Temat: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Z pewną nieśmiałością ....
... chciałbym ogłosić, że prace nad moim projektem Video Board XE zostały praktycznie ukończone.

Projekt polega na zastąpieniu GTIA nowym układem. W efekcie otrzymujemy:

- kompatybilność z GTIA - nie działa tylko stare PMG i tzw. tryby GTIA.
- blitter spriteów z własną 512 KB pamięcią RAM. Generuje spritey o rozmiarach od 1x1 do 256x256 punktów w rozdzielczości odpowiadającej 320x192, każdy sprite w 256 kolorach. Ilość spriteów organiczona tylko wydajnością blittera, co najmniej 30 sztuk o rozmiarach 32x32x256 kolorów na ramkę.
- programowalne priorytety spriteów i tła. Prosta detekcja kolizji spriteów.
- programowalne pozycje x i y spriteów z dokładnością 1 pixela hi-res.
- dwie programowalne palety 256-kolorowe - jedna dla Playfield druga dla spriteów. Wybór spośród 65536 kolorów (Hi-Color RGB).
- mapa kolorów playfield o rozdzielczości 8x8 i 4x4 pixele, dla każdego takiego kwadratu można wybrać 1 z 32 zestawów kolorów (wszystkie kolory playfield ulegają zamianie), możliwe jest skrolowanie mapy kolorów w pionie i w poziomie
z rozdzielczością 1 pixela.
- możliwość mieszania w jednej linii trybów hi-res i kolorowych za pomocą odpowiednich definicji w mapie koloru.
- wyjście RGB do monitora / telewizora.

Tyle w dużym uproszczeniu. Układ działa. obecnie piszę jakiś soft demonstaracyjny. Tu zaczynają się schody, bo nie jestem grafikiem, ale mam nadzieję, że do Ornety lub innego zlotu coś powstanie.

pomidor

2

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

kiedy toto bedzie mozna kupic? ile koszci?

ps. rewelka.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Brzmi ciekawie. Jak z montażem, ceną itp.?

Dodatkowe pytania:

1) czy GTIA zostaje w komputerze, a nowy układ włącza się programowo, czy też nowy układ permanentnie eliminuje GTIA i można się pożegnać ze starym softem?

2) czy duszek "256x256 w 256 kolorach" oznacza, że każdy piksel takiego duszka ma niezależny kolor? Domyślam się, że tak, ale wolałbym się upewnić :]

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-03-04 21:20:41)

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Koszt całości to około 200 złotych polskich. Niestety. Montaż - to płytka którą wstawia się tam gdzie siedzi ANTIC a ANTIC ląduje na płytce. Montaż płytki wymaga raczej dobrych umiejętności elektronicznych ... SMD (układy TQFP, LQFP, SOJ)

1. GTIA ZOSTAJE w kompie. Działa stare wyjście równolegle. On też zapewnia cały czas SYNC.

2. Tak, każdy pixel niezależnie, full 256 kolorów

Ostatnio edytowany przez electron (2006-03-04 21:23:58)

pomidor

5

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Dla mnie bomba !!! Czekamy na szczegóły cena, montaż itp...

Żyję bo Bóg tak chciał.

6

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

200 złotych? To cena razem z montażem?

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

czy mozna zerknac na dokumentacje programowania ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

8

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Cena, którą podałem, to szacowane koszty elementów tak pi*oko. Wiem, że to dużo ale nie jest to SIO2PC anie nawet SIO2IDE ... :-) Elementy są drogie. Poza tym obwód drukowany też jest drogi - musi być dwustronny, metalizowany - o żadnej amatorce nie może być tu mowy.

Draco - nie podaję tego jako ofertę handlową , nie sprzedaję tego - to tylko cena dla informacji.

Dokumentacja programowania powstanie wkrótce. Na razie powiem, że programujemy układ za pomocą rejestrów $d600-$d61f.

Ostatnio edytowany przez electron (2006-03-04 21:31:58)

pomidor

9

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

p*.* wyjazd wakacyjny - szkoda kasy, skoro mozna spozytkowac ja na to!!
w takim razie juz jestem pewien ze sie na ornete wybieram... MUSZE TO ZOBACZYC

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

electron napisał/a:

Draco - nie podaję tego jako ofertę handlową , nie sprzedaję tego - to tylko cena dla informacji.

No tak tylko pytam, co to znaczy "koszt całości". Jakby cena wychodziła w tych okolicach, to myślę, że bym się na takie rozszerzenie zapisał. Pokażesz to gdzieś?

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-03-04 21:33:03)

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Electron: pojechałeś po bandzie. pwnz.

No to tebe będzie musiał dodać nowe możliwości do G2f ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Ja też się piszę nawet jeśli to koszt samego układu!!!!!!! Chcę to mięć !!!!!! Jak będę miedź to dam cynk.

Ps. A jak dojdzie jeszcze dopał od Pasia (chyba właśnie datowany na marzec 2006) to w Trencinie nas już nie będą chcieli, będziemy jeździć na zloty amigowców i tłumaczyć im dlaczego ich sprzęt jest taki dziadowski

Ostatnio edytowany przez mirusvf (2006-03-04 21:55:12)

Żyję bo Bóg tak chciał.

13

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

aż trudno mi w to uwierzyć, nie było żadnych przecieków i tu nagle taki układ z takimi możliwościami już powstał

jeśli to prawda to specyfikacja jest mordercza, G2F nie jest już potrzebny skoro 1 sprajt załatwi cały obraz i to w takiej palecie kolorów

widział to ktoś i może potwierdzić czy Electron pospieszył się z 1 kwietnia ;) ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

14

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Hmmm...   nikt nie widział tego, Tebe, ale to nie 1 kwietnia. :) Naprawdę to istnieje - mogę podrzucić gdzieś zdjęcie płyty mojego ataraka tylko gdzie ??? Jestem lameram i nie umiem nawet dołączać zdjęć na forum.

pomidor

15

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

tutaj możesz umieścić fotki       http://www.fotosik.pl/

1. jak programuje sie taki układ, czy jest lista rozkazów jak dla Antic'a ? bedzie mozna dokumentacje przeczytac ?
2. ile czasu glownego CPU potrzebuje taki układ aby odswiezyc obraz ?
3. czy sa tryby znakowe ?

Ostatnio edytowany przez tebe (2006-03-04 23:32:46)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

16

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/jrh … zb22a.html

ad 1. Nie nie ma listy rozkazów, to jest zastępnik GTIA, wyświetla to co daje ANTIC  + to co ma w swojej pamięci
programuje się poprzez rejestry $d600 - $d61f

ad.2 eee ? układ taktowany jest 14.18 MHz i z taką szybkością przepisuje pamięć ... zdąży narysować całkiem sporo w 1 ramkę, nie zajmuje czasu CPU bo pracuje na własnej pamięci, CPU jedynie mówi mu skąd - dokąd.

ad.3 patrz ad.1. Tryby znakowe pochodzą z ANTICA. (a więc są) :)

pomidor

17

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

bravo :-)
nie ma to jak poland ;D jezeli chodzi o rozszerzenia atarek... ;P

"wszystko się kiedyś kończy......."

18

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

zgrabna i malutka ta płytka jeśli dobrze widze to to na środku płyty, czyli szykuje się spora rewolucja bo jak dotąd nikt nie stworzył dopalacza grafiki Atari

dema, gry z taka grafiką po prostu fantastic bombastic

moj pomysł podłączenia Marii można anulować skoro pojawiło sie rozwiązanie o którym nawet nie marzyłem, z checią pisze sie na ten układ

skoro układ jest gotowy, to może mogliby go już nabyć chetni koderzy tak aby pomóc w stworzeniu oprogramowania :) ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

19

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

tebe napisał/a:

skoro układ jest gotowy, to może mogliby go już nabyć chetni koderzy tak aby pomóc w stworzeniu oprogramowania :) ?

Właśnie, właśnie ... :)

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Hmm, Electron - jak jest tylu chętnych (metoo), to może - jak dokończysz w 100% - zbierzesz jakąś listę ludzików i zamówi się większą ilość płytek, układów itp...? Hurtem taniej wyjdzie ;)

Sikor umarł...

21

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Hmmm. nie spodziewałem się pozytywnego odzewu - myślałem, że koszt jest zaporowy. Troszkę źle podałem cenę elementów. Powiem tak: główny układ FPGA kosztuje coś około 80-100 zł, pamięć około 30-40 zł, PCB zależy od ilości - ja za 2 szt. płaciłem 140 + przesyłka. Przetwornik DAC jest z próbek i mam jeszcze 4 szt. Niby więc nic nie kosztuje ale może być problem ze zdobyciem. Nie wiem jak byłoby z montażem tego - ja kompletnie nie mam czasu, ledwo udało mi się powolutku ukończyć 1 egzemplarz... Jeśli faktycznie byłoby zainteresowanie to wówczas jakoś pewnie dałoby się dogadać / ustalić wszystko.

Na razie robię coś na kształt dokumentacji. Będzie gotowa w ciągu kilku dni. Dam cynk.

PS. Układ ma jedną ciekawą cechę - po zmontowaniu sam z siebie nic nie umie - należy wgrać do niego odpowiedni plik konfiguracyjny (robi to program na atari) i wówczas wszystko zaczyna działać. Tak więc wszelkie zmiany / poprawki działania nie wymagają nawet otwierania kompa. Czyli możne być tak, że jeden plik konfiguracyjny jest np. dopalaczem Video a drugi np. czymś na kształt kooprocesora - jak kto woli.

pomidor

22

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Tomasz, uważaj bracie na łabędzie. W ogole to uważam, że jako skarb narodowy powinieneś zostać objęty specjalną ochroną rządu.

Gratulacje !!!

All I hear is the sound of me falling on the ground

23

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Electron mam nadzieje ze zgłosisz to tutaj   http://www.atari-portal.net/modules.php … 9#polnisch

jest okazja wiec trzemu z niej nie skorzystac

p.s.
troche tam literowek popełnili

Ostatnio edytowany przez tebe (2006-03-05 10:15:10)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

24

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

"program konfiguracyjny" mozna zmieniac podczas pracy sprzetu czy tylko poprzez reset - chodzi o to, ze dopal moze dzialac jako graficzny, kilka mykow, dogrywamy inny konfig i mamy koproca?

wez urlop, zrob liste chetnych i w tydzuien bedziesz mial druga pensje :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

25

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

juz pan Bill Gates udowodnił ze pensja to przeżytek, teraz liczy sie abonament

p.s.
niech ktos umiesci newsa na AtariAge, i zwroci uwage czy ten dopalacz obsługuje tylko PAL czy takze NTSC, chociaz Ci z NTSC bardzo rzadko modernizuja sprzet wiec raczej nie warto zawracać sobie nimi głowy

p.s. #2
Atari800Win do lamusa, kto to teraz bedzie używał, skoro nie jest juz na czasie :)

Ostatnio edytowany przez tebe (2006-03-05 10:39:17)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C