26

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Dokladnie tak.
Do gier konsole.
Do pracy pecet (nawet ze zintegrowana grafika wystarczy czesto). Ja akurat mam jakas stara karte Nvidii (7600 chyba), bo moja malzowinka para sie fotografia i filmami 3D i karta musi obslugiwac okulary migawkowe, ale wczesniej zawsze mialem wbudowana grafike, bo jestem szumofobem i komputer MUSI byc u mnie bezglosny ;)
Do ogladana filmow Popcorn + TV. (wspomniane wczesniej urzadzenie WD, ma w srodku to samo co popcorn, ale bez cyfrowego wyjscia dzwieku (HDMI only), sieci i miejsca na dysk. Brak sieci baaaaardzo zmniejsza funkcjonalnosc, a brak cyfrowego audio to podstawowa wada).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

27

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

I ja jestem podobnego zdania, czyli:

1) do gier konsole
2) do oglądania materiałów FullHD - odpowiedni telewizor + dedykowany odtwarzacz

Jednak ja nie posiadam w domu żadnego telewizora, nie potrzebuję systemu dźwięku 5.1 ja po prostu chciałem od czasu do czasu obejrzeć sobie jakiś materiał HD. Popcorn byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem gdybym miał jakiś telewizor HD ;) (mój monitor nie ma HDMI)

A tak a propos wbudowanych kart graficznych... to niestety nie podzielam opinii iż one się do czegoś nadają (przynajmniej w przypadku Intel GMA). Przy rozdzielczości większej 1024x768 te karty stają się dla mnie bezużyteczne... komputer dostaje paraliżu, a ilość danych przewalanych z pamięci SDRAM współdzielonej przez kartę z CPU tak spowalnia komputer że zaczyna działać on tak wolno że idzie się pociąć Włożenie byle jakiej karty GFX z własną pamięcią, tak dramatycznie poprawia sprawę że ciężko sobie to wyobrazić ;) przynajmniej tak wyglądały moje doświadczenia w tym temacie, a walczyłem z chipsetami Intela z wbudowanymi GMAxxx. Nie wiem jak się spisują inne chipsety (NV czy ATI) bo nie miałem okazji ich męczyć.

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-15 10:17:52)

28

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

No prosze... jaka zgodnosc. A ja zawsze myslalem, ze ideą wspolczesnego komputera jest uniwersalnosc, multimedialnosc i mozliwosc zaprogramowania go do wszystkiego :P

Bo jakby chciec miec po jednym urzadzeniu do wszystkiego, to trza by miec takie klocki:
- konsole do gier (czy aby jedną?) + poniewierajace sie pady,
- komputer do pracy,
- monitor,
- odtwarzacz do divx/HD,
- TV,
- switch wifi
- dekoder tv cyfrowej,
- wieza hifi
- ...?

Od blasku samych lampek standbajowych nie moglbym spac :D
Nie jestem audio/video-filem i u mnie prawie wszystkie te funkcje pelni barebone z karta tv, pilotem i bezprzewodowa klawiatura.
Troche sie trzeba napracowac przy konfiguracji, i przyznaje, pojsc na pare kompromisow, ale wyglada to lepiej niz "warsztat audio-wideo" jaki opisalem wyzej. Zajmuje mniej miejsca i zre mniej pradu. A dla mnie wystarczy. Kazdemu wedlug potrzeb! ;)

Ostatnio edytowany przez nosty (2009-01-15 12:25:08)

29

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

wydawcy gier itp. dlatego też na pudełkach z tyłu zamieszczają taką oto notkę:

"gra może nie obsługiwać zintegrowanych kart graficznych wliczając w to rozwiązania stosowane w laptopach"

a faktycznie chciał zasugerować, że produkt nie pójdzie na GMA, lub będzie się kopał; przeca nie rzucą wprost cienia na wielkiego Intela...

gep/lamers^dial

30

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

nosty napisał/a:

No prosze... jaka zgodnosc. A ja zawsze myslalem, ze ideą wspolczesnego komputera jest uniwersalnosc, multimedialnosc i mozliwosc zaprogramowania go do wszystkiego :P

może i by im się to udało gdyby:

1) na taki komputer nie trzeba było wydać majątku
2) nie wymagałby: 500W zasilacza, 4 rdzeniowego procesora, karty graficznej o poborze mocy kilkaset wat i genrującej taki szum jak niejedna suszarka :)
3) taki komputer był idealnie cichy i nie wymagał systemu chłodzenia ciekłym azotem :)

to wyżej to oczywiście taka drobna ironia ;) Ale wracając do tematu to wolałbym mieć all in one w rozsądnej cenie z rozsądną funkcjonalnością... jednak nie raz doświadczyłem już na sobie starego dobrego powiedzenia... "jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego" ;)

pozdrawiam
Seban

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

seban: tak to tylko w erze ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

32

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

A czy ktos z Was ma moze jakas karte matroxa? Ja wiem ze te karty maja kiepskie 3d ale to sa karty od lat produkowane z mysla o 2D wiec moze na nich efekt byl by zadowalajacy?

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Wątpliwe. Nowoczenesne karty to są GPGPU czyli General Purpose GPU, więc nadają się zasadniczo do wszystkich obliczeń które łatwo zrównoleglić.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

34

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Generalnie Prądożerne GPU

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

35

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Ja przygody z Matrox-ami zakończyłem na G400, były to dla mnie najlepsze karty graficzne w tamtym czasie. Szkoda że nie dali rady ustępując pola NV i ATI.

36

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

a ja wlasnie zakupilem matroxa p750 za... 35 zeta :D Na swoim radku 9000 pro nie mam gniazda DVi wiec postanowilem zrobic krok... do tylu i kupic cos co podobno jest dobre do grafiki. Teraz jeszcze targuje jakiegos uzywanego EIZO ("wywalam" DELL'a 19 - kineskopowego lacznie ze stoliczkiem pod monitor). Jak dostane matroxa to powiem czy filmy ida plynniej niz na radku czy tez wrecz przeciwnie.

37

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

wczoraj przyszedl do mnie HD2600XT. Na razie oczywiscie porazka jesli chodzi o przyspieszanie dekodowania probnych filmow HD. Dzisiaj bede walczyl dalej. I rozkoszowal sie zaleglymi grami :D

38

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

seban napisał/a:

na taki komputer nie trzeba było wydać majątku

Jako stary pecetowiec (grzyb od czasow Quasta '96??) chyba wiesz jak to jest z postepem i ze to
staly proces. Nie trzeba zaraz wydac majatku aby sobie pograc/obejrzec film skoro nawet nie jestes zapalonym graczem.  :P
Kto chce nowinki to przeplaca, inni moga wyszukiwac okazje ;)

nie wymagałby: 500W zasilacza, 4 rdzeniowego procesora, suszarka :)

Cena tych zasilaczy w zeszlym roku nieco obnizyla sie wlasnie dlatego ze w "kolejce" sa nowsze, potezniejsze modele, no i jest wybor....
Jedno/Dwurdzeniowiec by styknal dla Ciebie a stary sprzet zawsze mozna probowac opchnac np. na tak popularnym tu Allegro (chocby w czesciach). :]


karty graficznej o poborze mocy kilkaset wat i genrującej taki szum jak niejedna

Eee tam, tylko najdrozsze karty powyzej tysiaka maja takie zapotrzebowanie, ale to dla maniakow wydajnosci (mam na mysli np. gtx280 z Nvidii, itp.).   Dla Radka 4850 (kosztujacego "az" 500-600 zl) zmierzono pobor i z tego co pamietam to bylo ok. 150-200 W.  :)
A szum jest pojeciem wzglednym, przy uzywaniu kompa, jak dobrze dobierzesz komponenty (odpow. wentyle i model karty gfx  itp.) to nie jest zbyt uciazliwy...

Ostatnio edytowany przez Dracon (2009-01-16 15:38:29)

39

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

A popcorn ciagnie z sieci okolo 30W (w trakcie odtwarzania) i nie potrzebuje wentylatorow.... I nie ma przypadkow zacinania sie obrazu, bo sie system akurat wyswapowywac zaczal ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

40

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

a co powiecie o tym playerze? iStar Mini HD NMT. Miał ktoś styczność? Bo na kilku stronach zachwalają.

http://www.avforums.com/forums/streamer … sions.html

gep/lamers^dial

41

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Dokladnie to samo, co Popcorn tylko bez mozliwosci zapakowania HDD do srodka (za to ma eSATA). Wszystkie odtwarzacze NMT (Networked Media Tank) maja w zasadzie ten sam firmware. Jednak najstabilniejszy i z najlepszym supportem jest jednak popcorn i dlatego jego polecam.
iStara ma kolega i tez sobie chwali, zreszta ja zanim kipilem popcorna przetestowalem dzialanie wszystkiego wlasnie na tym iStarze ;)

Aaaa... w zwiazku z brakiem wewnetrzengo dysku zapewne (taki jest w kilku innych klonach) nie ma mozliwosci zainstalowania aplikacji NMT (bo to zestaw dodatkow instalujacy sie na HDD).
Czyli brak bedzie serwerow NFS, FTP i SMB (bo w sumie nie ma czego "serwowac", choc popcorn "serwuje" takze wszystko podpiete po USB), brak klienta torrent i sciagaczki do newsgrup binarnych, oraz sciagaczki do FTP/HTTP, brak serwera uPnP...
Oczywiscie sam player jest klientem SMB, NFS czy uPnP nawet bez dysku.

Czyli mozliwosci identyczne jak popcorn bez wlozonego do srodka HDD..... nie wiem czy roznica w cenie zrekompensuje te, niby drobne ale czesto przydatne, braki.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2009-01-16 20:59:26)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

42

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Hmm, po wieluletnich bojach z modernizowaniem, rozszerzaniem,podkrecaniem PC w koncu dalem sobie spokoj dochadzac do wniosku ze to jest narzedzie takie samo jak chocby hmm kombinerki. Kosztowalo mnie to  bolesnie  ale teraz mam narzedzie i  jednoczesnie  mam serwer FTP, filmy w HD PC odtwarza, TV SAT w sharingu rozdziela na 4 telewizory, w miedzyczasie w Heroes V pogram w Farcry 2 tez.  Battlestar Galactice obejrze w  czy Kiepskich na ipla ,  schematy przejrze i jeszcze na forum popisze.Jednoczesne.  I cisza i spokoj, zasilacz 800 wat nawet wiatrakiem nie zaszumi. Kupilem w koncu narzedzie do codziennego uzywania. Filmik tez ladny, moja corka myslala ze to bajka i ogladala ze mna.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

43

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

pecus: http://beagleboard.org/brief
odtwarzajac 720p ciagnie 2W ;)
tyle ze musisz mu dolozyc jakies zrodlo filmow, np. dysk zewnetrzny na usb, a ten juz swoje dodatkowe pare wat zabierze ;)

btw. ta plytka (8x8cm) coraz bardziej mnie korci - moze dac sporo zabawy ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

44

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

@jellonek - to malenstwo odtwarza 720p? Majac procesor 600MHz ARM?? Bardzo watpliwe. Nie wszystkie divxy bvy uciagnal.

Kiedy nie udalo mi sie uruchomic purevideo, to =pPrzegladajac rozne "rewelacyjne" kodeki, pozwalajace dekodowac full HD nawet na prockach 2GHz, zauwazylem zaleznosc: im plynniejszy obraz zapewnial dany kodek tym gorsza byla jego jakosc. Widac bylo to golym okiem (prostokaty, przebarwienia itp). To oczywiste - zawsze jest cos za cos.

Takze wierze ze procesro 600MHz moze dekodowac 720p. Pytanie tylko z jaka jakoscia?

45

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

nosty: odtwarza, co mozesz na zalaczonych na stronie glownej filmach zobaczyc. procz 600MHz arm, na tym samym core lezy calkiem solidny DSP firmy TI (bardzo czesto wykorzystywany w komorkach).

btw. odpowiednio przystosowany DSP pracujacy na 500MHz moze odtwarzac 1080p plynnie - wszystko zalezy od tego jak ten dsp jest wewnetrznie skonstruowany. popatrz na dzisiaj w newsach porownywane lamanie WPA/WPA2 przy uzyciu kart graficznych - o ile celek 2G potrafil dla przykladu obrobic 1.1k kluczy na sekunde, o tyle silna karta nvidi >52k kluczy. 50x roznica, mimo ze taktowanie nizsze - pewne algorytmy dzialaja masakrycznie wydajniej na specjalizowanych ukladach (DSP), niz na ukladach uniwersalnych (CPU). szczegolnie algorytmy "strumieniowe".

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

46

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Ten OMAP 3530 od Texas Instruments to ARM Cortex A8 (dual-pipeline - w uproszczeniu wykonuje 2 instrukcje w jednym cyklu) pracujący na 600MHz + NEON SIMD extansions + niezależne DSP pracujące na ~400MHz. 1080p to nie ciągnie na chwilę obecną na open source-owych kodekach. Że niby odtwarza 720p ma udowodnić odtworzony na beagle-board "Big Buck Bunny" w rozdzielczości 720p (i tak jest widziałem to na żywo w akcji). Dekoder dekodujący strumień to FFD show przekompilowany i poprawiony tak aby działał na rdzeniu DSP.  W środku tego OMAP-a jest jeszcze zintegrowany akcelerator graficzny oparty o PowerVR :) Także nawet z 3D sobie jakoś tam radzi (http://www.imgtec.com/partners/Texas-Instruments.asp)

Dla zainteresowanych: http://focus.ti.com/docs/prod/folders/p … p3530.html

Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-17 21:03:16)

47

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

o tym, ze 2 instrukcje wykonuje w jednym cyklu - to nie wiedzialem ;)
o tym, ze ze nie uciagnie 1080p - wiedzialem ;)
to 720p ciagnie "ledwoco", ale prace nad akceleracja ffdshow przy uzyciu tego dsp - nadal trwaja (nie tylko na potrzeby tej plytki - to najpopularniejszy dsp stosowany w telefonach)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

48

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Seban, sprawdź program DXVAChecker. On wypisuje jakie kodeki aktualnie akceleruje twoja karta.

49

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

TO ja powiem tak. Mam juz tego matroxa i wlozylem go zamiast radeona 9000pro. Ten matrox ma tylko 64mb pamieci a juz dal lepszy efekt przy odtwarzaniu filmow HD.  Testowalem go na filmie w rozdzialce 1280x544. Duzo plynniej ale dzwiek mocno przycinal a mam fonie z plyty. Ujecia w ktorych sa bardzo dynamiczne przejscia no to nie da rady, po prostu obcina klatki ale potem szybko wraca do plynnego odtwarzania. Dzisiaj przynioslem z kolei Awe64. Ogromna roznica. Dzwiek plynacy przez karte daje kompowi troche odetchnac i krotki film w 1280 x 720 poszedl idealnie plynnie i bez zarywania dzwieku. Matrox kosztowal mnie tylko 30zl. Karte na razie pozyczylem ale tak jak pisze.. efekt od razu widoczny. Ja mam gorzej bo mam wolniejszego procka.

50

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

problem w tym że u mnie filmy 720p śmigają jak się patrzy. Rip z HD-DVD w ogóle śmiga. Natomiast cokolwiek z BlueRay w rozdziałce 1080p (kodek H.264) totalnie zabija system.
Sprawdziłem z ciekawości na Core Quad + GF9600... tam akceleracja chyba działa bo obciążenie systemu go obciązenie tylko jednego jądra (z 4 dostępnych) skacze maksymalnie 30%.
Ja na razie zainwestuje w dual-core jak radził Dely... bo wychodzi mi na to że H.264 nie jest "akcelerowane" przez ATI. Co innego HD-DVD... materiały w tym formacie nic szczególnego nie robią mojemu PC-towi mimo rozdzielczości 1080p.

Pet: uruchomiłem program do którego link zapodałeś, oto wynik jego pracy:

http://seban.slight.pl/temp/dxva.png

Nie do końca potrafię zinterpretować to co widzę? Any help? ;)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-26 19:28:25)