1

Temat: joystick od atari na PC

wiem ze taki watek istnieje. interesuje mnie jednak podlaczenie go przez USB a nie przez LPT. i stad pytanie - gdzie dostac, lub moze ktos chce z forum odsprzedac :) ? raczej nie chce sie bawic w montowanie takiego ustrojstwa. nie mam tez portu LPT na plycie glownej, stad joy na LPT odpada, no chyba ze zastosuje przejsciowke LPT->USB ale to dodatkowe koszty.

2

Odp: joystick od atari na PC

Kup sobie taki joystick: http://www.allegro.pl/item169426568_joy … 4m_ce.html

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2007-03-04 22:21:01)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: joystick od atari na PC

ciekawe, przypomina mi to jeden z tych modeli jakie byly popularne w tamtych latach i ktore reklamowali w TOP SECRET :)
wole jednak jak joystick ma przycisk fire pod palcem wskazujacym. pozatym mam juz jeden joystick i wlasnie ten chcialbym podlaczyc.

4

Odp: joystick od atari na PC

niestety moja plytka nie posiada takze gameport :( jest to Abit AB9.
no chyba ze dostane przejsciowke gameport->usb, ale czy te ilosci kabli i przejsciowek nie zakloca sygnalu?

5

Odp: joystick od atari na PC

stRing napisał/a:

ciekawe, przypomina mi to jeden z tych modeli jakie byly popularne w tamtych latach i ktore reklamowali w TOP SECRET :)
wole jednak jak joystick ma przycisk fire pod palcem wskazujacym. pozatym mam juz jeden joystick i wlasnie ten chcialbym podlaczyc.

dokładnie ! to remake słynnego Competition Pro, zresztą teraz o takiej samej nazwie, tylko w wersji usb. Co ciekawe, firma która jest producentem tego joya wypuściła także wersję klasyczną: http://www.vesalia.de/d_compproretro.htm

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: joystick od atari na PC

Na stronie Rastera jest schemat przelotki do podłączenia joy'a przez LPT + sterownik
http://raster.infos.cz/atari/hw/lptjoy.htm

grzybson/SSG^NG

7

Odp: joystick od atari na PC

stRing napisał/a:

nie mam tez portu LPT na plycie glownej, stad joy na LPT odpada

grzybson a czytać ty UMISZ :P

"wszystko się kiedyś kończy......."

Odp: joystick od atari na PC

Apropos schematu ze strony Rastera, prosze o podpowiedż ,jak czytać kolejność pinów we wtyczkach. Z tm mam zawsze kłopot, czy z przodu, czy z tyłu , najpierw góra ,po tem dół ??? Mam wszystkie części by go zbudować ale mam też ww dylemat.Za pomoc z góry dziękuję.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

9

Odp: joystick od atari na PC

a nie masz opisanych pinow w tych wtyczkach ? ;> przypatrz sie dokladnie....

"wszystko się kiedyś kończy......."

10

Odp: joystick od atari na PC

to moze i mi ktos zbuduje taka przejsciowke z Joy'a od atari na USB, zaplace :D dobry elektronik i odpowiednimi narzedziami zrobi to w pol godziny, tak mysle.

11

Odp: joystick od atari na PC

Oj chyba w pół godziny to nie zrobic Joy DB9 - USB ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: joystick od atari na PC

stRing - ja kiedyś zrobiłem to w ten sposób:
Kupiłem jakiegoś pada do PC-ta na USB za marne pieniądze (coś koło 20zł). Rozkręciłem go i w miejscu na płytce gdzie są styki kierunkowe i fire dolutowałem przewody łącząc je z drugiej strony z gniazdem DB9 - zgodnie ze standardem złącza joystick w Atari. Do tego gniazdka można było podłączać już wszelakiego typu stare joysticki Atari :). Sam pad pecetowy był takim "interfejsem" ATARIJOY2USB :D
Wszystko działało jak się patrzy!

Jak sobie teraz liczę, to myślę, że zamknięcie płytki pada w ładnej obudowie z gniazdkiem joysticka to koszt nie przekraczający 40-50zł. I mamy ładny interfejsik, który możemy sprzedawać na Allegro... ;)

Ostatnio edytowany przez larek (2007-03-07 09:26:32)

13

Odp: joystick od atari na PC

w sumie - zajebisty pomysl

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: joystick od atari na PC

tylko trzeba jeszcze miec gniazdo DB9, chyba zakup atari i rozmontowanie to nie jedyne wyjscie :( ?
ale w sumie to calkiem niezly pomysl, o ile pad (nigdy nie uzywalem) ma styki takie jak zwykly Joy, bez jakies dynamiki itp.
rozumiem ze atari emulator obsluguje pada (w sumie mojego joya na USB tak, wiec pada pewnie tez...)
wedlug Twojej koncepcji i schematu:
http://atariki.krap.pl/index.php/Port_Joysticka

wystarczy podlaczyc 1,2,3,4,6?
a co z masa? i gniazdem 5V?

hehe, ale jestem "gópi" teraz dopiero skojarzylem ze gniazdo DB9 jest chyba znormalizowane i mozna uzyc dowolne, nowe.
pytanie o przewody - dalej aktualne

Ostatnio edytowany przez stRing (2007-03-07 16:55:18)

15

Odp: joystick od atari na PC

Atari wykrywa ruch joya w przypadku zwarcia pinów numer: 1 (przód), 2 (tył), 3 (lewo), 4 (prawo), 6 (fire) z pinem numer 8 (masa). Pin 7 (+5V) jest wykorzystywany do zasilania np. układu autofire i w naszym układzie nie będzie potrzebny. Pad jest (najczęściej) tak zbudowany, iż przyciski (kierunkowe oraz fire) zwierają dwa punkty (pola) na płytce drukowanej. Przylutuj do tych pól przewody. Przewód masy będzie oczywiście wspólny dla wszystkich kierunków oraz fire'a. Natomiast pozostałe przewody połącz zgodnie z odpowiednimi kierunkami i fire'em. Jak będziesz miał przed sobą taką płytkę z joypada, to bez problemu będziesz wiedział, co jest grane. Gniazdo DB9 to standardowe gniazdo i jest do kupienia w każdym sklepie z elektroniką - różne wersje: do wlutowania w płytkę, do przylutowania przewodów i przystosowane do taśmy 9-cio żyłowej (wg mnie najwygodniejsze). Oczywiście w grę wchodzi gniazdo męskie! Z bolcami, a nie z dziurkami ;)
Wszystko jest tak proste do zrobienia, że szkoda gadać... eee... tzn. pisać :D

Ostatnio edytowany przez larek (2007-03-21 09:42:00)

16

Odp: joystick od atari na PC

witam. dzięki larek, jesteś genialny i to dzięki Tobie udało mi sie złożyć całość do kupy :)
swoje prace prezentuje na youtube, zapraszam:

http://youtube.com/watch?v=ORxkBl5gfig

17

Odp: joystick od atari na PC

a czy ktoś robił coś takiego http://www.raphnet.net/electronique/ata … dex_en.php lub coś podobnego? Czy byłoby ewentualnie zapotrzebowanie (tak orientacyjnie) bo najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami będę to testował i jak się powiedzie to "mogę machnąć z metra" - jeszcze nie obiecuję ;)

18

Odp: joystick od atari na PC

Oooo widzę, że Scalaka też wciągnęło: powiem Ci tak, jak to ma być dżoj z atari podłączany tylko po to, dlatego że jest dżojem z atari, to nie za bardzo ma sens. Już lepiej dorobić wyjście 9pin do klawiatury - części o wiele mniej, trochę bardziej inwazyjne, ale za to oprócz przełącznika sygnału nic więcej nie potrzebujesz. Mam nadzieję, że za parę dni uda mi się coś takiego przedstawić już wykonane.

___
Press play on tape...

19

Odp: joystick od atari na PC

stRing napisał/a:

udało mi sie złożyć całość do kupy :)

Dopiero dzisiaj to zobaczyłem. Jakoś wcześniej mi ten post umknął. Nieźle. Jakby jeszcze wyciągnąć wnętrzności z pada i włożyć do ładnej obudowy - międzymordzie jak się patrzy!

20

Odp: joystick od atari na PC

@maw - jak mam rozumieć: "Już lepiej dorobić wyjście 9pin do klawiatury" ? tzn. adapter ps2->db9? Sytuacje mam taką: chcę pograć na emulatorku/laptop który ma tylko usb (ps2 nawet nie ma) a zrobienie takiej przejściówki to koszt mniejszy niż kupno jakiegoś pada czy cuś (tak sądzę ;) ).

21

Odp: joystick od atari na PC

Już mam wyodrębnione 7m linii sygnałowych w mojej bezprzewodówce (podłączanej do usb :p) obsługujących na dwóch liniach wspólnych klawisze z części numerycznej: "*", 9, 6, 3, "." i "/", 8, 5, 2, 0. Za parę dni dam znać - nie mam na razie dwóch gniazd męskiego db9, poza tym potrzebowałbym lutownicę punktową ponieważ Chińczycy niewiele miejsca mi zostawili na "wbicie się". Jak skombinuję te rzeczy, dam znać i być może jakieś fotki i przepis na wykonanie będzie.

Są dwa problemy: strzałki nie są obsługiwane przez linię wspólną (kto to wymyślił ? :|) więc na mojej klawie odpada podłączanie pod strzałki (folia na folii - gdyby to było na płytce to bym soldermaskę zdrapał w paru miejscach, skombinował jakiś przełącznik tranzystorowy i by było. Drugi problem to to, że autofire nie zadziała (potrzebne by było odrębne zasilanie, ale z tym spróbuję pokombinować).

To co, lepiej kombinować z zewnętrznym padem, czy mieć wyjście z klawiatury ? ;-)

Teraz muszę przerwać na rzecz zaległej pracy :D.

Po południu jeszcze siądę do drugiej klawiatury - starej przewodówki (na dużym DIN5!) - tamtą sie powinno dać łatwiej przystosować.

PS. Jak będzie działać, to tego 23go (aktualne to jest ? gaga mi mi) Ty weźmiesz swojego laptoka, ja swoją klawę (klawa w standardzie HID, więc dodatkowych sterowników nie potrzebuje), a po dżoju weźmie ten, co go ma :D

___
Press play on tape...

22

Odp: joystick od atari na PC

reasumując chcesz się podłączyć pod klawę, którą podłączasz pod usb. 23 V jak najbardziej aktualny ;) Szczerze to wolę osobny adapterek mniej sprzętu do wożenia ;)

23

Odp: joystick od atari na PC

słuchajcie, jestem właśnie w połowie roboty - tzn. joy 1: 3*96, (tak, te znaki wypisywałem z joya!) już działa, teraz siłą rozpędu jeszcze muszę połączyć linie do joya 2: /8520 - w ramach prób zagrałem w Pole Position - wypas :D - no i w boxhead, bo mają opcję konfiguracji klawiszy - yeaaahhh.... teraz to będę wymiatał :)

___
Press play on tape...

24

Odp: joystick od atari na PC

A ja uwazam ze robisz calkowicie bezsensowna robote.

Wystarczy dowolny (najtanszy i najmniejszy) pad USB przerobic. Tam nie trzeba kombinowac ze zwieraniem linii matrycy, a do tego jest male i standardowo obslugiwane przez wszelkie emulatory.
Reasumujac: mniej roboty, mniejsze urzadzenie, bardziej uniwersalne (nie tylko Emulator)...

No ale rob... Twoja sprawa... ;P

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

25

Odp: joystick od atari na PC

heh... ale ja docelowo myślę o gierkach flashowych :)

PS. Oba gniazda joya działają - jestem z siebie dumny :D

//EDIT: w przyszłym tygodniu wersja do obsługi strzałek i spacji/ENTERa/CONTROLa

//EDIT2: no i wyszło mnie jeszcze taniej, bo klawiaturę już mam :) a poza tym, to musiałbym obcinać w dżoju wtyczkę, bo te pady są za małe, żeby montować gniazdo, a planuję go jeszcze używać w oryginalnej atarynce

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-15 19:20:19)

___
Press play on tape...