76

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Pod maską ciasno :/ Czy tu się zmieści?
http://laoo.twojemiejsce.pl/gtia.jpg
I jeszcze pytania:
Czy da się wykryć dopałkę? Domyślam się, że jak będzie mapowanie pod $d02x to jakimiś trikami się da, w związku z tym co rejestry dopałki zwracają przy odczycie (unknown? $00? $ff?)


mikey: a ja tam się cieszę, że autor ofiaruje się lutować ustrojstwo. Jakby wypuścił od razu schematy na zasadzie "macie lutujcie sobie", to powstałyby dwie (niekompatybilne ze sobą) sztuki i na tym koniec.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2007-04-18 09:07:07)

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Prosze mnie dolaczyc do listy chetnych na zakup i montaz.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

78

Odp: Psychol Gtia Upgrade

zgloszenie wyslalem mailem. czy bedzie mozliwosc instalacji gtia2 na jakims zlocie? samodzielna instalacja w moim przypadku nie wchodzi w gre

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

79

Odp: Psychol Gtia Upgrade

mikey napisał/a:

Rozumiem że schemat nie będzie dostępny aby sobie samemu zrobić?

schemat będzie dostępny, a czy będzie w 100% wierny to nie wiem

xxl napisał/a:

zgloszenie wyslalem mailem. czy bedzie mozliwosc instalacji gtia2 na jakims zlocie?

pewnie kazdy elektronik poradzi sobie z gotową wersją w postaci płytki, a jeśli Psychol będzie na jakimś zlocie to też sobie poradzi

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

80

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Psychol - ja też chce jedną :) - nie wiem jeno, czy nie będę miał kursa z dopałem do Pasia - bo cosik mało miejsca w kompie mam. Chyba jeszcze mniej, niż Laoo :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

81

Odp: Psychol Gtia Upgrade

zrezygnowałem z wersji płytki wtykanej w poprzednie miejsce gtia. bedzie to 40 żyłowa taśma zakonczona podstawką dil-40 wlutowywaną zamiast gtia. płytka bedzie jedna dla wszystkich modeli. jak ktoś ma ciasno, to sie tak podlutuje taśme aby było ok. teraz szukam wytwórcy który szybko mi te płytki zrobi. schemat dam a co mi tam. jak ktoś chce projektować płytkę i ją zamawiać to i tak zapłaci ponad 200 złotych kosztów przygotowania klisz itp. ale na samoróbki nie daję gwarancji i ew. upgrade'ów, upgrade'a. płytka głowna jest zaprojektowana rozwojowo. bedzie na niej dekoder strony $d0 ze skokiem $20. bede na niej (na stronie) umieszczał rejestry sterujące do innych dopałek. teraz pracuje nad całkowitym wywaleniem sygnału HALT. mi tam do niczego on nie jest potrzebny, i jeszcze przeszkadza. skończe ten projekt to założe nowy wątek o antic upgrade. w dalszej przyszłości widzę puszczenie procka na 20MHz i 4mega ramu statycznego. ale o tym wkrótce.
ps. prosze odzywać sie na email. nie mam w domu neta, bo nie chcę. a poczte sprawdzam przez telefon. nie chciałbym zamówić za mało płytek...
ps.2 bedzie możliwość instalacji na zlocie...

Ostatnio edytowany przez Psychol/MadTeam (2007-04-21 09:40:04)

82

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Czy ja pisałem, że też chcę?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

83

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Ożesz w morde tak na taśmie to bomba. A jak ktoś ma GTIA na podstawce, to nie lepiej byłoby zrobić jakąs przejściówkę, coby wtykać w podstawkę zamiast lutować?

A z puszczaniem procka na 20 MHz to chodzi Ci o 6502?
Tu bym się zastanowił, bo rodzi się inny standard dopałek procesorów oparty o 65c816 i nowy niekompatybilny standard niczego pozytywnego nie wniesie. Ale dopałka ANTICa jak najbradziej :)

84

Odp: Psychol Gtia Upgrade

podstawke z taśmą oczywiście można włożyć w podstawkę po gtia, wtedy lutowanie niepotrzebne, montaz błyskawiczny...

z 6502 przy 20mega to bedzie albo zwiecha, albo dziura w płycie. oczywiściew 65c816. ale o tym później... (niedługo)

ps co do wykrywania dopałki to żaden problem, jeżeli na stronie d0 sprawdzi sie zawartość rejestrów d000 i d010 (dowolny z nich przeznaczony do odczytu) a następnie sprawdi sie czy to samo powtarza sie od d020 d030
to nie ma dopałki, jeżeli wartości bedą różne (od d020 do d03f raczej bedzie ff) to dopałka jest. i to całe wykrywanie jest.
d000...d01f gtia
d020...d03f dopałka
d040...d05f juz wiem co ale jeszcze nie powiem
d060..itd

Ostatnio edytowany przez Psychol/MadTeam (2007-04-21 11:22:22)

85

Odp: Psychol Gtia Upgrade

haltowanie 6502 przez antic jest zwiazane z odswierzaniem pamieci czy z pobieraniem przez antic danych z pamieci? czy bedzie mozliwosc podsuwania anticowi w odpowiedniej kolumnie czytanie danych obrazu z innych adresow niz to wynika z dl?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

86

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Antic haltuje aby odświeżać pamięć i pobierać dane, z lewej strony obrazu ANTIC zabiera najwiecej czasu, im bliżej prawej krawedzi obrazu tym czasu zabiera mniej

dopałka GTIA nie jest haltowana przez ANTIC, dzięki czemu dostajemy możliwość stałych-gęstych zmian rejestrów co pół znaku

na standardowym GTIA mamy z lewej strony zmiany szerokości 4 znaków a z prawej-szybszej strony ekranu zmiany szerokośći 2 znaków

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-04-21 15:04:58)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

87

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Z Pasia experymentów wynika, że 14 MHz 65c816 (a szybszych nie ma, no chyba że na FPGA ;P) stabilnie chodzi maksymalnie przy 18 MHz więc 20 raczej się nie wyciągnie (radiator?)

88

Odp: Psychol Gtia Upgrade

to skąd na C64 dopałka 20MHz 65816 ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

89

Odp: Psychol Gtia Upgrade

IMHO lepiej postawić na 14-16MHz przy stabilnej pracy, niż dopierdzielić 20 MHz ryzykując niestabilność/uszkodzenie chipa. To tak jak z silnikami spalinowymi: można wycisnąć 130 koni z silnika czterosuwowego o pojemności 1.0... ale  żywotność tego silnika będzie mniejsza niż np. silnika 2.0 z którego uzyskano tę samą moc.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2007-04-21 17:09:56)

90

Odp: Psychol Gtia Upgrade

OK. Zwracam honor :) Ściślej, to 65c816 wyciąga max 18 MHz jak jest w obudowie PLCC (DIP pewnie nawet mniej), a 20 MHz da się wyciągnąć przy obudowie QFP (pewnie dlatego, że jest mniejszy).

No to czekamy :)

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2007-04-21 19:40:34)

91

Odp: Psychol Gtia Upgrade

t65, czy moze ktorys z projektow obok (www.opencores.org) ztcp pare lat temu banglal na okolo 180MHz - tyle ze z 65816 ma tylko poczatki - prawie nic nie zaimplementowane...

swoja droga - szkoda ze nikt sie nie zajal kontynuacja tamtych projektow (takie z80/8051/avr sa tam w pelni zaimplementowane, a 6502 tylko chyba 2 projekty, z czego chyba tylko jeden w "w miare uzywalnym stadium")

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

92

Odp: Psychol Gtia Upgrade

atmela 16MHz udało sie stabilnie puscic na 40MHz, jak z tym prockiem wyjdzie ta sama sztuczka to nie widze problemu osiągnąć 20 mega lub wiecej. ale-najpierw antic, później dopałka na procku 65c816...

gtia upgrade--> płytki sie robia...

Ostatnio edytowany przez Psychol/MadTeam (2007-04-23 15:23:02)

93

Odp: Psychol Gtia Upgrade

no dobra, antic co? co wymysliles.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

94

Odp: Psychol Gtia Upgrade

Psychol/MadTeam napisał/a:

atmela 16MHz udało sie stabilnie puscic na 40MHz, jak z tym prockiem wyjdzie ta sama sztuczka to nie widze problemu osiągnąć 20 mega lub wiecej...

Gratuluję optymizmu :). Ale pamiętaj, że atmela możesz stosować bez żadnych peryferii a 816 nie. Mimo wszystko życzę powodzenia!

Zgodnie z dokumentacją do 65c816 przy zasilaniu +5V procek powinien wyciągnąć ciut ponad 20MHz. Mi w f7 udało się wycisnąć 18MHz, ale nie ogranicza mi tą częstotliwość proc a układy dookoła (stare mach-y nie dają rady).

I rzeczywiście jest tak jak stwierdził Laoo: z 816 w obudowie QFP da się wycisnąć najwięcej.

95

Odp: Psychol Gtia Upgrade

antic... sie robi... bedzie wiecej pozytywnych reakcji antica--> to się pochwalę... związane jest to ściśle z 816.
co do predkości układów wokoło procka--> nie tylko logika ttl i cmos istnieje....  a atmel potrzebuje chociażby zatrzasków na portach aby je rozmnożyć i ttl-e wyrabiały na 40MHz. można przyspieszyć ustalanie sie stanów wyjściowych. jak?? teraz nie powiem....
tak z ciekawych przekombinowań: potrzebowałem translator adresów na szynie 16 bitowej. na galu nie dało rady,
na epromach za wolno.... a na bardzo szybkiej 64kx16bit pamieci statycznej stosowanej w oscyloskopie cyfrowym
miało czas translacji adresu w pojedyńczych nanosekundach.

96

Odp: Psychol Gtia Upgrade

oki, płytki się robią. teoretycznie za 3 tygodnie powinny być gotowe.
niedługo wkleje schemacik dla zainteresowanych.

97

Odp: Psychol Gtia Upgrade

kończę ostatnie testy prototypu, nic sie już nie wywala, poprawiam schemat i niedługo płytki...

Ostatnio edytowany przez Psychol/MadTeam (2007-05-16 07:55:01)

98

Odp: Psychol Gtia Upgrade

dodatkowo jednym z większych plusów jest domniemane wsparcie od strony oprogramowania. Bo czymże jest dopałka bez softu?? :) - TeBe - to jak;- g2f upgrade?? ;) -

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

99

Odp: Psychol Gtia Upgrade

premiera dopałki przewidziana jest na ten sam dzień co premiera Duke Nukem Forever :P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

100

Odp: Psychol Gtia Upgrade

tak ladnie zarlo i zdechlo

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.