1

Temat: SN-360 Turbo

Witam wszystkich ;)

Piszę tutaj w pewnej sprawie związanej z projektem opracowania turbo do stacji SN360

W zasadzie projekt istnieje od Lasta98, gdzie pochwaliłem się kolegom że zamierzam zrobić taki mod. Niestety od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Jest juz dosc dobry disasemblat romu (to zrobilem jeszcze w latach 90tych ubiegłego wieku :) , który teraz powoli staje się dla mnie jasny, Praca idzie tempem powolnym lecz stanowczym. ;) Problemem jest brak schematu stacji oraz prawdopodobieństwo istnienia kilku rewizji ROMu i plytki.

Mam wiec w tym miejscu prośbę do osób które posiadają SN360 (wiem ze stacje taka ma jurgi? ktos jeszcze?) o podesłanie/wystawienie na www waszych romów ze stacji :) Jeśli nie macie możliwości zczytania romu, mogę się umówić na przysłanie do mnie ROMka, ja go sobie zczytam i odeślę.  Ewentualnie zczytanie i zdiffowanie z tym który jest w atariki.

Druga sprawa, jeśli możecie, sfotografować PCB z obu stron to też byłbym zobowiązany.

Jak pisalem chodzi w tym wszystkim o to, aby ujednolicic informacje i wykonać w miarę wierny schemat wszystkich wersji , bez którego projekt będzie się posuwał o wiele wolniej. Wiele wskazuje na to ze jest kilka wersji tej stacji (jedna ma więcej bugów druga mniej ;) W moim egzemplarzu widać wyraźnie post-vendorowe dodatki, dodatkowe kondensatory i rezystory, pare nalutowanych w miejsce juz istniejacych, itd. Oczywiscie schemat swojej stacji moge z wiekszym badz mniejszym trudem wykonac samodzielnie, niemniej chcialbym wziasc poprawke na te mityczne inne rewizje. Byc moze uda sie ujednolicic i oddebugować kod na tyle aby działał uniwersalnie. Byc moze da sie zrobic 3.5" 720k z turbem , byc moze .....

Liczę na odzew i dobrą wolę. Inaczej może się okazac ze moje turbo bedzie dzialac tylko z moim egzemplarzem stacji. :)

2

Odp: SN-360 Turbo

Mam SN-kę. Mikey bardzo mi przykro ale nie będę jej rozbebeszał z powodów czysto kolekcjonerskich (czyt. oryginalna plomba gwarancyjna). Pisze to tylko dlatego ponieważ część osób wie, że mam SN-kę a chcę uniknąć niepotrzebnego gadania ->  ma ale nie da !. Sorry mikey.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

Odp: SN-360 Turbo

Ty kolekcjonerze! ;)

4

Odp: SN-360 Turbo

Plombę można oderwać, zobaczyć co w środku, potem plasteliny nacisnąć gdzie trzeba i ołówkiem odcisnąć jakiś ślad. Jest jak nówka ;

5

Odp: SN-360 Turbo

grzeniu: roz.....eś mnie totalnie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

6

Odp: SN-360 Turbo

O ja...

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: SN-360 Turbo

mogę poświęcić plombę z zęba :) - wypadła mi z 3 tygodnie temu :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SN-360 Turbo

macgyver napisał/a:

grzeniu: roz.....eś mnie totalnie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dobrze że nie wkurwiłem.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

9

Odp: SN-360 Turbo

zenon: :D
i kolejna wersja kolekcjonerska "prawie oryginal"

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: SN-360 Turbo

No.... trzeba tylko czoło ołówka odpowiednio wyprofilować. Pieczęć.... mucha nie siada, a druga się ześliźnie...

11

Odp: SN-360 Turbo

Grzeniu: dzieki za szczerosc.
Zenon: plomba w w mojej sn-360 miala postać naklejki na śrubie.

12

Odp: SN-360 Turbo

No to technologia się nie sprawdzi.....trza by jakimsik sposobem.....dostać się do środka

13

Odp: SN-360 Turbo

jellonek napisał/a:

zenon: :D
i kolejna wersja kolekcjonerska "prawie oryginal"

coś sugerujesz ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

14

Odp: SN-360 Turbo

grzeniu: czytaj ze zrozumieniem...

hint: spodobal mi sie sposob zenona na "produkcje" wersji "dla kolekcjonerow"

w/g mnie plomby nie zwiekszaja wartosci (no chyba ze zlote - pin: twoja takowa?), ale nie oznacza to ze nie akceptuje czyjegos widzimisie w tej sprawie... nie neguje cudzej oceny wartosci - poprostu nie przystaje ona do mojej...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: SN-360 Turbo

jellonek: plomba ma jednak sporą wartość... ale tylko do upływu gwarancji :) A ta na stacje SN już chyba jakiś czas temu minęła :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-03-01 13:39:13)

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: SN-360 Turbo

mikey napisał/a:

Grzeniu: dzieki za szczerosc.
Zenon: plomba w w mojej sn-360 miala postać naklejki na śrubie.

Nie wiem jak jest w mojej sn'ce - jeżeli rom jest w podstawce to postaram się najpóźniej do soboty zrzucić jego zawartość Willemem, dodatkowo wykonam zdjęcia pcb stacji! Foty i rom wrzuce na swój site i podam Ci na forum linka!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

17

Odp: SN-360 Turbo

hej!

Mikey tutaj leży zgrany EPROM z SN-360 którą aktualnie posiadam. Nie mam aparatu cyfrówki... spróbuję później zeskanować dół/górę płytki.

Swoja drogą ciekawostka EPROM 8kB, a zajęta ledwie połowa :) Masz trochę miejsca na modyfikacje :) Powodzenia i wytrwałości w dalszych pracach ;D  W stacji oprócz RAM Thoshiba TC5564, kontrolera Siemens 2797B, MCU MAB8031AH-12P Philips oraz paru TTL siedzi jeszcze GAL16V8 sprawdzał ktoś czy jest zabezpieczony przez odczytem? Jak będę miał chwilę to go postaram się wylutować (bo w podstawce nie jest) i sprawdzę to.

pozdrawiam
Seban

ps) Grzeniu, nie zdawałem sobie do tej pory sprawy że można mieć takie podejście :D Ja mam wręcz przeciwne... umarłbym z ciekawości co jest w środku jakbym jakiegoś urządzenia nie rozebrał i nie sprawdził sam co się w środku znajduje :)

Ostatnio edytowany przez seban (2007-03-02 14:08:20)

18

Odp: SN-360 Turbo

Dzieki seban. Tak rom jest w polowie wolny. Wydaje mi sie jednak ze nie ma dostepu do wiecej niz 8k. (ramu jest 8k, zawartosc romu sie prawdopodobnie kopiuje do ramu, jeszcze nie mam tego rozgryzionego, ale praca wre :)

Co do GALa, Pigula obiecał sprawdzac, ale jeśli możesz to też poproszę.

Dzieki chlopaki za odzew.

ps.mam juz 3 romy z 3 stacji. wszystkie tożsame :) To dobry znak :)

19

Odp: SN-360 Turbo

Mikey - rozumiem, że masz 3 romy i każdy jest taki sam?!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

20

Odp: SN-360 Turbo

dokladnie

21

Odp: SN-360 Turbo

Hej!

Gala nie sprawdzę jednak... wybebeszyłem go... jednak programator który posiadam czyta i programuje serię GAL16V8 od 2 producentów LATTICE oraz ATMEL. GAL który siedzi w stacji to jakiś stary national semiconductor :( super firmowy programator za grubą kasę nie chce nic z nim zrobić wypisując "incorrect ID" :(

pozdrawiam
Seban

22

Odp: SN-360 Turbo

mikey: romy identyczne bo s/n tych stacji sa kolejne ;)
mozesz gdzies disassemblata romu zamiescic?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: SN-360 Turbo

seban napisał/a:

Ja mam wręcz przeciwne... umarłbym z ciekawości co jest w środku jakbym jakiegoś urządzenia nie rozebrał i nie sprawdził sam co się w środku znajduje :)

Przeciwnie !? Wręcz przeciwnie :D Ja od dawna umieram z ciekawości :D

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2007-03-02 16:10:09)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

24

Odp: SN-360 Turbo

Hej!

Mały update... rozbebeszyłem do końca tą SN360...

spód PCB wygląda tak
góra PCB wygląda tak

sorki za jakość, ale nie mając cyfrówki skanowałem to jakąś starą agfą :)

pozdrawiam
Seban

ps) jak ktoś chętny mogę zapodać 18M nieskompresowane TIFF-y. Dajcie znać czy potrzebne, bo mi się nie chce uploadować 40MB.

25

Odp: SN-360 Turbo

Seban, jestes wielki. Grzeniu bierz przykład ;)
Nie trzeba wiekszych fotek, bardzo czytelne są. Dziekuje Ci niezmiernie.
Jellonek: mozesz sobie sam zdeasemblowac ten z atariki. Natomiast jak juz bede mial wszystko rozpracowane to wystawie obkomentowane zrodlo. :)

Dla zainteresowanych:
Plytka jest identyczna, moja ma dwa dodatkowe 'mody' wykonane pewnie jak byla w serwisie kiedys. Minanowicie, na rezystorze w okolicach 74123 nalutowany jest inny (ale to pewnie z braku odpowiedniej rezystancji wiec zadna tam roznica) oraz od nogi 40 procka (vcc) jest polaczenie z noga 14. (to tez pewnie nic wielkiego, moze sciezka nie przewodzila, a na 14 ma byc jedynka?) Nie mam chwilowo multimetru (bo sie cos zepsul w najmniej oczekiwanym momencie) wiec na razie opisuje troche zgadujac. :)