Temat: Jaki system operacyjny w stacji dysków

Mam pytanie jak sie nazywa system operacyjny w stacji dyskow i czy jest wogole takowy?  W commodore 64 jest CBM DOS to moze w stacjach od Atari XL/XE tez jest jakis? Z gory dziekuje za odpowiedz

2

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

Nazywanie tego, co jest w stacji C64 DOSem to raczej spore nadużycie. Po raz kolejny odsyłamy Ciebie do Atariki.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

Tak przy okazji pytanie pod tytuł wątku - OSa atari chyba nie da się programowo wyłączyć podczas ładowania z dyskietki ? Tzn. by mieć całe 64kB ramu do dyspozycji ładowanego programu ?

___
Press play on tape...

4

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

> Mam pytanie jak sie nazywa system operacyjny w stacji dyskow i czy jest wogole takowy?

niektore atarowe stacje maja cp/m

@maw: da sie - dzieki temu, ze proces ladowania moze byc wieloetapowy (init) mozna zapisac cala pamiec ta pod os tez.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

Ale pod rejestrami już nie...

6

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

W stacji dysków do atarynki zawsze jest BIOS (Basic Input/Output System). W niektórych (TOMS 720) w romie był również MyDOS.

xxl: Żadna stacja nie ma CP/M, W Indus/LDW2000/CA2001 Ładowany jest on z dyskietki. Po odpowiedniej przeróbce...

Ostatnio edytowany przez jer (2008-11-14 13:06:22)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

1. z tego co sie orientuje, to bios siedzi w romie malucha. transmisja leci tak, ze rom wola do stacji: daj mi zawartosc sektora 1, stacja mu to wystawia, potem sektor 2 i tak w kolko az calosc sie uruchomi. i tyle stacja wie z calego tego interesu - wiecej jej nie potrzeba.
w romie (malucha) siedza procki operujace na sektorach dyskietki. procki do obslugi plikow (i czasem katalogow) to juz sprawa dosu.
2. mydos w tomsie to taki workaround. rom symuluje zwykla stacje dyskow, czyli patrz punkt 1.
ale moge sie mylic - sa tutaj wieksi magicy ode mnie w sprawach stacjowo-dosowych.

8

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

no ale jakistam "system operacyjny" w tej stacji jest, wykonywany przez jakis procek. to poprostu program interpretujacy komendy sio.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

lecz nie system operacyjny w kontekście namiastki dosa w stacjach do C64 :)

... a tak przy okazji, to całe szczęście, że FS obsługiwany jest przez kompa, a nie zewnętrzne urządzenie, bo mamy przynajmniej pełnowymiarowego dosa :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

Stacja TOMS 720 (360,710) ma wbudowany DOS w romie stacji (MyDos 4.5), który przy braku dyskietki jest traktowany jako emulacja dyskietki bootowalnej z tymże DOS-em. Ale to taki mały wyjątek.

11

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

dely napisał/a:

Nazywanie tego, co jest w stacji C64 DOSem to raczej spore nadużycie.

Nazywanie MSDOS-a DOS-em to równie spore nadużycie, ale nikt tego nie neguje.

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

12

Odp: Jaki system operacyjny w stacji dysków

Amun-Ra napisał/a:

Nazywanie MSDOS-a DOS-em to równie spore nadużycie, ale nikt tego nie neguje.

Neguje. Właśnie ja to zrobiłem teraz. Dos jest na pieceta, jest na atari, ale na C64 go nie znajdziesz. A szkoda.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info