26

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W im mniejszy obszar chcesz trafić, tym więcej linii adresowych musisz obserwować... ale jaki to problem w dzisiejszych czasach, gdy mamy CPLD i FPGA?

Coś ta mapka niezbyt szczegółowa jest, tu masz lepszą:
https://info-coach.fr/atari/software/_d … endium.pdf (od strony 723).

27

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wszystkie stacje do naprawy których podchodziłem miały przerwę na jednej z głowic, więc nie robiłbym sobie większych nadziei na ich naprawę...

28

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Te zasilacze od C64PSU/Electroware są oparte o moduł Mean-Well RPD-60A:
https://www.meanwellusa.com/productPdf.aspx?i=619#1

Sam do STfm wstawiałem Mean Well RD-50A:
https://www.meanwell.com/productPdf.aspx?i=161#1

Czarny kwadrat w miejscu logo ATARI to chyba przez brak Blittera jest... pytanie tylko czy i restart nie jest jego zasługą. No i TOS 2.06 bez FDD nie wystartuje, tylko nie pamiętam ile bombek wtedy daje.

30

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

SIDE3.3 czy Incognito-Lite nie mają BGA (SIDE ma opcjonalnie), a zwykłe SMD nie jest takie straszne jak go malują. Warunki domowe warunkom domowym nie równe. Ja, w warunkach domowych, z takimi małymi BGA jest sobie w stanie poradzić. Od biedy można taką pamięć nawet na preheaterze wlutować.

Niemniej PCBWay oferuje możliwość zamówienia PCB z wlutowanymi (a nawet zaprogramowanymi) elementami.

Nie spodziewałem się takiej zmiany, pomyślałem, że coś się Candle stało i ktoś z jego rodziny upublicznił jego projekty... stąd było moje pytanie.

Czwarta kość od góry wygląda na "wybuchniętą". Użyte kości to HM5117400B, czyli 4Mb x 4bit FPM, ale można je zastąpić kośćmi EDO o takiej samej organizacji, izolując pin /OE od pada na płytce i zwierając go z sąsiednim pinem /CAS.

32

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

v4.10 czyli powinna być obsługa GEM Drive jak i możliwość aktualizacji z poziomu Atari. Żeby uaktywnić GEM Drive powinno wystarczyć włożenie czystej karty SD, sformatowanej na FAT16, FAT32 lub ExFAT na PC.

33

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

...co się tym remake stało, dlaczego zniknął ze strony?

34

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Czy ktoś z Was orientuje się o co chodzi z projektami Candle'a wrzucanymi na PCBWay Shared Projects z konta Agnieszka Bartkowicz i ze zmienionymi podpisami na silkscreenie z Sebastian na Agnieszka?

https://www.pcbway.com/project/member/s … FB-B701-45

35

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zarówno SALT jak i Diagrom wskazują na błąd w obszarze C000, co oznacza, że problem leży prawdopodobnie w liniach A15 i A14. Jest jeden bank pamięci, więc wszystkie kości mają podłączone wszystkie linie adresowe, ale multipleksowane, za co odpowiada FREDDIE. Tak czy inaczej, przy tak rozłożonych błędach, szukałbym problemu na liniach adresowych, a nie danych.

36

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Musi być firmware 4.x lub lepiej 5.0c... na 3.x nie było jeszcze GEMdrive.

37

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W SIC! nagrywanie binarek na EEPROM przy użyciu zewnętrznego programatora nie działa...

38

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pomożemy, tylko na jaką pomoc liczysz?

39

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W trybie GEMdrive na karcie może być niestety tylko jedna partycja, ale za to dowolnej pojemności.

Druga opcja to tryb ACSI i sterownik Petera Putnika, kosztuje chyba 30€ ale możesz stworzyć 14 partycji, max 512 MiB, dodatkowo możesz stworzyć kilka zestawów max 16 partycji (jakby wirtualnych dysków), z których wybierasz jeden przy starcie. Masz też opcję wyboru partycji rozruchowej w ramach każdego z dysków (możesz podmienić dowolną partycję z partycją C), a największą zaletą jest to, że PC z Windows 10 lub 11 będzie widział partycje na karcie jako partycje FAT16 (niestety tylko pierwszy zestaw partycji, jeśli masz ich więcej).

Miałby ktoś zbędną obudowę Atari STf(m) - całą albo przynajmniej górną jej część i byłby chętny ją odsprzedać za jakąś rozsądną cenę? W grę wchodzi też całe, uszkodzone Atari STf(m). Ważne jest dla mnie aby obudowa nie była malowana, bo pomalowaną to mam...

41

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Od ciśnięcia na siłę w końcu popękają luty na PCB lub co gorsza samo PCB.

Przełącznik nie jest hermetyczny, można zalać kontakt-sprayem, byle potem dokładnie wypłukać IPA.

uicr0Bee napisał/a:

Czyli że obraz zawsze jest rozciągnięty?

Tak, ale jakoś tak się już przyzwyczaiłem do 16:9, że dziwnie to dla mnie w 4:3 na wygląda ;)

Nie jest to w 100% sprawdzona informacja ale ostatnio postanowiłem zaryzykować i kupiłem jeden z najtańszych monitorów (niecałe 500zł) wspierających technologię AMD FreeSync™ - Acer KA272E0bmix, oficjalnie monitor nie wspiera odchylania 15kHz (na stronie jest coś o 15kHz, ale papierowa instrukcja mówi o 30kHz), nie znalazłem go też na żadnej liście monitorów obsługujących 15kHz.

Założyłem, że każdy monitor z technologią AMD FreeSync™ i wejściem VGA powinien obsługiwać tryb 15kHz i radzić sobie z sygnałem video z Atari ST (oraz Amigi). Mój monitor działa bezproblemowo z Atari ST, we wszystkich trybach graficznych jak również a Amigą 600. Ostatnio na listach monitorów 15kHz pojawia się wiele modeli FreeSync i zdaje się to potwierdzać słuszność mojego założenia.

Jedyne co nie działa to wymuszanie proporcji 4:3, niby jest opcja w menu OSD, ale nie działa.

Monitor posiada wejście HDMI, oraz VGA+Audio (i ma wbudowane głośniki) i ma ekran 16:9 o rozdzielczości FHD (1080p) i przekątnej 27". Ogólnie trochę biednie z wejściami ale duży plus za przyzwoicie grające wbudowane głośniczki.

Dzisiaj odpaliłem Atarkę i jakoś dziwnie mi się to zachowywało. To Atari ogólnie jest dość kapryśne ale to "skakanie" zegara trochę mnie zdziwiło. To normalne zachowanie tego emulatora w tym benchmarku, czy powinienem szukać gdzieś usterki?

https://www.youtube.com/watch?v=shjJVJtULiw

45

(117 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niedługo kolejny listopad, a płytek jak nie było tak nie ma :/

46

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Program testowy pokazuje adres IO przesunięty o jedną pozycję w prawo, ale poza tym poprawny.

Nigdy się w takie rzeczy nie bawiłem, ale tutaj jest wyczerpujący opis:
https://wiki.osdev.org/PCI

47

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

GTIA tylko buforuje sygnał, który dostaje z FREDDIEgo.

Kiedyś "popełniłem" taki temat: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19304

48

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kwarc 4.43 MHz jest bardzo popularny i bez problemu dostępny, bo był w każdym OTV. To właśnie jest kwarc odpowiedzialny za podnośną koloru PAL. Czy jesteś pewien, że miałeś komplet układów z wersji PAL?

Wypróbuj ręczną regulację korekcji fazy sygnału (jeśli jest) - to powinno pomóc na paski.

Da się go w menu przełączyć na  tryb 4:3?