151

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Kiedy pojawił się w Peweksie 130XE ceny 65-tek trochę spadły. Jak pisałem 1050 kosztowała w 1986 $225 a rok później za LDW dałem "już tylko" $189. :)

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

152

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Ja 14 lipca 1992 kupiłem 65XE (4-bit, płyta od 130XE, zwalone GTIA) za 1.590.000 zł, magnetofon (nie Pewex) za 399.000 zł (XCA-12 normal) + joystick SV-705 za 70.000 zł :) W listopadzie tego samego roku instalacja Turbo 2000 kosztowała mnie bodajże 180.000 zł, natomiast 13.V.1994 kupowana w TOMS-ie stacja TOMS 720CR 3.300.000 zł :)

153

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Listopad 1986 Komis ....Atari 800XL 120 000 POLISH many, 3 mc później giełda.... magnetofon 60 000 jw, Kwiecień 1987 pawilon Unitry monitor Neptun 156B 30 000 jw,  pierwsza gra (kaseta z grami ) giełda 6 000 jw. Pierwsza książka o Atari giełda 2 000 (BASIC ATARI Miguta ksero) , pierwsza naprawa kompa Kraków Bronowice 18 000 (padł GTIA rok 1988) i przy odbiorze zakup pierwszego kartridża BASIC XL 28 000 wszystko liczone w POLISH many. Potem już było taniej.

154

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

a wracajac do tasiemca ze 'scena' ;-) narazie 7 stron... malo

gazetki, produkcje, pd (nawet z polski)... w roznych ilosciach na bbc i electrona poczawszy od chyba 83 (niekomercyjne :D ) roku do 2007 sa tu: http://www.acornelectron.co.uk/

a ze lobby c64 jest ogromne to wszedzie bedzie napisane ze wszystko zaczelo sie od c64 :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

155

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

To ja dodam swoje ceny.
W 1990 atari 65 xe za 1,6mln + manget za 350tys. (zdaje ze ze w pewexie). a po 3 miesiacach uzywana 1050 (z turbo) na gieldzie za 2,2mln co razem dalo prawie cene  amigi 500 ktora kosztowala na gieldzie wtedy 5,5mln (nowa z "importu"). Do dzis sie zatawnawiam jak by sie wszystko potoczylo gdybym amige mial 2 -3 lata wczesniej niz w koncu ja mialem (1993).

156

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

http://images34.fotosik.pl/98/e52205a5a28c91a5.jpg

http://images34.fotosik.pl/98/500484e20fca2d0e.jpg

157

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Rachunek - Voucher :D
Zenon: zeby monitor kosztowal polowe tego co magnet to juz przesada....

158

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

potwierdzam rachunki lareka, u mnie bylo jeszcze + $10 za 2 joye o ile dobrze pamietam... gdzies w roku 90/91

159

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Lewis... tak było. koszt magnetofonu to połowa kompa, to też przesada, tak było

160

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

mazi napisał/a:

Przeciez chyba kazdy pamieta cykl 'Piszemy demo' smile Pamietam tez, ze commodorwcy strasznie nam jej zazdroscili.

Taki sam cykl był (wcześniej niż w TA) w 64+4, jacyś ciency Ci komodorowcy byli, że nie wiedzieli o tym piśmie :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

161

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Wiedzieli, o kebabie rowniez jednak TA trzymalo poziom i zazdroscili. Przynajmniej ci z Pisza :)

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Atari classic:

Kiedy odpisuje Ci w sposob jasny i prosty, zrozumialy dla dziecka, to wszyscy narzekaja, ze za dlugie te posty. Ale jak mozna Ci pisac w sposob skrotowy, wymagajcy myslenia nad merytoryczna strona zagadnienia, skoro ty nic nie rozumiesz? Albo palisz glupa.

Ale na szczescie, ja nie pisze tego do ciebie tylko do ludzi, ktorzy przygladaja sie naszej "rozmowie". Bo ze sciana sie ciezko rozmawia. Ja mowie do sciany - skoro powiedziales A, ktore nie tylko jest niegrzeczne ale i falszywe (to o Atarowcach i Hannie Banaszak na naszej scenie, o scenie swiatowej tez, o wygraniu C64 tez) to potwierdz to faktami. A sciana mi na to: sam sobie potwierdz, sam sobie poszukaj cytatow.

Ja sobie znalazlem fakty i odeslalem Cie do nich na potwierdzenie moich twierdzen (jeszcze nie wszystkich, bo na razie krazymy wokol tematu sceny. Czas na "wygrana" C64 tez przyjdzie, spokojnie :)

atari classic napisał/a:

Bo to niestety Kaz ma problemy z czytaniem po angielsku. Przyklady:

No to lecmy z tymi przykladami, bo jak wiesz mam problemy z czytaniem, rozumieniem, a nawet pisaniem. W kazdym jezyku. Ale zeby Ci pokazac Twoja niewiedze, to jeszcze raz uzyjemy Twoich przykladow:

atari classic napisał/a:

home computer" - czyli as far as IS know, a nie jak przytoczyl Kaz as far as I know. MAM NADZIEJE ZE ROZNICY W ZNACZENIU TYM RAZEM NIE MUSZE TLUMACZYC ????

1. Przeciez specjalnie Ci napisalem, ze podkreslenie to jest moje (zmiana z AS FAR AS IS KNOWN na AS FAR AS I KNOW) - jak mozna podkreslic bardziej niz wielkimi literami? Podkreslilem Ci to i wytlumaczylem, ze to jest zdanie autora. Jezeli nie wiesz, ze Wikipedii nie pisze sie w pierwszej osobie liczby pojedynczej to o czym my mamy dyskutowac? Zreszta zadnej pracy o charakterze naukowym nie pisze sie w pierwszej osobie. A mimo to wiekszosc z tych prac zawiera twierdzenia i opinie autorow tych prac... Jak wyjasnisz te okrutna tajemnice, geniuszu?

2. Dalej nie rozumiesz, ze to jest _zdanie_ autora tej definicji. Zdanie, opinia, ktora autor przytacza. Nie fakt. Faktow w tej definicji jest niewiele, a nieliczne z nich umiejscawiaja poczatki sceny na Apple II (podajac przyklady programow scenowych, ktore powstawaly na ten sprzet - cracki).

atari classic napisał/a:

Kaz a dlaczego szukasz najbardziej skaplikowanego i najrzadszego znaczenia slowa phenomenon ? A moze zastosujmy najpowszechniejsza jego postac czyli po prostu: "zjawisko" - nie jest to zadne znaczenie w fizyce jak blednie twierdzisz

1. No tak, slowo "zjawisko" w fizyce nie wystepuje. LOL.

2. Po to Ci wlasnie przytoczylem znaczenie, zebys sie nie pomylil w tlumaczeniu jak dziecko w podstawowce, ktore uczy sie angielskiego i ktore sadzi, ze kazde slowo w jezyku angielskim ma to samo znaczenie co w jezyku polskim. Definicja, ktora Ci podalem, pochodzi z twojej ukochanej Wikipedii :) Myslalem, ze skoro to dla Ciebie wyrocznia, to uznasz jej autorytet.

3. To slowo uzyto w znaczeniu kulturowym, wcale nie najrzadszym, jak twierdzisz. Cytat jest o demoscenie, o _zjawisku kulturowym_ w sztuce komputerowej.

4. Obojetnie, jaka jest definicja tego slowa, nawet gdyby uzyto w znaczeniu "zjawiska" ogolnego, to i tak nie zmienia to merytorycznego wydzwieku tego cytatu - to tylko opinia. Nie poparta zadnymi faktami.

atari classic napisał/a:

Dalej: "Historically, demo origins can be traced to early 8-bit home micros like the Commodore 64 and Apple II" - czy to naprawde nie znaczy ze pierwszych dem nalezy doszukiwac sie na C64, ktory zostal podany na 1 miejscu ??? Naprawde ???

Nie, naprawde to nie znaczy.

atari classic napisał/a:

A dlaczego nie podaje sie tutaj WCALE malego ATARI, jak nigdzie zreszta, czyzby byl mniej popularny nawet od Apple II ????

Tak, Atari bylo mniej popularne od Commodore C64, a nawet Apple II. Pewnie dla Ciebie bedzie to szok, ale Apple II powstalo rok przed Atari 400/800 i bylo w pewnym okresie bardziej popularne na CALYM swiecie. Kopie Apple II byly produkowane nawet w Zwiazku Radzieckim i w Bulgarii. Odmian Apple II bylo sporo, a lacznie sprzedano kilka milionow sztuk (tych markowanych przez Apple, bo pewnie podrobek jeszcze raz tyle). Apple II w pewien sposob zrewolucjonizowalo swiat. Apple II nie mial swojego dzialu w Bajtku, wiec nie wiesz.

napisał/a:

Dalej:"Organized demo scene began to form on the mid-1980's. During those early days the most popular demo machines were Commodore Amiga, Commodore 64 (C64) and Atari ST" - JAK WOL JEST PODANE KIEDY POWSTALA SCENA I JAKIE KOMPY BYLY NAJPOPULARNIEJSZE.

1. No wiec wlasnie sam sobie odpowiadasz. Skoro te maszyny byly najpopularniejsze, to znaczy, ze byly jeszcze jakies INNE, MNIEJ POPULARNE? Nie wymienione?

2. Tam masz tez w cytacie o zorganizowanej "demoscenie". A co z niezorganizowana? Autorzy ja rozrozniaja? W jaki sposob? Czym sie rozni niezorganizowana od zorganizowanej? I nie pisza, kiedy ta niezorganizowana sie zaczela...

atari classic napisał/a:

Dalej Kaz napisal :"Czyli kolejny raz goscie z Europy Wschodniej, ktorzy scena zapewne zainteresowali sie najwczesniej w koncowce lat 80-tych, wypowiadaja sie na temat calej historii " Nie no chlopie bo sie posikam ze smiechu... a ty niby gdzie zyjesz i skad wiesz kiedy oni zainteresowali sie scena?

Bo wiem, w przeciwienstwie do Ciebie, kiedy nastapil naplyw komputerow Atari i Commodore do Europy Wschodniej. Znam troche faktow historycznych, takich chocby jak o COCOM, o uwolnieniu gospodarek komunistycznych, o mozliwosciach zakupu tych komputerow w tamtych czasach. I nie napisalem KIEDY oni sie zainteresowali scena, tylko kiedy najprawdopodobniej (NAJWCZESNIEJ) mogli sie nia zainteresowac. A to, ze pochodza ze sceny Amigowej, tez mowi wiele. Z tym, ze nie uzylem tego jako argumentu przeciw ich slowom! Ot, taka uwaga ogolna o tych wszystkich gosciach, ktorzy piszac o historii nawet nie staraja sie sprawdzic zrodel.

atari classic napisał/a:

?. Roznica miedzy toba a tymi goscmi jest taka, ze ONI pracuja na uniwersytecie, czyli sa na pewno starsi i madrzejsi od Ciebie i dlatego zapewne zaczeli przygode z komputerami duzo wczesniej od Ciebie.

1. Tak, sa madrzejsi - bo ja z toba dyskutuje, a oni pewnie by tego nie robili.

2. Za to pochodza ze sceny Commodore, zdaje sie Amigi. To na pewno dodaje obiektywnosci ich opinii. (Uwaga! Tylko dla ciebie: ironia).

3. I jeszcze w kwestii formalnej - co oni studiuja? Demoscenologie? Czy po prostu grafike komputerowa? A moze uwazasz, ze skoro znaja sie na grafice komputerowej, to znaczy, ze takze znaja sie na ekonomii, fizyce? I historii tez? W szczegolnosci Apple II i Atari?

4. Poza tym - dlaczego na sile probujesz ludziom wmowic, ze oni pisza, ze scena powstala na C64? Oni w ogole nie staraja sie zajac tymi kwesiami, to tylko mala wzmianka. Tu jest oryginal tekstu, na ktory sie powolujesz: http://www.cescg.org/CESCG-2002/BBurger/

5. Tam tez na przyklad nie ma nic o Atari ST. Czy to znaczy, ze scena na Atari ST nie istniala i nie istnieje?

atari classic napisał/a:

Poza tym zajmuja sie tym zawodowo, publikuja swoje prace w RECENZOWANYCH czasopismach naukowych i w porownaniu do nich to Ty mozesz co najwyzej kicnac na drzewo.

Kicam na drzewo. I dalej twierdze, ze w swietle ich definicji (jest w tekscie) demoscena powstawala w USA wczesniej niz w Europie. I podalem przyklady produkcji scenowych. Teraz twoja kolej na C64.

atari classic napisał/a:

Komu w tej materii by uwierzylo 99,9% zdrowej na umysle populacji ludzkiej

A, jezeli chodzi o to, komu trzeba UWIERZYC na slowo, nie poparte zadnymi faktami, to jak najbardziej masz racje - trzeba UWIERZYC tobie. Mnie nie trzeba wierzyc - moge pokazac demka na Atari, moge pokazac zorganizowane rzesze autorow programow na Atari, moge pokazac scrackowane programy na Atari, moge pokazac intra crackerow. Wszystko z USA. Wszystko przed rokiem 1983. Zgodnie z wszystkimi definicjami, na ktore sie powolujesz. Oprocz tego moge pokazac demka z Polski - z 1987 roku, 1988 roku, 1989 roku, grupy scenowe i inne elementy sceny. Ty na razie nie przytoczyles nic. Zero, null.

atari classic napisał/a:

czy tobie (gosciowi ktory twierdzi ze ATARI ST powstalo z C64)....no jak myslisz ????

A weldug ciebie to oczywiscie te dwa komputery nie maja ze soba nic wspolnego?

atari classic napisał/a:

Nastepna sprawa - domagasz sie ode mnie zrodla zawartego w cytacie. Czy ty wiesz o czym mowisz ??? Mam tu wklejac cale publikacje z literatura ??? Kto by to wtedy chcial czytac ??? Jest cos takiego jak Google, podalem Ci jak na tacy autorow, tytul, rok czyli wszystko tak jak to sie robi zgodnie z prawidlami (ale skad ty to mozesz wiedziec).

Nie musisz cytowac wszystkiego. Zacytuj tylko konkretne fakty - daty konkretnych produkcji/wydarzen scenowych, ktore byly na scenie C64, a ktorych nie bylo na Atari.

atari classic napisał/a:

W odroznieniu od Ciebie zreszta, bo Tobie to my mamy uwierzyc na slowo, a ja mam podawac cytaty cytatow !!!

Jezeli dla Ciebie konkretne dyski, konkretne pliki to jest nic, to czym sa twoje wypowiedzi? Nawet znalazlem najwczesniejsze fakty z polskiej sceny C64. I podalem Ci jeden, ale konkretny cytat. Z Amigowskiego autora, na ktorego Ty sie powolywales jako na autorytet. Napisal on, ze poczatkow sceny nalezy szukac na Apple II. Ale to tylko opinia. Nie musisz mu wierzyc. Ale skoro na niego sie powolywales, to myslalem, ze uznajesz zdanie osoby, na ktora sie powolujesz. Juz nie? LOL.

atari classic napisał/a:

Jezeli jestes taki dociekliwy to 2 klikniecia mysza i masz juz wszystko... to naprawde az takie proste. Bardzo sie staram ale nie moge wszystkiego robic za Ciebie.

Jak na razie nic sie nie starasz. Zadnych konkretow, tylko opinie kilku osob. Nie dosc, ze nie pisza oni o scenie jako takiej, tylko analizuje pewne jej elementy - np. wizualizacje graficzna (zrodlo "slowackie"), to jeszcze pochodza od scenowcow Amigowych (co z obiektywnoscia i wszechstronnoscia?), a niektore wrecz przecza temu co twierdzisz (Tamar Polgar). Nawet wiec opinie, ktore wybierasz, nie potwierdzaja w sposob OCZYWISTY, ze twoje twierdzenie jest prawdziwe. A przeciez podnosiles tu, ze to jest tak OCZYWISTA I POWSZECHNA wiedza. Skoro tak, to faktow do pokazania powinno byc w brud! Gdzie one sa???

atari classic napisał/a:

I na koniec ogolnie. LUDZIE JA NAPRAWDE LUBIE TO FORUM, ale jezeli dla was cytaty z publikacji naukowych, ksiazek, maniakow sceny, wikipedii itp. to nie sa wystarczajace dowody,

To nie sa dowody wystarczajace, to nie sa nawet dowody. To sa poszlaki i to bardzo watpliwe. Wiec nie dramatyzuj, nie drzyj szat. Zaczeles tokowanie o C64, to badz mezczyzna i pokaz dowody albo a kysz. Jak powtorzysz jakas bzdure tysiac razy, to nie staje sie ona prawda, choc oczywiscie Goebbels mial inne zdanie :)

Po drugie - zaden z autorow nie napisal, ze scena Commodore powstala w Polsce w czasach, gdy Atarowcy kojarzyli scene z pania Banaszak. Chyba, ze tu rzucisz tymi wieloma cytatami... Chetnie poczytam.

atari classic napisał/a:

a na przeciw mamy Kaza, ktory nie podal nic tylko NIEUDOLNIE (i jak zwykle odwracajac kota ogonem) probuje obalic dorobek wielu zajmujacych sie tym tematem ludzi....

Kaz to, Kaz tamto... ble, ble, ble. Podaj te namiary na demosy, "zrzeszenia", intra razem z datami i bedziemy mieli z glowy. A nie raz probujesz powiedziec: "bo Dely powiedzial", a potem "bo inni powiedzieli". Jak masz dowody to je dawaj. A jak dowodami sa cytaty z innych osob, ktore "maja dorobek" i to w zupelnie innej dziedzinie (dema na Amige), a nie maja dowodow, to juz takie mam i wiecej nie potrzebuje.

atari classic napisał/a:

TAK CZY INACZEJ NA NASTEPNY TAKI POST PO PROSTU NIE ODPOWIEM, BO NAPRAWDE SZKODA MOJEGO CZASU.

Juz sobie powoli przygotowujesz grunt pod ucieczke? A nie lepiej bylo napisac: "przepraszam, pomylilem sie co do sceny Atari i Commodore w Polsce. Sceny te powstaly mniej wiecej w tym samym czasie. I tak samo scena byla znanym pojeciem dla Commodorowcow jak i dla Atarowcow. A na swiecie scena Commodore byla z pewnoscia najpopularniejsza, ale jej poczatki nie sa mi znane."

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

dely napisał/a:

Dałbym sobie głowę uciąć, że to było 125 bonów

No to juz bys nie mial glowy. Jak napisalem, ze lacznie okolo 150-200 dolarow, to dobrze pamietalem. 125 + 48 daje 173.

dely napisał/a:

Wiesz, ja bym nie wydał kilku pensji żeby kupic z busa komputer, nawet jak mi ktoś "obieca" gwarancję. Lepiej już było wydać bony w Peweksie.

A Pewex to Ci nie _obiecal_ gwarancji tylko co?

dely napisał/a:

Poza tym gwarancja "ludka z busa" raczej była mało przekonywająca w porównaniu ze specjalnie do tego celu powołanym P.Z.

Ja nie twierdzilem, ze ta gwarancja byla przekonywujaca dla Dely-a, tylko dla rzesz ludzi, ktorzy kupowali ten sprzet na gieldzie. A gwarancja byla w rzeczywistosci - taka sama jak w innych sklepach. Jak bylo zepsute, to naprawiali albo wymieniali na nowy. Tacy goscie tez mieli pieczatki, a jakze - glownie PH. Dodam tylko, ze w tamtych czasach "prywaciarze" nie mieli jeszcze takiej zlej opinii jak obecnie, a wrecz przeciwnie - byli postrzegani jako rzutcy przedsiebiorcy, ktorzy potrafia zalatwic szybciej i taniej.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

164

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Kaz napisał/a:

Znam troche faktow historycznych, takich chocby jak o COCOM, o uwolnieniu gospodarek komunistycznych, o mozliwosciach zakupu tych komputerow w tamtych czasach.

ZTCP to COCOM nie dotyczył 8-bit komputerów. Natomiast z Amigą i ST były problemy.

Kaz napisał/a:

I dalej twierdze, ze w swietle ich definicji (jest w tekscie) demoscena powstawala w USA wczesniej niz w Europie.

Aly my tu w ogóle zaczęliśmy rozmowę o scenie C64 i Atari w Polsce. A na moje fakty, które tak kocha i domagał się Kaz-u jakoś nie raczył odpowiedziec. Może niewygodne :P

Kaz napisał/a:

A weldug ciebie to oczywiscie te dwa komputery nie maja ze soba nic wspolnego?

A co mają wspólnego? Wg mnie to architektura Amigi bardziej przypomina małe Atari niż Atari ST jest podobne do C64.

Kaz napisał/a:

A Pewex to Ci nie _obiecal_ gwarancji tylko co?

To, że Pewex miał lepsze warunki i przygotowanie do jej wypełniania. Ja w tamtych czasach (lata 80-te) nie kupiłbym od prywaciarza "z busika" powierzając mu kilka pensji.

Kaz napisał/a:

No to juz bys nie mial glowy. Jak napisalem, ze lacznie okolo 150-200 dolarow, to dobrze pamietalem. 125 + 48 daje 173.

Skoro zapodano tutaj nawet skany rachunków to jestem w stanie ulec miażdżącej krytyce ;) Co nie zmienia faktu, że C64 bez magnetofonu kosztowało w markecie więcej niż Atarka z XC12 zadając kłam twierdzeniom Kaza, że ludzie kupowali komodę bo była tania ;)

Kaz napisał/a:

Ja nie twierdzilem, ze ta gwarancja byla przekonywujaca dla Dely-a,

Może dla Kaz-u była, dla mnie nie byłaby ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

165

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Jesteście złośliwi - mikey wróżył, że ten wątek rozwinie się na 7 stron, a wy robicie wszystko, żeby zrobić mu na złość ;)

166

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Dely juz przytaczalem cytaty, ze ta dyskusja nie rozpoczela sie o demoscenie w Polsce. Wiec teraz Ty odwracasz kota ogonem. Jeszcze raz Ci powtorze (za Kazem, bo sie z nim zgadzam), ze jezeli czegos bylo mniej to nie znaczy, ze nie bylo tego wogole.

167

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

W zasadzie to wedlug swojej zapowiedzi nie powinienem odpowiadac na napompowane kazowe posty nie nie niosace ze soba zadnej tresci, ale po raz ostatni zrobie wyjatek tylko dlatego by pokazac wam super logiczny proces myslowy zachodzacy u Kaza. Prosze zapiac pasy bo bedzie lecial dowod empiryczny kazowego rozdwojenia jazni i odwracania kota ogonem, a od tej jazdy to co slabsi psychicznie moga dostac zawrotow glowy lub rozstroju zalodkowego - bo za naszym "miszczem" naprawde trudno nadazyc i tak zasadniczo to on sam sa soba od dawna nie nadaza.
No to lecimy chronologicznie i lopatologicznie (wiadomo dlaczego), a dla ulatwienia swoje terazniejsze uwagi bede pisal duzymi literami.
1 - JA JAKO PIERWSZY PODALEM NASTEPUJACY CYTAT Z WIKIPEDII:

Ja:Wikipedia: "The Commodore 64 demos for the Commodore 64 (C64) were, as far as is known, the first real demos produced on any home computer"

2 - KAZ NAJPIERW KLAMLIWIE MNIE ZACYTOWAL, MANIPULUJAC TEKSTEM:

Kaz:atari classic napisał:
Wikipedia: "The Commodore 64 demos for the Commodore 64 (C64) were, AS FAR AS I KNOW, the first real demos produced on any home computer"

A NASTEPNIE NA TEJ PODSTAWIE ZARZUCIL MI NIEZROZUMIENIE TEKSTU:

Kaz:Rozumiesz podkreslone wyrazenie czy Ci przetlumaczyc? Tak sadzi autor (wspolautor) tego hasla i zaznacza to wyraznie w tekscie. To jest jego opinia, nie poparta faktami. Tak mu sie wydaje i jest uczciwy w tym co pisze. Ty zas podpierasz sie tym jako DOWODEM na to, ze scena powstala na C64?

3 - ZLAPANY NA TYM, ZE NIE POTAFI CZYTAC ZE ZROZUMIENIEM PO ANGIELSKU I KLAMLIWIE MNIE CYTUJE, ODPOWIADA:

kaz:1. Przeciez specjalnie Ci napisalem, ze podkreslenie to jest moje (zmiana z AS FAR AS IS KNOWN na AS FAR AS I KNOW) - jak mozna podkreslic bardziej niz wielkimi literami? Podkreslilem Ci to i wytlumaczylem, ze to jest zdanie autora. Jezeli nie wiesz, ze Wikipedii nie pisze sie w pierwszej osobie liczby pojedynczej to o czym my mamy dyskutowac? Zreszta zadnej pracy o charakterze naukowym nie pisze sie w pierwszej osobie. A mimo to wiekszosc z tych prac zawiera twierdzenia i opinie autorow tych prac... Jak wyjasnisz te okrutna tajemnice, geniuszu?

2. Dalej nie rozumiesz, ze to jest _zdanie_ autora tej definicji. Zdanie, opinia, ktora autor przytacza. Nie fakt. Faktow w tej definicji jest niewiele, a nieliczne z nich umiejscawiaja poczatki sceny na Apple II (podajac przyklady programow scenowych, ktore powstawaly na ten sprzet - cracki).

NIEZLE JAJO...NIEPRAWDAZ... NO I ZNAJDZCIE DRUGIEGO TAKIEGO KAZA W NASZEJ GALAKTYCE.... NIEPOWTARZALNY EGZEMPLARZ, KTORY Z CZYTANIEM ZE ZROZUMIENIEM MA PROBLEMY WE WSZYSTKICH JEZYKACH !!!! KAZ - JEDYNA OSOBA KTORA PISALALA COKOLWIEK W PIERWSZEJ OSOBIE BYLES TY, BO ANI AUTOR TYCH SLOW ANI JA TEGO NIE ROBILEM. NAJPIERW SAM ZMIENIASZ OSOBE I SENS W CYTACIE (CZEGO SIE NIE ROBI BO CYTAT ZAWSZE POWINIEN BYC ORYGINALNY - ALE SKAD TY TO MOZESZ WIEDZIEC), NASTEPNIE KLAMLIWIE MI TO PRZYPISUJESZ, A NA KONCU JESZCZE Z TYM WALCZYSZ. SCHIZOFRENIA W NAJCZYSTSZEJ POSTACI !!!! NO CHYBA ZE DLA CIEBIE KAZ, ZWROT "as far as is known" CZYLI TAK JAK BYLO W ORYGINALE Z WIKIPEDII, JEST PISANY W 1 OSOBIE. JEST TAK ????? WEZ SOBIE PODRECZNIK DO NAUKI JEZYKA ANGIELSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM, POCZYTAJ, NASTEPNIE WEZ SLOWNIK I PRZETLUMACZ OBA ZDANIA:
ORYGINALNE Z MOJEGO CYTATU ZA WIKIPEDIA:
"The Commodore 64 demos for the Commodore 64 (C64) were, as far as is known, the first real demos produced on any home computer"
I ZMANIPULOWANE PRZEZ CIEBIE:
"The Commodore 64 demos for the Commodore 64 (C64) were, AS FAR AS I KNOW, the first real demos produced on any home computer"
CZY OBA ZDANIA MAJA TAKA SAMA OSOBE I CZY ZNACZA TO SAMO ???? JEZELI DOJDZIESZ DO TAKIEGO WNIOSKU TO SUGERUJE NATYCHMIASTOWA WIZYTE U LEKARZA.

Kolejna sprawa - slowniki. Generalnie mila ze mnie osoba, tak wiec Kaz dam Ci kolejna gratisowa lekcje - tym razem jak korzystac ze slownika - ZE ZROZUMIENIEM !!!
Wezmy dla przykladu rzeczownik "ray". W slowniku ma on sporo znaczen:
ray [ ray ]

noun  (plural rays)

Definition:

1. narrow beam of light: a narrow beam of light from the Sun or an artificial light source

2. trace of something positive: a slight indication of something positive in a difficult or worrying situation
a ray of hope

3. physics - beam of energy: a thin beam of radiant energy or particles

4. mathematics - line extending from point: a straight line that extends from a point infinitely in one direction

5. zoology - arm of starfish: an arm of a starfish or other animal with body parts radiating from the center

6. astronomy - bright streak from lunar crater: a bright streak on the lunar surface that radiates from a crater

7. botany - radial strand of plant pith: a distinct strand of tissue running radially through the conducting tissues in the stem of a plant

Tak jak widzisz Kaz, 2 pierwsze znaczenia sa znaczeniami potocznymi. 3 znaczenie jest fizyczne, kolejne matematyczne itd. Tak wiec jak zarzucasz mi, ze podane przeze mnie znaczenie slowa "phenomenon" jest czysto "fizyczne" to ja, jak kazda osoba, ktora miala w zyciu do czynienia z dobrymi slownikami, sprawdzam to, i co widze..... wszystkie slowniki podaja, ze wprost przeciwnie - SPRAWDZ TO SOBIE. A ty jak zwykle kombinujesz jak kon pod gorke i zeby naciagnac cos do swojej teoryjki wyszukujesz najbardziej zagmatwane znaczenia. Kaz Wikipedia to swietne zrodlo wiedzy, ale chyba nie korzystasz z niego zamiast slownikow jezeli tlumaczysz jakies teksty z jezyka obcego ???? Bo jezeli tak to Ciebie po prostu trzeba edukowac od poczatku - pochrzanilo Ci sie kompletnie przeznaczenie encyklopedii (jaka jest Wikipedia) i słownikow. MAM NADZIEJE KAZ, ZE TERAZ JUZ WIESZ CO OZNACZA "ZNACZENIE W FIZYCE" ODNOSNIE DO SLOWNIKOW - NA WSZELKI WYPADEK PODPOWIADAM - NIE OZNACZA TO CZY COS ISTNIEJE CZY NIE, JAK RACZYLES TO GENIALNIE UJAC !!!

Pozostalych  spraw nie ma co komentowac, bo to twoje tradycyjne bicie piany. No i placz, ze wszyscy ludzie, ktorzy cokolwiek pisza o scenie to sa oczywiscie nieobiektywni - bo pochadza ze sceny amigowskiej lub co gorsza z Europy Wschodniej. Widze, ze niestety nie sprawdziles znaczenia wytluszczonego przeze mnie slowa RECENZOWANE - nie dziwi mnie to wcale bo na wiedze to jestes oporny jak malo kto. Dodatkowo mamy ogromny paradoks, bo skoro scena 8bitowego Atari powstala tak dawno, bylo tam tylu aktywnych i kreatywnych ludzi, to GDZIE ONI TERAZ SA ???? Dlaczego nie pracuja na uniwersytetach i nie pisza ksiazek i artykulow o swoich przezyciach ze sceny, tak jak to czynia inni posiadacze 8bitowcow.... dlaczego nie niosa kaganka oswiaty ???? A moze dlatego, ze ta poczatkowa wielka i jakoby pierwsza scena (szczegolnie w USA) to jeden wielki pic na wode i Twoje urojenia. No bo co nam oferujesz.  TYLKO TY podales przyklady programow i stwierdziles, ze sa to JUZ dema i TYLKO TY okresliles, ze spotkania entuzjastow 8bitowego Atari to JUZ byla scena na 100 fajerek. Tylko jeszcze sprobuj o tym przekonac kogokolwiek, kto ma minimalna wiedze o scenie. Na szczescie sila i zakres razenia twoich argumentow jest porownywalna do pierdniecia komara wieczorowa pora i tego typu bajdurzenie pozostanie na zawsze w odpowiednim do tego miejscu - w twojej glowie....czyli tam gdzie sie narodzilo.

Dziękuję za wspólnie spędzone chwile... Na szczęście, póki co odejście z forum uważam za niemożliwe do realizacji. Jeszcze długo tak będzie... Witam.

168

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Atari Classic nie potrafi czytac. Podaj produkcje i daty a wszystko sie skonczy. Pozatym rozsmieszyles mnie do lez piszac "Dodatkowo mamy ogromny paradoks, bo skoro scena 8bitowego Atari powstala tak dawno, bylo tam tylu aktywnych i kreatywnych ludzi, to GDZIE ONI TERAZ SA ???? Dlaczego nie pracuja na uniwersytetach i nie pisza ksiazek i artykulow o swoich przezyciach ze sceny, tak jak to czynia inni posiadacze 8bitowcow.... dlaczego nie niosa kaganka oswiaty " 
hahhahah. To jest obowiazkowe? Czy kazdy kto pisze dema musi isc pracowac na uniwersytet i pisac "naukowe" ksiazki o tym?! LOL!

A teraz poraz ostatni bo dosyc juz tych waszych przekomazanek, Atari Classic:
Podaj konkrety ze sceny c64: produkcje i daty

Rozumiesz Ty to?

169

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

mazi napisał/a:

Dely juz przytaczalem cytaty, ze ta dyskusja nie rozpoczela sie o demoscenie w Polsce. Wiec teraz Ty odwracasz kota ogonem.

Według mnie to cały flame (smakowity zresztą) rozpoczął się od tego zdania:

atari classic napisał/a:

Warto chyba przypomniec, ze w latach gdy na C64 byla juz aktywna scena to w Polsce wlascicielom Atari slowo "scena" kojarzylo sie raczej z wystepami Hanny Banaszak.

Tu oczywiście kolega Atari Classic sporo przesadził, ale od tego się wszystko zaczęło. Dopiero później Kaz zaczął wyjeżdzac z Microdemami i BBS z USA.

mazi napisał/a:

Podaj konkrety ze sceny c64: produkcje i daty

Zajrzałem na csdb, podawałem zresztą linki, ale nikt nie chciał zaglądac i mówi, że nie ma konkretów to wpastuję sobie, a co. Np. lista zlotów (zawęziłem do 1994 r. bo wtedy mniej więcej zaczęły się odbywac regularnie, rok w rok zloty Atari). Podobną listę grup, produkcji, zinów można sobie wygenerowac tutaj

You searched for:
Events matching:
   Type: Copy Party, Demo Party, Meeting, Internal Meeting, C64 Only Party, 8 bit Party, LAN Party, Standalone Compo
   Country: Poland
   Held between: 1 January 1982 and 1 December 1994

Found: 11 matches.
Refine search.

Showing 1 - 11

Agnus Party
Asphyxia Party 1992
Elysium & Antia Party (Dec 1993)
Elysium & Antia Party (Jun 1993)
Fatum Party 1994
Galicya Party
New Face
Skylight Party December '92
Spring Meeting by Nipson+Caution
Tarnow 1992
Terminator Party

Zakładam, że to nie wszystkie zorganizowane w tym czasie stricte copy party.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

170

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Dzieki dely, bo normalnie rece opadaja.... Mazi - oczywiscie, ze nie ma obowiazku pracy na uniwersytecie, pisania ksiazek i artykulow, ale czyz to nie dziwne, ze po tak preznym i poteznym zjawisku jak rzekoma i wczesna 8bitowa atarowska demoscena nie ma nigdzie zadnego sladu ???? Inni to robia i wiesz dlaczego - bo po prostu opisuja rzeczywistosc i fakty ktore mialy miejsce, a nie marza snem wariata. Wiesz dlaczego jedna praca naukowa lub ksiazka ma 100krotnie wieksze znaczenie niz tysiace pyskowek na forum ???? No wiesz ??? Polecam Ci, tak jak Kazowi, sprawdzenie znaczenia slowa RECENZOWANY w odnosnie do prac naukowych, bo o nosnosci to chyba nie musze przekonywac ??? Sprawdzisz sobie sam, czy mam to zrobic za Ciebie ???? Do tej pory jako "osobe specjalnej troski" na tym forum traktowalem Kaza, ktoremu trzeba wszystko podac dozylnie zeby zatrybil. Mam Cie zaczac tez tak traktowac ???? W jednym z moich postow podalem za Wikipedia dokladnie date uwazana za powstania swiatowej sceny wraz z autorami, a dely zrobil to odnosnie Polski. TYLKO MAZI ZANIM ZACZNIESZ NA KOGOS NASKAKIWAC, TO ZECHCIEJ LASKAWIE PRZECZYTAC JEGO (I INNYCH) WCZESNIEJSZE WYPOWIEDZI BO BYC MOZE JUZ ODPOWIEDZ NA TWOJE PYTANIE PADLA A CZYTANIE NIE BOLI. WIDZISZ SENS W POWTARZANIU CZEGOS CO ZOSTALO JUZ NAPISANE ??? I NIE SUGERUJ SIE WYPOWIEDZIAMI KAZA, TYLKO ZACZNIJ WYCIAGAC SAM WNIOSKI. CHYBA JUZ RAZ SIE PRZEKONALES, ZE OPIERANIE SIE NA KAZIE, TO STAPANIE PO KRUCHYM LODZIE I O KOMPROMITACJE NIE TRUDNO.
Jeszcze tego brakowalo, zebym kolejnej osobie mial tlumaczyc wszystko jak 7latkowi i prowadzic po topiku za raczke.
ROZUMIESZ TY TO ??????

Dziękuję za wspólnie spędzone chwile... Na szczęście, póki co odejście z forum uważam za niemożliwe do realizacji. Jeszcze długo tak będzie... Witam.

171

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Zaczyna robić sie niemiło.

Seban

172

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Dely: Wiem, dlatego podkrecam bo kazdy mysli, ze jest hero a faktycznie nikt nie robi tego o co druga strona postuluje :)
Jednak ile mozna klepac o tym samym :  Chodzi o produkcje wraz z datami (cracki, cokolwiek) co pokaze, ze faktycznie wszystko zaczelo sie od c64.
Zacytowales atari classica, sprawdz jednak o czym pisal przed tym zdaniem a wszystko stanie sie jasne. Nie chodzilo mu o Polska demoscene tylko ze userom z Polski (atari) to slowo kojarzylo sie bla bla bla choc jak widac nic o scenie a8 w Polsce nie wie.

Atari classic: nic mi nie musisz tlumaczyc jak rowniez nie mysl, ze naskakuje na Ciebie. Mowie tylko juz ktorys tam raz: podaj pierwsze produkcje z datami. Przestan sie podpierac cudzymi opiniami chocby nie wiem jak pseudonaukowymi. I nie wrzucaj linkow do wiki tylko konkrety. Rozrysuje Ci:
- nazwa produkcji, data - teraz mozesz wkleic link do zassania dziela.

I nie lej wody. Naucz sie zawierac mysli nieco zwiezlej. To nie boli. Oszczedz sobie takze wycieczki pod prywatne adresy.

Erich Von Däniken posiada doktorat i jego dziela jak i poglady sa takze uznawane za pseudonaukowe. Wiec nie wmawiaj tutaj, ze jezeli ktos jest wykladowca to pisze od razu same naukowe dziela i od razu trzeba w nie wierzyc.
eeeehh lol

173

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Erich Von Däniken ma doktorat? Chyba od kosmitów :P

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

174

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Widze Mazi, ze nie poskutkowalo bo nie dotarlo. Jakbys zadal sobie troche trudu to bys wiedzial, ze w Wiki sa slowa kluczowe zaznaczone innym kolorem - klikasz na nie i prowdza do zrodla wraz z linkami. Ale skoro to takie skomplikowane, zrobilem to za Ciebie i dla Ciebie (tak jak zawsze dla Kaza). W podanym wczesniej przeze mnie fragmencie bylo, ze 2 grupy na C64 sa uznawane za pionierow demosceny: The judges i 1001 Crew.
O The Judges Wiki:
The Judges was a Dutch Commodore 64 group known as one of the earliest dedicated demogroups. The Judges released several demos for the Commodore 64 home computer between the years 1986 - 1988. Groups such as The Judges are regarded as early pioneers of what came to be known as the demoscene.

A technical milestone often attributed to The Judges, particularly the programmer Bart "White" Meeuwissen, is the invention of the FLD (Flexible Line Distance) technique, which was used in the Think Twice series of demos. As the name implies, FLD made it possible to have a variable distance between the individual text or graphics lines generated by the VIC-II video chip. FLD facilitated many new effects used in several games and demos, and it was also used to create new graphics modes with much lesser restrictions in the color placement.

Linka do ich produkcji:
http://noname.c64.org/csdb/group/?id=450

Linka do produkcji 1001 crew:
http://noname.c64.org/csdb/group/?id=81

Dely zrobil to samo w kwestii zlotow w Polsce, podajac Ci jak na tacy baze danych i jak szukac. Tak wiec polskich dem poszukasz juz sobie sam, czy nie dasz rady i mam to zrobic za Ciebie ponownie ?

Widze, ze znalezienie znaczenia slowa RECENZOWANE, rowniez przekroczylo twoje mozliwosci, stad te "pseudonaukowe zrodla". Ty zas znalazles oparcie w "prawdziwie naukowym Kazie".... nic tylko pogratulowac. Jakie zrodlo takie efekty. Co do Dänikena to wlasnie dzieki RECENZJOM NAUKOWYM mozesz teraz wymadrzac sie na jego temat i wiesz, ze sa naprawde pseudonaukowe. Zaswitalo chociarz troche ??? Mam nadzieje bo nie chce mi sie juz wiecej na ten temat pisac.

Dziękuję za wspólnie spędzone chwile... Na szczęście, póki co odejście z forum uważam za niemożliwe do realizacji. Jeszcze długo tak będzie... Witam.

175

Odp: Złomodore C-64 ma dziś 25 lat

Atari Classic, spokojnie, nie denerwuj się, bo zbliżamy się niebezpiecznie, jak to już zauważył Seban, do niemiłej rozmowy. Fakt, że Kaz nie rozumie czegoś, nie znaczy, że należy się z niego wyśmiewac :P Prowadźmy rzeczową dyskusję ponieważ opryskliwy ton do niczego nas nie zaprowadzi, a już z pewnością nie do udowodnienia Kazowi, że opowiada banialuki ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.