3,501

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Do monochroma nie potrzebujesz 15kHz tylko 31kHz, a to zniesie w zasadzie każdy sensowny monitor VGA.
Nie tnij kabla. Wtyczkę DIN13 można po prostu kupić i polutować. Albo zamów sobie odpowiedni kabelek (chłopaki tutaj robią).

3,502

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawa jest dość dziwna jak dla mnie i jej zupełnie nie rozumiem, dlatego wybaczcie może miejscami chaotyczny opis.

Mam 130XE. Do ubiegłego tygodnia sprawowało się bez zarzutu. Aż do czasu, gdy zaczęło się foszyć na SIO2SD. Po prostu ich nie widzi. I to obowiązuje w obie strony. Bardzo ważną rzeczą na pewno to, że komputer bez problemu pracuje ze standardowymi stacjami dyskietek (LDW2000 i 1050, również w trybie turbo - Toms w LDW). Same SIO2SD (w liczbie 3, różne modele) nadal działają poprawnie i bez żadnego zgrzytu w innych Atarkach (przypomnę, że jeszcze niedawno działały również na tym kompie).

Jeśli chodzi o kierunek komputer->SIO2SD, to po prostu ani nie można zabootować z tego urządzenia, wgrać konfiguratora czy inne tego typu podobne. Również jeśli wgram sam konfigurator inaczej niż ze SIO2SD (z Uno Carta), to konfigurator raportuje brak urządzenia na szynie SIO. W przypadku jego poprawnej pracy można było normalnie wybierać pliki.

Jeśli chodzi o kierunek SIO2SD->komputer, to podczas normalnej pracy, nawet jeśli nie używam dysku SIO2SD (np. D0: jest wyłączony a jego rolę pełni fizyczna stacja), na jego ekranie wyświetlane są informacje o numerze używanego urządzenia i numerze wczytywanego sektora (np. jeśli czytam ze stacji dyskietek). W tym przypadku SIO2SD zachowuje się tak, jakby jedynie miało prąd, a nie widzi żadnych danych przesyłanych po szynie - głuche i ślepe.

Komputer ma usunięte wszystkie kondensatory wokół gniazda SIO (miał tak już jak go nabyłem).

Czy ktoś spotkał się może z takim zachowaniem? Jakby wcale nie działało to bym rozumiał. Ale skoro stacja dyskietek nie ma problemów to o co chodzi? Może któryś z forumowych magików dysponujący SIO2SD podjąłby się próby diagnozy i naprawy? Szkoda, żeby komputer leżał w szafie (bo tam trafił w tej chwili).

3,503

(78 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Jeśli cena będzie osiągalna, to mam zapotrzebowanie na 1-2 sztuki.

3,504

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

410 to nowsza wersja, z klawiszem Pause.
Wiem, że na Atari nie kręci się głowicą. Ale tutaj to wyglądało, jakby ktoś wcześniej to robił i rozregulował. Teraz pozostaje kwestia powrotu do "ustawień fabrycznych".
Magnetofon odczytał taśmę, którą sam nagrał. Dlatego obstawiam problem z regulacją.
Na innym Atari jeszcze sprawdzę.

3,505

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam kaseciaka 410. Magnetofon ten zachowuje się... dziwnie. To znaczy:
- Na początku nie byłem w stanie wczytać nawet pierwszego bloku z kaset od Duddiego bo odczyt wywracał się zaraz potem.
- Magnetofon wylądował u Jera na przeglądzie i u niego wczytał programy z dwóch oryginalnych kaset "z epoki". Jer zalecił wymianę pasków, co uczyniłem.
- Po tym procesie magnetofon bez problemu nagrał a potem poprawnie wczytał dane (za pomocą Boot Casette Maker nagrałem sobie bodajże Dan Strikes Back i to się poprawnie wczytało).
- Niestety, nadal nie jestem w stanie poprawnie wczytać kaset oryginalnych starych (mam 3: Ninja, Ghostbusters, Spellbound) jak i kaset od Duddiego (mam ich 6). Błędy występują różnie, czasami już po pierwszym bloku, czasami gdzieś dalej. Fragmentarycznie potrafią się wczytać poprawnie (np. ładuje się loader, a siada gdzieś dalej). Wszystkie te taśmy wczytują się na magnetofonie 1010, który posiadam.

Mam wrażenie, że magnetofon wymaga regulacji ustawienia głowicy (jak pobawiłem się w podejście Commodorowskie to udało mi się poprawić prawdopodobieństwo wczytania większej liczby bloków, ale nadal jest to dalekie od tego co powinno być) a być może i prędkości przesuwu taśmy. Ale nie mam bladego pojęcia, jak to ustawić. Może ktoś mógłby się podzielić skuteczną metodą regulacji tego sprzętu?

Czy może być tak, że problemy z wczytaniem czegokolwiek wynikają z innego poziomu czułości tego magnetofonu, w porównaniu do 1010? Najwięcej problemów sprawiają taśmy od Duddiego, a mam wrażenie, że są nagrane o wiele głośniej niż te 3 stare taśmy, które posiadam. Oczywiście to nie musi mieć związku.

3,506

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Straszne ceny tych emulatorów :-( Jeśli dysku nie uda się uratować to niestety, trafi na półkę bo nie stać mnie na aż taki wydatek. Zwłaszcza, że nie mam ku temu odpowiedniej motywacji. Trudno. Trzeba będzie spróbować ze smarem :-)

3,507

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mogę w sumie spróbować z tym olejem maszynowym. Mam w szafie jakiś dysk MFM, ale on jest chyba trochę za wysoki.

3,508

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam dysk SH205. Urządzenie niestety jest mocno kapryśne. A konkretnie, kapryśny jest dysk MFM w środku. Ma mianowicie problem z rozkręceniem się. Po włączeniu zasilania startuje wiatrak, natomiast samo HDD się nie rozkręca. Ale nie zawsze, bo czasami dysk startuje i wtedy pracuje poprawnie, czyta dane, komputer się z niego odpala itd. Można go też na chwilę wyłączyć, bo po krótkiej chwili startuje poprawnie.

Czy jest jakiś patent na opanowanie tego? Wiem, że dysk ma swoje lata i ma prawo się najnormalniej popsuć. Aczkolwiek ten jeszcze wykazuje ślady życia.

Druga opcja - jeśli tego dysku nie ma co ratować (aczkolwiek trochę szkoda mi danych na nim, które "odziedziczyłem" po poprzednim właścicielu), to czym nowocześniejsze można go zastąpić? Jakiś interface do SD/CF? MFM to nie IDE.

3,509

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można wymienić ten filc (nie umiem, od razu powiem).

3,510

(2 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nie kręci wcale (zaraz po włączeniu prądu również), czy w momencie próby dostępu?

3,511

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jesteś pewien, że to nie pasek napędowy? Nie trze o coś?

3,512

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ale tylko piszczy? Nie rysuje dyskietek? Dane się wczytują?

3,513

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Przywieziesz czy wyślesz? Jest kilka rzeczy, które mnie interesują i w USA są łatwo dostępne, a u nas nie.

3,514

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

O masz... A gdzie byłeś jak ja szukałem? A Spectrum mam, i 48K, i Plus ;-)

3,515

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Rozumiem, że licytacja?
10 zł na dobry początek.

3,516

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Rzeczywiście, sklep hydrauliczny okazał się zbawienny. Oring za 70gr i sprawa załatwiona. Niestety, magnetofon sprawia kłopoty przy wczytywaniu - przy moich próbach już po pierwszym bloku mam BOOT ERROR. A kasety od Dudiego, wczytują się na 1010.
Czy ktoś mógłby się podjąć sprawdzenia i regulacji?

A, muszę jeszcze wymienić pasek napędowy "wstecz" bo jest luźny i nie ciągnie. Paski mam, tylko tam się strasznie ciężko dostać. Jest jakiś service manual z opisem, jak rozebrać sam mechanizm? Wygląda na dość mocno skomplikowany a bez rozebrania nie zdejmie się i nie założy ponownie gumki na koło napędowe.

3,517

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bierzesz plik selektora (masz nagrany na karcie SD), kopiujesz go na Side2 i stamtąd możesz go uruchomić np. Z poziomu Side2 Ladera. Będzie działać.

3,518

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Próbuję doprowadzić do stanu używalności magnetofon 410. Kontrola wykazała, że uszkodzona jest jedno kółko, niestety - przekazujące napęd na rolkę zwijającą taśmę - ergo, nie da się nawet spróbować wczytać taśmy żeby sprawdzić, czy cokolwiek się czyta. Starałem się pokazać uszkodzenie na załączonej fotce - ktoś musiał zostawić magnetofon z wciśniętym Play, guma na kółku się odkształciła i teraz kółko staje, gdy wgniecenie jest na rolce napędowej.

Może ktoś ma takie kółko albo może znacie sposób na regenerację/naprawę czegoś takiego?

3,519

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam STe wraz z UltraStatanem. Całość chodzi aż miło. Miałem drugie STe, do którego kupiłem taki wewnętrzny kontroler IDE. Ale to drugie STe ostatecznie poszło na wymianę za inny sprzęt, a kontroler został. I teraz zastanawiam się, czy może by go jednak nie wsadzić w to pierwsze STe. Nie wiem tylko, czy się nie będzie gryzł z Ultra Satanem. Jak wygląda wtedy przydział literek dysków? Nie chcę konfliktów, bo USatan jest jednak wygodny do wymiany danych z PC-tem. Jednocześnie nie lubię mieć w szufladzie niewykorzystanych sprzętów a i wewnętrzne IDE czasami jest jednak wygodniejsze (nie plączą się zewnętrzne kable).

3,520

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam niekompletną klawiaturę z kompletną elektroniką. Zabiorę ją wieczorem. Sprawdzimy.

3,521

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Gryzoń okazał się być zdrowy. Natomiast problemem jest albo klawiatura (wraz z portami), albo płyta główna. Jutro będziemy sprawdzać (na KWASie).

3,522

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Podepnę się. Czy zmiana RIOT-a wymaga późniejszego ponownego dostrojenia stacji z napędem? Włożyłem do niedomagającej stacji kość z innej stacji (dobra, ale sam RIOT jakby z innej serii) i o ile poprzednie problemy zniknęły, to pozycjonowanie głowicy zgłupiało. Np. na początku po włączeniu zamiast przesuwać się do ścieżki zerowej to idzie do przodu. No i potem nic nie jest w stanie wczytać bo głowica nie jest poprawnie pozycjonowana. Jakieś różnice w kościach? Kości mają inne oznaczenia (porównajcie na fotkach, ta R6532P to ta sprawiająca kłopoty (prawdopodobnie), ta druga z oznaczeniem SY6532 w stacji z której pochodzi jest dobra (ale w po podmiance nie działa jak należy).

3,523

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lopez napisał/a:

proszę bardzo.

Dzięki. To nie to co u mnie. Ale rzeczywiście wygląda to na błąd czujnika ścieżki zerowej. Dlatego silnik krokowy terkocze, a nie powinien - to nie Commodore 1541. Spróbuj go wyczyścić i sprawdzić chociaż, czy jest poprawnie podłączony do płyty.

3,524

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam stację, która zachowywała się dokładnie tak samo. Pojechała do Jera, który ją - jak się wydawało - zrobił. Niestety, jak ma focha to dalej zachowuje się tak samo, aczkolwiek potrafi działać jak trzeba. Wczoraj trochę przy niej pogrzebałem i zaczęła działać normalnie. Ale nie jestem pewien, czy na 100% to co zrobiłem pomogło, czy jakiś zbieg okoliczności.
Czy mógłbyś zrobić fotkę układu oznaczonego na płycie jako U1 i otaczających go kondensatorów C57, C58, C59, C60 i C61? Chciałbym zweryfikować pewną teorię.

PS. Próbowałeś wyczyścić czujnik ścieżki 0, jak jest zasugerowane w komentarzach pod tym filmem?

Kasety maja wartość raczej sentymentalną, aczkolwiek może się okazać, że na którejś są jakieś własne twórczości poprzedniego właściciela i wtedy to ciut inna sprawa. Ale tak czy inaczej, nie jest to fortuna.
Dokumentacja to inna sprawa. Ostatnio ktoś sprzedawał takie książki. Popatrz na poprzednie oferty.
Ciekawostką jest ta klawiaturka numeryczna. Aczkolwiek nie umiem oszacować jej ceny.