Hej!

Co prawda nie chciało mi się nic wycinać z załączonego wyżej źródła, ale zrobiłem od nowa wersję file z trainerem bazując na tym co jest dostępne na atarimania.com.

Mam nadzieję że ta wersja będzie przydatna, masz w niej możliwość wyboru nieskończonej liczby żyć i nielimitowanej energii, nadal jednak można zginąć rozbijając się o atakującego przeciwnika. Plik dodaję jako załącznik do tego posta.

UPDATE: Podmieniłem plik, zmiana jest kosmetyczna, spakowałem dodatkowo segment zawierający logo "Broderbund", na początku nie chciało mi się tego robić, ale zawsze to 2kB mniej.

No dokładnie tak... tak jak napisałem wyżej Turbo7500/Rapider7500 to oczywiście sprzętowo klon Czeskiego Turbo 2000 od J.Richtera i to tej wersji która wykorzystuje kabel "audio in" jako linę którą leci sygnał z linii COMMAND, a "audio" in jest sprzężone kondensatorem z COMMAND.

Wkleiłem ten skan z pobudek czysto historycznych, gdy kiedyś dostałem to "xero" (naprawdę nie pamiętam jak wszedłem w posiadanie tychże odbitek) nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak "Wrocławskie Turbo 2000" i  wszystkie te odmiany Turbo7500/Rapider7500 wykorzystujące tę samą płytkę bazującą na Czeskim Turbo 2000 i pomysłach J.Richtera.

Dopiero po wielu latach, gdy zająłem się przeglądaniem tych wszystkich systemów turbo okazało się że zacząłem odkrywać rzeczy oczywiste, które w dodatku leżały pod moim nosem przez tyle lat :)

A jeszcze jedno... o "Rapider 7500" pisałem już w tym poście: Rapider 7500

Hej!

Dawno wam głowy nie zawracałem w tym wątku, ale znalazłem skany starych zmiętolonych kartek z segregatora w którym gromadziłem materiały dotyczące Atari... właśnie zorientowałem się ze jedna z tych kartek to może być opis Wrocławskiego Turbo 7500 (a.k.a. Rapider 7500) ... prawdę mówiąc w czasach gdy te materiały miałem w rękach wieki temu nie wiedziałem co to jest (tzn. nie byłem świadomy istnienia czegoś takiego jak Turbo 7500),  wychodzi na to że jest to schemat + opis montażu tegoż turbo magnetofonach XC11, XC12, CA12 no i CA11 :P ... nie wiem czyje to są zapiski od kogo je otrzymałem, a więc w ramach archiwizacji przeszłości załączam w tym wątku ...

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo7500/Turbo_7500.jpg
^^^ otwórz w "nowej karcie" aby otrzymać obraz wyższej rozdzielczości.

ps1) Być może autor tych notatek rozpozna swój charakter pisma? To co prawda niezwykle mało prawdopodobne, ale teraz chociaż będzie szansa... bo do tej pory gniło gdzieś w czeluściach moich backup-ów.

ps2) Oczywiście Turbo 7500/Rapider 7500 to sprzętowo klon czeskiego Turbo 2000.

279

(53 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hejka!

Dzięki uprzejmości RZóG-a który wydrukował mi te elementy które polecił Zgrd:

http://seban.pigwa.net/aa/3d_printed_atari_joy.jpg

... udało się doprowadzić do porządku oba Joye... co prawda była jeszcze walka z blaszkami, ale koniec końców na chwilę obecną wszystko działa poprawnie... była co prawda jedna drobna poprawka... trzeba było trochę rozwiercić i pogłębić centralny otwór od spodu, gdyż bez tej poprawki nie udawała się przegiąć wajchy w żadnym kierunku (nawet blaszki nie pykały), ale po poprawkach wszystko wydaje się działać na dobrze, zobaczymy jak długo to wytrzyma... RZóG stwierdził że wydrukował to z PLA aby nie było to zbyt twarde ... gdyby PLA nie wytrzymywało próby wydrukuje mi z czegoś twardszego. Będę dawał w razie czego znać jak coś takiego znosi próbę czasu... na razie pare rund w pac-mana, moon-patrol i megablast i joye żyją. chociaż mam wrażenie że w jednym z nich kierunek "góra" wymaga trochę więcej siły aby zadziałał.

280

(10 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Są też inne... co prawda już nie dokładnie w tym temacie, ale też ciekawe.
Niestety co do regeneracji tych CRT to tylko eksperyment, nie da się tego robić na większą skalę bez parku maszynowego.

Obawiam się że również że skomplikowanie operacji w przypadku kolorowych kineskopów jest nie do przeskoczenia przy takich metodach jakimi dysponuje Pan Aleksander. Niemniej jednak mega szacunek za to udaje mu się zrobić.

281

(10 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Ja od siebie dodam tylko jeszcze że na kanale Marcina Marciniaka jest dużo materiałów video z Aleksandrem Zawadą w roli głównej, np. ten o regeneracji kineskopów:

https://www.youtube.com/watch?v=Df8RT4BM6U0

282

(53 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

o widzisz! może to i jest jakiś pomysł! dzięki za linka! jak sprawdzę to nie omieszkam opisać efektów!

283

(53 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

"odkopię" wątek... Joye długi czas przeleżały praktycznie nie były używane, wyciągnąłem z szuflady jak widać po dość długim okresie czasu... zacząłem grać w różne gry... aby przetestować współpracę OSSC z VBXE jeden z joy-ów poległ przy spokojniej grze w pac-mana, pękła blaszka od kierunku w dół i robi permanentne zwarcie. Drugi przy partyjce w DropZone:

http://seban.pigwa.net/aa/china_atari_joy_clone_failled.jpg

Pozostało mi wywalić to do elektrośmieci, albo z dwóch złożyć 1 sprawny... tylko nie wiem czy to jest warte poświęconego czasu, bo pewnie druga partia w cokolwiek i druga sztuka też padnie.

284

(4 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

stryker napisał/a:

Jak już jesteśmy przy atari8 to czy dało by radę przywrócić zdjęcia ?

Nie wiem jakiej przeglądarki używasz, ale np. pod FireFox zdjęcia widać bez problemu.

A o tym samym była mowa też w tym wątku.

285

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Azbest napisał/a:

Na wstępie wielki dzięki dla Sebana - za to, że ogarniasz pięknie moje zdvpy wrzutki na atariki. I za piękne prowadzenie tejże.

Nie przesadzajmy... mój wkład jest minimalny. Atariki tworzyła masa ludzi, ja tylko "wtrącam" się chwilami jak mam możliwości i czas i zajmuję się niejako z doskoku. Jeżeli coś mogę poprawić to poprawiam, jak mam jakiś pomysł na artek/wpis lub akurat nad czymś pracuje, staram się po prostu to udokumentować i spisać przemyślenia, etc. Inaczej wszystko by ulatywało w niepamięć.

Ja jestem zwykłym użytkownikiem, każdy takim może zostać. Na pewno nie jestem żadnym "prowadzącym" ... Nie mam tam żadnych praw administracyjnych, etc. I jak widać nie jest to potrzebne. Po prostu jak mam okazję to jak pisałem wcześniej to się 'wtrącam" ;D

286

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Panowie,

Rzuciłem sobie na szybko okiem co robi ten obraz cart-a. To jest jakaś przysłowiowa kicha... po wybraniu "A" oprócz odpalania Turbo Basic-a czy tam wczytywania DOS-a... obszar $0700-$1C7F jest nadpisywany jakimś DOS-em znajdującym się w obrazie cart-a. Nie wiem dokładnie jaki to DOS bo dalej nie wnikałem... ale taki CART nie tak powinien być zrobiony. To powinien być normalny cart który ma dopuszczoną opcję BOOT z dyskietki, a nie nadpisywać zawartość pamięci jakimś tam DOS-em zawartym w obrazie carta.

Reasumując w stacji nie musi być obecna żadna dyskietka z DOS-em, bo i tak boot z niej nie jest wykonywany.

EDIT: sprawdziłem bazując na archiwum utilsów AtariOnline, wychodzi na to że przepisywany w obszar $0700...$1C7F to MyDOS 4.53 lub 4.54 ... ale wygląda na to że albo przepisywany fragment pamięci jest uszkodzony albo nie przepisują całości ... i stąd wynika błędne działanie DOS-a.

Widzę że polecenia DIR, SAVE, LOAD, etc. działają (oczywiście jeżeli dyskietka jest w formacie MyDOS) natomiast napisanie polecenia DOS poziomu TBXL powoduje próbę przejścia do DOS-a, który to powinien podjąć próbę załadowania z dyskietki pliku DUP.SYS, niestety ta operacja się totalnie wykrzacza (jeżeli użyjemy obrazu/dyskietki z MyDOS 4.53/4 podlinkowanej niżej to wszystko działa)

Szkoda chyba czasu na wnikanie w ten obraz cara, on jest po prostu źle zrobiony, ew. działa z jedną konkretną konf. MyDOS, tzn. gdyby na dyskietce mieć tak samo skonfigurowany MyDOS jak autor tego carta to być może by to działało (chodzi mi konf. DOS-a, tzn. liczbę buforów, liczba jednocześnie otwartych plików, ilość aktywnych napędów, etc.)

EDIT: dobra... jeszcze pogrzebałem... gdy stacji umieści się ten obraz: MyDOS 4.53/4  z archiwum AoL to zaczyna działać nawet  przejście do DOS z poziomu TBXL.

Ale jak pisałem wcześniej, to nie powinno być tak zrobione ;/ To jest typowy "dirty hack", działa cudem :P i to z jednym konkretnym DOS-em.

Hej!

Jeżeli chodzi o Iron Turbo, bo w jego przypadku nie było możliwości zmiany prędkości, no chyba że zapisywałeś w opcji "standard", wtedy prędkość wynosiła 800bps lub 900bps i zapis był wykonywamy jako standardowe bloki po 128 bajtów.

Wybór różnych prędkości był za to możliwy w innych programach kopiujących od IRON SOFT. Dariusz Rogoziński napisał ich naprawdę całą masę.

Jeżeli chodzi o Iron Turbo to kasety w tym systemie jeszcze od Ciebie jeszcze do mnie nie dostały :)

A jeżeli chodzi o e-mail to jak najbardziej dotarł, tylko ja byłem jakoś mocno zajęty, przeczytałem go na telefonie, a potem jako że "zniknął" z nieprzeczytanych, to zupełnie o nim zapomniałem i nie odpisałem koniec końców. Nadrobię zaległości i zaraz odpiszę.

Zupełnie niejako przy okazji, wkleję też tutaj, może kogoś zainteresuje temat Iron Turbo, czyli programowego przyspieszacza dla standardowej transmisji który wyciągał 1200bps. Teoretycznie mógł działać na standardowym magnetofonie Atari, mi się jednak nigdy na XC12 nie udało uzyskać stabilnej pracy tego systemu, jednak z użyciem zewnętrznego interface do magnetofonu, oraz magnetofonu szpulowego M2405S czy też w późniejszym czasie prostego kaseciaka typu MK-250 udawało mi się uzyskiwać całkiem stabilną pracę tego systemu.

Skoro już po latach przypomniał mi się ten system, napisałem o nim nieco więcej na atariki: Iron Turbo. A dla zainteresowanych jak wyglądało wczytywanie gier zapisanych w tym systemie nagrałem krótki filmik z prawdziwego sprzętu obrazujący ten proces:

https://www.youtube.com/watch?v=N0ba5rPvex4

ps) jeżeli ktoś coś więcej pamięta, lub używał tego systemu bardzo proszę o informacje. Ja go przestałem używać ponieważ po pierwsze nie było możliwości przeniesienia nagrania do pierwotnej postaci, a po drugie kiedy już się stałem posiadaczem XC12 ten system nie działał zbyt stabilnie z moim egzemplarzem.

Piguła/Shpoon napisał/a:

Seban na kasetach będa inne dane niż pokazują to okładki.

A widzisz, to ja sie tak zasugerował okładkami że myślałem ze mają się ona zgadzać z zawartością plików. W takim razie wszystko jest jasne. Pliki HEX/CAS zestawów 6 i 9 są wyżej, walczyłem jeszcze z zestawem 14, ale nie bardzo idzie mi odzyskanie z tego czegokolwiek poza nazwami plików. Nie pomaga też stosowana w Turbo ROM metoda liczenia sumy kontrolnej (XOR) nawet jak jakimś cudem suma kontrolna się zgodzi nie mam żadnej pewności ze plik jest zdekodowany poprawnie... często mimo zgodności CRC o ile program się uruchomi to ma przekłamania w grafice czy kodzie.

baktraaa napisał/a:

Ostatnia uwaga na temat ATT. Pomyślnie dodałem obsługę ATT do TURGENa. Będzie to oficjalne wraz z następną wersją.

Dzięki raz jeszcze! Sprawdziłem pod emulatorem, działa znakomicie! Taka funkcjonalność jest jak najbardziej wystarczająca!

https://www.youtube.com/watch?v=EbRwP4ZSNfU

No i rzutem na taśmę wrzucam od razu "zestaw 9", przynajmniej tak opisany był plik w Twoim archiwum, wydaje mi się jednak ze zawartość kaset ma niewiele wspólnego z okładkami, ponieważ plik "wav", opisany jako zestaw 9 zawierał:

01) unknown (missing/deleted 1st block [header&name])
02) Caterpigle
03) Computer War
04) Despatch Raider
05) Fill
06) Coco Notes
07) Ion Roadway
08) Kazoo
09) Match Racer
10) Moogles
11) Nuclear Nick
12) Pensate
13) Rabbits
14) River Raid LL
15) Sesame Street Letter-Go-Round (damaged tape)
16) Space Ball
17) SS Achilles
18) Starblade
19) Super Zaxxon
20) Up Up and Away

Link do pobrania archiwum z plikami HEX/CAS: Turbo Rom - Zestaw 9

ps1) pozostawiłem nazwy archiwów takie jakie były nazwy plików WAV z których dokonywałem konwersji, nawet jeżeli załączone okładki z podanymi numerami nie są zgodne z zawartością plików WAV. Nie chciałem już robić zamieszania na kolejnym poziomie.

ps2) plik opisany "zestaw 4" wskazuje na to że kaseta jest w dość kiepskim stanie (tak samo jak w przypadku pliku "mapasoft_strona_a.wav"), próbowałem do tego podejść jednak wysokie częstotliwości praktycznie nie istnieją, bardzo trudno będzie coś z tego "wydusić" w obecnej formie. Może dałoby to się zgrać z innym skosem głowicy? Spróbuję jeszcze podejść do pliku opisanego jako "zestaw 14", na pierwszy rzut oka wygląda nieźle ... chyba jednak nie jest tak dobrze jak sądziłem.

Hej!

Rzuciłem okiem na "zestaw 6", mimo że kiepsko z wysokimi częstotliwościami to dało się coś z tego wyciągnąć, było co prawda kilka plików w których sygnał zanikał praktycznie do zera i tych plików nie dało się przetworzyć, niemniej jednak większość udało się poprawnie przekonwertować. Co prawda nie widzę okładki do zestawu nr 6, więc mam nadzieję że nic nie pomieszałem z numeracją plików, oto lista odzyskanych programów:

01) Air Moon Patrol (damaged tape)
02) Alien Ambush
03) Atom Smasher
04) Aztec Challange
05) Butterflies
06) Bubble Trouble
07) Chambers of Zorp (damaged tape)
08) Chicken Chase
09) Divested Bell
10) Eggard
11) Encounter
12) Frantnic
13) Gladiator
14) High Rise
15) International Golf
16) King of the Ring (damaged tape)
17) Mad Marble Madness
18) Panther
19) Solo Flight
20) STORM

Pliki HEX i CAS do pobrania: Turbo ROM - Zestaw 6

Hej!

Przyjrzę się temu dokładniej, ale na pierwszy rzut oka wynika że dość kiepsko jest wyższymi częstotliwościami... nie wiem czy nie trzeba by spróbować zgrać to z innym skosem głowicy... ew. jeżeli używasz deck-a, to można użyć innego magnetofonu z którym można bez problemu regulować głowicę (szkoda kręcić głowicą w prof. decku)

http://seban.pigwa.net/aa/pg_mapa_a.png
^^^ to "podgląd" z kawałka pliku "mapasoft_strona_a.wav"

@Piguła: dzięki!
@baktra: super wieści! dzięki wielkie!

No to są super wieści! :) Czekam zatem cierpliwie :D

295

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja miałem "problem" tego typu z jednym z magnetofonów, bardzo chętnie "łapał" transmisję od myszki bezprzewodowej (która nadawała na 2.4GHz) ale to nie było "buczenie" a raczej coś podobnego do serii pyknięć (coś jak gdy stary telefon GSM właził w tor "audio" ze swoim nadajnikiem). Co ciekawe magnetofon miał ten "ekran" od spodu.

Javalonde napisał/a:

ale jednak w praktyce, gdy odpalam, niektóre gry to wygląda to za fajnie.

Niestety dokładnie tak jest. Jak odpaliłem sobie np. Centipede w wersji NTSC na PAL-owskiej wersji konsoli to myślałem że mam albo uszkodzone TIA, albo że S-VIDEO mod który robiłem nie działa mi poprawnie ;) Zanim się zorientowałem że to wersja NTSC zacząłem dłubać w konsoli i szukać dziury w całym.

297

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie wiem jakiego rodzaju buczenie u Ciebie występuje, ale Jer opisuje na swojej stronie chyba dość podobny przypadek: Przydźwięk w torze audio. Być może Ciebie właśnie spotkał ten "problem", ale przyznaję szczerze że ja się jeszcze z nim nie spotkałem osobiście.

Hej!

Grzegorz_29_ napisał/a:

Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuje.

Naprawdę nie ma za co, intrygowała mnie zawartość tej kasety, a że miałem akurat chwilę wolnego, postanowiłem wrócić do tematu. Cieszę się że w jakikolwiek sposób ta moja "zabawa" pomogła Ci przywołać pozytywne wspomnienia.

uicr0Bee napisał/a:

Tłumacz się nie popisał, niezależnie od tego w którą stronę tłumaczył :-D

To mnie akurat wcale nie dziwi... sam nie znając angielskiego jako nastolatek wypisywałem takie głupoty (próbując używać języka o którym miałem znikome pojęcie), że niejeden miał z tego niezły ubaw :) Takie były prawa "młodości" człowiek chciał być "cool!" więc "świrował nietoperza o północy" i robił różne głupoty! :) Często i gęsto będąc przekonanym co do swojej nieomylności ;-)

No dobra... skoro nie jest tak gorąco że nie da się myśleć, to zabrałem się resztką sił za stronę B kasety, ale poszedłem na łatwiznę i robiłem wszystko po najmniejszej linii oporu... kaseta niestety wielokrotnie "podkasowana", na starą zawartość zostały nagrane inne programy, widać iż było kilka prób nagrania niektórych pozycji, etc.

pierwszy program na taśmie wyglądał tak:

http://seban.pigwa.net/greg29/mystery_tapes/tape1_side_b/01_atari.png

drugi program:

http://seban.pigwa.net/greg29/mystery_tapes/tape1_side_b/02_comp_dath_(bas).png

trzeci program:

http://seban.pigwa.net/greg29/mystery_tapes/tape1_side_b/03_dwj_ami.png

Ekran tytułowy podpisany przez Dariusza i Wojciecha Jaroszów, do tego znana muzyczka w BASIC (gra trochę za wolno) ale cóż... zapewne to pierwsze kroki w BASIC-u Dariusza i Wojciecha :). Jeżeli ktoś chce to uruchomić może pobrać plik w formacie .bas (wczytywać przez LOAD z poziomu BASIC-a): DWJ_AMI.BAS.ZIP.

I teraz już będzie z górki, ponieważ reszta programów na kasecie to pokasowane kawałki gier. Użyłem znów bazy AOL jako referencji i szukałem w jej plikach sekwencji bajtów znalezionych w odzyskanych rekordach z taśmy, co spowodowało iż dowiedziałem się że pliki:

04) to gra Road Race (co ciekawe znowu zapisana w taki sposób że a8cas-util i a8cas-convert interpretowały nagranie jako rekordy zawierające po 133 bajty)

05) kolejne kawałki Road Race, tym razem jednak zapisane z nieco inaczej i tym razem narzędzie widziały już standardowe rekordy danych.

06) Spy vs Spy - The Island Caper
07) kolejne kawałki Spy vs Spy
08) i jeszcze jeden kawałek Spy vs Spy

09) Loader plików binarnych DOS-u (zapewne służył do załadowania gry "Laser Gates")

10) Gra "The Laser Gates", co ciekawe wiele sekwencji bajtów tej gry znajdowało się również w grze "Shanghai", aby się upewnić poszukałem napisów z czołówki dodanej przez cracker-a, osobnik ów jednak "schował" swoje napisy EOR-ując tekst występujący w czołówce z wartością $FF, po wykonaniu operacji EOR #$FF na początkowych bajtach pliku można zaobserwować:

http://seban.pigwa.net/greg29/mystery_tapes/tape1_side_b/10_laser_gates.png

Tak więc tajemnice kaset Grzegorza zostały rozwiązane. Nie próbowałem nawet odzyskiwać ani ratować tych danych bo wszystkie gry są dostępne chociażby w archiwum AOL. Poza tym gry mają w wielu miejscach podkasowania i uszkodzenia rekordów danych, nic by się na dało z tej "ciszy" wyłuskać, a ręczne składanie tego z tego co jest na taśmie i zastępowanie uszkodzonych fragmentów rekordami z innych źródeł mijało się z celem.

Wydaje się zatem że tę sprawę można uznać za zamkniętą.

EDIT: opisałem te moje działania dla tych którzy zechcieli by pobawić się w "detektywów przeszłości" i spróbować przeanalizować swoje stare (a nawet jak pokazał ten przykład) i zniszczone kasety. Nie opisywałem to jakich genialnych metod postępowania, a jedynie proste i "szybkie" pomysły, pozwalające zorientować się z jakimi danymi mamy styczność, być może są inne o wiele lepsze podejścia, ale być może ten mój opis zainspiruje kogoś do działania i własnych eksperymentów z danymi, oraz z identyfikowaniem i poszukiwaniem danych w zbiorach które posiada. Całą tę robotę wykonałem za pomocą emulatora (a właściwie emulatorów Altirra oraz Atari800) paru programów w Turbo Basic XL, oraz paru programów czy to dla Windows czy to dla Linuxa (w zależności od tego do jakiego komputera miałem akurat dostęp).

300

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

https://jsobola.atari8.info wskazuje obecnie na stronę o Apple ][ gs, poprzednia zawartość na chwilę obecną zniknęła? Tak ma być?