1

Temat: sio2sd

Kupiłem SIO2SD... mam pytanie czy można oprocz tego (równocześnie) podłączyć SIO2IDE???

Czy jedno wyklucza drugie?

Ostatnio edytowany przez zRo (2008-05-04 20:11:40)

Atari 65XE

2

Odp: sio2sd

Nie wyklucza, tylko:

1. Po co?
2. Musisz sobie dorobić gniazdo SIO.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: sio2sd

Te urządzenia zachowują się jak stacje dyskietek. W stacjach były 2 złącza, jedno na kabel do Atari, a drugie na kabel do drugiej stacji. I działało, z tym że trzeba było im przydzielić różne numery ID.
Najpierw musisz w SIO2SD albo SIO2IDE wyprowadzić złącze SIO, albo zrobić rozdzielacz z jedną wtyczką i dwoma gniazdami. Potem musisz przydzielić do tych urządzeń różne numery ID. Powinno zadziałać. SIO2SD ma wybór numeru ale czy SIO2IDE też, nie wiem. Najwyżej zrobiłbyś tak, że 2IDE będzie pierwsze (nr 0), a 2SD drugie (nr 1).

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2008-05-04 20:57:02)

4

Odp: sio2sd

sio2ide - nie ma mozliwosci zmiany ID urządzenia, sio2sd ma!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

5

Odp: sio2sd

sio2sd, sio2ide, sio2pc dzialaja razem bez zadnego problemu. 2 sio2ide razem tez. tylko trzeba pamietac ktore urządzenie emuluje ktora stacje.

myle sie ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: sio2sd

...dzieki za wyczerpującą odpowiedź :)

Atari 65XE

7

Odp: sio2sd

Lotharek - nie mylisz się ;)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: sio2sd

Potrzebuję Waszej pomocy w następującej sprawie:
1. autor sio2sd podaje, aby programując atmege32 ustawić fuse bits na H:0xC3; L:0xFF i tu pojawia się problem :( Jak powinienem to ustawić w programie BaseCom-AVR? Czy mam to ustawiać po kolei jak leci tzn.

w przypadku H:0xC3 => (?) 11000011 i w BaseCom lista Fusebits High [99]:1(OCDN uprogramed) 1(JAG disabled) 0(serial programming enabled) 0(osc. opt. programmed) 0(preserve EEPROM when chip erase) 01(1024 woords boot size) 1(Reset vector is $0000)

w przypadku L:0xFF => które to opcje na liście? Lockbits[FF]? Lockbits[E1]? Czy to kompilacja i wszystko co możliwe ustawiam  na 1 (Lockbit65-11, Lockbit43-11, Lockbit21-11, FusebitC-1, FusbitB-1)?

2. Czy złe ustawienie powyższych fusebitsów może byc powodem możliwości wejścia w sio2sd do opcji konfiguracyjnych (przy pomocy mikrostyków),a "wywaleniem" błędu "card init error" w przypadku włożenia karty sd (z katalogiem atari)?

3. Czy ktoś może zmierzyć napięcie VCC na środkowej "nodze" czytnika kart przy włożonych układach (bez wyświetlacza)? Pytam ponieważ mocno modyfikowałem płytkę i być może mam jeszcze jakieś bugi :(

Dziękuję za ewentualną pomoc
Scalak

9

Odp: sio2sd

Card init error - to raczej błąd który nie wynika z błędnego fuse. Czy jeżeli uruchomisz Atarke z sio2sd bez karty SD ładuje Ci się automatycznie z romu sio2sd program do zarządzania mapowaniem plików ATR? Bo powinien.

- ja spotkałem się kiedyś z błędem init sd card error - w sytuacji gdy miałem zwalony stabilizator 3.3V oraz uszkodzony kondensator c12 po wymianie obu elementów interfejs śmigał bez zarzutu - sprawdź datashit'a do swojego bo może ma inne wyprowadzenia (standardowo 1 nap wej, 2 gnd, 3 nap. wyjściowe) czasami niektóre stabilizatory mają zamienioną nogę 1 z 3.

- druga sprawa polecam poprawić lutowanie elementów z obu stron płytki - miałem już jedną bez przejść i spędziłem prawie godzine na dochodzeniu czemu cudo nie chciało ruszyć.

- a co do programowania Atmela polecam prostsze narzędzie (schemat banalnego kabelka do programowania oraz samo oprogramowanie dostępne jest na atariki.krap.pl oraz stronie sio2ide).

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2008-05-20 21:43:26)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

10

Odp: sio2sd

dzięki Piguła za cenne sugestie!
Jak mogę sprawdzić czy mi się ten program ładuje? Tylko nie mów popatrz na monitor ;) (odpalam bez wizji).

Dokładnie tak sobie zwaliłem!!! Podłączyłem standardowo a było obrócone i aż atari piszczało a stabilizator się gotował... stąd tez moje pytanie o napięcie na czytniku (mam koło 3,3 przy włożonych buforach a skacze na 4 po włożeniu ATmegi - ze schematu obstawiam, że powinno być 3,3 => stab uwalony).

Mam nadzieję, że noc będzie bezsenna to pociągnę 3,3 z zasilacza.

11

Odp: sio2sd

Bez podpięcia pod monitor tego nie zobaczysz, w takim wypadku pozostaje Ci wymiana tych 2 części i sprawdzenie czy błąd Card Init error się znowu pojawi...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

12

Odp: sio2sd

to wygląda, że się nie ładuje bowiem pojawia się READY. Nic automatycznie nie wczytuje (chyba, że muszę coś wcisnąć) a powinien się załadować nawet przy braku/spaleniu stablizatora ?

13

Odp: sio2sd

wcisnij OPTION przy uruchamianiu Atarki - jak rozumiem do Atmela wrzuciłeś ostatnią wersję firmware'u

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

14

Odp: sio2sd

nie ładowało nic... Programem ISPprog doprogramowałem fusebity i OŻYŁ!!!  ładuje się już automatycznie "loader" Kruszony (po wybraniu dysku przez cały czas miga cyklicznie jedna z diód, reszta się nie świeci), wypisuje jak nie ma włożonej karty "no SD/MMC card" (nie miałem tego), ale jak wkładam kartę pojawia się znajome "init card error" i zaświeca jedna z diód. 3,3V "ciągnę z zasilacza". Niestety zastało mnie wielkie Święto i do pt już nic nie zakupię. Myślę, że wymiana stabilizatora i kądziorów powinna wreszcie  w zupełności ożywić upragnione urządzenie. Dam znać czy pomogło.

15

Odp: sio2sd

Piguła a czy mogę prosić o zmierzenie napięcia na IC4 przy wyjętym wyświetlaczu ? Z góry dziękuję!

//EDIT
u mnie wygląda to tak:
- brak układów: 1V (!!)
- same bufory: 1V
- bufory+mega: ~4,3V

przepatrzę jeszcze płytkę bo jak na mój gust elektroniczny przy wyjętych układach ma być 3,3 ...

//EDIT2
jeśli jeszcze możesz przy okazji sprawdzić jak zachowują się logiki wejść A1,A2 i A3 (bufor) w sytuacji:
- uruchomienia urządzenia (u mnie odpowiednio "0","1","1")
- włożenia karty SD ("0","1","0")
- wyjęcia karty SD (nadal "0","1","0")

Ostatnio edytowany przez scalak (2008-05-24 00:18:15)

16

Odp: sio2sd

Eureka kolejny krok do przodu...

W końcu wykryłem kolejną wadliwą ścieżkę i tym sposobem doszedł chyba 6 mostek... ale cóż jak człowiek niecierpliwy to rysuje płytki byle G spirytusem i podtrawiło... Uzyskałem możliwość przypisywania odpowiednim dyskietką programów...

Mam jeszcze pytanie związane z użytkowaniem sio2sd.
Czy to normalne zachowanie, że jak przypiszę D1 jakąś grę to ładuje się ona dopiero po przyciśnięciu w "loaderze" klawisza X ?? Czy powinna się ona załadować od razu ?
Jeśli zaś mam przypisane gry pod D1 i D2 to po wybraniu tej z D2 w "loaderze" powinna się ona wczytać również od razu ? Pytam bowiem wydaje mi się, że tak powinno być (wtedy poszukam kolejnych niedociągnięć...) a tak to po resecie ładuje się ta z D1 a nie z D2.
Reasumując, aby coś wczytać muszę wykonać reset i ładuje się wtedy to co jest pod D1. Czy tak ma być?

//Najciekawsze jest to, że tak działa przy odłączonym zasilaniu 3,3V (ciągnę z zasilacza, bo stab. poszedł...)

Ostatnio edytowany przez scalak (2008-05-24 01:57:56)