326

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przede wszystkim nie można wymagać od monitorów o natywnej rozdzielczości np. 1280x1024, że będą prawidłowo wyświetlać obraz o rozdzielczości 1536x960. Czasem zdarzy się taki, który kosztem zniekształceń geometrycznych obraz wyświetli, ale to raczej wyjątek niż reguła. Generalnie rozdzielczość natywną należy traktować jako maksymalną. Druga sprawa to częstotliwość VSYNC - tylko niektóre monitory potrafią obsłużyć 50Hz. Pod tym względem wyróżniają się monitory HP - wiele z nich obsługuje takie częstotliwości. Uzyskanie obrazu na TV to faktycznie zaskoczenie, widać są rzeczy na świecie, o których się fizjologom nie śniło.
Co można zrobić? Można przeprogramować Sophię do rozdzielczości 1280x1024, ale w ten sposób traci się możliwość wyświetlenia obrazu szerszego niż normalny (320 pikseli hi-res). Można też poszukać monitora o rozdzielczości 1920x1200 albo 1680x1050.
Przyczyny poziomego skakania nie znam. Na moich monitorach Dig Dug jest wyświetlany prawidłowo.

327

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Popychaczy jeszcze nie mam. Ostatecznej ceny w tej chwili jeszcze nie jestem w stanie podać. Chciałbym, żeby nie była wyższa niż 40zł, ale to nie (tylko) ode mnie zależy.

328

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dziś kurier dostarczył mi próbki folii. Jakość wykonania bez zarzutu. Do klawiatury gumkowej pasuje doskonale. Do sprężynkowej potrzebne będą poprawki.

329

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niedługo, myślę, że gdzieś w połowie stycznia, spodziewam się otrzymać próbki folii do XE. Projekt jest zrobiony tak, żeby pasował do obu typów klawiatur, przy czym klawiatury sprężynkowe będą wymagały dodatkowego wyposażenia w popychacze, nad którymi muszę jeszcze pomyśleć. Zastanawiam się też nad nowymi gumkami o lepszym profilu, ale to osobna sprawa.
Jeśli próbki okażą się dobre, będzie można pomyśleć o większej ilości. Cena jednostkowa jest doskonała, ale koszty przygotowania narzędzi wysokie. Minimalna wielkość zamówienia, które miałoby sens ekonomiczny, to ok. 200szt. Im więcej, tym wypadkowa cena byłaby niższa. Teoretycznie (przy ilości rzędu 1000 szt) mogłaby spaść nawet poniżej 20zł. Jednak ze względu na już zrealizowane projekty liczę się z tym, że nie uda się zebrać chętnych nawet na ilość minimalną. W takim przypadku próbki zaspokoją moje potrzeby i zapomnimy o sprawie.

330

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sophia generuje własny sygnał synchronizacji, ale to też nie zawsze załatwia sprawę, ponieważ główny problem stanowi tu ANTIC, generujący parzystą liczbę linii. Część TV/monitorów toleruje tryb z przeplotem o półobrazach niejednakowej długości (312,5+311,5 linii), ale nie wszystkie.

331

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Najpierw popraw połączenie i sprawdź rezultat. I użyj raczej ACT.

332

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To nie jest zwykły inwerter. To jest specjalny inwerter niebuforowany, przeznaczony do oscylatorów kwarcowych.
https://assets.nexperia.com/documents/d … 4HCU04.pdf
https://assets.nexperia.com/documents/d … C1GU04.pdf
Wszystkie układy są sprawdzone, ale przy wysokich częstotliwościach zawsze lepiej sprawdzają się liczniki synchroniczne, bo czasy propagacji przez kolejne przerzutniki się nie sumują. Przebieg wyjściowy jest nominalnie symetryczny. W praktyce, przy takich częstotliwościach, ze względu na różnice między czasem propagacji zboczy narastających i opadających, ta symetria jest nieco zachwiana, ale w granicach przyzwoitości. Układ, który znalazłeś, jest odpowiednikiem tego pierwszego. Zmiana bramek z NAND na NOR jest mało istotna. Podobnie, jak w zwykłym przerzutniku RS - możesz go równie dobrze zrobić na bramkach NAND, jak i NOR.

333

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel napisał/a:

Tam są źle podpisane numery nóżek, ale mniejsza o to.[...]

Numery nóżek są w porządku, tylko, że dla obudowy PLCC20. W tym schemacie jest inny błąd - wejście zegarowe ostatniego przerzutnika powinno być połączone nie z wyjściem drugiego, tylko z wyjściem bramki NAND. W tym układzie istotne jest użycie jako oscylatora specjalnej, niebuforowanej bramki HCU, bo ma mniejszy czas propagacji od zwykłych bramek. Jeśli takiej pod ręką nie ma, to trzeba do odwrócenia fazy sygnału taktującego przerzutniki użyć dodatkowego, szybkiego inwertera z serii F, AC lub LVC.
Jest też inny układ dzielący przez 3 z wypełnieniem 50%, z bramką EXOR.

Edit: 2 nieco szybsze wersje, ze zliczaniem synchronicznym.

334

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel napisał/a:

W ramach eksperymentu można by sprawdzić, czy stacja pójdzie na jakimś "mniejszym" procku ze 128k pamięci zamiast 256k.
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_MCS-48
Program zajmuje 4kb z 8kb w Epromie, więc jest szansa, że może z ramu też korzysta "rozsądnie" :) Trzeba po prostu podstawić inny procek i sprawdzić, na co ja teraz nie będę miał zwyczajnie czasu. No chyba, że ktoś już to sprawdził i ma potwierdzone info.

Nie ma sensu próbować. Pamięć jest wykorzystana do ostatniego bitu. Stacja obsługuje sektory 256-bajtowe i musi je, po odczytaniu z WD, przechować w RAM. ZTCP nawet timer jest wykorzystany w charakterze licznika danych, bo rejestry w RAM zajęte przez odczytywany sektor. Zresztą po co? Procesorów 8050 jest jeszcze na świecie więcej niż jesteś w stanie zagospodarować.

Co Ci nie wyszło z podziałem 25M/3? 8 zamiast 8.333 sam kiedyś próbowałem i pamiętam, że działało, ale nie bez problemów. To już lepiej 8.192. W końcu użyłem 10MHz, przełączając silnik stacji na 360obr/min i wymieniając rezonator w sterowniku na 25% szybszy. W stacjach TEAC to było 640kHz zamiast 512kHz. Oczywiście program stacji trzeba było dostosować, żeby prędkość transmisji była odpowiednia.

335

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel napisał/a:

A dlaczego? Przecież te rezystory są na płycie Atari.

Też mi się tak wydawało.

336

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=982&preview
Trzeba tam tylko dodać 8 szeregowych rezystorów 33ohm w liniach adresowych pamięci.

337

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ostatnią wiadomość na PM otrzymałem 2017-10-26 19:25:46. Odpowiedziałem 2017-10-26 20:28:14. Na e-mail nic nie przyszło.

338

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel napisał/a:

Simius: czytałem datasheet, nie ma tam flash, ale jest ROM - po co mi taki ROM, którego nie mogę zaprogramować? :)
To czym się różni 8050 od 8040 dla mnie?

Niczym.

339

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A kto powiedział, że w 8050 jest jakiś FLASH? One w ogóle nie są programowalne przez użytkownika. Były mikrokontrolery z tej serii z pamięcią EPROM, ale tylko uboższe wersje - 8748 i 8749. Do 8050 trzeba dołączyć zewnętrzną pamięć programu.

340

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Finalnie pozostanę przy rozdzielczości 1536x960. Istotną zaletą jest to, że na monitorze z aspect ratio 16:10 obraz ma kwadratowy piksel, a kółko wygląda jak kółko, niezależnie od systemu (PAL/NTSC). Niestety, w systemie PAL nie będzie współpracować ze wszystkimi monitorami, a tylko z tymi, które potrafią obsłużyć odświeżanie 50Hz. Chyba najczęściej taki zakres występuje w monitorach HP, ale bywają też przypadki, kiedy w specyfikacji widnieje zakres od 56Hz, a monitor pięknie działa, więc sztywnej reguły nie ma.
W tej chwili dostępnych jest 8 sztuk. W komplecie płytka z gniazdem DVI, montowana na szpilkach w otworach po usuniętym modulatorze, jak widać na przykładowym zdjęciu w 600XL. Komplet 260zł + wysyłka 10zł. Zgłoszenia proszę na PM. Jeśli ktoś koniecznie chce odtworzenia fabrycznego błędu dot. przesunięcia GR.10 o cykl koloru w prawo, niech o tym wspomni. Z nieukrywanym wstrętem postaram się uwzględnić.

341

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

drac030 napisał/a:

ci co na zapowiadaną od dwóch lat katastrofę czekają z zapartym tchem, pewnie mają już pierwsze objawy niedotlenienia ...

Zdanie godne mównicy sejmowej. :)

342

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://www.fao.org/faostat/en/#data/QC

343

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Cukrownie w polsce zostały pozamykane bo były zbyt mało wydajne. Dziś wszystkie pozostałe cukrownie w polsce przetwarzają wielokrotnie więcej buraków cukrowych niż kiedykolwiek w PRLu. Cód?
[...]
To ciekawe co dzieje się z burakami cukrowymi, których produkcja od czasu PRLu wzrosła kilkukrotnie. Pewnie hobbyści hodują :P
Zamiast wyciągać przykłady anegdotyczne, zajrzyj sobie do roczników statystycznych i poziomów produkcji.

Odsyłasz do roczników w nadziei, że nikt nie zajrzy? Bo jak zajrzy, to zobaczy, że o ile średnia roczna produkcja buraków cukrowych w latach 1961-1989 wynosiła 13,8 miliona ton, to w latach 2011-2015 wynosi już tylko 9,4 miliona. I tym sposobem cód się zesrał. :)

344

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Podrzuć tę grę w jakiejś strawnej formie (plik, atr). A na Rapidusie pamięci liniowej nie da się wyłączyć.

http://atarionline.pl/arch/H/HAR%27em/H … 8FW%29.xex

Też jestem ciekaw, o co chodzi, ale sam na razie nie jestem w stanie tego sprawdzić.

345

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

Mówimy o Sądach ... instytucjach pełnych prawników, którzy takie rzeczy powinni przewidzieć zamawiając oprogramowanie.

Tak jest. Mówimy o sądach, czyli instytucjach pełnych prawników, którzy nie widzą niczego podejrzanego w pełnomocnictwach wystawionych wczoraj przez urodzonych jeszcze w XIX w. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, ostatni raz widzianych 75 lat temu na Umschlagplatz.

PS. Nie wiem, co tu ma do rzeczy "mowa nienawiści", ale domyślam się, że to jakiś obowiązkowy rytuał współczesnej obrzędowości świeckiej i musiałeś o tym wspomnieć.

346

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP ... to jest forum dyskusyjne, a nie serwis informacyjny. Dobre obyczaje nakazują, jeśli wklejasz jakąś informację, odnieść się do niej własnym komentarzem.

Ad rem:
Nie pierwszy to i z pewnością nie ostatni przypadek wywłaszczenia na cele publiczne. Jest prawie dokładnie tak, jak piszesz - kupujesz sobie parcelę, budujesz dom i urządzasz ogródek, a tu przychodzi urzędnik i mówi, że od jutra wchodzi na Twój teren ekipa budowlana i będzie budować drogę ekspresową. A ponieważ porozumienie z tobą napotyka przeszkody, to po prostu wywłaszcza Cię na podstawie Ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741 z późn. zm.).

Prawo autorskie to nie jest niezbywalne prawo do życia. I moim zdaniem w takiej sytuacji, tzn. oprogramowania tworzonego na potrzeby organów władzy lub instytucji publicznych zasadą powinno być obligatoryjne przenoszenie własności wszelkich praw do programu na rzecz zamawiającego. Urzędy państwowe nie mogą zależeć od niczyjej łaski - czy to firmy programistycznej czy jakiegoś prywatnego programisty, któremu np. nie spodoba się minister Ziobro i zażąda zaprzestania wykorzystywania jego programu, do którego nadal posiada prawa autorskie. Albo np. sprzeda ten program wywiadowi obcego państwa. Za przeniesienie praw trzeba autorowi zapłacić i sprawa załatwiona.

347

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

Właśnie kończy się domykanie ponizszego:

I co w związku z tym?

348

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Produkowane obecnie matryce LCD mają na ogół interfejs LVDS, podobny, ale odmienny niż TMDS, jak w DVI/HDMI. Wymagałoby to kolejnej wersji płytki, z innym transmiterem. Nie jest to całkiem wykluczone, choć nie zaraz i pewnie pod jedną, często spotykaną rozdzielczość matrycy (np. 1280x1024). Niekoniecznie jeden typ, bo różne matryce, o różnej wielkości, ale o tej samej rozdzielczości, miewają identyczne sterowanie.

@Elwood
Jedno z drugim nie musi mieć nic wspólnego.

349

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest efekt przerzutów (overshoot) na stromych zboczach sygnału video. Przyczyny - niedopasowanie falowe i/lub nieprawidłowa charakterystyka częstotliwościowa. W praktyce w mniejszym lub większym stopniu zawsze występuje, bo po s-video (a tym bardziej composite) nie oczekuje się jakiejś super ekstra jakości. Regulacją ostrości, jeśli jest, można to zjawisko zmniejszyć, ale kosztem rozmycia krawędzi. Jedynym radykalnym sposobem likwidacji zjawiska jest przejście z sygnału analogowego na cyfrowy.

350

(6,280 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Czy jest na sali lekarz?