226

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pierwsze nagranie pod Atari800 ładuje mi się przy wyborze Turbo 2000 + joy, drugie jako Turbo2000f. Na temat obu tytułów, było już trochę informacji w sieci. Obie wersje (kasetowa i dyskietkowa), były bardzo dobrze zabezpieczone. Taki urok tego wydawcy :)

227

(27 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Krótki dwa pliki wav zgrane na różnym sprzęcie:
Around the planet
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

ps. Dzięki Krótki za odzyskanie edytora... dorzucam dla zainteresowanych wariant kasetowy.

228

(93 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Mono na AVG Carcie działają wszystkie CASY, zarówno te w normalu jak i w dowolnym turbo. Oczywiście, uruchomienie tych w standardzie turbo wymaga uruchomienia osobno stosownego loadera. Można to zrobić na dwa sposoby:
1. Uruchamiasz AVG - wybierasz z katalogu plik CAS w turbo, następuje wówczas restart Atari, naciskasz ponownie lewy przycisk w AVG Carcie. Po pojawieniu się menu wybierasz loader do danego turbo jako plik xex i po jego uruchomieniu rozpoczynasz procedurę odczytu z magnetofonu.... wtedy uaktywni się odczyt pliku CAS....

2. Drugi sposób to odpowiednie spreparowanie pliku CAS, tak aby zawierał na początku loader w normalu a potem zaraz za nim stosowny program w turbo. Wówczas wystarczy, że po uruchomieniu komputera z AVG Cartem wybierzesz taki plik CAS, Atari się zrestartuje a Ty w tym czasie przytrzymasz START+OPTION, załaduje się wtedy loader w normalu, uruchomisz w nim procedurę wczytującą program w turbo i dalej poleci już dalsza zawartość pliku CAS... Sposób tworzenia takich plików jest opisany w wątku Sebana dotyczącym cartridgy i systemów Turbo.

O ile AVG potrafi przypisać kilka plików ATR (o ile dobrze pamiętam maksymalnie 4) i potem można je podmieniać (przydatne przy oprogramowaniu na kilku stronach dyskietek), o tyle plik CAS można podmontować chyba tylko jeden.... dla mnie fajną opcją byłaby podobna do tej z ATR'ami czyli np. 4 pliki CAS, które potem można byłoby szybko podmieniać poprzez jeden z klawiszy AVG...no ale nie każdy lubi dzisiaj zabawę z magnetofonem :)

229

(27 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor napisał/a:

Hmmm, na pewno w wersji kasetowej był edytor haseł?

Był bo go posiadam - ale ząb czasu uszkodził mi nagranie pierwszej strony... takron postaraj się zrzucić do pliku wav/flac tylko pierwszą stronę (to jedynie 76 obrotów) postaram się to przekonwertować do CAS.

Drugi tytuł, jakim byłbym zainteresowany to Around The Planet, moja wersja ma niestety dwa uszkodzone rekordy na samym początku nagrania - może ktoś poratuje mnie pierwszą minutą nagrania?

230

(27 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

To ja się dopiszę szukam wersji kasetowej Edytora Haseł do Super Fortuny wydanej przez Mirage. Wystarczy mi plik wav/flac pierwszej strony (program zajmuje 76 obrotów), drugą z 5 zestawami haseł mam już przekonwertowaną do pliku CAS. W sieci dostępna jest tylko wersja dyskietkowa....

231

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dobra płaczki - proszę poprawiona dla maniaków prędkości standardowej oraz turbo.

232

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Dely to zmienia postać rzeczy - cofam co napisałem. Dzięki... narzędzie już w zbiorach.

W załączniku cały przerobiony zestaw 13 firmy Atari Studio AS do plików CAS.

@Seban - jest tutaj gra Ace Of Aces, o ile na emulatorze wczytuje się tylko ekran tytułowy i potem kolejny etap kończy się fioletowym ekranem. To sprawdziłem tego cas'a na prawdziwym sprzęcie (AVG Cart) i tam gra pięknie się uruchamia. To jest ta sama kopia co była na zestawie firmy Empex z Łodzi...

233

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Żbiku napisał/a:

Cześć, Mam na Karcie My Dos-a 4.50 z firmy TOMS, działa od strzału ma nawet przycisk resetu wbudowany.

Myślę, że można przerobić Eprom aby zawierał Toms Navigatora, i ponownie go zaprogramować.

Jeśli jest ktoś chętny do takiego projektu, udostępnię oryginalny Cart, oczywiście ze 2-3 sztuki takiego Karta z nowym softem chciałbym też mieć / kupić.

Żbiku to tylko podmiana jednego pliku, myślę, że Seban to najlepsza osoba to rozłożenia tego carta na czynniki pierwsze!!!!

234

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nitro napisał/a:

ale KryoFlux to standard światowy jeśli chodzi o archiwizację jakichkolwiek dyskietek.

Znany jestem na scenie z podejścia zero jedynkowego... ale tym razem postaram się być miły. Jaki format obrazu oferuje KryoFlux i z jakim urządzeniem SIO/PBI jesteś w stanie go wykorzystać, aby go użyć na rzeczywistym sprzęcie Atari8bit.... nie trudź się odpowiem Ci sam... na ŻADNYM... (pomijam fizyczny nośnik) czyli z punktu widzenia użytkownika 8 bitowego Atari posiadanie tej zabawki nic mi nie da. Oczywiście sam będę w stanie wykonać kopie nośnika... ale z nikim się nim nie podzielę. Na ten moment masz dwa formaty, które są akceptowalne w świecie 8bitowego Atari  pliki *.PRO (do tworzenia wymagany specjalny kabel do stacji 1050, a  do odczytu SIO2PC) oraz drugi nowszy ATX. Pierwszy jest ściśle powiązany z programem APE na PC, drugi trochę bardziej uniwersalny bo tego typu pliki obsługuje SDrive. Nie rzucaj hasłami ze środowiska Alemigi, bo to nie to forum.

235

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dobra sprawdziłem z polaryzacją plik mig alley ace na emulatorze i poszedł.... czyli będę musiał w edytorze audio ją odwrócić, bo na prawdziwym sprzęcie w loaderach do AST ja nie mam takiej opcji.... W jednym z zestawów jest tam flac Ace of Aces - to jest dokładnie ta sama wersja, którą wrzucałem w tym wątku wcześniej z uszkodzoną jedną sekundą z kasety firmy Empex. Co mocno mnie cieszy, bo będę w stanie w tej chwili odtworzyć na nowo cały zestaw :)

W sumie patrząc na turbo AST, to w jego przypadku brakuje tylko jednego narzędzia - kopiera radzącego sobie z plikami typu BUT (kopier Turbo AST BUT - Turbo AST BUT oraz AST BOT - AST BOT), są to jedyne pozycje, których dzisiaj nie da się łatwo przenieść do plików CAS), bo są to programy z doczytującymi się blokami.
A8CAS tego typu plików nie potrafi zdekodować, turbodecoder podobnie.

236

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Seban - jeżeli w tej Twojej stacji problem dotyczy tylko samego docisku to sprawa jest banalna, gotowe elementy z drukarki 3D oferuje Kuba Husak, tą usterkę widać gołym okiem zdejmując samą obudowę. Naprawa zajmie Ci może 5 minut.

Natrafiłem też przypadkiem na dyskusje tutaj na forum Delyego i Krótkiego i AST, są 2 zestawy wrzucone na pigwe w formie plików flac --> stuff-->project -->a8cas -->> dump -->> AST
Jeden z nich zawiera Ace Of Aces w tej samej wersji  co moja z kasety firmy Empex.
Niestety mimo usilnych prób, flac'i z pigwy u mnie nie działają zarówno na prawdziwym sprzęcie jak i na Atari800, są zrzucone w 44.1KHz i dość cicho... mimo prób z podbijaniem amplitudy u mnie one nie śmigają i loadery AST nie są w stanie ich odczytać.
Próbowałem loaderów z kilku cardridgy... czy ktoś może potwierdzić, że ma podobne objawy?!

237

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

Serio? Ja zawsze byłem przekonany że te 720 i 710 kosztują tyle, bo potrafią to wszystko co rozszerzenie TOMS Multi Drive do LDW2000/CA2001.

Niestety Toms 720 i SN360 to stacje, które nie mają opcji kopiowania zabezpieczeń. Problem wynika z faktu, że tych stacji było bardzo mało (moja oryginalna ma numer czterdzieści coś) a była kupowana na finiszu produkcji... W naszym kraju królowały raczej CA2001 i 1050 i do tych stacji powstało masę ulepszeń... Toms720 tego się już nie doczekał. I nie sądzę, aby komuś teraz chciało się modyfikować ROM i konstrukcję samej stacji w dobie SIO2SD czy Fujinet.

238

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Seban - jak przy okazji namierzysz dyskietkę to wrzuć chociaż zrzut ekranu jak ten kopier do generowania całych kaset wygląda.

Jeszcze namierzyłem coś podobnego na hiszpańskim forum.. z ciekawości spróbuje nagrać kilka pozycji na taśmę....

239

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Poszperam - może namierzę gdzieś w sieci obraz jako pro lub atx. Bo rozumiem, że fizycznej stacji z Toms Multi żadnej nie posiadasz? Bo ja Ci mogę fizyczną nową dyskietkę wysłać snailem.
Już doczytałem w wątku, że oprogramowanie jest mocno zabezpieczone....

240

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Seban Wielkie dzięki za kolejną porcję informacji:) Nie będę ukrywał, że ten wątek staje się ogromną skarbnicą wiedzy...  Pliku CAS nie potrzebuję, bo nie są to tytuły, których nie ma już w sieci. A ponieważ podałeś mi nazwę kopiera, to się nim trochę pobawię... i dalej będę przerzucał kolejne taśmy z kolekcji...

241

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Seban - mam jeszcze zrzuconą do plików wav - jedną kasetę w normalu.
Pod emulatorem altira wczytuje się 5 pozycji (tylko chyba california run lub skateboard przez zagięcie taśmy w jednym miejscu może nie chodzić).

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Czy ktoś się orientuje jaki kopier do taśm generował taki format ładowania gier jak np. przy grze Triad?!

242

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W załączniku kolejne zestawy .... numer 28/29 oczywiście w standardzie UM.

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um28.jpg

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um29.jpg

243

(169 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

1. perinoid
2. Sikor
3. dely
4. takron27
5. mcs
6. Saberman
7. Rastan[
8. pancio.net
9. mkolodziejski aka Misza
10. mono
11. ccwrc
12. bocianu
13. AdamK
14. Kaz
15. Harry
16. larek
17. stRing
18. ZuluGula
19. n0rbi
20. Yezy
21. Renton
22. mariuszbox
23. ooz
24. jj23
25. RakerW
26. as...
27. Alex_D
28. zorkadar
29. mu
30. pigula

244

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Żbiku - hasło jest chyba inne...

245

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W załączniku kolejny zestaw .... numer 26 w standardzie UM.

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um26.jpg

Oraz kolejny 27

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um27.jpg

246

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Seban - spokojnie.. nie mamy już po naście lat... rodzina, praca itp ;)
W załączniku kolejny zestaw .... numer 21 oczywiście w standardzie UM.

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um21.jpg

247

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dorzucam kolejny zrzut... tym razem Zestaw 20 w formie plików CAS standard UM.

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um20.jpg

248

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pinek - takie wersje to tylko na półkę i do kolekcji ;)

249

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zestaw 17 Turbo UM 21 pozycji.
Dorzucam też jeden zestaw w normalu  firmy Empex z  Łodzi, niestety oryginalnej okładki już nie posiadam. Dlatego załączam własną.
http://marcinprusisz.pl/!kosz/zawartosc.png

250

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

@piguła: jeszcze raz chciałem podziękować za kawał roboty który zrobiłeś, jak wspominałem wcześniej zebrałem wszystkie pliki które tutaj udostępniłeś i wpakowałem je do archiwów i wrzuciłem na pigwę.
Mam nadzieję że zapał Ci nadal pozostanie i w miarę możliwości będziesz walczył z tym sporym archiwum nagrań którym dysponujesz!

Cieszę się, że mogłem trochę pomóc. Wprawdzie w AST/ATT mam tylko 3 kasety, ale daje to zawsze jakąś porcję danych do analizy.

Reszta mojego zbioru to już nagrania w UM. Jest tam kilka taśm nagranych jednostronnie przez firmę z Pabianic.
Cały pozostały  soft mam przeniesiony do plików XEX na PC - bo dla turbo UM jest dostępny kopier UM-Dysk i Dysk-UM.
Ale w wolnej chwili zrzucę 2-3 taśmy do plików CAS wraz z okładkami do kaset, aby zachować oryginalną budowę nagłówków oraz samego nagrania. Skrypt dla UM działa bardzo dobrze bo pięknie weryfikuje każdy blok nagrania -> także będzie 100% pewność wykonanej kopii.
Mam jeszcze jeden karton z taśmami, których nie przeglądałem... możliwe, że na nich też coś fajnego jeszcze znajdę..

ps. na tapecie zestaw um nr16 z Pabianic
http://marcinprusisz.pl/!kosz/um16.png