2,701

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Tu co prawda koleżka pisze że dołącza do sprzedawanych emulatorów gry freeware albo public domain, ale nie wierzę że wszystkie były od początku freeware.
Ktoś może kupował od:
https://www.ebay.pl/sch/olicanaeliquid_ ... 7675.l2562 ?

2,702

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jest taki magnetofon General Electric Compu-Mate, model 3-5148A / 3-5156, który ma przełącznik Atari / Others i kable do C64 i Atari.

2,703

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Właściciel marki Atari ma/miał(?) prawa tylko do części gier na Atari.
Oprócz Activision, EA, jakie inne firmy nadal działają, lub jakie firmy przejęły prawa do gier innych producentów?

Może termin abandoware nie funkcjonuje w prawie, ale jednak funkcjonuje w praktyce i przecież część posiadaczy praw jawnie się ich zrzekało, uwalniało kody źródłowe, itp.
Na coś takiego trafiłem: https://www.myabandonware.com/ (choć nie mam czasu na wczytywanie się na ile mają podstawy prawne)
Jest nawet SikorSoft:
https://www.myabandonware.com/browse/pu ... -soft-40h/

A co do ROMów, to w dokumentacji serwisowej Atari 400/800 jest listing całego ROMu zdaje się.

2,704

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Pin, ZTCP to zanabyłem chyba z USA. Możliwe że wymieniałem ROM i chyba też napęd 3.5" na inny. Niewykluczone że napędu nie było i dokładałem.

2,705

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

wydaje mi się, że jestem jednym z dwóch posiadaczy XF przerobionej na 3.5" w Polsce ;)

Posiadam takowąż.

2,706

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Ale to chyba nie dotyczyło praw do ROMów OS czy gier, tylko używania nazwy / znaku handlowego.

2,707

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Patrząc praktycznie, nie ściśle na literę prawa, to jakoś nikt nie ściga portali i 'ef-te-pów' typu atarionline, pigwa, atarimania i setek innych gdzie leżą te .atr, .rom, .st, .msa, itp, itd.
Jeżeli takie CD zrobisz dla siebie i, jak piszesz, garstki zainteresowanych, to co się może stać?

2,708

(29 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Takie LiveCD mogłoby być przydatne.
Nie wiem czy ROMy są nadal prawnie chronione, ale jeżeli boisz się je rozprowadzać, to może po zabootowaniu ściągać je automatycznie z sieci, z jakiegoś url-a rokującego dłuższe działanie i nie zniknięcie z sieci, a dodatkowo przygotować w skrypcie listę zapasowych url-i w razie niedostępności podstawowego?

2,709

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na pewno ktoś się zgłosi, jak nie wysyłkowo, to możesz się wybrać na najbliższy zlot/party. Do końca roku szykują się przynajmniej dwa.

A póki co, jeżeli niektóre kości masz w podstawkach, to możesz je wyjąć, przeczyścić nóżki wacikiem pryśniętym czymś typu 'contact cleaner' i wstawić ponownie. Czasem pomaga.

Z wcześniejszych postów wynika, że masz jeszcze 800XE i jeżeli tam te same kości też masz w podstawkach, to możesz je pojedynczo podmieniać, aby zdiagnozować która walnięta.

A tak w ogóle to te 65XE już takie do Ciebie trafiło, czy działało i przestało? W jakich okolicznościach?

A może to zasilacz? Z 800Xe ten sam zasilacz działa?

2,710

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sprawa nieaktualna, wątek można zamknąć, dziękuję.

2,711

(6,388 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Tia, a nazwę modelu zerżnęli od Atari :)

2,712

(14 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Gdy to piszę to temat ma 100 wyświetleń, więc nie nie piszesz dla jednej osoby.
Ja jestem wstępnie zainteresowany którąś z opcji 3-4. Ale poczekam na finalny kształt projektu.
Nie wiem czy jednak nie wolałbym Goteka przez zewnętrzny port FDD, ale wtedy jak rozumiem, to przełącznik A/B trzeba zrealizować inaczej niż planujesz. Jeszcze poobserwuję Twoje postępy i przemyślę.

2,713

(14 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Kibicuję :)
Czy przewidujesz wykonanie gotowych zmontowanych  płytek i kabelkologii dla chętnych? Jaki orientacyjny koszt?

Mq napisał/a:

Trzeba mieć jednocześnie flopa i Goteka z możliwością przełączania AB/BA. W takiej konfiguracji można się normalnie bawić i robić wszystko sensownie i wygodnie

Jeżeli masz to dobrze rozpracowane, to czy mógłbyś temat rozwinąć (ew. w nowym wątku) - jakie są możliwości/rozwiązania/ograniczenia realizacji tegoż w różnych modelach (M)ST(F/E)/TT/F030?

2,715

(6,388 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ja sądzę nijak i nie jestem ciekawy.

2,716

(5 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Pewnie z tymi chipami wszystko było OK, ale przy próbie założenia konta na aliexpress dostawałem błąd "system error..." przy polu z moim adresem email, więc się zniesmaczyłem i olałem. Dziś spróbowałem jednak ponownie i znów dla tego samego emaila ten sam błąd... Podałem inny email i poszło. Nadal jestem zniesmaczony działaniem ali, ale mam nadzieję że zamówienie przyjdzie.

Ja też :) a poza tym zawsze miałem jakiś pc z fdd więc takie tricki nie były mi potrzebne, zaciekawiło mnie tylko co to za trick.
Dzięki Atari-User, warto mieć w zanadrzu :)

Atari-User,
1. jaki trik masz na myśli przy nagrywaniu _obrazów_ dyskietek (nie plików) na stację USB?
2. jaki model stacji usb masz sprawdzony do przenoszenia danych? Ja mam HP D353FUE i mam wrażenie że zapis na niej jest jakby... nietrwały. Nagrane dyskietki po krótkim czasie przestają się odczytywać i to nie tylko na ST, ale też w innych PC.
3. oczywiście że nie wszystkie obrazy dyskietek w sieci mają zdjęte zabezpieczenia. W niektórych serwisach wręcz celowo są zbierane obrazy oryginalnych dyskietek z zabezpieczeniami, np w formacie 'pasti'.

Do 1040: takich obrazów nie nagrasz na dyskietkę bez odpowiedniego sprzętu. http://pasti.fxatari.com/

Mq napisał/a:

udzielam się trochę w kwestiach rozwojowych Flash Floppy, przerabiam też Goteki dokładając im wyświetlacze, emulatory dźwięków flopa, robię bootselectory do Amig i do Atari ST. Pracuję też nad jednym większym projektem do ST z tym związanym - na pewno wszystko opiszę niedługo szerzej, ale to temat na inny wątek, nie chcę tutaj koledze się wtrącać w jego temat:-)

Ciekawe rzeczy. Noszę się w końcu z zamiarem zakupu Goteka i/lub HxC, więc dopinguję do napisania tego nowego wątku.

c) niektóre dyskietki ze względu na zły stan formatują się już tylko jako SS.

Tylko tak jak zauważył erOs wyżej, zwróć uwagę jaką masz wersję TOS. Z dyskietkami sformatowanymi poniżej TOS 1.04 może był kłopot z odczytem w PC.

2,721

(403 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PM to samo zło... wysłałem PM skoro emaile nie dochodzą. A czytasz skrzynkę podaną w profilu AA?

2,722

(403 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Simius, dostałeś email wysłany ode mnie przez forum?

2,723

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Powinna:
1. obsługiwać MMX do 233MHz Socket 7
2. mieć złącze zasilania ATX. Z zasilaniem AT mnie nie interesują.
3. mieć złącza ISA oraz PCI
4. mieć gniazda pamięci SIMM72 i/lub SDRAM (najchętniej jedne i drugie)
5. mieć gniazdo klawiatury PS/2, mniej chętnie DIN

Najchętniej widziałbym A-Trend ATC-5020+, ale rozważę inne spełniające większość powyższych wymagań.

Dla ofert proszę o używanie funkcji Email, nie PW. Dzięki.

Pewne tak. Jeżeli chcesz przenosić pliki, to tak jak pisał dely, formatujesz dyskietkę w ST, wkładasz do PC który widzi ten format i możesz nagrać pliki.
Jeżeli chcesz nagrywać obrazy całych dyskietek, potrzebujesz jeden z przykładowych programów jakie podałem wyżej. Wtedy już nie musisz formatować wcześniej w ST, no chyba żeby przekonać się czy dla stacji w Twoim ST ta dyskietka jest sprawna.
Jaki system operacyjny będziesz miał na tym PC?

ST w ROMie nie ma niczego co te programy z PC mogłoby przenieść. Potrzebujesz dyskietkę z programem komunikacyjnym do uruchomienia w ST.
http://atariki.krap.pl/index.php/Ghost_Link

Albo jednak jakieś PC, może być laptop, z FDD (ale nie na USB, tylko prawdziwy 'fizyczny' flop) i programami typu makedisk dla DOS, czy Floimg dla Windows XP. Dla Linuxa i FreeBSD chyba coś tam też istnieje.
Np. coś jak IBM ThinkPad A20, A21, A22, A30, A31 z Penium III lub inny Compaq  czy Toshiba z FDD.

Ew. do ST emulator FDD GOTEK, HxC