Temat: Kosci pamieci

Wlasnie wszedlem w posiadanie 8 kosci pamieci V53C256P80L.
Czy te kosci mozna jakos spozytkowac do rozszerzenia pamieci w Atari 800 XL ??

2

Odp: Kosci pamieci

To jest pamięć dynamiczna 256x1bit firmy Vitelic zasilana +5V o czasie dostępu 80nS. Nie znam dokładnie tego modelu, ale ściągnąłem datasheeta i uważam, że ta pamięć by się nadawała. W Atari 800XL znajdują się kości 4164, a więc po nalutowaniu na nie dodatkowej  pamięci i zrobieniu prostego sterownika będziesz miał 320k. Ustawienie pinów jak najbardziej pasuje.

Ostatnio edytowany przez asal (2007-07-02 06:50:32)

3

Odp: Kosci pamieci

No wlasnie tez patrzylem na datasheet i wyczytalem iz to sa 1 bitowe kosci. Tyle ze ze mnie to nijaki elektronik, to sie wolalem spytac tych co wiedzia wiecej. Wlasnie jestem w trakcie szukania jakieos schematu jak to wykorzystac, no ale nawet na googlach czasami cos ciezko znalezdz. Teraz na topie jest 1MB do Atarynki, i to rozszezenie najczesciej sie pojawia w wynikach wyszukiwania.

Jak na razie to znalazlem to http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~pavel/ … l256K.html

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2007-07-02 12:14:24)

4

Odp: Kosci pamieci

Pamiętam, że schemat podobnego rozszerzenia był kiedyś w Bajtku, w numerach 5-6/92 autorstwa T.S.Piotrowskiego. Jakby co, służę skanem. Można by to wykonać z Twoimi pamięciami. Tylko, że było to rozszerzenie Rambo a nie Compy - linia PB5 zawsze adresowała pamięć, niezależnie czy był to Antic czy CPU. Ale to taki szczegół - ja tego rozszerzenia używałem przez wiele lat i nie narzekałem.

Ostatnio edytowany przez asal (2007-07-02 13:00:42)

5

Odp: Kosci pamieci

Monsoft... zerknij do SERIOUSa tam jest schemat rozszerzenia do 320kB

6

Odp: Kosci pamieci

Te kosci można użyć do rozszerzenia do 320K. Wylutowuje się drugi bank ze 130xe a wlutowuje te kości zamiast 4164 (płyta z dwoma rzędami pamięci po 8szt.). Dodatkowo 74LS157 i mamy 320K (plik ramex.zip na dereatari/schematy).
Można ich użyć do zbudowania dwóch "stosów" po 4szt i wmontować jako drugi bank w płycie z czterobitowymi kostkami. W przypadku 65XE sprawa jest bardziej skomplikowana, bo trzeba zrobić "małe mmu", co opisane jest w rozszerzeniu do128K.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: Kosci pamieci

Jak już rozmawiamy o rozszerzaniu Atarek na kościach 1-bit (1*256kbit) to pewnie niektóre osoby pamiętają moją atarkę z QuaST-a 96 - była ona rozbudowana do 1MB (65XE !) - wykonanie było nieco hardcoreowe, bo pamięci stanowiły piramidkę - w 2 ostatnich podstawkach (najbliżej wyłącznika) było po 8 scalaków (jeden na drugim !) i polutowane przewody do linii CAS - przez długie lata była to moja naczelna workstacja - z tego co pamiętam oddałem ją komuś na ostatnim QuaŚcie jako "ofiarę eksperymentów elektronicznych dr. macgyvera" ;)

A co do 320kB z 16 kostkami 4164 - szkoda jej rozszerzać tylko do 320kB - to aż się prosi, żeby zrobić 1 MB - w jednym rzędzie po 2 scalaki, w drugim po 3 i mamy 1MB. Tylko trzeba pamiętać o tym, aby ustalić czy będzie to RAMBO czy Compy Shop, czy bit 5 ma ustalać dostęp Antica czy wybierać bank - jak ktoś zrobi, że bit 5 będzie sterował obydwoma tymi funkcjami, to zrobi kaszankę, bo wiele produkcji będzie się z tym gryźć.

8

Odp: Kosci pamieci

Zenon: tyle ze Serious'ow jest mase. Pamietasz moze ktory numer.

Jer: Te schematy sa dobre dla osob kore bardziej siedza w elekronice. Ja potrzebuje normalnego step-by-step jak to przyluowac

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2007-07-02 15:12:00)

9

Odp: Kosci pamieci

:) Serious #9  w kąciku rzeźbiarza

10

Odp: Kosci pamieci

Skoro mowa o tym wydaniu, jest tam umieszczony opis modemu PR..... hmmm dla zlacza rs232 a nie dla zlacza joy'a w atari8. Czy ktos to wykonal ? moze uzywa i ma do udostepnienia poprawny schemat ? Poza tym gdzie znajde obiecane oprogramowanie (eprom) ?

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

11

Odp: Kosci pamieci

Ten schemat to przeróbka modemu packet radio od PC - miałem taki działający - gdzieś wala się w szufladzie - a soft hmmm był tylko i wyłącznie w formie carta...  i nazywało się to ham-pack.
Mam jeden egzemplarz - ale uprzedzam nie zamierzam w nim grzebać!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2007-07-02 22:02:51)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

12

Odp: Kosci pamieci

Pigula - a moglbys przyslac mi zdjecie tego carta? Bardzo mi zalezy.
Nie jest to moze cos takiego?
http://nosty.neostrada.pl/kolekcja/botm … tmodem.jpg

Mam taki jeden komplet w kolekcji, ale nawet nie probowalem nijak uzywac (choc cart dziala).

13

Odp: Kosci pamieci

No wlasnie "wyluskalem" schemat i opis z Serious'a i przyjrze sie temu blizej, ale juz na pierwszy rzut oka widac, ze ten opis jest dla mnie :-)

14

Odp: Kosci pamieci

nosty napisał/a:

Nie jest to moze cos takiego?
http://nosty.neostrada.pl/kolekcja/botm … tmodem.jpg

Pocket modem to nie to samo co PacketRadio modem

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

15

Odp: Kosci pamieci

Piguła/Shpoon napisał/a:

Ten schemat to przeróbka modemu packet radio od PC - miałem taki działający - gdzieś wala się w szufladzie - a soft hmmm był tylko i wyłącznie w formie carta...  i nazywało się to ham-pack.
Mam jeden egzemplarz - ale uprzedzam nie zamierzam w nim grzebać!

Czy moglbys podac szczegoly tej przerobki ? Skoro podlaczenie jest do zlacz TTL to mozna calkowiecie pozbyc sie max232. Do ktorego zlacza jest podlaczany ?
Czy jest mozliwosc "wyluskania" tego programu z cart'a ?

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

16

Odp: Kosci pamieci

Panowie, skoro juz o pamięciach mowa, to też mam pytanie.
Jestem w posiadaniu rozszerzenia pamięci do Amigi, ponoć 512KB - wygląda to tak:

http://images25.fotosik.pl/15/4d7f4fd8fc04736c.jpg

Kości pamięci mają oznaczenieTMS4256-15NL EGP 8714.
Czy do płyty 130XE z 2 rzędy x 8 scalaków będzie to można zastosować?

17

Odp: Kosci pamieci

IMHO to powinny być 41256 a nie 4256 - skoro jest ich 16 i mają pojemność 512kB RAM to musi być to 41256 !

A jeżeli to 41256 to właśnie o takie kości chodziło.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2007-07-03 11:40:50)

18

Odp: Kosci pamieci

hej!

To są jak najbardziej kości 1-bit :) tylko mają takie oznaczenie mylące :D Tutaj PDF...

http://www.datasheets.org.uk/datasheet. … le=3335951

pozdrawiam
Seban

19

Odp: Kosci pamieci

sq7bti napisał: Czy jest mozliwosc "wyłuskania" tego programu z cart'a ?
Tak, mozna program wyłuskać,,, wyjąć, wylutować EPROM i na programatorze odczytać, ale jest inny sposób, bez wylutowywania EPROM. Najpewniej kart używa linie RD5 i /S5 co skutkuje tym że po włączeniu zasilania kart się bootuje i działa. Jeżeli nie są uzywane linie RD4 i /S4 to należy przeciąć ścieżkę dochodzącą do styku RD5 i połączyć ją ze stykiem RD4 natomiat /S5 połączyć z /S4 po uprzednim przecięciu ścieżki dochodzącej do styku /S5. Co to daje. Po włączeniu zasilania kart się nie zbootuje ale MMU przełączy pamięć w obszarze $8000-$9FFF i w to miejsce podstawi pamięć karta. Teraz można nawet z poziomu Basica uruchomić coś takiego
10 DIM A$(8192)
20 FOR I=0 TO 8191
30 A$(I+1,I+1)=CHR$ PEEK(32768+I)
40 NEXT I
po zakończeniu w zmiennej A$ znajdują się dane EPROM jako znaki ASCII i z tym już można coś zrobić....
Oczywiście buforem na dane nie musi być zmienna A$, tu podałem tylko przykład że może nim być.
Jeżeli kart ma inną budowę niż myślę.... to po niewielkich poprawkach opisanej metody dane z niego da się w podobny sposób odczytać

20

Odp: Kosci pamieci

Widok carta:

http://marcinprusisz.pl/atari/hampack.jpg

zastosowana pamięć wewnątrz to 27c512, mam gdzieś jednego rozwalonego może uda mi się jakoś zrobić fotki płytki, scalaki są niestety pościerane....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

21

Odp: Kosci pamieci

Ścieranie scalaków, zalewanie distalem to metody amatorskich "zabezpieczeń" przed kopiowaniem hardware'u z końca lat 80 ub. wieku. Wszystko można wydedukować z takiej konstrukcji. Najczęściej po spodem scalaka jest też jakieś oznaczenie. Trzeba narysować tylko schemat z natury. Czy tam dużo jest tych pościeranych kości?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

Odp: Kosci pamieci

"ninjaki" w programatorach willem nadal scieraja kosci ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

23

Odp: Kosci pamieci

bitman napisał/a:

"ninjaki" w programatorach willem nadal scieraja kosci ;)

poco ? skoro schemat jest ogolno dostepny ;>

"wszystko się kiedyś kończy......."

24

Odp: Kosci pamieci

Witam

Znalazlem w swoich zbiorach 8 sztuk kosci DIP16 z oznaczeniami

USA 8606 H
MT 1257-15

Litera M jest stylizowane na mala grecka "mju". Moze ktos wie czy i jakie to sa kosci pamieci?

Edit:
Sam sobie odpowiem: sa to odpowiedniki 4164, czyli 64kx1

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2014-06-20 23:16:05)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

25

Odp: Kosci pamieci

Piguła/Shpoon napisał/a:

zastosowana pamięć wewnątrz to 27c512, mam gdzieś jednego rozwalonego może uda mi się jakoś zrobić fotki płytki, scalaki są niestety pościerane....

No to jak z tą zawartością? Zczytasz bez otwierania?

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)