1

Temat: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Na stronie PC World Komputer ukazało się zestawienie takie jak w tytule. Zestawienie zrobione w Stanach więc dobór maszyn trochę dziwny, ale to jeszcze nic. Opisy komputerów, zwłaszcza tych starszych zostały zrobione mocno "po łebkach" - żadnych parametrów technicznych, jedynie garść frazesów. W zestawieniu na 14 miejscu znalazł się komputer Atari 800. I tutaj muszę przyznac że opis tego komputera doprowadził mnie do szału :mad:

Zacytuję dwa fragmenty:

"Ten legendarny model wyposażony był w dodatkowy procesor graficzny (8-bitowy model 6502) - dzięki temu ATARI oferował paletę 128 kolorów"

"Programy i gry na ATARI przechowywane były na kartridżach..."

Wygląda na to że PCWK schodzi na psy, jak czytałem to miałem nieodparte wrażenie że czytam przedruk z Komputer Świat albo jakiegoś PC OK.

Wspomnę jeszcze o mało istotnym szczególe, że w zestawieniu zabrakło C64.

na koniec jeszcze link do artykułu
http://www.pcworld.pl/news/news.asp?m=7&id=103092

Ostatnio edytowany przez Urborg (2006-11-30 08:33:19)

2

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Jakoś nie widzę, żeby coś było źle napisane.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

No ANTIC przecież jest.
A C64... sama prawda :)

4

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

dely napisał/a:

Jakoś nie widzę, żeby coś było źle napisane.

Pierwszy cytat. Tym procesorem graficznym był Antic a nie 6502.

Drugi cytat. Do przechwywania dancyh służą przecież stcje dysków i magnetofony, a o tym nic nie wspomnieli. Kartridże można stosować ale nie są one i nigdy nie były podstawowym nośnikiem danych, podejżewam że redaktorom Atari800 pomyliło się z Atari2600 i stąd ten tekst.

Może żeby nie było niedomówień zamięszczę cały opis:

Atari 800 to urządzenie, które jako pierwsze pokazało, co ma do zaoferowania komputer w kwestii rozrywki, dźwięku oraz grafiki. Ten legendarny model wyposażony był w dodatkowy procesor graficzny (8-bitowy model 6502) - dzięki temu ATARI oferował paletę 128 kolorów (w kolejnych wersjach kolorów było już 256). Komputer potrafił także jednocześnie wyświetlać cztery programowalne animowane obiekty - nic więc dziwnego, że szybko zaczęły powstawać na niego gry, w tym legendarny Star Raiders.

Dodatkowy chip graficzny to nie wszystko - urządzenie miało też procesor dźwiękowy. Programy i gry na ATARI przechowywane były na kartridżach, zaś do komputera można było dołączyć do czterech dżojstików.

5

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Myślę drogi Uborgu, że przesadzasz i nie ma się o co wściekać... no chyba, że porwiesz samolot i staranujesz redakcję tego portalu (na którym jest ten "kłamliwy" artykuł) :P


( :D )

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Kartridże można stosować ale nie są one i nigdy nie były podstawowym nośnikiem danych

Otóż mylisz się. Podstawowymi w tych czasach nośnikami danych były właśnie cartridge.

Z ANTIC masz oczywiście rację, zbyt szybko przeczytałem tekst i zrozumiałem, że o 6502 było napisane jako o mikroprocesorze centralnym.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Uno brako reflekso, pisałem o tym zestawieniu kilka miesięcy temu: 25 Najlepszych PC Wszechczasów. Widać "nasz" PCWK zerżnął tę listę, skrócił ją trochę i nieudolnie przetłumaczył niektóre opisy - z czego wynikły hece zauważone przez Uborga.

Brak C64 w zestawieniu jest oczywisty - to miała byc lista komputerów, które wprowadziły coś nowego - innowacyjnych i stanowiących wzór dla późniejszych. C64, mimo że jest udaną i bardzo popularną konstrukcją nic nowego raczej nie wniósł. W jego konstrukcji po prostu nie ma nic nowatorskiego - poprzestano na solidnych, psrawdzonych (i udoskonalonych) rozwiązaniach.

8

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Ależ skąd. C64 wniósł <lewis>grafę w rozdziałce 3 na 5</lewis> :D

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Może faktycznie za bardzo się czepiam. Dlatego tym razem jeszcze oszczędzę redakcję i nie będę porywał samolotu :P. Swoją drogą to PCWK bardzo lubię, pomimo tego że moim zdaniem ten artykuł im nie wyszedł - ale pewnie dlatego że to amerykański artykuł.

10

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

dely napisał/a:

Ależ skąd. C64 wniósł <lewis>grafę w rozdziałce 3 na 5</lewis> :D

i BASSSSSSSSS!!!!!!

11

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Uważam, że Uborg ma rację. Jeśli w tekście są niescisłości to świadczy to dobitnie o braku wiedzy autora. W kwestii C64 - trzeba obiektywnie przyznać, że jest komputerem bardzo udanym o możliwościach dźwiękowych prześcigających swoją epokę. Jego brak w zestawieniu jest kolejnym dowodem na brak pojęcia autora na ten temat. Na moje oko tekst jest nieudolnym tłumaczeniem różnych fragmentów zaczerpniętych ze stron podanych na końcu artykułu, co z resztą zauważył Jurgi2. Wstyd!!!

Proponuję wystosować do niego odpowiedni e-mail daniel_cieslak(at)idg.com.pl - ja tego człowieka niestety nie znam.

Ostatnio edytowany przez alex (2006-11-30 14:52:40)

12

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Alex, z tymi "możliwościami dźwiekowymi prześcigającymi epokę" znacznie przesadziłeś. Commodore wykorzystało istniejący układ MOS 6581, skonstruowany przez MOS Technology. Sam w sobie komputer nie zawiera specjalistycznych custom-chipów, oprócz moze układu VIC, którego jednak za innowacyjny uznać nie można - ergo, artykuł. jeśli jest poświęcony komputerom wnoszącym coś nowego, ma całkowitą rację, C-64 nic nowego nie wnosi, podobnie jak Amstrad czy Spektruś[1].

1] zastrzeżenie: artykułu nie czytałem

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Tekst "Ten legendarny model wyposażony był w dodatkowy procesor graficzny (8-bitowy model 6502) - dzięki temu ATARI oferował paletę 128 kolorów" jest definitywnie nieudolnym tłumaczeniem "Atari 800 was the first home computer to feature a custom video coprocessor in addition to its CPU, which was the same 8-bit 6502 used in the Apple II". Naturalnie, jeśli ktoś nie ma bladego pojęcia o czym pisze, to właśnie tak może przetłumaczyć? Naturalnie, jak się nie ma pojęcia na opracowywany temat, to się sięga do źródeł. Może pan Cieślak nie zna jeszcze Wikipedii?

Swoją drogą, generowanie grafiki przy pomocy drugiego 6502 mogłoby być ciekawe. :P

C64 owszem był komputerem udanym, ale nie innowacyjnym. Tak naprawdę wniósł niewiele ponad to, co miał o trzy lata starszy Atari 800. Dlatego na liście go nie ma. Z podobnego powodu na liście jest 800, a nie np. 800XL, z tego samego powodu nie ma na niej np. ST.
Należy też wziąć pod uwagę specyficzne widzenie świata Amerykanów.

14

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Draco: Ja tylko chciałem zauważyć, że brzmienia takie, jak z SID-a nadal można spotkać na różnego rodzaju imprezach od lat, a brzmienia a'la spektruś już niekoniecznie :) TYlko to miałem na myśli.

15

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Jurgi2 napisał/a:

Swoją drogą, generowanie grafiki przy pomocy drugiego 6502 mogłoby być ciekawe. :P

Właśnie tak się to ponoć robi na 2600. Wprawdzie nie za pomocą drugiego, ale pierwszego, i nie 6502, ale 6507, ... :)

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

A jaki ładny obraz możnaby generować na 65816 na 14MHz.... tylko niestety rejestry kolorów się nie wyrobią :(

17

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Czemu sie mają nie wyrobić? Teoretycznie można je zapisywać co cykl zegara, a nawet z teoretycznych wyliczeń zakładających idealistycznie, że nie ma waitstate'ów, a zegar się przełącza w dowolnym momencie, nie da się chyba uzyskać odstępu pomiędzy zapisami mniejszego od 2,25 cykla.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-12-01 15:33:19)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Nie rozumiem tych 2,25 cykla? skąd to się wzięło?

Robiłem test na 7 MHz i instrukcje w stylu

   lda #0
   ldx #$ff
   sta colbak
   stx colbak

Zawieszały atarkę :)

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2006-12-01 16:42:48)

19

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Miałem na mysli tak szybką zmianę rejestrów kolorów, żeby można było uzyskać rozdzielczość minimum 320 w poziomie :) Rejestry niestety muszą chodzić na 1,77 MHz...

20

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

laoo: ja zrobiłem podobny teścik na warpie krapa i tu wyjątkowo nic się nie zawieszało :)

2,25 cykla: oczywiście "wolnego" (1,77 MHz). Rozkaz sta <colbak przy rejestrze D ustawionym na $d000, to (podkreślam) teoretycznie 2 cykle odczytu i jeden zapisu, przy czym przy programie działającym w fast RAM-ie będą to dwa cykle szybkie i jeden wolny. Przy 14 MHz 2 cykle szybkie to ćwierć wolnego, czyli przeliczając wszystko na cykle szybkie dostajemy 2 cykle odczytu i 8 zapisu, razem 10. Jeden cykl wolny to osiem szybkich, ergo 10 cykli szybkich to 2,25 cyklu wolnego.

Podkreślam, że są tu pewne idealizacje, np. natychmiastowe przełączenie zegara bez czekania na koniec "wolnego" cyklu. W praktyce minimalny odstęp to pewnie trzy cykle wolne albo coś takiego.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-12-01 17:14:51)

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

Opis Amigi 1000 z artykulu:

Na dźwięk słowa Commodore każdy natychmiast myśli o legendarnym modelu 64, jednak nie on znalazł się w naszym zestawieniu. Ten honor przypadł modelowi Commodore Amiga 1000 - który był po prostu znacznie lepszy. To był pierwszy prawdziwie multimedialny, wielozadaniowy komputer osobisty.

W komputerze wykorzystano procesor Motorola 68000 (ten sam, który montowano w Macintoshach), a także trzy dodatkowe procesory, odpowiedzialne za generowanie grafiki (3D, wideo) i dźwięku stereo (znacznie lepszego niż w słynnym Commodore 64)

No to juz jest babol bo sugeruje sprzetowe 3D. no coz, slowo 'blitter' nie robi dzis wrazenia...

Co do C64, to chyba znalazl sie w ksiedze rekordow ze wzgledu na liczbe sprzedanych egzemplarzy, wiec zestawienie, ktore go nie uwzglednia jest po prostu do dupy. Tym bardziej, ze w artukule znalazlo sie klika maszyn czysto marketingowych - np. "pierwszy taki zajebisty laptop". Bez sensu.

W artykule opisano  Xerox 8010 Information System. No to jesli juz, to czemu sobie zalowac i nie napisac o SGI i NEXT? I niech nikt nie mowi, ze NEXT nie byl przelomowy.

A poza tym lista jest amerykocentryczna i jako taka powinna ograniczac sie do amerykanskiej prasy.

Marność.

22

Odp: Zestawienie 20 komputerów które zmieniły świat

z tym 3d to rzeczywiscie dowalil kolo niemilosiernie...

to ze c64 znalazl sie w ksiedze rekordow nie czyni go "przelomowym" - a amiga 1000 byla przelomowa naprawde...

za to sgi (opengl) i next w tym przypadku pominiete (przy jakis zwyklych notebookach pfff) od razu wskazuje na co byl ukierunkowany artykul - gosciowi nie chodzilo o "nowum technologiczne", ale o "nowinki multimedialne", czego przykladem jest jakistam gateway destination (btw. wyglada na wzorowany na amidze cdtv), czy inny shuttle (obudowe tego typu 10 lat wczesniej mialy wlasnie wspomniane next'y)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep