51

Odp: AST Turbo Cartridge

Nooo, widzę że się robi! Dzięki wielkie Seban :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

52

Odp: AST Turbo Cartridge

dely napisał/a:

Nooo, widzę że się robi! Dzięki wielkie Seban :)

:) na dniach powinno udać się skończyć i odpalić :)

dely napisał/a:

Pierwszy art jest z Komputera, drugi z Bajtka. Jak ktoś chce, mogę zeskanować w lepszej jakości.

Wiem że jestem upierdliwy... ale uda Ci się to zeskanować w lepszej jakości? :D

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-29 00:13:57)

53

Odp: AST Turbo Cartridge

Mam sklerozę postępującą... Zapisałem sobie w terminarzu.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

54

Odp: AST Turbo Cartridge

OK. Trochę późno, ale jest.

Artykuł z Bajtka - AST - drugie spojrzenie, Jakub Cebula
Artykuł z Komputera - ATARI SUPER TURBO, Tomasz Mazur

I jako superbonus:

Artykuł z Bajtka - AST - odpowiedź, Tomasz Mazur

Są to OCR, dla tych, którzy chcieliby sobie zrobic własne OCR - oryginalne skany.

Tradycyjnie proszę o sprawdzenie pod względem oczywistych baboli - gdy ich nie będzie wrzucę arty do Atariki.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

55

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Dely super dzięki :) Ale dupę jeszcze Ci pozawracam możesz jeszcze ten schemat co był w komputerze przeskanować? Bo ta wersja b/w co jest ma nieczytelne połączenia.
Rozumiem iż przy pozostałych artykułach nie było żadnych dodatkowych rysunków?

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-30 00:21:24)

56

Odp: AST Turbo Cartridge

Niestety nie wiem skąd pochodzą te schematy, ale na pewno nie ma ich przy artykułach, które skanowałem. Komputer nigdy chyba nie zamieszczał rzeczy dla majsterkowiczów, po czcionce wygląda mi to raczej na Bajtka, ale to tylko spekulacje :P

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

57

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Byłem przekonany iż ten art pochodzi który zaprezentował LT_Bri z "Komputera" (mówię o tym poście) Świadczył o tym "layout" (układ strony) oraz charakterystyczny font. Co ciekawe był również schemat i sposób montażu. Schemat jest na dole drugiej strony artykułu.

Wiec skoro ten art nie jest z komputera to skąd jest?

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-30 10:19:27)

58

Odp: AST Turbo Cartridge

widze ze tradycyjnie pewne sprawy zostaly pomieszane. ast/kso nigdy nie mialo kabelka podpinanego pod port joya - takie rozwiazania byly w innych systemach turbo (jak przez mgle przypominam sobie ze mialo to czyste Turbo 2000 - pewnie w atariki jest opisane).

Co do pytania o turbo bez dodatkowych kabelkow - niektore magnetofony (w wypadku xc-12 to zadkosc, chyba nigdy firmowo), np. firmowe xc-11, mialy w pelni okablowane sio, tj. wszystkie zyly byly na kablu - w takim przypadku nie bylo problemu z puszczeniem czegokolwiek po "command", bo byl on juz w wiazce.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

59

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

jellonek napisał/a:

widze ze tradycyjnie pewne sprawy zostaly pomieszane. ast/kso nigdy nie mialo kabelka podpinanego pod port joya - takie rozwiazania byly w innych systemach turbo (jak przez mgle przypominam sobie ze mialo to czyste Turbo 2000 - pewnie w atariki jest opisane).

I tu się możesz mylić. Według mnie np AST ewaluowało i były jego rożne wersje (chociażby widoczna do dziś wersja 1010 i XC12). Wersja 1010 różniła się od wersji XC12 tym iż przełączenie na system turbo nie było realizowane linią "command" a obecnością sygnału "pilotującego" na lewym kanale podczas transmisji danych (dane były zapisane na prawym kanale). Wydaje mi się iż możliwym jest iz pierwsze wersje AST miały przełączanie TURBO/NORMAL poprzez linię PIA z drugiego portu JOY-a (tak jak to opisywał DELY). Potem w przypadku 1010 rozwiązano to za pomocą sterowania pilotem z drugiego kanału, a potem Pana Sławomira oświeciło i wykorzystał linię Command do sterowania przełączaniem turbo/normal. Jak zresztą piszą w manualu do MultiCart-a późniejsze wersje AST turbo montowane w 1010 również wykorzystywały linie command :)

Co do Turbo KSO 2000 to uwierz mi miałem je bardzo długo i ta wersja turbo była podłączana do drugiego portu JOY-a, zarówno zapis, odczyt jak i sterowanie silnikiem odbywało się poprzez linie PIA w drugim porcie JOY-a.

Tzw. Turbo 2000F nie wymagało żadnych dodatkowych kabli, całość transmisji odbywała sie poprzez bezpośrednie sterowanie liniami DATA IN/OUT. Była to jedna z najprostszych przeróbek, bo wymagała wymiany jednego kondensatora i dodania równolegle połączonego rezystora z kondensatorem oraz przełącznika turbo/normal. Wadą tego systemu w przypadku mojego magnetofonu był jednak o wiele słabszy zapis niż w przypadku TURBO KSO 2000. W sensie formatu zapisu danych oba systemy były ze sobą zgodne, różnica polegała jedynie na zmianie portu sterującego zapisem/odczytem (POKEY/PIA).


jellonek napisał/a:

Co do pytania o turbo bez dodatkowych kabelkow - niektore magnetofony (w wypadku xc-12 to zadkosc, chyba nigdy firmowo), np. firmowe xc-11, mialy w pelni okablowane sio, tj. wszystkie zyly byly na kablu - w takim przypadku nie bylo problemu z puszczeniem czegokolwiek po "command", bo byl on juz w wiazce.

W życiu nie widziałem żadnego XC12 który miałby o jeden kabel zbędny więcej w swojej wiązce przewodów idącej do gniazda SIO. Ale może niektórzy z montujących turbo zmieniali kabel na taki który ma dodatkowe żyły :) Ale mało było ludzi którym się w ten sposób chciało działać. Większoć robiło turbo na odwal się. Piłując i tnąc na chama obudowy, oplatając dodatkowe kable, itd. :) XC11 i 1010 musiały mieć wszystkie kable bo były przelotowe (oba miały gniazda SIO do podłączenia dalszych urządzeń)

pozdrawiam
Sebastian

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-30 11:13:31)

60

Odp: AST Turbo Cartridge

Seban, moglbys rozwinac zdanie "Wadą tego systemu w przypadku mojego magnetofonu był jednak o wiele słabszy zapis niż w przypadku TURBO KSO 2000. "
Jak sila zapisu na tasmie zalezy od systemu turbo? Glowica jest slabiej wysterowana?

61

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

nosty napisał/a:

Glowica jest slabiej wysterowana?

No dokładnie... KSO 2000 miało swój własny wzmacniacz do zapisu danych. Turbo 2000F korzystało z pasywnego układu RC który jest obecny w firmowym magnetofonie (jedyna modyfikacja polegała na zmniejszeniu wartości rezystora w obwodzie głowicy). Mój XC12 po zapisie w Turbo2000F dawał zupełnie inny ostrzejszy odgłos zapisanych danych, często z taśmami zapisanymi przez Turbo2000F miałem więcej problemów niż z taśmami zapisanymi przez KSO.

Być może istniało wiele wersji Turbo2000F ja miałem ta najuboższą i w przypadku mojego XC12 zapis w porównaniu z KSO był naprawdę mniej pewny.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-30 12:40:38)

62

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Multicartridge AST został zrekonstruowany :) Oczywiście nie obyło się bez kliku drobnych błędów z mojej strony. Obecnie prototypowy cart wygląda tak:

http://seban.pigwa.net/aa/multicart_c.jpg
http://seban.pigwa.net/aa/multicart_d.jpg

Poprawię błędy na schemacie i postaram się jak najszybciej wrzucić info o multi-carcie do Atariki.


Prototyp już działa i się uruchamia:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr1.png
http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr2.png

Co ciekawe część programów jest napisana w BASIC-u:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr3.png
http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr4.png
http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr5.png

Ładują się z urządzenia "Q:" poprzez RUN "Q:"

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 22:28:59)

63

Odp: AST Turbo Cartridge

Seban - gratulacje!
Sprawna i dobra robota.

64

Odp: AST Turbo Cartridge

Ej chlopaki, jakie przelaczanie linia Command?
Nie dam sobie w tej chwili nic uciac ale ten dodatkowy kabelek na Command sluzyl do komunikacji (przynajmniej przy zapisie).
Musialbym sprawdzic w zrodlach moich programow, ale chyba tak wlasnie bylo.

Choc jak pisze, pewnosci nie mam.

A co do ewolucji AST, sledzilem to rozwiazanie od poczatku, i zawsze byl ten sam kabelek i to samo oprogramowanie. Takze w wersji 1010, a jesli mialyby byc jakies eksperymenty z sygnalizacja turbo jakims dzwiekiem pilota w drugim kanale, to oprogramowanie byloby inne dla tej wersji!!! Zreszta sprawdzcie na schematach do czego w 1010 jest podpiety sygnal drugiego kanalu i jak niby na nim cos nagrac (bo przy kopiowaniu, czy BASICU musialby byc tam nagrywany sygnal pilota). I kasety bylyby niekompatydebilne.

Wiec koniec bajania o tej wersji :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-01-30 15:48:13)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

65

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Pecuś... linia command w AST przełącza interface turbo/normal, proszę oto kawałek mało czytelnego schematu:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_sch2.png

Ze schematu wynika iż lina COMMAND była stosowana do włączenia lub odłączenia sygnału pochodzącego z wcześniejszego wzm. uA741. Dane szły bezpośrednio na linię DATA_IN (na schemacie opisane jako DATA_OUT -> jago wyjście danych z interface-u). Ta linie idzie w interface AST który posiadam do 3 linii gniazda SIO.

Do tego kod realizujący zapis w steruje bezpośrednio linią SIO a nie linią COMMAND, linia COMMAND jest włączana tylko raz na początku transmisji. Aby aktywować interface turbo.

Co do przełączania interface-u sygnałem audio wnioskuje to z następującego kawałka schematu:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_sch3.png

jakież uderzające podobieństwo do AST :) nieprawdaż? :)  Proszę zwróćcie uwagę iż sygnał przełączający interface pochodzi z pinu 11 gniazda SIO (a więc jest sygnał audio pochodzący z magnetofonu z kanału lewego, gdzie normalnie panuje cisza). Głowica uniwersalna w 1010 bez problemu umożliwiła by zapis na "pilota" lewym kanale po drobnej modyfikacji magnetofonu :) Może Pan Sławomir Nienałtowski początkowo poszedł tą drogą?

Pecuś wspominałeś o niekompatybilności taśm i masz rację... były one nie zgodne... zresztą wspomina o tym manual do multi-carta przeskanowany przez Pet-a a OCR-owany przez Delyego. Większość programów przełącza sie pomiędzy wersją dla 1010 a XC12, oto dwa zdania na podstawie których wysnułem wniosek o niezgodności pierwszych systemów montowanych w 1010 i późniejszych wersji montowanych w XC12:

Ponowne naciśnięcie tego klawisza spowoduje powrót do AST XC12, obecnie we wszystkich firmowych magnetofonach (także 1010) montowany jest system taki, jak dla XC12.

Monitor znakomicie nadaje się także do kopiowania programów w AST, pozwala na kopiowanie w całości programów przegrywanych programami typu CHANGER, bardzo proste jest także kopiowanie między wersjami XC12 i 1010 (wystarczy zmienić sposób pracy gdy program jest w buforze).

Dokładniej chodzi mi o zdanie: "wystarczy zmienić sposób pracy gdy program jest w buforze".

Aby się upewnić czym się różnią wersje 1010 od XC12 zajrzę do kodu, ale to jak będę miał chwilę wolnego czasu.

Oczywiście mogę się mylić, ale wydaje mi się jednak że pierwsze wersje AST montowane w 1010 były sterowane sygnałem AUDIO z lewego kanału. Zasugerowało mi to zdanie powyższe mówiące o konieczności kopiowania pomiędzy standardem 1010 z XC12. Nadal się przy tym upieram :) Ale są to tylko moje dywagacje podparte skrawkami informacji a nie żadnymi konkretami :) Jakby ktoś miał 1010 z AST w wersji 1010 to by wyjaśniło definitywnie sprawę :)

vulgar napisał/a:

Oto zdjecia mojego AST

A możesz sprawdzić Vulgar jaką masz wersję softu w EPROMIE? taką sama jak Pet/BB czyli 2.B? (info po wciśnięci L w menu cart-a)

UPDATE: Pecuś zajrzałem do twojego programu zapisującego mini loader i faktycznie dokonujesz zapisu poprzez sterownie linią COMMAND. Którą wersję AST posiadałeś? XC12 czy 1010? Kolejny pomysł który mi sie nasuwa to taki iż lina command mogła mieć dwa znaczenia:

1) podczas zapisu pełniła rolę pinu sterującego wzmacniaczem zapisu
2) podczas odczytu przełączała interface turbo/normal

Wniosek jest taki iż albo dostepne schematy są niekompletne (ten pierwszy sugeruje iż nie ma na nim toru zapisu) lub zapis jest realizowany tak jak w Turbo2000F (poprzez bezpośrednie sterowanie linią DATA_OUT). Muszę poparzyć w oprogramowania na karcie AST co daje przełączenie 1010 vs XC12.

Czas przyjrzeć się magnetofonowi od PET-a. Skoro sprawa Multi-Carta została praktycznie zakończona.


pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2021-05-08 00:10:54)

66

Odp: AST Turbo Cartridge

Seban napisał/a:

Multicartridge AST został zrekonstruowany

Brawo ten Pan! Kiedy można zamawiać? ;) No i oczywiście wielki szacun za poświęcony czas.

W sumie mamy naklejkę, instrukcję, carta :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

67

Odp: AST Turbo Cartridge

seban - zabiore swojego magneta na slovakie to sobie poogladasz - ztcp linia command sluzyla do zapisu w nim, KSO przez niego obslugiwane nie nazywalo sie KSO 2000, oczywiscie port joya nie byl wykorzystywany.

niestety nie mam carta ktory w poprostu gdzies zaginal... (zadnego z powyzszych screenow nie pamietam ;) )

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

68

Odp: AST Turbo Cartridge

Seban, ten "mało czytelny" schemat, który przedstawiłeś opublikowany był w artykule Marka Zachara w Moim Atari 4. Oprócz schematu jest tam również rozrysowana płytka magnetofonu z opisem co i gdzie przylutować.


// Edit
A tutaj odpowiedni pdf

Ostatnio edytowany przez ilr (2008-01-30 22:17:56)

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

69

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Dzięki WIELKIE ILR za informacje :) Napisałem "mało czytelny" bo nie widać dokładnie połączeń między liniami (kropek na skrzyżowaniach linii sygnałowych). W sumie to już się domyśliłem jak to ma być, ale aby być pewnym chciałem aby Dely zeskanował to chociaż w odcieniach szarości :)  btw. Dely masz może ten numer Mojego ATARI? ;)

pozdrawiam
Seban

70

Odp: AST Turbo Cartridge

Mówicie i macie:

http://atariarea.krap.pl/img/fixed/ma4.png

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

71

Odp: AST Turbo Cartridge

seban napisał/a:

UPDATE: Pecuś zajrzałem do twojego programu zapisującego mini loader i faktycznie dokonujesz zapisu poprzez sterownie linią COMMAND. Którą wersję AST posiadałeś? XC12 czy 1010?

Oczywiscie ze XC12, ja wtedy innego magnetofonu na oczy nie widzialem. Z reszta ja od razu zaczynalem ze stacja, magnetofon z AST dostalem od znajomego, ktory piracil to turbo, i przerabialem tylko programy, nic z niego w sumie nie wczytywalem :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

72

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

No więc już wiem skąd wszystkie nieporozumienia i zamieszania wokół AST... coś co wcześniej traktowałem jako AST Turbo wcale nim nie było. Po rozebraniu magnetofonu dostarczonego przez PET-a oczom moim się ukazał następujący widok:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_pcb_foto.jpg

A więc wcześniejsze schematy nie przedstawiają oryginalnego interface-u AST, bo zakładam iż PET ma oryginalnie zamontowane AST skoro posiada oryginalny multicartridge :) Jak widać PCB do AST ma 3 układy scalone 2xUCY7400 oraz jeden nieznany po usunięciu brązowej "paciai" nie było widocznych napisów, ale do tego dojdziemy  w następnym kroku. Także na chwilę obecną "AST interface" na stole i reverse engineering w toku :D

Pozostaje pytanie co przedstawiają schematy z mojego ATARI i późniejsze skany od Lt_Bri... AST to nie jest, KSO 2000 nie jest, Turbo 2000F nie jest, Blizzard chyba również... więc co?

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2021-05-08 00:13:50)

73

Odp: AST Turbo Cartridge

Heh. To, że w MA nie jest AST to się domyślałem od razu skoro opublikowano go w gazecie, a jak wcześniej twierdził T. Mazur zgłoszono go w Urzędzie Patentowym.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

74

Odp: AST Turbo Cartridge

Coś mi się wydaje iż to co jest w MA to tzw, Turbo2000 lub jego jakiś klon (nie F nie KSO), być może jest to jakaś kopia AST. No tyle że wynika z tego iż AST realizuje zapis linią COMMAND a w przypadku tego co jest w MA to pewnie zapis odbywa się dokładnie tak jak w turbo 2000F czyli przez bezpośrednie sterowania linią data_out. Najciekawsze jest to iż w MA chyba nic nie piszą o oprogramowaniu do tego ich Turbo? Czy się mylę?

75

Odp: AST Turbo Cartridge

Ten nieznany scalak, to byl wzmacniacz operacyjny.... kurde numerek mi uciekl (uA741 ???), ale ten najpopularniejszy :)

Oczywiscie jesli mnie pamiec nie myli i jesli dobrze podgladalem budowe "pirata" skladanego w tamtych czasach przez kolege ;)

Aaaaa i jeszcze pamietam, ze jeden element na oryginalnej plytce magnetofonu byl wymieniany, na 80% kondensator (ale nie dam sobie nic uciac), element jakiegos filtra albo obwodu RC. Co ciekawe poprawialo to odczyt w "normalu".

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-02-01 01:17:34)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.