51

Odp: C64 kontra 800XL

Wez tylko pod uwagę, że na Komodzie były zaledwie chyba 2 modele stacji z czego 1 posiada chyba 90% sceny  która zawiera ten sam procek to C64 - zaowocowalo to wykorzystaniem go do roznego rodzaju obliczen - na Atari tego nie zrobisz z jednego prozaicznego powodu u nas stacji było na pęczki - LDW, CA, KARIn, XFka, Toms, SN, 1050 itd...

Ram i dema :

Jak mnie pamięć nie myli można było kupić Atari130XE z 128KB Ram - na tym większość demek z lat 90 uruchomisz bez problemów ... a to że w chwili obecnej demka wykorzystują 320KB wynika raczej z wygody niż z wymagań samych dem - (chyba, że chciałbyś dalej wachlować dyskietkami podczas oglądania demka .... lub czekać na doczytanie się jakiejś sekwencji ....) Covox'a na C64 też już mają .... tylko o wiele gorszego od nas...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

52

Odp: C64 kontra 800XL

co do pierwszego stwierdzenia, nie mogę się zgodzić.
było chyba 5 modeli (albo i więcej) stacji do C-64:
1541 I, 1541 II, 1571 (do C-128, ale działała także na C-64), 1581
i może jeszcze dwa modele no-name (sam coś takiego miałem ;-)).
Zresztą można je pooglądać na stronach o C-64. Oczywiście najpopularniejszym był model 1541 II - wyposażony w procek taki jak w C-64. ba, nawet pojawiły się demka wykorzystujące ten procek ... ;-)
ale moim zdaniem nie miało to zbyt wielkiego sensu ... ;-)

Jeśli chodzi o dema to oczywiście wachlowanie dyskietkami to przesada. Nie wiedziałem demka powyżej 2 dysków (na C-64), na Atari może jedno, dwa. A nawet jeśli dane mają się doczytywać to jaki problem wyświetlić w tym miejscu jakiś fajny obrazek. Tak jest w większości dem na C-64. jeśli do tego leci w tle jakaś ładna muzyczka to widz automatycznie zapomina, że coś się wczytuje. Ale oczywiście jest to kwestia samego designu oraz pomysłu na demo i zależy to od autora ... mnie w większości przypadków na C-64 nie przeszkadzały jakieś drobne przestoje pomiędzy częściami dema, a nawet jak było to zrobione z głową to plus dla dema !

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

53

Odp: C64 kontra 800XL

Ech Axe! Nic dodać nic ująć!
przyjedż na East wypijemy piwko! i powspominamy stare dobre czasy np. SSG Font Library:)

McMaster/SSG

54

Odp: C64 kontra 800XL

ale powiem Wam ludziki,ze ostatnio odkrylem ze mam slabosc nie tylko do osmiobitowego Atari ale do wszystkich osmiobitowcow z mydelniczka wlacznie,zreszta jestem stalym gosciem serwisu  c64 power.Mam nadzieje ze nie skoncze przez to jak Maximus...heheheh

gep/lamers^dial

55

Odp: C64 kontra 800XL

Ech Axe! Nic dodać nic ująć!
przyjedż na East wypijemy piwko! i powspominamy stare dobre czasy np. SSG Font Library:)

McMaster/SSG

SSG Font Library rox! To byl moj pierwszy send od ciebie ;-) 

pozdr.

56

Odp: C64 kontra 800XL

Ech Axe! Nic dodać nic ująć!
przyjedż na East wypijemy piwko! i powspominamy stare dobre czasy np. SSG Font Library:)

McMaster/SSG

SSG Font Library rox! To byl moj pierwszy send od ciebie ;-) 

pozdr.

Ech! Mikey!
Na Ciebie też czekam na East!

pozdr - Yellowstone czy cóś

57

Odp: C64 kontra 800XL

>Ech! Mikey!
>Na Ciebie też czekam na East!
>
>pozdr - Yellowstone czy cós

wybieram sie - powaznie - nawet nie wiesz jak ;-)

Yellowstone rulez ;-) sorx jesli cie to drazni. Juz nie bede ;-)

58

Odp: C64 kontra 800XL

>Ech! Mikey!
>Na Ciebie też czekam na East!
>
>pozdr - Yellowstone czy cós

wybieram sie - powaznie - nawet nie wiesz jak ;-)

Yellowstone rulez ;-) sorx jesli cie to drazni. Juz nie bede ;-)

To luz! a kapelusz będę zabierał na każde party - nie drażni mnie to. :P

59

Odp: C64 kontra 800XL

Co do gołej atarynki to atari-basic ma najbardziej dokladne obliczenia z wszystkich basicow komputerow osmiobitowych.

60

Odp: C64 kontra 800XL

A może ktoś napisze emulator C64 na Atarkę? :)

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

61

Odp: C64 kontra 800XL

Emulator C-64 na Atari .... hehehehehehe ... dobre ... :-)
uważam, że nawet na Atari ST nie dało_by się takiego emulatora napisać.
zresztą w drugą stronę jest tak samo, na C-64 (a nawet na Amidze 500)nie dało_by się napisać emulatora Atari ... ;-)
pisząc emulator mam oczywiście na myśli program, który naśladuje dany komputer z odpowiednią dokładnością oraz szybkością !!

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

62

Odp: C64 kontra 800XL

A może ktoś napisze emulator C64 na Atarkę? :)

jak będzie 816 ze 20MHz to czemu nie??
816 obsluguje te same rozkazy więc jest mniej roboty

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

63

Odp: C64 kontra 800XL

Epi, wierzymy w ciebie...
Może po NEO zrobisz jakiegoś THCemulatora

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

64

Odp: C64 kontra 800XL

Za to, troche do niego podobny GED zostal opisany, przez co az do wczoraj sadzilem, ze to najpotezniejsze narzedzie do tworzenia obazkow wielokolorowych bez przeplotow, a z wykorzystaniem duszkow.

Wszystko przez takiego jednego fanatyka GEDa.  :evil:

Fox, czyżby to była aluzja do mnie ?? Bo to ja opisałem w ENERGY tego
GED'a ....  zaś PowerGraph okazał sie dla mnie po prostu za trudny w obsłudze... :P   
Jednakże mogłeś go Ty (albo kto inny) promować odpowiednim artykułem....    :rolleyes:

65

Odp: C64 kontra 800XL

No to teraz moze ja dodam swoje 12 groszy.

Wg mnie do gierek to komodorek, do demek atarka i nie "ma tu co deliberowac drogie siostry" :)
Co do danych technicznych, hm... moze nie kazdy wie, ze komodorowskie stacje dyskow byly nieco inteligentniejsze niz atarowskie... posiadaly i nadal posiadaja one procesorek. Dzis jest to wykorzystywane w demach... na ekranie widziny jakis "coolowy" efekt, a stacja w tym czasie liczy kolejny...

Zasadniczo jest jeden fundamentalny argument przemawiajacy za komodorkiem. Pozwole sobie zacytowac: "Commodore jest lepszy bo ma wiecej klawiszy, o!"

Siec to nie tylko d**y i MP3, to tez IRC i FORA gdzie dowiadujesz sie skad sciagac d**y i MP3.

66

Odp: C64 kontra 800XL

Ehh, kiedys z Vasco i Madteamem postanowilismy zaaplikowac sobie dawke dem z C64. Wybralismy sie gdziesz w okolice Opalenicy na wioske gdzie zyl prawdziwy comodziarz, nawet pisal artki do jakis magow i wogole byl doinformowany. Tak wiec przekazal nam wiazke efektow gdzie np. c64 sprzetowo rozciagalo obrazek, z dem pamietam tylko Mathematica ale bylo i full innych, magi.

Wniosek z tego byl jeden, fxy na C64 to zygowiny, jakby ktos puscil pawia, doslownie, gdyby gosc nam nie mowil o co biega to trudno byloby sie domyslic. W Mathematica jednak mimo czerwieni i żólci cos dojrzalem :)

Co do designu, dopieszczenia to rzeczywiscie na c64 albo im latwiej albo maja wiecej czasu na zabawe, bo wychodzi im to ladniej.

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

67

Odp: C64 kontra 800XL

Z tym, ze w wypadku C64 poki co demka chodza na 64kB. Poza tym na C64 nie ma trybow klasy atarowskiego GR.9, gdzie dysponuje sie 16 odcieniami danego koloru stad zapewne taka a nie inna kolorystyka efektow - coz, chlopaki sobie radza jak moga. Zreszta poza niemalze identycznymi procesorami filozofia budowy sprzetowej obydwu komputerow jak i tendencje w demkach sa zdecydowanie rozne.

68

Odp: C64 kontra 800XL

Czy SID ma tylko 3 kgeneratory? Teoretycznie tak, ale czy ktoś słyszał dodatkowe samplowane wstawki poza tymi trzema generatorami - miodzio.

Wynika to z nieco odmiennej filozofii konstrukcji ukladu - SID ma jeden przetwornik 4-bitowy C/A, podczas gdy POKEY ma 4, ale to na marginesie... 

IMHO cala sila SID-a oprocz filtrow polega rowniez na tym, ze SID ma rejestry w ktorych definiuje sie charakterystyke obwiedni dzwieku (Attack, Decay... - muzycy wiedza co mam na mysli) podczas gdy na POKEY-u, aby uzyskac podobny efekt trzeba "samodzielnie" odmierzac czas i modyfikowac glosnosc.

Poza tym POKEY ma 4 generatory ale kiepskie (256 poziomów częstotliwości), a "lepszych" tylko 2 (65536 poziomów).

Ale zapominasz, ze dzisiaj 2 POKEY-e pod "maska" sa standardem ;) Z tego co pamietam SID ma resjestr czestotliwosci 12-bitowy (4096 poziomow), jednak z racji nizszej czestotliwosci uzyskuje sie dzwieki o czestotliwosciach w pasmie slyszalnosci przez czlowieka, a nie tak jak w wypadku POKEY-a przy zegarze bazowym 1,77 MHz sygnaly (bo to juz nie dzwiek) nawet rzedu 885 kHz ;)
Tak jak juz wspomnialem wszystko wynika z racji innego zalozenia przy konstrukcji obydwu ukladow - SID sluzy tylko do generowania dzwieku, POKEY z zalozenia mial byc bardziej uniwersalnym ukladem i mial realizowac wiele zadan: klawiature, transmisje szeregowa, programowalne liczniki, zlacza potencjometryczne i przy okazji dzwiek. Moim zdaniem najwieksza zwalka na POKEY-u polega nie na tym, ze dzwiek ma takie a nie inne mozliwe edycyjne, tylko na tym, ze te same liczniki obsluguja dzwiek i sluza do transmisji szeregowej. Dzwiek jest tutaj tylko dodatkiem.

Mimo wszystko wychowalem sie na muzyce z POKEY-a i ten dzwiek zawsze bedzie mi blizszy, wlasnie dlatego, ze towarzyszy mi regularnie od ponad 11 lat :)

69

Odp: C64 kontra 800XL

Ale zapominasz, ze dzisiaj 2 POKEY-e pod "maska" sa standardem ;)

Tak jak i 2 SID'y u wielu muzyków, ale nie rozmawiajmy o tym jak można coœ rozbudować, bo to inna sprawa...

Z tym, ze jezeli chodzi o 2 POKEY-e, to nie tylko muzycy tym dysponuja, lecz praktycznie zdecydowanie wieksza czesc sceny - dodatkowy POKEY jest rownie oczywistym standardem jak np. RAM powyzej 128kB, Q-meg, etc. To nie sa epizodyczne sprawy, lecz standard obowiazujacy na scenie.

Mam 4 Atarynki, ale na razie "gołe", a elulatory mnie nie "pocišgajš"

Polecam wyprobowac patent, ktory niegdys zastosowal Tomasz Liebich w demku "Pierestroika" i bodajze "Sky network" - jedna atarynka gra partie lewego kanalu, druga prawego.

70

Odp: C64 kontra 800XL

Ale tu nie chodzi o to, żeby opisywać jak ktoś sobie rozbudował Swoją ukochaną "maszynkę" lecz o porównanie tego co potrafią "fabryczne modele".

No coz, fabrycznie to produkowano do Atari magnetofon XC-12, ale raczej tego nikt nie uzywa, powiem wiecej - stacja dyskow jest juz coraz rzadziej uzywana: SIO2PC & HDD powoli ja wygryzaja, dlatego skupilem sie na tym co jest standardem oficjalnie przyjetym, a nie wypasiona konfiguracja jednego czlowiek-a, ktory tylko reaktora atomowego jeszcze nie wstawil do atarki.

Nie będę opisywał tutaj co ja zrobiłem ze swoim "komciem", bo mój PieC i tak już jest zazdrosny...

I chwala Ci za to, ale ja skupiam sie na standardzie obowiazujacym - tez mam/mialem sprzet wypasiony na maxa, ale nie uznawalem tego jako standard, np: 1 MB RAM, MIDI, 3 uklady PIA (standardowo siedzi 1) - tego nie uznal bym za standard, bo bylem jedna z niewielu osob, ktora posiada taka konfiguracje, ale pewne parametry sa juz standardem, bo ponad 80% ludzi aktywnych ma conajmniej taka konfiguracje: 2 * POKEY, min. 192 kB RAM etc.
Oczywiscie, mozna sie upierac przy sprzecie z parametrami fabrycznymi... ale to prawie jak omawianie golej Amigi 1200... znajdz na scenie amigowej ludzi, ktorzy jeszcze takich uzywaja ;)

71

Odp: C64 kontra 800XL

wypasiona konfiguracja jednego czlowiek-a, ktory tylko reaktora atomowego jeszcze nie wstawil do atarki.

Spoko spoko, Pasiu wymysli jak podlaczyc :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

72

Odp: C64 kontra 800XL

To nie byloby glupie, minireaktor atomowy - ataryna z wlasnym zasilaniem, nawet na monitor i stacje by "prunda" starczylo, tylko obawiam sie, ze promieniowanie niezbyt sluzy dyskietkom ;)

73

Odp: C64 kontra 800XL

Kolega, który myśli, że "Mathematica" to jest właśnie typowe demo na C64, nie jest na bieżąco.
Teraz robi się głównie demka koncepcyjne, z przesłaniem, w czym celuje Skandynawia ("Pretending to See the Light", "Feedback", "Emission", "Industrial Breakdown"). A jak już się trafi jakaś klasyczna efekciarska plikówka, albo nawet trackmo, to w niczym nie przypomina starego gówna z natłokiem efektów 4x4... Ilu z Was widziało "Insomnię", "Loaded" albo "Interruptus Retriggerus"? Bo "Deus Ex Machina", "Normal is Boring" i "Dream Injection" to mam nadzieję, że większość.
Ale "Numen" i tak jest fenomenalny  ;)

74

Odp: C64 kontra 800XL

nom insomnia rulez. Widzielisma na Foreverze.

75

Odp: C64 kontra 800XL

Mam "Deus Ex-Machine" na DivX-ie (!) i powiem szczerze ze mi to demko nijak sie nie podoba i nie rozumiem tych wszystkich och'ow i achow na jego temat....ale to kwestia gustu....stare demka Smash-ów są niezłe...

gep/lamers^dial