Temat: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Ostatnio zaoszczędziłem trochę grosza i chciałbym go spożytkować na kupno laptopa. Najbardziej przypadł mi do gustu właśnie ThinkPad R61i w tej wersji:
(opis na komputroniku)

Co o nim sądzicie? Laptopa zamierzam użytkować do spraw związanych z Atari (emulacja, Xasm?) programowania (C++, Delphi, PHP), czasem wkradnie się jakaś grafika 2D, poza tym filmy, sieć, czasem pogram w CS 1.6 czy AOE II. Chodzi mi o to, żebym w piękny słoneczny dzień, zamiast siedzieć w domu przed blaszakiem, mógł wziąć lapka w torbę, pojechać na działkę i leżąc w cieniu pod jabłonią np. kodować w asemblerze, nie odczuwając braku mocy, gdy w tle odpalę Winampa ;)

Zastanawiałem się nad modelem z matrycą panoramiczną, jednak lubię pograć w AOE, a ono nie wspiera trybów panoramicznych, rozciągnięte na cały ekran wyglądałoby koszmarnie... No chyba, że da się jakoś wyłączyć rozciąganie, a dookoła obrazu była by czarna ramka, to jeszcze mogę przecierpieć...

Powiedzcie mi jeszcze jedno - jak ma się sprawa z przejściówkami USB - COM i sio2pc. Czy jest jakaś lista modeli, z którymi sio2pc działa, a z którymi nie? Na forum był bazylion tematów, ale jedyny konkret jaki znalazłem to model posiadany przez Caspera - ATEN UC-232A. Czy ktoś dokonywał prób na najnowszej wersji APE?

Ostatnio edytowany przez grzybson (2008-05-04 13:45:40)

grzybson/SSG^NG

2

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Jak tylko do powyższych celów to kup coś tańszego. A z drugiej strony osobiście odkąd mam własnego Thinkpada to bym nie kupił innego laptoka niż IBM/Lenovo.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Ja bym brał coś z panoramicznym ekranem. To błogosławieństwo np. przy Visual Studio albo Eclipse. I ze swojej strony polecam HP.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Ogólnie komputer bardzo dobry, kolega z pracy ma dokładnie ten model. Ja zawsze byłem za kupowaniem jak najtańszych sprzętów (bo za zaoszczędzoną kasę za 2 lata kupisz też najtańszy, który i tak będzie o klasę lepszy od 2x droższego kupionego dziś). Ale poniżej Core 2 Duo to pewnie nie warto schodzić.
Trochę w tym Thinkpadzie boli mała rozdzielczość ekranu.

Ja bym pewnie szedł po http://www.gvcnet.pl/?mod=5&id=1321&ref=3, bo na windzie mi nie zależy, a zaoszczędzone 850 zainwestowałbym w spółki nanotechnologiczne (:

Ostatnio edytowany przez pirx (2008-05-04 18:53:58)

http://www.5oft.pl/

5

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Powiem tak, na pewno nie chcę mieć Visty... :) Poza tym wolałbym matowy ekran zamiast glare.
Podoba mi się sam wygląd Thinkpada, matryca jest matowa, jest XP. No i te metalowe zawiasy... :)

Dely: Masz thinkpada z ekranem panoramicznym? Jeśli tak, to czy da się u Ciebie włączyć zachowywanie proporcji obrazu? Wsopmniany Age of Empires wyglądałby koszmarnie rozciągnięty na panoramie...

Jak ma się sprawa tych przelotek USB-COM - ktoś może powiedzieć coś więcej?

grzybson/SSG^NG

6

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

com-usb: nie mam pojęcia, jak z ape na windows, ale ja do sio2bsd i różnych rzeczy wymagających sterowania liniami portu w trybie usera na linuxie używam konwertera opartego o układ prolific pl2303. Konkretnego modelu nie podam bo na samym kabelku nie pisze, ale na allegro znajdziesz tego zatrzęsienie. Wizualnie kabel jest z czarnego przezroczystego plastiku (przewód i wtyczki) tak że widać elementy konwertera i oplot od  przewodu ekranowanego. Bez problemu idą transmisje na poziomie 115kbps - czy wyższe nie wiem, bo nie sprawdzałem.

Ostatnio edytowany przez mono (2008-05-04 22:48:53)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

no ja właśnie kupiłem R61i ... ładny design (nieco klasyczny) Mam problemy z downgrade do XP, bo dołączone DVD-ki coś nie teges, problem w trakcie wyjaśniania. Ogólnie dostajesz z Vistą business i DVD-kami do downgrade ... dobra sprawa.

pomidor

8

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

... a myslales o jakims malym modelu apple'a ? macbook albo cos takiego. mialbys xp/viste/linuxa/unixa/macosa ... do wyboru do koloru, a sprzetowo to bardzo dobre i solidnie wykonane laptopy. panoramiczny ekran, matowa matryca i w ogole "all mods and cons".

niemniej jednak, think pad'y to naprawde solidne kompy i warto w nie inwestowac. stabilne, twarde i nie rozwalaja sie po pol roku. wiec ta czy siak wybor dobry :)

link 1, link 2, link 3

Ostatnio edytowany przez cedyn (2008-05-06 13:41:33)

9

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

grzybson napisał/a:

Powiem tak, na pewno nie chcę mieć Visty... :) Poza tym wolałbym matowy ekran zamiast glare.
Podoba mi się sam wygląd Thinkpada, matryca jest matowa, jest XP. No i te metalowe zawiasy... :)

Dely: Masz thinkpada z ekranem panoramicznym? Jeśli tak, to czy da się u Ciebie włączyć zachowywanie proporcji obrazu? Wsopmniany Age of Empires wyglądałby koszmarnie rozciągnięty na panoramie...

Jak ma się sprawa tych przelotek USB-COM - ktoś może powiedzieć coś więcej?

A Ja polecam sobie złożyć coś na kadłubku Santarosa (np. model S96s - design Assusa) - posiada na pokładzie grafike Nvidi 8600GS, chyba najmoncniejsza obecnie grafika montowana w notebookach, oczywiście bez problemu można instalować XP -
Plusy kadłubka -  tanie części zamienne np. baterie, możliwość dokładania/wymiany pamięci w oparciu o standardowe kości a nie droższe dedykowane (jak to ma miejsce w przypadku markowych lapków), oraz możliwość wyboru procesora czy też szersza gama napędów slim.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-05-06 14:47:07)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

10

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

cedyn napisał/a:

... a myslales o jakims malym modelu apple'a ? macbook albo cos takiego.

Tylko mac book pro ma w opcji matrycę matową. Pozatym przesadziłeś z ceną. Myśle, że Grzybson wolałby w dół a nie w górę :P

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

grzybson napisał/a:

Najbardziej przypadł mi do gustu właśnie ThinkPad R61i w tej wersji:
(opis na komputroniku)

Chcesz kupować u niedokształconych złodziei wyrosłych na giełdzie? ;)

12

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

ten R61i nie jest wcale taki super... wezmy pod uwage to:

1. typ baterii    6-komorowa litowo-jonowa

jak dla mnie 6 to troche malo, nie lepiej poszukac z 8? ile trzyma 6tka?

2. nominalna rozdzielczość LCD    1024 x 768 pikseli

jak dla mnie to troche za malo... :) minimum to 1280x800 wtedy komfortowo sie pracuje.

... i na deser to co ludzie teraz sadza o nowych produktach Lenovo (cytuje z komputronika):

[...]
Niestety z przykroscia stwierdzam ze odkąd lenovo nie jest pod kontrola IBm to thinkpady juz nie sa takie same :( mojego nowego kupilem w tym roku w marcu, po 3 tygodniach uzytkowania wysiadla plyta główna:( lenovo serwisuje sie w serwisie IBM, wiec oddalem go i juz po kilku dniach wiedizlem co jest, ze padla plyta i jest do wymiany.Moglbym go miec z powrotem po 10 dniach. Niestety lenovo nie dostarcza na czas czesci zamiennych do produktow. Aktualnie nie wiem czy wogóle je dostarczy. Czekam juz prawie 4 tygodnie i nie mam zadnej konkretnej informacji kiedy dostarczą czesci zamienne i kiedy dostane notbooka z powrotem.
[...]

cienko to widze :) wole sprawdzone HP - przynajmniej nie ma problemow z serwisem, oraz maja calkiem sensowny support (drivery, itd).

s.

13

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Slaves nie siej defetyzmu, moje lenovo działa (póki co) :)

A w sumie się nie znam na notebookach, R61i z matową matrycą nie-panoramiczną bardziej mi się podoba przynajmniej wizualnie od większości innych notebooków. No i cena nie była zła w "u idiotów" niby "bez vat-u" ;-)

pomidor

14

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Co do matryc to mam w sumie jak electron, tez wolę matowe i nie-panoramiczne (siła przyzwyczajenia).
Czytałem ten jeden komentarz na komputroniku - może gośc miał pecha i trafił na wadliwy egzemplarz, a może poziom naprawdę spadł. Nie wiem. Ale to nie jest jedyny komentarz z komputronika :) Przeglądałem natomiast recenzję użytkownika na notebookcheck.pl (klik) i opinie na forum i tam wypowiadają się dość pozytywnie.
Co do baterii, to według wspomnianej recenzji na luzie trzyma 3h 15 min, zas przy oglądaniu filmów na DVD - ok. 2h 10 min. Nie jest to niewiadomo ile, ale źle też nie jest.

Slaves: Pokaż mi HP, którego mogę kupić bez Visty - będę ogromnie wdzięczny.

Cedyń: macbook? Nie stać mnie, ja jestem tylko absolwentem liceum z zaoszczędzonym około 2,2 k !

Pigula: Mocniejszą grafę masz w Compalu (I/J)FL90 - 8600 GT :) Zastanawaiełm się przez chwilę nad kadłubkmi - na forum "nhl.pl" to temat rzeka. W przypadku Compala czytałem o paru problemach z samowieszaniem się. Czy w przypadku ASMobile jest tak samo - nie wiem. Poza tym doszedłem do wniosku, że aż taka moc w terenie jest mi nie potrzebna. Poza tym z taką grafą sprzę? będzie się raczej mocniej grzał. Zaś jak będę potrzebował czegoś wymagającego mocnej grafiki, to zawsze mam blaszaka.

Vasco: nie wiem jeszcze gdzie kupię, moźe X-KOM, może iCOMP ;) albo jeszcze gdzieś indziej...

Ostatnio edytowany przez grzybson (2008-05-07 08:52:22)

grzybson/SSG^NG

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Mój kumpel jakis czas temu złożył sobie kadłubka i jest bardzo zadowolony, bo śmiga a i zaoszczędził. A co do temperatury: docenisz zimą ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Adam: Na jakim kadłubku?

grzybson/SSG^NG

17

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

http://moto.allegro.pl/item338884467_vb … mi_gw.html

ten jest niezły kumpel stworzył na jego bazie maszynę do fullhd w formacie x264

18

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

ja dosc podobnie zlozylem na kadlubku compala (ifl90) - calkiem ok, gdyby nie c*** ekran (szyba o nedznych kątach)
a czy oszczedzilem - wzgledem "firmowki" i owszem, ale nie na tyle by sie oplacalo... gdybym teraz stal przed podobnym wyborem - zdecydowalbym sie na jakies lenovo.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Na Santarosie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

to moje - tak, w pelni na santarosie (z nvidia, lub innym niz intelowskim wirelessem to juz chyba by byla czesciowa santarosa)
w sumie - u mnie santa rosa byla jedna z glownych wyznacznikow, chociaz i tak gora 3h mi wytrzymuje na baterii :/
niby mozna dokupczyc o wiekszej pojemnosci...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

21

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

kup Sony Vaio z core2duo i nie błądź synu :mad:

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-05-07 11:50:16)

22

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

BTC: spojrzałeś jaki mam budżet? Patrz post #14. No i czy są bez Visty?

Dzięki wszystkim za opinie, ale ja chyba już zdecydowałem - dzisiaj idę do komputronika, na jutro bądź pojutrze go przywiozą.

grzybson/SSG^NG

23

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

A upewniałeś się np. na ceneo co do optymalności zakupu akurat w komputroniku?

A poza tym: kadłubki do zło - mobilność jest przereklamowana, ekranik niewielki, klawiatura pokraczna, mocy mało, chyba tylko szpan większy ;)

24

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

laoo: eeee, niby dlaczego w kadlubku ekranik niewielki, tudziez klawiatura pokraczna? mocy malo? sam wybierasz procesor...
moze chodzi ci ogolnie o laptoki, skoro piszesz ze mobilnosc jest przereklamowana?

jak dla mnie - leje na reklame, ale dzieki "mobilnosci" zarowno w domu, jak i w pracy mam to samo srodowisko (olalem firmowy sprzet - "robie" na prywatnym).

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: Thinkpad R61i - co o nim sądzicie?

Nie byłem świadomy, że kadłubek znaczy coś innego niż laptop. Wczoraj te słowo pierwszy raz zobaczyłem w tym kontekście, więc za swoją ignorancję przepraszam :)
Nie będę krytykował nikogo, że lubi pracować w (np.) 1024x768 na około 15" i malutkiej klawiaturce, ale ja tam w pracy wole mieć 2x19" LCD na których mogę sobie rozłożyć okna visuala jak tylko mi się podoba i zostaje jeszcze mnóstwo miejsca. Druga sprawa: praca to praca, a dom to dom i nauczyłem się szczelnie rozdzielać obie aktywności.