Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Lost Party 2025 startuje już jutro W Licheniu Starym rusza zlot fanów 8-bitowych komputerów
zeST 20250627 - Atari ST w FPGA z turbo! Nowa wersja zeST z trybem turbo 50 MHz i poprawkami Shiftera i MFP
UltraSatan - firmware 1.30 Nowa wersja firmware dla UltraSatana wspiera nowoczesne karty SDHC i SDXC
53 lata marki Atari 53 lata od założenia Atari - firmy, która odmieniła świat gier i komputerów.
Odtwarzanie układów z Atari Falcon Trwa zbiórka na odtworzenie chipów Videl, Combel i SDMA z Atari Falcon
Opcje wyszukiwania (Strona 145 z 155)
Pin napisał/a:faktycznie, zresztą to jest logiczne. Sektory 1-3 zawierają SIO2SD XEX Loader.
Jak się czyta taki emulowany dysk po całości (kopierem dyskowym), to kopiuje się również SIO2SD loader (co jest całkiem fajne, bo potem taki obraz się sam bootuje również z dyskietki już bez SIO2SD). To przetestowałem organoleptycznie. Nie sądziłem, że to będzie w czymś przeszkadzać dalej. No, ale ja się nie znam. Szkoda, że SDX jest tu bardziej restrykcyjny od DOS II+. Z drugiej strony nie ma co się dziwić trzymaniu się specyfikacji.
dely napisał/a:DEVICE ATARIDOS występuje w CONFIG.SYS?
Oczywiście, że jest. Przy okazji - mowa o SDX 4.49c, jakby co.
dely napisał/a:Być może ten ATR, którego sobie tworzy w locie SIO2SD wyjątkowo luźno traktuje standard filesystemu :)
A to inna bajka. Może tak być. Z moich "testów" wynika, że jest tak samo na firmware 2.5, jak i 3.1 dla SIO2SD (mam dwa różne urządzenia z takimi wersjami). Jak już, to ciekawe, że DOS II+ daje radę, a SDX - nie.
Pin napisał/a:I na D1: nie masz przed montowanie przez atrm niczego?
Nie. Nic pusto. Sprawdzałem, restartowałem kompa - nici. W przypadku ATRMNT.COM problemem jest brak BIOSu PBI - to wiem od autora. Obstawiam, że w przypadku ATRM.COM jest dokładnie tak samo (IDE+ - zdaje się - taki na pokładzie posiada, aczkolwiek IDE+ nie mam i tu mogę się mylić).
Jeśli na SIO2SD jako dysk podmontuję XEX-a (czy jakikolwiek plik niebędący obrazem), to pod DOS II+ widzę ten plik i mogę go odczytać/skopiować, a SDX się pluje, że nie zna takiego systemu plików. SIO2SD emuluje obraz dysku z umieszczonym na nim jednym plikiem, taki dysk można nawet skopiować na fizyczny nośnik (albo zrobić sobie tak ATR-a), ale samo SDX nie umie się do tego obrazu dobrać. Czy da się jakoś zmusić SDX do poprawnego zobaczenia takiego pliku tak jak bez problemu robi to DOS II+?
perinoid napisał/a:Natomiast nie wiem, czy ATRM.COM to załatwi - odpalam maszynę i sprawdzam.
No to najwyraźniej nie chodzi o ATRM.COM:
D5:ATRM NUMEN.ATR D1:
File: E:NUMEN.ATR
Type: common, block size 256
139 Device NAK
Obstawiam, że to dlatego, że nie mam ani BIOS-u PBI z U1MB, ani z IDE+ - po prostu zwykły BIOS tylko SDX odpalony z Side2.
Szukamy dalej.
Pin napisał/a:dla pewności jeszcze raz zapytam. Chodzi o program: ATRM.COM ??
Nie chodzi o ATRMNT.COM. Natomiast nie wiem, czy ATRM.COM to załatwi - odpalam maszynę i sprawdzam.
Pin napisał/a:.. ale mowa o toolsie do montowania ATR z pakietu od Draco??
Nie. Ten tools nie działa bez U1MB (a mój chwilowo usmażony, w serwisie u Lotharka).
Chodzi mi o coś co po prostu weźmie obraz *.ATR i nagra go prosto na dyskietkę.
Obraz 800KB ma po prostu 10 sektorów na ścieżkę a nie 9 jak w zwykłym formacie 720KB. Taką dyskietkę bez problemu nagrasz na PC, jeśli tylko masz uczciwą stację a nie na USB.
Da się jakoś prosto skonwertować ATR do DCM? Najlepiej softem pod Linuksa :-D
Okoliczności przyrody:
- 600XL z pamięcią rozszerzoną Antonią 4MB,
- Side2,
- fizyczna stacja dyskietek Atari.
Zadanie do wykonania: przegrać obraz ATR znajdujący się na karcie w Side2 na fizyczną dyskietkę.
Karta w Side2 jest z partycją Fat16, do której mam bezproblemowy dostęp (odczyt) spod SDX uruchomionego z Side2. Na karcie są obrazy dyskietek. Niestety, bez U1MB nie mogę takiego obrazu po prostu podmontować jako dysk (atrmnt nie zadziała). Zastanawia mnie natomiast, czy jest może jakiś soft, który weźmie ATR-a jako plik i po prostu go skopiuje sektor po sektorze na dyskietkę.
Na PC pod Linuksem notorycznie tak backupuję i potem odtwarzam dyski - dd albo nawet cat na pliku urządzenia do pliku obrazu, a w drugą stronę dokładnie odwrotnie. Czy da się coś takiego zrobić jakimś softem na Atari? Przynajmniej w jedną stronę.
Może ma ktoś na zbyciu sprawną płytę do 65XE w wersji bez ECI? Jeśli tak, poproszę o kontakt. Dziękuję.
Teraz to ty marudzisz :-D
Nie ma czegoś takiego jak "nieoryginalne SIO2SD" ;-) Są modele robione przez różnych producentów. Twój może być co najwyżej walnięty, ale objaw dla mnie jest dziwny, więc nie umiem pomóc. Rozumiem, że możesz po prostu zabootować komputer z tego SIO2SD?
A to by się zgadzało. Włożyłem już sformatowaną dyskietkę i zeżarło ją bez problemu. Potem format też poszedł OK. Czyli - po prostu więcej cierpliwości, również w oczekiwaniu na przesyłkę z wypalonym nowym ROM-em ;-) Dziękuję.
27,49
Hrw napisał/a:Wycinasz z boku otwór dziurkaczem i działa druga strona (miałem SN-360 lata temu i pamiętam dziurkacz). Otwór indeksujący to XF-551 chyba.
Blokada zapisu to inna historia, oczywiście dziurę wyciąłem. Ale po włożeniu dyskietki odwrotnie, jeśli nie jest ona sformatowana, stacja wali mi fochy. Natomiast jeśli jest, to nie ma problemu z jej odczytem. Może to kwestia samego napędu? Konstrukcja sugeruje, że mechanika może być dowolna (tutaj mogę nadinterpretować).
lemiel napisał/a:Którego TOMSa wstawił Zenon, Turbo czy Multi?.
Da się to jakoś rozpoznać programowo? Bo nie mam pojęcia.
Tomsa to ja mam w LDW2000, a temat założył kolega z CA2001 :-) Ale w jego imieniu dziękuję za obraz DOS-u.
(mnie nie martwi, że Synchromesh nie działa na mojej LDW przez Tomsa, jakoś nie czuję parcia na szybsze transfery - stacja daje klimat, od szybkości jest SIO2SD i Side2 ;-) Czasami się katuję 810-ką :-D )
Nieaktywny, znaczy komputer nie był odpalony ze stacją z podniesioną dźwigienką (jeśli się nie mylę to wtedy Toms się nie aktywuje, ale mogę być daleko od prawdy). A jaki - a nie wiem, montowany przez Zenona.
Moje doświadczenie mówi, że na tym DOS-ie nie da się skutecznie sformatować dyskietki. Nagrać - tak. Ale próba formatu kończy się błędem po weryfikacji, przed zapisem struktury plików. No, chyba że problem jest spowodowany obecnością wbudowanego w stację (nieaktywnego) Tomsa.
Pociągnę temat odrobinkę.
SN-360 ze stockowym ROM-em. Nagrywanie w formacie SD/ED - nie ma problemu, idzie jak burza. A przy formacie DD co kilka/kilkanaście sektorów (losowo) mam błąd 138. Ale po wybraniu Retry (próbowałem na DC116 i HDSC) sektor się nagrywa i robota idzie dalej. Do następnego błędu. W rezultacie dyskietka nagrywa się poprawnie i działa jak należy.
O co chodzi? Czy to jest normalne, czy jednak coś gdzieś (gdzie?) niedomaga? Stacja nagrywa jednostronnie, dwustronnie (wczoraj nagrałem skutecznie Numen na dwie strony z pojedynczego obrazu), potem to czyta bez problemu. Tylko te zgrzyty przy nagrywaniu są irytujące.
I jeszcze jeden drobiazg - jak sformatować drugą stronę dyskietki przy założeniu, że chcę traktować każdą stronę dyskietki jako niezależne dyskietki jednostronne? W tej chwili mam wrażenie, że problemem jest brak symetrycznie wyciętego otworu indeksującego, bo ten napęd tego wymaga.
Dzisiaj nałożyłem łaty z Debiana na źródła oryginalne i takim czymś ROM się skompilował. Teraz zostaje tylko wysmarzenie tego w EPROMie.
Dobra. Kumpel dał mi dostęp do kompa z Debianem, tam się zbudowało. Teraz pozostaje flash tego co wyszło do kości.
Znalezione posty [ 3,601 do 3,625 z 3,865 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.114 sekund, wykonano 14 zapytań