Temat: Casting na cztery OS-y

czołem,
Jakie cztery OSy do 65XE radzilibyście wgrać do nowo rozbudowywanej atarynki? No właściwie trzy, bo jeden zostanie standardowy.. chyba że zamiast standardowego warto wrzucić standardowy z polskimi fontami?

Tak więc z tych trzech dodatkowych widziałbym conajmniej dwa qmegi: jeden z serii 3.xx, drugi z serii 4.xx. I tu pytanie, który najlepiej wybrać? 3.8 i 4.04? Na pigwie widzę też 4.2 i 4.3.. co one za jedne?
A w ogóle czy jest wersja "4.4", czy to .. hmm zapisywana w skrócie "4.04"?

No i zostaje jeszcze miejsce na ostatni.. tu nie mam pomysłu, poradźcie co warto.

Konfiguracja: 65XE, 1MB, stereo, covox, intSDX, ARC, intIDEa, do tego stacje CA2001 z TOMS MULTI, LDW2000 z TOMS TURBO, SIO2IDE(2CF)... z tym nie wszystkie napędy na SIO będą zawsze podłączone razem.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2007-09-15 20:52:26)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: Casting na cztery OS-y

Z tego co mi wiadomo, to wersje 4.2, 4.3 i tak dalej to są jakieśnieoficlajne modyfikacje wersji 3.8 wykonane przez Gumiego / Tight. Na czym polegały te modyfikacje - nie wiem. Qmeg 4.04 to zaś oficlajny następca 3.8  napisany przez S. Dorndorfa.
Ja mam u siebie oryginalnego OS'a i wersję 4.04 i mnie wystarcza.

grzybson/SSG^NG

3

Odp: Casting na cztery OS-y

QM4.04, QM 4.3 , AtariOS, DracOS ....

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: Casting na cztery OS-y

Bez 65c816 to DracOS na wiele się nie przyda.
mowny: skoro sprzęt taki wypasiony, to skołuj jeszcze gdzieś 65c816 na simple adapterku i będziesz miał przydatny czwarty ROM :)

5

Odp: Casting na cztery OS-y

Od dawna szukam i szukam 816, ale ni-ma :( Musiałbym chyba kupić jakiegoś apple i wypruć, ale cytując Pawlaka.. który to Kargulowi kazał zaszlachtować świnię..  "ja za bardzo przejmujący jestem", żadnego sprawnego vintage komputera nie rozwalę.
Jakby ktoś miał zbędny 65c816 to proszę o ofertę.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: Casting na cztery OS-y

Ja jako czwarty wgralem OS standardowy ale z wbudowana obsluga turbo do magnetu. W sumie malo przydatne w dzisiejszych czasach, ale co innego wgrac?

7

Odp: Casting na cztery OS-y

Ja to u siebei mialem qmeg'a jako dodatkowy os i Code3Freezer'a jako subsytem i powiem ze na tamte czasy to bylo wystarczajace.

8

Odp: Casting na cztery OS-y

Q-Meg bardzo przydaje się - odpala szybką transmisję dla stacji i emulatorów stacji (SIO2PC itp) i daje możliwość szybkiego reboot-a: Shift + F8, który zawsze działa.

9

Odp: Casting na cztery OS-y

A po co Ci aż cztery, zamontuj osiem, albo ze dwadzieścia. Ja rozumiem, że każdy chce mieć jak najwięcej, tylko wydaje mi się, że najpierw trzeba przemyśleć czy są Ci potrzebne ;) Po pytaniach, które zadajesz wydaje mi się, że wystarczy Ci  jeden Qmeg 4.04 i oryginalny OS.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Casting na cztery OS-y

dely  -> a skąd wywnioskowałeś że ja chcę mieć jak najwięcej? Qmeg 3.x chcę mieć ze względu na wsteczną kompatybilność, 4.xx nie ma paru rzeczy z 3.xx, prawda? Potencjalnie coś może nie chodzić z 4.xx, a poza tym nie miałem nigdy żadnego i chcę się pobawić jednym i drugim. No a skoro są już 3 Osy, to w epromce zostaje 16k na czwarty, i tyle powinno mi wystarczyć. Na czwarty nie miałem pomysłu a szkoda żeby leżało miejsce odłogiem.
Programatora swojego na razie nie mam, sprzęcik wysłałem do rozbudowy paręset km, więc skoro już tam jest to właśnie chcę dobrze przemyśleć sprawę żeby od razu zrobić to z głową, żeby potem już nie wiercić dziur pod kolejne switche. Mniej więcej wiem co chcę mieć, ale zawsze warto zapytać. Chyba po też jest to forum?

Dla ludzi którzy nie przerwali swojej znajomości z atari od lat to wszystko pewnie jest 'jasne jak drut' (poseł Zawisza), ale jak ktoś wraca po wielu latach, to uwierz, trzeba trochę czasu aby ogarnąć ilość wersji, różnic między nimi, itp.

dely -> a Ty jakie masz OSy?

Hmm...  a może rzeczywiście pójdę na ilość, sprzętem lubię się bawić więc będę mógł sobie pstrykać switchami i patrzeć co się stanie :D Tylko te 28 to jakoś tak ni-w-pięć-ni-w-dziewięć zaproponowałeś, żeby było równo, to zrobię sobie 32 :P

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Casting na cztery OS-y

Ja mam Qmega 4.04 i SpartaDOS X, no i oczywiście oryginalny.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Casting na cztery OS-y

Ja mam 3 OS-y - OS "B", Q-mega 4.x i Q-mega 3.x - też nastawiałem się na "zgodność", ale teraz po czasie stwierdzam, że zrobiłem to na wyrost, bo w pełni wystarczyłaby mi tylko ta pierwsza wersja Q-mega.

13

Odp: Casting na cztery OS-y

Dely --> SpartaDOS X masz jako OS zainstalowany?

14

Odp: Casting na cztery OS-y

To był skrót myślowy. Oczywiście, że jako DOS.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: Casting na cztery OS-y

Casting wygrał "OS B". Dzięki wszystkim za odpowiedzi, również tym co napisali na priv.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.