem 4.04 i sparta wlaczoana ma sie zaldowac sparta czy ma byc plansz tytulowa qmge ? moj komputerek po kilku sek. zaczyswania konfigu ze sio2ide sie zatrzymuje...i sparta sie nie laduje. Na atr bootowane inidos.sys .

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: Arc - 13.58 ??

Powinien się pokazać QMEG ponieważ przejmuję on sterowanie nad każdym cartem. Jeśli natomiast sparta jest wewnętrzna TO NIE WIEM ;) A INIDOS.SYS to jest akurat do tego, żeby sparta się podniosła po COLD /N.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Arc - 13.58 ??

mnie to akurat działa. nie działało jak nie miałem inidos. ale kiero mnie oświecił jakiś czas temu i od tego czasu śmiga z qmegiem. a, spartę mam jak najbardziej wewnętrzą, jest tak wewnętrzna, jak tylko może być :)

Ostatnio edytowany przez sun (2005-12-19 23:17:30)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

12

Odp: Arc - 13.58 ??

Dzieki plikowi inidos od SUNA wszytsko zadzialo jak nalezy. moj config.sys
USE BANKED
SET COMSPEC=CAR:COMMAND.COM
SET PROMPT=$L$P>
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS
DEVICE B:ARCLOCK.SYS /T
SET PATH=CAR:;A:

mam tylko pytanie odnosnie dzialania - godzine ARC zapamietuje, ale date przestawia. Czy ARC musi takze zczytac jakis plik w ktorym jest podana roznica miedzy czasem w zegarze a rzeczywistym ? czy tez uklad zapisuje do procka RTC dane o czasie ?  uzywam tylko polecen date i time

update:odcialem IOR i jest gitarka :-)

Ostatnio edytowany przez alp (2005-12-20 15:46:37)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: Arc - 13.58 ??

QMEG prawdopodobnie z niemieckim polotem, wyobraźnią i dokładnością, wzorem stron $D0, $D2, $D3 i $D4, wyzerowuje również adresy od $D500 do $D5FF, i to jest przyczyna, dla której SpartaDOS X tam nie wstaje sam z siebie.

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: Arc - 13.58 ??

No i wlasnie do tego przydaje sie blokada zapisu. Do nogi 10 układu RTC dochodzi sygnał zapisu (WR\ czy tez IOW), ktory po ustaleniu daty mozna odlaczyc przelacznikiem. Dodatkowo pin 10 nalezy podciaganac do zasilania (+5V) rezystorem np. 10k.

15

Odp: Arc - 13.58 ??

znaczy się, trzeba zamontować kolejny switch? toż tych switchy będą niedługo  tysiące a może nawet setki. za ile da się to zrobić elektroniką? - chyba dobrze postawiłem pytanie?
ee.... czy przypadkiem w połączeniu z wewnętrzną spartą nie jest to już jakby załatwione?

Ostatnio edytowany przez sun (2005-12-20 12:24:38)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

16

Odp: Arc - 13.58 ??

Sun: zawsze możesz założyć zgrabnego DIP-SWITCHa jak ja w swoim kompie. Dodatkowo obsługując go bitowo, mając np. 5 przełączników otrzymujesz 2^5 kombinacji czyli 32 możliwe stany ustawień ;)

Sikor umarł...

17

Odp: Arc - 13.58 ??

Wcale nie trzeba instalowac kolejnego wylacznika na zewnatrz kompa. Mozna zamontowac sobie go w postaci nawet malego jumperka wewnatrz. Przeciez daty nie ustawia sie co chwile tylko raz na jakis czas (pol roku).

18

Odp: Arc - 13.58 ??

racja.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

19

Odp: Arc - 13.58 ??

Integracja:

http://izi-creth.w.interia.pl/zenon/sparta/kart.jpg
http://izi-creth.w.interia.pl/zenon/sparta/sparta.jpg
http://izi-creth.w.interia.pl/zenon/sparta/sparta2.jpg

20

Odp: Arc - 13.58 ??

i to jest właśnie tzw. spadacz butów.
Zenon. Mamy (mieliśmy) po 101 postów :)

Ostatnio edytowany przez sun (2005-12-20 23:07:56)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

21

Odp: Arc - 13.58 ??

A Zenek jest GOŚĆ i niech ktoś powie coś innego.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: Arc - 13.58 ??

coś innego

:-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

23

Odp: Arc - 13.58 ??

Sun, ja wychyliłem kielicha, a Ty?

24

Odp: Arc - 13.58 ??

Zenon, ja dębowe :)
ele widzę, że idziemy łeb w łeb i czas otworzyć kolejne/wychylić kielicha po raz wtóry :)

Ostatnio edytowany przez sun (2005-12-23 09:22:16)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

25

Odp: Arc - 13.58 ??

Pasiu - a kto oprócz mnie ma ARC hard write protect ??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info