1

Temat: takie tam proste pytania

1. wala mi sie gdzieś monitorek lcd 15", da się to bezboleśnie podłączyć do małej atarynki? Czy jakieś specjalne kabelki? Monitorek wydala 1024x768 i 75MHz - czy wydoli na małe atari?

2. jak dobrze zajarzyłem, to sio2ide robi za megaflopa. A da się podłączyć twardziela by atari widziało go jako twardy dysk a nie zbiorowisko flopów?

2

Odp: takie tam proste pytania

tak. kmk/jz (lub IDEa), tylko musialbys dopisac sobie jakis handler np. "H:"
tyle ze:
- tracisz zgodnosc z istniejacymi dosami/programami
- pewnie musisz napisac wlasny filesystem/dos
- o co wlasciwie ci chodzi w stwierdzeniu "jako twardy dysk a nie zbiorowisko flopow"?
standardowe podejscie do twardych dyskow w malym ataraku to wlasnie traktowanie hd jako "wiekszej dyskietki", ewentualnie ich stada... dzieki temu zachowana jest zgodnosc z wczesniejszym oprogramowaniem...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: takie tam proste pytania

hetteh: jellonek ma rację w pierwszych czterech wyrazach swojego posta.

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: takie tam proste pytania

1. Sprawdź w jakich zakresach synchronizacji poziomej i pionowej mieszczą się jego parametry pracy - jeżeli zawierają się tam atarkowe 15,6 kHz i 50 Hz to w teorii "da radę", w innym wypadku musisz zaopatrzyć się w VGA Converter.

2. To kwestia ograniczeń DOS-ów atarowskich... wg standardu maksymalny rozmiar partycji/dysku to ok. 16 MB. SIO2IDE emuluje pracę stacji dysków poprzez komunikację przez złącze szeregowe (tym samym jego szybkość jest podobna) innym rozwiązaniem jest KMK JZ/IDE, które łączone jest przez magistralę i dzięki czemu zyskuje o wiele większe prędkości. Na dzień dzisiejszy KMK JZ/IDE może wykorzystywać partycje do 16/32 MB, jednak jest to ograniczenie czysto programowe, gdyż sam interfejs bez problemu jest w stanie współpracować z partycjami rzędu np. 4GB.

5

Odp: takie tam proste pytania

To może napiszmy jakiegoś dosa z prawdziwego zdarzenia, bo na tych 16 MB to nawet porządnego filmu na streamingu się nie upchnie... ;)

drac030: ale pojechałeś po bandzie :)

6

Odp: takie tam proste pytania

DOS z prawdziwego zdarzenia istnieje, jest to SpartaDOS X w bieżącej wersji, z limitem wielkości partycji do 32 MB i limitem ich liczby do 15. Wersja 4.40 będzie na Forevera (jak się wszystko uda).

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: takie tam proste pytania

hetteh: jellonek ma rację w pierwszych czterech wyrazach swojego posta.

Muhahaha! draco++

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: takie tam proste pytania

macgyver napisał/a:

(...)sam interfejs bez problemu jest w stanie współpracować z partycjami rzędu np. 4GB.

128GB. Streaming video z partycji do takiego rozmiaru jest i działa. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: takie tam proste pytania

ale to już bezpośrednie sterowanie rejestrami IDE a nie odwoływanie się na poziomie SIO... taki dostęp wymaga bezpośredniego softu - oczywiście, gdy krytycznie liczy się czas to jest nawet wydajniejsze rozwiązanie, jednak na poziomie SIO zyskamy jakąkolwiek kompatybilność z istniejącym już softem.

10

Odp: takie tam proste pytania

hetteh - najprosciej dowolnym VGA BOXem, ktory konvertuje syngal pal/ntsc na d-sub vga i do monitorka cyk.
jezeli potrafilbys sobie dorobic zasilank - mam takiego niepotrzebnego boxa do PS2 (uzywam innego - z progresiv skanem), ktory bierze zasilanie z porty konsoli. wystarczy przerobic aby bral np. z USB peceta lub zasilacz taki zwykly "za 5zl z targu" przerobic wtyczke i bez problemu podlaczysz. na allegro tez sa takie rozne boxy video/s-video -> vga,

11

Odp: takie tam proste pytania

jellonek: chodzi mi o to jak widziane jest to od strony małego atari:

gdy widzi go jak twardy dysk, to podłączam np. 2gb twardziela i gdyby hulał linux to: df -h wyrzucałoby mi dla partycji jakieś około 2gb,
gdy widzi go jak zbiorowisko flopów, to mimo, że podłączony jest 2gb twardziel, to i tak maksymalna pojemność 1 dyskietki jest mniejsza niż 2MB.

draco030: ale to i tak 32MB partycji * 15 = 480MB. Czy 32MB jednej partycji to ograniczenie spowodowane 8bitowym prockiem, czy z jakiś innych względów?

solo/ng: dzięki, ale na razie to ja jeszcze się nie dorobiłem atarynki :) czeka biedna na liście rzeczy do zakupu :) :)

12

Odp: takie tam proste pytania

hetteh napisał/a:

gdy widzi go jak twardy dysk, to podłączam np. 2gb twardziela i gdyby hulał linux to: df -h wyrzucałoby mi dla partycji jakieś około 2gb,
gdy widzi go jak zbiorowisko flopów, to mimo, że podłączony jest 2gb twardziel, to i tak maksymalna pojemność 1 dyskietki jest mniejsza niż 2MB.

Skoro masz 16MB na partycję, to - jak dla mnie - 16MB>2MB

hetteh napisał/a:

draco030: ale to i tak 32MB partycji * 15 = 480MB.

Draco pisał o aktywnych partycjach, możesz mieć założonych więcej. Te 480MB to są partycje widziane jednocześnie (pod Spartą).


hetteh napisał/a:

Czy 32MB jednej partycji to ograniczenie spowodowane 8bitowym prockiem, czy z jakiś innych względów?

Raczej stosowanym file-systemem, choc - jakbyś czytał wątki uważnie - wiedziałbyś, że na przykład istnieje (w wersji beta, co prawda) filesystem odczytujący do 4GB (patrz post Epi-ego).

Sikor umarł...

13

Odp: takie tam proste pytania

hetteh napisał/a:

gdy widzi go jak zbiorowisko flopów, to mimo, że podłączony jest 2gb twardziel, to i tak maksymalna pojemność 1 dyskietki jest mniejsza niż 2MB.

No i tu widzę nieporozumienie. Owszem, SIO2IDE obsługuje "zbiorowisko flopów" (fizycznie będących plikami ATR), ale taki "flop" może mieć jak dotąd taką samą wielkość, co partycja twardego dysku.

hetteh napisał/a:

draco030: ale to i tak 32MB partycji * 15 = 480MB. Czy 32MB jednej partycji to ograniczenie spowodowane 8bitowym prockiem, czy z jakiś innych względów?

Tak jak napisał Sikor, to jest ograniczenie filesystemu SpartaDOS. Nie ma to związku z 8-bitowym procesorem, po prostu filesystemy dla Atari przestały się rozwijać tak gdzieś koło 1984 roku - a wtedy, i jeszcze długo potem, 16 MB dysku to był kosmos.

Ograniczenie do 16 czy 32 MB wynika z tego, że filesystem jest 16-bitowy, czyli ma do 65535 sektorów. Przy użyciu zwykłego protokołu SIO (z którego korzysta np. SIO2IDE) nie da się wyciągnąć więcej. Jednak "prawdziwy" twardy dysk nie jest podłączony przez SIO, a więc ogranicznie do dwóch bajtów na numer sektora nie dotyczy go - stąd istnieje możliwość poszerzenia adresowania sektorów na partycjach do np. 24 bitów. To jest zaimplementowane w interfejsie KMK/JZ od początku (czyli od 12 lat), ale nie powstał jeszcze DOS, który byłby w stanie wykorzystać tę możliwość.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-01-30 10:09:15)

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: takie tam proste pytania

hetteh napisał/a:

jellonek: chodzi mi o to jak widziane jest to od strony małego atari:

tzn.? przez sprzet, czy system?

hetteh napisał/a:

gdy widzi go jak twardy dysk, to podłączam np. 2gb twardziela i gdyby hulał linux to: df -h wyrzucałoby mi dla partycji jakieś około 2gb,

na ataraku nie ma w tej chwili systemu ktory by na to pozwalal, co nie oznacza ze jest to niemozliwe - patrz post draca...

hetteh napisał/a:

gdy widzi go jak zbiorowisko flopów, to mimo, że podłączony jest 2gb twardziel, to i tak maksymalna pojemność 1 dyskietki jest mniejsza niż 2MB.

inni juz to prostowali, ale dozuce od siebie ze pewnie patrzysz na sprawe z perspektywy sio2ide - czyli ze dane atarowskie leza w .atr na partycji fatowskiej. sprawa ma sie calkiem inaczej gdy interfejsem dysku jest kmk/jz.

hetteh napisał/a:

draco030: ale to i tak 32MB partycji * 15 = 480MB. Czy 32MB jednej partycji to ograniczenie spowodowane 8bitowym prockiem, czy z jakiś innych względów?

tak jak pisal epi (zakladam ze sie nie pomylil ;) ) sprzet umozliwia dostep do kazdego sektora dysku nawet do pojemnosci 128G.

jesli napiszesz odpowiedni sterownik - do ktorego pewnie musialbys wlasne api skonstruowac, bo nie byl by on kompatybilny ze starym softem - to mialbys dostep nie tylko do danych na talezach, ale rowniez i do biosa dysku.

ale jak to napisal drac030 - ja sie nie znam...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: takie tam proste pytania

Nie przyglądałem się jeszcze adresowaniu 48-bitowemu, ale zdaje się, że jest to sprawa czysto programowa, więc i 128GB to żadna granica. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: takie tam proste pytania

chodziło mi o to jak to DOS widzi. już zajarzyłem :)