1

Temat: kondensator

Mam pytanko

Czy kondensator talerzowy 0.1uF to jakiś rarytas?
Szukam w sklepach po sieci i d..a :(

Ambitnie postanowiłem sam zrobić sio2pc na MAX232 :-D a tu schody na samym początku...

Nawet jak reszta elementow jest to tego akurat niet.

A może idzie to czymś zastapić? (pytanie laika) ;)

ogólnie to k...a jesień idzie!

2

Odp: kondensator

kazdy inny ceramiczny kondensator bedzie dobry. talerzowy to po prostu okragly, ceramiczny nieelektrolit.
Ten talerzowy to kalka z angielskiego 'disc capacitor' jakie bylo w oryginalnym ukladzie Nicka Kennedy.

3

Odp: kondensator

Kondensator talerzowy do SIO2PC? A do czego on, gdzie jest wlutowany?

4

Odp: kondensator

Zenon: Zapewne chodzi o to: http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2PC

5

Odp: kondensator

Zenon/Dial napisał/a:

Kondensator talerzowy do SIO2PC? A do czego on, gdzie jest wlutowany?

http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2PC

ano tu jest :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

6

Odp: kondensator

No, nazwa jakaś obca.... bo skojarzyło mi się z kondensatorem przepustowym :)

7

Odp: kondensator

Ja jestem sprawca tej nazwy :/ W oryginalnej dokumentacji jest 'disc capacitor' Tak mi sie przetlumaczylo. Sorry :)
szary331 - uzyj normalnego ceramika. jakiegokolwiek.

8

Odp: kondensator

Dzięki mikey ;)


Teraz już wszystko jasne :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

9

Odp: kondensator

BUHAHAHA!!!!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: kondensator

tak to bywa jak humanista bierze sie za tlumaczenie tekstow technicznych ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: kondensator

Dajcie spokój chłopakowi. Chciał dobrze. Mam pytanko. Da się jakosik poprawić w tym opisie przy schemacie by było jak trzeba?

12

Odp: kondensator

Poprawić można, ale to grafika, więc na razie dałem objaśnienie pod spodem.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: kondensator

Wiecie co, dely i jellonek, bez obrazy, ale wartosc waszych komentarzy w tym topiku swiadczy raczej o ignorancji.
Gdyby ktos mial watpliwosci jak wyglada taki kondensator: http://images.google.pl/images?q=disc+c … raz%C3%B3w

ps. elektronicy ktorzy robili wg tego schematu sio2pc (pigula i mcgyver sie przyznawali do tego afaik) nie mieli problemu z identyfikacja kondensatora. Przykro mi ze komentarze tego typu sa od osob ktore z elektronika maja niewiele doczynienia. To swiadczy raczej o was panowie.

14

Odp: kondensator

w zasadzie to taka nazwa też funkcjonuje, dlatego tez ja zwątpiłem.

Po bezskutecznych poszukiwaniach w sklepach elektr. wrzucilem w google hasło "kondensatory talerzowe" i na pierwszym miejscu wywaliło:

"Zasadniczo tłumienie zakłóceń w miejscu ich powstawania jest najbardziej skuteczne przy silnikach z małą liczbą biegunów. Osiąga się to na przykład przez kondensatory talerzowe lub warystory, które są bezpośrednio mocowane na   panelach komutatora. Talerzyki VDL zawierają, zależne od napięcia rezystory"

Zresztą sami sprawdźcie

ogólnie to k...a jesień idzie!

15

Odp: kondensator

TAK TO JEST ale takie kondensatory przy silnikach są wielkości małej szafy :) ten w SIO2PC też odkłóca a że napięcie mniejsze więc kondensatorek malutki, ceramiczny
Mikey, racja kto montuje wie co montuje bo doświadczenie procentuje.

16

Odp: kondensator

Potwierdzam... istotna jest pojemność kondensatora a nie jego kształt :P

17

Odp: kondensator

Vdl, nigdy nie sadzilem ze to cos moze znaczyc poza ksywka:)

Ostatnio edytowany przez Vidol (2006-10-03 20:55:04)

18

Odp: kondensator

mikey napisał/a:

ps. elektronicy ktorzy robili wg tego schematu sio2pc (pigula i mcgyver sie przyznawali do tego afaik) nie mieli problemu z identyfikacja kondensatora.

Owszem nie mieli, stosowali zwykłe ceramiczne, a z pojęciem kondensator talerzowy czasami można się spotkać w starej literaturze!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

19

Odp: kondensator

Wreszcie zrobiłem SIO2PC i działa ;)

Co prawda w związku z brakiem wprawy układ z uwagi na rozmiary mógłby pretendować do księgi rekordów Guinessa ale jest i funkcjonuje :D

Dziękuje wszystkim za pomoc i cierpliwe wyjaśnienia ale przede wszystkim podziękowania należą sie dla mikey'a za opublikowanie schematu.

i tyle ode mnie :)

Ostatnio edytowany przez szary331 (2006-10-20 23:29:02)

ogólnie to k...a jesień idzie!