1

Temat: Lepix

Lepix jest dostępny na stronie
http://lepix.sourceforge.net
Lepix od paru miesięcy nie ruszył, ale ostatnio widać pewne postępy w dziedzinie nowych trybów graficznych.
Najnowszy (kilka godzin) wynalazek to 320x200x5 kolorów.
http://homepages.cwi.nl/~marcin/var/royo2.PNG

Plany na przyszłość to praca nad nowymi trybami graficznymi poza Lepixem, i co jakiś czas wdrażanie co ciekawszych trybów jako modułów do Lepixa.

Projekt jest open-source, więc jak ktoś chce pomóc, to zapraszam.

: 404. Stopka not found

2

Odp: Lepix

wow! ten nowy hires wyglada rewelacyjnie!
chcesz powiedziec ,ze w 320x200 da sie uzyskac 5 kolcow (jeden odcien jak sie domyslam) bez interlance'u i bez zadnych ograniczen?
czy jednak sa jakies ograniczenia z tym zwiazane co do wyboru kolorow w danym obszarze (jak w g2f)?

3

Odp: Lepix

Niestety, jest to tryb z interlacem.
Dołączam 2 xexy z 2 paletami kolorów.
C0 jest mniej kontrastowa i mało mruga
C1 jest bardziej kontrastowa i sporo mruga :)

Nie ma prawie żadnych ograniczeń gdzie stawiać jaki pixel, ale nie wszystkie kombinacje jasności w ramach 1 pixla trybu E (gr.15) są możliwe.
Nie ma problemu z podkolorowaniem tego dodatkowo duszkami albo zmianą kolorów na przerwaniach.
Można też ofkorz bawić się paletą, nie musi być szare.

Aha, robocza nazwa trybu to HR2 (były już HR0 i HR1, ale nie są zbyt ciekawe).

Konwerterek do obrazków wrzucę niedługo na sourceforge.

: 404. Stopka not found

4

Odp: Lepix

wow - musze jeszcze zobaczyć to na prawdziwym Atari :) -

EDITED: no;- nieźle

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Lepix

Wypuściłem właśnie lepicon - programik do konwersji bmp do xex.
Docelowo ma wspierać więcej trybów graficznych, ale na razie obsługuje tylko HR0, HR1 i HR2.

Binarki i źródełka można zassać z http://lepix.sourceforge.net

: 404. Stopka not found

6

Odp: Lepix

eru: szacun!

7

Odp: Lepix

Tak tak, misiek, frasuneczek.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

8

Odp: Lepix

yup  :idea:

9

Odp: Lepix

Wiedziałem, wystawić obrazek z gołą panienką, to wszystkim się od razu spodoba :D

: 404. Stopka not found

10

Odp: Lepix

Tylko czemu ona taka przysadzista?  8O

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Lepix

Bo eru zapomniał o aspect ratio ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Lepix

fajny tryb z tymi 5-ma kolcami i wcale nie chodzi o tematyke obrazka; nowy tryb nowe prace na kompo; cos jak nowy dzień i nowe... ;) frasun Eru

gep/lamers^dial

13

Odp: Lepix

Takie ładne rzeczy mozna robić. Oczywiście to nieśmiertelny Boris.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: Lepix

Oj brzydkie, nie widać hiresu, dużo pixli wygląda jak w GR15.
Podeślij mi na priva źródełko, tzn oryginalny BMP, zobaczę, może da się poprawić jakoś konwersję.

EDIT: Skonwertowałem sam, i wydaje mi się, że wyszło lepiej.
Bardzo dużo zależy od tego, jaka była źródłowa bitmapka.
Ja wziąłem dużego JPGa, w ACDC przerobiłem na 256-gray i 320x200 i oto efekt.

PS. Dely! Zrób, żeby można było dodawać .XEX!!!

: 404. Stopka not found

15

Odp: Lepix

Eru, specjalnie dałem takie, zeby nie było widać, ze to konwersja :)) Poza tym jakoś mi się bardziej podobają obrazki z ditherem :) Ale to juz sprawa gustów, o których się nie dyskutuje :)

Mozna juz dodawać ATR i XEX (chyba).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: Lepix

OK.
Specjalnie dla Kierownika dodałem opcję ditheringu.
Niedługo będzie w CVS na sourceforge.
Na razie jest banalny (w krateczkę) ale myślę nad czymś ciekawszym.

Oto przykłady.

: 404. Stopka not found

17

Odp: Lepix

no Eru tera grafa róló :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

18

Odp: Lepix

No dobra, nie mogłem się powstrzymać.
Nie znam się na algorytmach robienia ditheringu, ale wymyśliłem coś.
Oto efekt.

: 404. Stopka not found

19

Odp: Lepix

Google Twoim przyjacielem jest

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

20

Odp: Lepix

No tak, to wychodzi na to, że w 5 minut wymyśliłem coś, co FS wymyślili ileś lat temu. No prawie - mój algorytm robi error diffusion ale tylko w prawo. Myślałem właśnie o rozrzucaniu błędu na więcej pixli, a tu mi TeBe pokazuje FS :)
Zaraz będzie zaimplementowane.

O. Już jest. Jest chyba rzeczywiście ładniejsze niż to co ja robię :D

: 404. Stopka not found

21

Odp: Lepix

Na prośbę TeBe i Vidola zrobiłem tryb TIP. Nie mam atarki, żeby przetestować, ale na emulatorze działa w miarę poprawnie.
Aktualna wersja, razem z przykładowymi obrazkami, do ściągnięcia z: http://homepages.cwi.nl/~marcin/a8/tip_lepix.atr

Czekam na opinie :)

: 404. Stopka not found

22

Odp: Lepix

podoba mi się bardzo pomysł z amiga mouse in port 2 = ale nie bardzo widzę w menu opcję DIR - czy jej nie ma, czy mi się wydaje, czy może nie mogę jej namierzyć??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Lepix

Myszka jest eksperymentalna (raczej nie dziala), to dluga historia, ale zasadniczo myszki od ST/Amigi na VBLu nie da sie za bardzo uzywac.
A co do DIR, to owszem, nie ma. I ja nie zrobie. Dawno sugerowalem ze wszystkie uzytki na malucha powinny I/O robic przy uzyciu jakiejs wspolnej biblioteki, coby kazdy sobie nie musial dupy zawracac. DIR mozna zrobic w DOSie, i potem RUN :)

: 404. Stopka not found

24

Odp: Lepix

mialo by na maila ale jakos nie chcialo dojsc:
"Potestowalem troche nowego lepixa na atarce jak i na emu, ogolnie na obu dziala tak samo, nie widacj jakis roznic. Jedyny blad jaki zauwazylem to "rozchodzenie" sie duszkow. Potrafia pojawiac sie 2 lub 3 kursory i czasami nie wiadomo ktory jest ten wlasciwy.Blad ten potrafi pojawic sie przy szybkim poruszaniu kursora. Drugim bledem jest rozbieznosc pomiedzy duchem a stawianym pixlem pod zoomem. Duch stroi w jednym miejscu a pixle pojawiaja sie gdzie indziej. Druga sprawa, format zapisu. Proponuje zrobic taki jak zrobil Epi w bmp2tip.Przegladarka Tebego go obsluguje wiec wydaje sie to byc dosyc sensowne i przyczynilo by sie do pewnej standaryzacji formatu."

25

Odp: Lepix

Eru, a czemu nie popelniles tego 4-5 lat temu?  Bo nie bylo MADS-a? ;)

Niezle cacko, tylko przydalaby sie do tego jakis sensowny opis co do czego.  Czy jest funkcja pobierania koloru (pipeta) ?  Czy bedzie 1-stopniowe undo? ;)
Do czego przydaja sie w praktyce opcje #7 i #8 z menu pod klawiszem ESC?
Co oznacza wykrzynik, ktory sie czasem pokazuje przy probie rysowania ?