Temat: Inne języki programowania na małe Atari?!

Pisanie programów na Atari XE/XL kojarzy się z interpretatorem AtariBasic i podprogramami w kodzie maszynowym...
A co z innymi językami?! Pascal, Logo, mikro-Prolog, fig-Forth, ...?! Nie mam na myśli tych, które obsługujemy na PC, a póżniej je konwertujemy do formatu Atari, tylko o te, które 'chodzą' na realnej maszynce.

2

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Niektóre z tych języków pozwalają na kompilację do kodu maszynowego, ale niektore pozostają interpretorami. Na przykład Pascal posiada kompilator, ale Logo już nie. Fig-forth z kolei program przechowuje w postaci bardzo zwięzłego kodu, który nie jest jednak kodem maszynowym.
Swoją drogą program w zwykłym Atari Basic-u też może zostać skompilowany i przez to znacznie przyspieszony.

3

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Z tego co przychodzi mi do głowy:
1. Pascal - conajmniej 2 kompilatory (Kyan i Draper);
2. C (Deep Blue C)
3. Action
4. Kilka odmian Basica (Basic XL/XE/Turbo Basic/Microsoft Basic itp);
5. Forth

Sikor umarł...

4

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

To jeszcze może być LISP i PILOT, ale to stare i mało popularne języki.

5

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

No dobrze, że temat ten poruszono, bo mam przy okazji pytanie. Po Atari Basic programowałem w Turbo Pascalu na PC i w Pascalu na systemie VAX (chba tak), jakie jest podobieństwo z Pascalem Atarowskim? Jeśli znaczące to czy gdzieś jest dokumentacja tego języka (może być nawet obcojezyczna)?

Żyję bo Bóg tak chciał.

6

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Cosik tam jest. Np. *** KYAN PASCAL *** - Język programowania, podręcznik ATARI 800XL z roku 1987 (po polsku)
Na stronie 3 podany jest wykaz literatury do "wzorcowego" PASCALA. Pięć pozycji.

7

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

mirusvf napisał/a:

jakie jest podobieństwo z Pascalem Atarowskim? Jeśli znaczące to czy gdzieś jest dokumentacja tego języka (może być nawet obcojezyczna)?

Na Atari istnieje kilka kompilatorów pascala. Najpopularniejszym w Polsce był Kyan Pascal, jest jeszcze taki kompilator jak Atari Pascal i jak wspomniał Sikor Draper Pascal (być może istnieją jeszcze jakieś inne, ale o nich nic nie wiem). 

Z tego co wiem, Kyan Pascal dostępny był w 2 wersjach. Opis do wersji 1.0 znaleźć możesz w książce W. Zientary "Języki Atari XL/XE cz.2". Jak w niej pisze autor "...jest to pełna implementacja języka wzorcowego Pascal i zawiera wszystkie przewidziane w nim struktury programowe...". Miłe jest to, że można w nim pisać wstawki (a nawet całe funkcje i procedury) w assemblerze.

Wersja 2.0 różni się nieco implementacją, nie ma w niej np. dyrektywy "assign" i trochę zmienili sam kompilator. W 1.0 kompilator był równoczesnie assemblerem a w 2.0 assembler jest osobnym programem (jest to zresztą całkiem miły macroassembler). Ciekawostką jest to, że kompilator "produkuje" kod dla swojego macroassemblera a dopiero potem go przez niego przepuszcza.

Nie wiem, którą wersję opisuje książka podana przez Zenona, ale jeżeli ktoś ma do niej dostęp to może ją przerobi na wersję elektroniczną.

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

8

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

KYAN PASCAL v1.0
Książkę mam, to oczywiście ksero w formie książeczki bo tylko takie były na giełdach :) --- piraci :) :)
Stron 58 + kilka przykładów procedur

Oprócz KYAN PASCAL'a i DRAPER PASCAL'a mam jeszcze PASCAL 1986
W czołówce pojawia sie w/w rok, uruchamia się podobnie jak KYAN PASCAL 1.0 być może jeden jest przeróbką (niedoróbką piracką) drugiego. Nigdy w to nie wnikałem. PASCAL z 1986 po uruchomieniu podsuwa opcję - wybierz MENU. (To tak na gorąco i po latach.....)

9

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

może przeportujecie Free Pascala na 6502 :) będzie cross compiler :)

tutaj macie źródełka http://www.freepascal.org/

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

10

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Ta. I jeszcze przy okazji gcc i D. :P

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

11

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Mam oryginalnego Kyan Pascala z grubasna instrukcja (tak chwale sie! :P ) ale sa to wypinane kartki w takim firmowym segregatorze malym. Znaczy moge wypiac i zeskanowac, jak komus potrzeba...
Wersji nie pomne - dzis sprawdze.

12

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

To znaczy, że nie ma micro-Prologu na Atari?

13

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Ani Whitespace?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Nosty, gdybyś znalazł chwilkę czasu byłbym bardzo wdzięczny za tą instrukcję.

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

15

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

nosty napisał/a:

Mam oryginalnego Kyan Pascala z grubasna instrukcja (tak chwale sie! :P )

Zafoliowany? (tak, nabijam sie ;P)

16

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Nosty ja też się piszę na instrukcję

Żyję bo Bóg tak chciał.

17

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

dely napisał/a:

Ani Whitespace?

Gdyby xan nie zniknął jakiś czas temu, to pewnie byłby już chociaż brainfuck. :]

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

18

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

kompilator BASIC'a dla A2600, ciekawe czy kod nim wygenerowany ruszy na XE/XL http://alienbill.com/2600/basic/

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

19

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

tebe - są źródła - możesz zajrzeć i się przekonać czy nie jest to kompilacja pod układy 2600
ale spokojnie pewnie da sie to wykożystać jako początkowy kod pod kopulator bejzika na malucha...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

20

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

No to sprobuje jutro w firmie zeskanowac to jakos...

21

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

A forth jest warty zainteresowania?! To co czytałem o nim (ogólnie) jest bardzo interesujące. I jest - z tego co wyczytałem - bardzo efektywny. Ile jest wersji Forth'a na małe Atari (XE/XL)?

22

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Forth to całkiem miły język. Jeżeli piszesz coś w "standartowych" językach, będziesz musiał przestawić się na jego filozofię i zapomnieć wszystko, czego się do tej pory nauczyłeś :-).
Jeżeli chodzi o różne wersje fortha, zajrzyj tutaj: ftp://ftp.spudster.org/CTH/Programming/Forth

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

23

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

Ja pisałem kiedyś w Extended fig-FORTH-u korzystając z tego, że była do tego języka książeczka po polsku autorstwa J.Bieleckiego. Chyba największą zaletą tego języka jest wysoka oszczędność pamięci (lepsza niż dla programów w asemblerze), ale wadą jest to, że programy są nieczytelne, gdyż operują na stosie używając odwrotnej notacji polskiej. Dla wielu osób język ten jest przez to dość trudny do nauczenia.

24

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

BenjiAtarowiec napisał/a:

A forth jest warty zainteresowania?! To co czytałem o nim (ogólnie) jest bardzo interesujące. I jest - z tego co wyczytałem - bardzo efektywny. Ile jest wersji Forth'a na małe Atari (XE/XL)?

Władcy Ciemności, Sexsmisja - napisane w tym języku. Zagraj, ocenisz ;)

Sikor umarł...

25

Odp: Inne języki programowania na małe Atari?!

asal napisał/a:

Chyba największą zaletą tego języka jest wysoka oszczędność pamięci (lepsza niż dla programów w asemblerze)

1. Bierzemy program w asemblerze.
2. Tlumaczymy go na fortha.
3. Kompilujemy.
4. Desemblujemu.
5. jesli zuzycie pamieci jest wieksze niz zero skok do punktu 1.

i otrzymujemy program, ktory nie uzywa pamieci :)

A wogole to ONP jest bardzo fajna :)