26

Odp: Tuner TV

niemozliwe... poprostu wlasnie tym (znaczy sie podglasnianiem np. w trakcie reklam) c*** sie roznia...
pewnych rzeczy sie nie da przeskoczyc...

co do svideo ze strony pigwy - zbieram sie...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

27

Odp: Tuner TV

-->nosty, jellonek, kiedyś na inszym forum też biadoliliśmy na "ryczące" reklamy, co do czego okazało się że to nie "głośność" jest podkręcona, poniżej cytacik:

"Krzemien 5 Wrz 2004, 22:25
> Stereo Typ

"- nikt w telewizji nie kręci heblami głośności, w momencie nadawania reklam :) Sprawdź to na mierniku. Poziom jest taki sam na reklamie jak i na innych pozycjach. Raczej skłaniałbym się do podejrzeń o zwiększonej dynamice."

Gwoli ścisłości to technicy emisyjni są w stanie ingerować w poziom dźwięku emitowanej właśnie pozycji programowej. Nie robią tego za często, to fakt, ale to kompletnie inna sprawa :-)

Poziom dźwięku podczas emisji blosku reklamowego / zajawek / promosów stacji / itp. w 99% przypadków jest skompresowany / zlimitowany czyli inaczej rzecz biorąc zmaksymalizowany. Dla niewtajemniczonych: operacja ta powoduje ZMNIEJSZENIE dynamiki, a zatem subiektywne ZWIĘKSZENIE głośności. Zatem miernik szczytowy (PPM) w zasadzie nie wykaże różnicy bądź będzie ona niezauważalna dla niewprawnego oka, natomiast miernik wartości średniej VU "położy" się na czerwonym polu. Najbardziej słychać to podczas powrotu z reklam na film, gdzie wartość średnia (odniesienia) to z reguły -20 dBFS [wpływu lektora nie biorę pod uwagę].
odpowiedz"

wszystkie trzy strony świata

28

Odp: Tuner TV

Krotko mowiac: reklamy sa subiektywnie glosniejsze niezaleznie od technicznego zargonu. Jesli dobrze rozumiem ten tkst oznacza to tyle ze nie da sie ich znormalizowac bo wartosci szczytowe nie sa wyzsze niz na innych audycjach. Po prostu najglosniejsze dzwieki sa takie same ale ciche dzwieki sa znacznie glosniejsze. Pik to pik sie nie zmienia ale srednia znacznie?
Dla mnie ta sztuczka to tym gorsza wiadomosc, bo poprawa sytuacji jest potencjalnie trudniejsza.

Co nie zmienia faktu, ze spokojnie mozna by dobrac filtr, ktory by te sytuacje naprawil. Wydaje sie, ze karta TV + komputer jest stworzona do takich operacji. Czy ktos rozwiazal programowo ten problem? Gdzie mozna sie wbic w tor dzwieku w Windowsie miedzy karta TV a wyjsciem zeby ustawic jakis filtr? Pewnie DirectX jest tu kluczowym elementem lamigowki? Nie znam sie na tym niestety kompletnie.
Program, ktorego uzywam: ChrisTV umozliwia ustawienie dowolnych zewnetrznych filtrow video (FFDshow albo Dscalera do wyboru). Czy gdyby umozliwial to samo w stosunku do dzwieku to mozna by ustawic filtr dynamicznie to naprawiajacy?
Tworca ChrisTV reaguje na prosby o usprawnienia wiec jest szansa. Byle tylko to dobrze przemyslec i opisac.

Ostatnio edytowany przez nosty (2007-08-12 09:02:26)

29

Odp: Tuner TV

-->nosty, kiedyś myślałem czy by nie zastosować jakiegoś limitera czy kompresora (w moim wypadku sprzętowego), ale coś wątpie w skuteczność takiego rozwiązania.

Nie wkleiłem reszty tamtej dyskusji, ale z grubsza wynikało z niej iż "gotowe" reklamy są dostarczane do stacji telewizyjnych od zewnętrznych producentów, a to w jaki sposób są "spreparowane" powoduje że "automatyczna" ingerencja ze strony stacji telewizyjnej jest w praktyce znacznie utrudniona czy wręcz niemożliwa, a ręcznie im się nie chce...


Ale próbować zawsze warto :)

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2007-08-12 09:34:32)

wszystkie trzy strony świata

30

Odp: Tuner TV

Mam 2 pytania w temacie wątku :):
1) Mam uszkodzony oryginalny kabel do tv po stronie atari i chciałem zamontować nowy wtyk - i tu pytanie jaki to jest wtyk? Czy to jest chinch czy coś innego?
2) mam tuner TV leadteka i jak podłącze 65 xe przez CVBS do tunera TV uzyskany obraz drży (lekko faluje). Próbowałem w sofcie leadteka, jak i dscalerem - bez różnicy. Trochę to dziwne, bo gdy podłączam atari do zwykłego telewizora (staruteńki funai) obraz jest ok. Używam kabla DIN z 5-cioma bolcami na 4 chinche (tylko 2 chinche do podłączenia atarynki). Zastanawiam się, czy puszczenie obrazu do tunera przez s-vhs, a nie przez composite może coś zmienić (nie sprawdziłem bo nie mam jeszcze właściwego kabelka - dlatego pytam :))
Pozdrawiam
--
LeHardi

31

Odp: Tuner TV

hm, właśnie sobie looknąłem do Atariki i... :( tam nie ma opisanego gniazdka tv out! Są ładnie opisane wszystkie inne złącza, ale TV nie ma (albo poszło mi już na wzrok). Jeszcze ktoś pomyśli, że Atari nie ma takiego gniazda! Wiem, że zbytnio nie ma o czym pisać, ale skoro Atariki to, taka mała encyklopedia o Atari, to może jednak powinno być wymienione to gniazdko :P
...to tak w nawiązaniu do powyższego pytania o kabelek tv...

Ostatnio edytowany przez larek (2007-08-16 22:12:11)

32

Odp: Tuner TV

No tam też zerkałem i tego TV nie znalazłem, teraz już wiem dlaczego. :) BTW jutro kupię wtyk cinch i zobaczę czy uda mi się osiągnąć zadawalające rezultaty. A tak na serio w sprawie pytania nr 2 z mojego poprzedniego postu- mam taki kabelek: gniazdo cinch <-------------> wtyczka s-video. I teraz jeżeli wepnę go między cincha z kabelka od atari, a gniazdo -s-video od tunera TV, obraz staje się czarno-biały (oczywiście w sofcie od tunera ustawiam s-video). Dlaczego więc cinch w kabelku biegnącym od atari (gniazdo monitorowe) podłączony do gniazda cinch z tegoż samego tunera jest kolorowy (lecz z wadą opisaną w poście powyżej), a do s-video już nie. czy obraz z 65xe płynący to standard s-vhs czy vhs? Pytam bo mam podobny problem z tunerem Polsatu - po podłączeniu go do tunera przez rzeczone s-video obraz jest cz-b, a przez composite kolorowy, ale dopiero po przełączeniu kabelka z gniazda magnetowidowego n atelewizyjne. Kiedys miałem podobny problem z tunerem C+, tyle że tam dało sie w opcjach wyjście magnetowidowe (do którego podłącza się tuner TV w kompie) przestawić z trybu VHS na tryb SVHS i obraz nabierał kolorów. Sorry, za mały offtopic, ale może wspomniane doświadczania pomogą w rozwiązaniu tego irytującego problemu :)
--
LeHardi

33

Odp: Tuner TV

Schemat podłączenia kabelka s-video do Atari znajdziesz na tej stronie (schemat nr 2 w rozdziale "jaki monitor?")
Mała uwaga: znawcą nie jestem, ale wygląda na to, że przewód wychodzący z pinu nr 4 s-video powinien dochodzić do pinu nr 5 (composite chroma) w gnieździe atari, a nie nr 4 (composite video) - sam autor pisze, że s-video wykorzystuje dwa sygnały: chrominancji i luminancji zamiast całkowitego sygnały video (composite video) i dlatego obraz jest lepszej jakości.
Reasumując - kabelek, jaki opisałeś: (jeden)cinch<-->s-video raczej nic nie da, bo będzie przenosił tylko jeden z sygnałów (zależy do którego z pinów w atari go podepniemy). Dla pełnego s-video będzie potrzebny kabelek przenoszący dwa sygnały (chrominancji i luminancji) + masę. I to kabelek nie byle jaki, ale trochę lepszy - np. taki, z jakiego jest wykonany kabel antenowy atari (ten, który masz uszkodzony).

Ostatnio edytowany przez larek (2007-08-16 23:50:20)

34

Odp: Tuner TV

Czyli, że można by też spróbować rozwiązania typu przejściówka 2 cinche na svhs? Bo wtedy sygnały chroma- i luminescencji biegnące - jak rozumiem - z okrągłej wtyczki din podłączonej do atari, zsumują się na wtyczce svhs?
Albo coś takiego (bo nie znalazłem przejściówki 2 cinche na svhs, tylko 2 cinche na 1 cinch :) :
                                                                  /-----cinch------>
wtyczka din przy atari<-------------------------/------cinch--------->
                                                                \ -------cinch (lumi)------->  [PRZEJŚ-  ]
                                                                  \--------cinch (chroma)--->[-CIOWKA]<---SVHS

Przejściówka o której mowa to ta http://elektronika.led.com.pl/product_i … cts_id=730
Wiem,  że w moim kablu są 4 cinche - 2 to audio, a 2 wideo. Jeśli chroma i lumi są tak poprowadzone, że wypadają w odrębnych cinchach, to teoretycznie ich sumowanie za pomocą powyższej przejściówki i wysłanie tej sumy na svideo powinno przynieść pożądany efekt.

No to drugie rozwiązanie, czyli budowa kabelka według podanego przez Ciebie schematu, nasuwa mi kilka wątpliwości nasuwa. Bo czy http://elektronika.led.com.pl/product_i … ts_id=1005 to wystarczający przewód. Jako, ze nie jestem elektronikiem to nie wiem, czy chodzi o to, ze tym drucikiem który jest w srodku przewodu antenowego  łączy się np. pin 5 od strony Atari z pinem 3 svhs, a drucikami z ekranowania łączy się inne piny... .chyba głupoty gadam. :) Pewnie znowu poszukam chętnego do wykonania :), a póki co zajmę się reanimacją oryginalnego kabla antenowego do atari.
Bo zakładam że drucik wewnętrzny ma trafić to wnętrza wtyczki cinch, zaś druciki ekranujące do części zewnętrznej wtyczki (improwizuję, bo nie mam schematy wtyczki i jej samej w ręku też nie mam :). Czy to zadziała?
--
LeHardi

Ostatnio edytowany przez LeHardi (2007-08-17 01:08:06)

35

Odp: Tuner TV

Druciki z ekranu to masa i łączy się nimi pin 2 gniazda atari, piny 1 i 5 (chroma, luma) powinny być poprowadzone do wtyczki svideo osobnymi dwoma żyłami. Rodzaj kabla przytoczyłem za radą autora opisu tego schematu. Z tego, co wiem, to wiele osób podłącza atari do gniazda svideo w tv. Może któryś się zlituje i poda gotowy sprawdzony wzór :P
Przejściówka o której wspominasz (1cinch<-->2cinch) służy raczej do rozdzielenia sygnału audio z jednego źródła na dwa wyjścia. Sygnału chroma i luma nie należy "sumować" w ten sposób. Zresztą chyba w żaden sposób. Całkowity sygnał video masz już podany na pinie nr 4 atari. Ale właśnie w tym wszystkim chodzi o to, żeby nie korzystać z tego sygnału, tylko doprowadzić do tv osobno syganał chroma i luma, bo wtedy uzyskamy lepszy obraz.

36

Odp: Tuner TV

larek, masz świętą rację. To powinien być 5 kołek DIN5. Za pomyłkę przepraszam, już ją usunąłem.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

37

Odp: Tuner TV

A co do kabla antenowego - gdyby użyć czegoś takiego http://www.allegro.pl/item224648555_prz … html#photo
i wetknąć to do gniazda antenowego w tunerze TV, a całość połączyć kablem cinch - cinch to mogłoby by to zadziałać? Ot, taka proteza zamiast oryginalnego kabla od atari. :)
--
LeHardi