1

Temat: Bomby na ekranie ST

Witam! Mam pytanko jak w temacie... Trafily do mnie dwie atarynki 800XL (nowka nie uzywana;)) i 520 ST. Jako ze dawno temu bawilem sie na amidze postanowilem odpalic ST i zobaczyc dawnego konkurenta... Niestety ale po wlaczeniu na ekranie ukazuje sie szereg bombek (takich z palocym sie latem)-nie wiem co to oznacza... Szukalem na forum ale nie znalazlem-moze nie wiem o co zapytac... Pozdr!

2

Odp: Bomby na ekranie ST

Klik

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Bomby na ekranie ST

He, he- najlepsze jest to: "64?255 bombs: User Interrupt Vectors" - samo policzenie tych bombek na ekranie trochę czasu zajmie... ;)

4

Odp: Bomby na ekranie ST

W sumie dobrze myslalem ze to kod jakiegos bledu.... Kurcze teraz nie moge kabla znalesc zeby policzyc ile tego bylo... Z poltora rzedu chyba... Ech muslalem ze cos zobacze bo oba kompy to nieuzywane lezaki-sam zrywalem z klawiatur folie itp...  Widac komp nie wino i nie sluzy mu lezakowanie... Szkoda..

5

Odp: Bomby na ekranie ST

od lezakowania to sie nic nie dzieje, wszsytko zalezy w jakich warunkach... ale i tak generalnie jesli byl sprawny to dalej powinien byc. Jezeli cos moglo sie skszanic to moze na poczatek byc to ROM.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

6

Odp: Bomby na ekranie ST

Z punktu widzenia elektroniki takie leżakowanie skutkuje rozformatowaniem kondensatorów elektrolitycznych. Należy komp na jakieś pół dnia włączyć pod zasilanie by kondensatory się zaformatowały (wytworzy się w nich warstwa izolacyjna) o ile są nadal sprawne, potem można zastanawiać się co dalej.

7

Odp: Bomby na ekranie ST

OOoooo... No to zobacze czy to cos pomoze!  800-etka dziala tip-top , niewiem jak magnetofon i stacja dyskow bo nie mam zadnej dyskietki do tego ale jakby ruszylo to moze by sie cos skabinowalo. Monitor orginalny tez mam ale przerobione wtyczke ma pod amige wiec musze skombinowac wtyczke do atari-ktos moze powiedziec jak ta wtyczka sie nazywa zebym wiedzial o co pytac? Sorki za lamerskie pytania ;)

8

Odp: Bomby na ekranie ST

Jak powiesz "Piątka" to powinni w sklepie wiedzieć, ew. pytaj o DIN 5 :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Bomby na ekranie ST

to coś takiego http://multisort.pl/products/212/1.html

10

Odp: Bomby na ekranie ST

Dzieki! Jutro podlacze sprzet i zobacze czy wygrzewanie przez kilka godzin cos pomoze...

Ostatnio edytowany przez tronic (2007-02-25 21:30:38)

11

Odp: Bomby na ekranie ST

Rozkręcić obudowę, pooglądać co w środku, może wzrokowo wychwyci się jakąś usterkę, leżało to się powoli rozkładało, jak zwłoki. Podociskać scalaki do podstawek (jak są) itp.... czynności. Elektrolity powinny być całe, nie napuchnięte, nie rozlane (elektrolit). Może pomoże.

12

Odp: Bomby na ekranie ST

"Wygrzewanie" nic nie pomoglo... Wewnatrz wszystko wyglada na ok- zadnych oznak ze cos nie tak... Jakies inne pomysly czy na smietnik? :((

13

Odp: Bomby na ekranie ST

ja mam niezly smietnik u siebie, mozesz wywalac...

odlaczales stacje, klawiature, wyjmowales EPROMY? sprawdzales zasilanie?

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

14

Odp: Bomby na ekranie ST

no jedynie tych epromow nie ruszalem, bo nie wiem gdzie tego szukac...

15

Odp: Bomby na ekranie ST

http://www.old-computers.com/museum/pho … oard_1.jpg


jak takie 520 st


to EPROMY To nr.11

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

16

Odp: Bomby na ekranie ST

Ok-tylko powiedz jeszcze jak sie do tego zabrac... Wyjac wszystkie naraz i podlaczyc czy pojedynczo?

17

Odp: Bomby na ekranie ST

jak wyjmiesz jakis to nie bedzie dzialac komp, nawet bombek nie zobaczysz bo to zarowno BIOS jak i OS tam siedzi sobie.

uwazaj tez zebys niepomylil kostek miejscami ;)

propouje powyciagac zobaczyc jak sie maja styki i wcisnac raz jeszcze.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

18

Odp: Bomby na ekranie ST

Ok-narazie wyjezdzam na kilka dni ale jak wroce to sprawdze i dam znac jak poszlo. Narazie dziekuje za pomoc i trzymajcie kciuki!

19

Odp: Bomby na ekranie ST

to sa informacje o bledzie(jeden ze skokow do procedury trap).prawdopodobnie cos z pamiecia ram jest nie tak.poszukam niedlugo co ile bombek znaczy,ale jak masz caly ekren to raczej takiej opcji niebylo :) jaki masz model tej 520? moze ste? wystarczylo by zebys wymienil tylko moduly sim-inaczej czeka ciebie lutowani.

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

20

Odp: Bomby na ekranie ST

a o bombka poczytasz sobie tu ;-) http://tajemnice.atari8.info/11-12_92/s … ombki.html

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

21

Odp: Bomby na ekranie ST

LUDZIE CZY W CZYTACIE CO SIE PISZE W WATKACH? W drugim poście jest link to dokładnego opisu.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: Bomby na ekranie ST

Ok - odswiezam temat...  Sorki wszystkim ktorzy okazali zainteresowanie tematem ze nie dawalem znakow zycia ale dopiero dzis (!!!) udalo mi sie zastosowac do wszelkich wskazowek. Efekty na zdieciu ponizej:
http://images23.fotosik.pl/105/748b710f8f9cfe5am.jpg
Rozumiem ze sprzet dziala??
A teraz pytanka:
1. Na zdieciu powyzej przedstawilem ekran widoczny bez podlaczonej stacji dyskow. Ze stacją ekran jest bialy - slychac ze stacja domaga sie dyskietki - czyli tez tak ma byc??

2. Kilka razy mialem 8 bombek na ekranie bezposrednio po wlaczeniu kompa - po resecie juz nie sygnalizowal bledu az do nastepnego wlaczenia z sieci - wtedy znowu to samo: reset i wracal do normy. Teraz od kilku godzin nie widac bledu ale zastanawiam sie czy nie wroci - co o tym myslicie?

3. Z tylu z pod wejscia monitora mam wyprowadzona wtyczke - nie wyglada na "orginalną" - co to moze byc? Ponizej zdiecie gadzetu..
http://images34.fotosik.pl/29/a24fa298bee48e7cm.jpg

4. Niestety nie wiem czy dziala stacja - nie mam zadnej dyskietki do sprzetu - czy jest ktos dobry kto za rozsadna cene moze mi podeslac cos na ST?


Dziekuje za uwage i zapraszam do tematu w 8-bitowcach, 800 XL z pierwszego posta zdechlo , moze uda sie i jego wskrzesic...  :)

Ostatnio edytowany przez tronic (2007-11-01 17:56:22)

23

Odp: Bomby na ekranie ST

tronic napisał/a:

4. Niestety nie wiem czy dziala stacja - nie mam zadnej dyskietki do sprzetu - czy jest ktos dobry kto za rozsadna cene moze mi podeslac cos na ST?

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=1551

"wszystko się kiedyś kończy......."

24

Odp: Bomby na ekranie ST

Odpada Stryker - jestem szczesliwym posiadaczem PieCa w obudowie Media Center i nie posiadam stacji dyskietek ani miejsca na nią ... Nie bede inwestowal w ten gadzet (i kombinowal ze stacja na zewnątrz obudowy...) jesli nie bede pewny ze stacja w ST jest sprawna czyli moja prosba o podeslanie czegos na ST nadal aktualna...
A co z reszta pytan? ;)

25

Odp: Bomby na ekranie ST

tronic napisał/a:

Rozumiem ze sprzet dziala??

que?

tronic napisał/a:

A teraz pytanka:
1. Na zdieciu powyzej przedstawilem ekran widoczny bez podlaczonej stacji dyskow. Ze stacją ekran jest bialy - slychac ze stacja domaga sie dyskietki - czyli tez tak ma byc??

NO przydala by sie tobie instrukcja obslugi kompiutera...

W ST jest tak ze OS (TOS) siedzacy w ROMie (EPROMY) po uruchomieniu szuka najpierw dyskietki w stacji. Jezeli w stacji jest dyskietka komputer odczytuje jej zawartosc ew. startuje program z BOOTa. Jezeli nie ma dyskietki w stacji a stacja jest sprawna to slychac charajteerystyczne "zgrzytanie" stacji.

Tak wiec objaw bialego ekranu jest jak najbardziej pozytywny. Uruchamianie trwa w zaleznosci od wersji TOSu  rozna ilosc czasu. Zeby zobaczyc ekran (Desktop) OSa nalezy poczekac... cierpliwosci :)


tronic napisał/a:

2. Kilka razy mialem 8 bombek na ekranie bezposrednio po wlaczeniu kompa - po resecie juz nie sygnalizowal bledu az do nastepnego wlaczenia z sieci - wtedy znowu to samo: reset i wracal do normy. Teraz od kilku godzin nie widac bledu ale zastanawiam sie czy nie wroci - co o tym myslicie?

nie mysle o tym...

tronic napisał/a:

3. Z tylu z pod wejscia monitora mam wyprowadzona wtyczke - nie wyglada na "orginalną" - co to moze byc? Ponizej zdiecie gadzetu..
http://images34.fotosik.pl/29/a24fa298bee48e7cm.jpg

Ktos z braku zlacza monitorowego DIN 13 wyprowdzil sobie DB9?

tronic napisał/a:

4. Niestety nie wiem czy dziala stacja - nie mam zadnej dyskietki do sprzetu - czy jest ktos dobry kto za rozsadna cene moze mi podeslac cos na ST?

odezwij sie do mnie na priva.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///