26

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

No nie wiem, czy niedopracowana, Aver to firma z wyższej półki, a dawne komputery nie generowały obrazu z interlacem... Miałem wcześniej inny przenośny tuner, też były problemy z sygnałem composite.

Mam takie dziwne pytanie: a co by się takiego stało jakbym zastosował w Atari enkoder sygnału PAL MC1377? Wprawdzie ma on wejścia RGB, ale przecież można na nie podać sygnał luminancji a dopiero w ostatniej fazie podłożyć kolor korzystając z odpowiedniego wejścia. Czy to ma szansę zadziałać? Wówczas miałbym pełny i kompatybilny ze wszystkim sygnał composite.

A może lepiej sprzedać tuner? Tylko co kupić?

Ostatnio edytowany przez asal (2008-02-05 21:20:04)

27

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

asal napisał/a:

Aver to firma z wyższej półki

Chyba w Zimbabwe. Strach pomyślec, co jest na niższej półce ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

28

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Dam Ci znać co kupić jak tylko sprawdzę działanie Pinnacle'a u siebie. Pinnacle to faktycznie już jest górna półka, Aver był popularny u nas bo w porównaniu z KWorldami  itp to obraz był zdecydowanie lepszy. Ale to już było... od momentu jak Leadtek zaczął robić w miarę dobre i niedrogie tunery to rynek Avera się zmienił...

29

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Ok, ja się nie znam tak dobrze na tunerach. Będę wdzięczny za poradę.

30

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Po testach tuner Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick model 330e, sterowniki w wersji 4.9.4. Obraz z atarynki po s-video i po composite jest.  Nie udało mi się wystroić tunera po HF - czyli poprzez wejście antenowe.

Snapshoty:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/23e … e765d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cb1 … 11dbe.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/017 … 96d3b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/886 … 3259e.html

Trochę opisu z innego tunera - ale klasycznego zewnętrznego masz tutaj:
http://atari.online.pl/v01/index.phtml? … =wynalazki

Ja do komputerów 8-bitowych korzystam ze starego Aver Joy TV, żona korzysta z tego Pinnacle'a, a w moim kompie karta Ati AllInWonder właśnie mi szwankuje, dobrze, że na gwarancji:)

31

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Dzięki za pomoc. Jeżeli można, chciałem się zapytać jeszcze o obraz z tego zewnętrznego tunera, który pewnie jest przelotowy. Na ile traci na jakości obraz z PC-ta po przejściu przez niego?
Miałem nawet kupić tuner zewnętrzny. Ale czy nie przeszkadza oglądanie pełnoekranowego obrazu z Atari na monitorze? Zmniejszyć go pewnie nie można.

32

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

A może ktoś inny z Was używa innych tunerów zewnętrznych z wejściem USB i mógłby polecić taki, z którego jest zadowolony i który na pewno działa z Atari. Z góry dziękuję.

33

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Asal, trudno mi powiedzieć na ile traci obraz, bo nie mam do tego tunera podłaczonego PC - wykorzystuję go tylko do 8-bit, a druga sprawa - ten Aver jest starym modelem. Kusi mnie sprawdzenie najnowszych modeli zewnętrznych Avera - czyli Box9DVI czy Box7DVI... ale nie ma skąd wypożyczyć tego modelu do sprawdzenia a zakup w ciemno za taką kasę odpada.

34

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Jakiś czas temu pisałem w tym wątku o moich problemach z kartą AverTV, która nie potrafi odbierać obrazu z Atari. Zrobiłem kilka pomiarów i parę rzeczy odkryłem:

1. Zauważyłem że Atari generuje zbyt wysokie napięcie sygnału composite. U mnie przekracza ono 1.5V (po obciążeniu) a w standardzie PAL powinno być 0-1V. Jest to łatwe do skorygowania odpowiednimi rezystorami.

2. Jak wiadomo z Atariki, GTIA dzieli sygnał zegarowy przez 228 i na tej podstawie generuje sygnał synchronizacji linii. Daje to 3546862Hz / 228 / 25 = 622 linii obrazu na ramkę. Wartość ta odbiega nieco od liczby 625 linii według standardu PAL.

A gdyby tak GTIA dzieliło przez 227, wówczas otrzymalibyśmy 3546862Hz / 227 / 25 = 625 linii i byłaby idealna zgodność. Zacząłem się zastawiać, czy tutaj nie leży przyczyna problemów. Z czystej ciekawości napisałem programik w asemblerze dla mikrokontrolera AVR Tiny13, który dzieli sygnał zegarowy przez 227 i generuje prawidłowe sygnały synchronizacji PAL z przeplotem... I o dziwo! Obraz się pojawił, nic już nie rwało synchronizacji i wszystko było pięknie stabilne... Niestety, sąsiadujące linie były poprzesuwane w poziomie o 1 cykl koloru, gdyż każda linia zajmowała teraz o 1 cykl mniej. Obraz więc nie nadawał się do pracy, choć przyczyna problemów została usunięta.

Mam teraz takie pytanie: czy to możliwe, aby nowoczesna karty telewizyjna były aż tak strasznie czuła na długości linii ekranowych? Na mojej starej karcie tego problemu nie ma. A może ktoś wie, z czego wynika wewnętrzne dzielenie częstotliwości zegarowej w GTIA przez 228 zamiast przez 227?