Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 21 z 49)
Nie sądzę, żeby tak było. Jak się wydaje, ANTIC nie przerywa odświeżania podczas resetu. Cały czas na linie adresowe są aktywne, podobnie jak sygnał REF. Zresztą w 800XL reset nie jest generowany przez uniwibrator w momencie puszczenia wciśniętego klawisza. Trwa tak długo, jak długo wciśnięty jest klawisz, więc wystarczyłoby go przytrzymać kilka sekund, żeby RAM stracił swoją zawartość, a jednak takie zjawisko nie występuje.
Atari nie generuje impulsów wyrównawczych, które normalnie występują bezpośrednio przed i po impulsie synchronizacji pionowej i mają dwa razy mniejszą szerokość i dwa razy krótszy okres niż impulsy synchronizacji poziomej. W zasadzie w dość prosty sposób można by je wytworzyć, budując 16-bitowy licznik taktowany sygnałem zegarowym PHI2 i zerowany z początkiem impulsu synchronizacji pionowej. Wyjście licznika sterowałoby adresem odpowiednio zaprogramowanego EPROMu, a z wyjścia danych pobierałoby się (prawie) gotowy ciąg impulsów CSYNC. Jest tylko jeden problem - potrzeba kilku impulsów wyrównawczych PRZED synchronizacją pionową. Jeśli mamy do czynienia z normalnym obrazem, składającym się z 312 linii, to z góry wiadomo, przy jakim stanie licznika powinny się pojawić. Jeśli jednak w wyniku jakichś trików liczba linii w rastrze uległaby zmianie, układ by się posypał. I to jest pytanie do ekspertów od programowania ANTIC-a - czy znane są sztuczki zmieniające liczbę linii w rastrze? Ja na to odpowiedzieć nie potrafię.
Tak coś mi wpadło do głowy. Mógłbyś zrobić jednolity, ciemnoniebieski ekran (80h) i nakręcić krótki filmik?
Można jeszcze włączyć przyzwoitej jakości oscyloskop i porównać burst w sygnale video z Atari, CPC, PSX i z dekodera TV ze standardem.

Może jakieś wnioski z tego wypłyną. W Atari 130XE, które mam akurat pod ręką, burst ma amplitudę 500mVpp i szerokość 15 cykli, czyli ok. 3,4us i zaczyna się natychmiast za impulsem synchronizacji. Nie jest to dokładnie tak, jak trzeba, ale znowu nie wiadomo dokładnie, jakie faktyczne wymagania ma mikser.
Według schematów Jera są takie same.
Jak chcesz, możesz spróbować dokopać się do płyty i zmienić 3 elementy (R46, R51, R52 - numeracja wg 800XL). Na załączonych plikach masz schematy i przebiegi przed i po. Testowane tylko wirtualnie, więc 100% pewności nie ma, ale zgodność powinna być duża.
Problemy z synchronizacją mogłyby być uzasadnione, bo sygnał video z Atari ma parametry mocno odbiegające od normy. Ale opisywane efekty nie bardzo do tego pasują. Oczywiście, łatwo to sprawdzić, doprowadzając sygnał do kultury przez zmianę kilku elementów na płycie Atari, ale prawdopodobieństwo, że to pomoże, szacuję może na 10%. Bardziej prawdopodobne jest to, że mikser spodziewa się obrazu z przeplotem, a Atari generuje bez przeplotu (nie wiem, jak CPC). Temu bym przypisywał przesuwanie się obrazu w górę i w dół o pół piksela.
Wydaje mi się, że warto mieć nieco większą odporność na prowokacje. I to wszystko.
Pragnę przypomnieć tym, ktorym wszystko się kojarzy, że Oświęcim to wcale niemałe miasto, liczące 40 tys. mieszkańców, w którym istnieje nie tylko największy w Europie pomnik niemieckiej, wyższej cywilizacji, ale także inne obiekty - zamek, kościoły, biblioteki, domy kultury etc. Jakby otworzyć jeszcze ośrodek wypoczynkowy, nic by w tym nie było złego, ani nawet politycznie niepoprawnego.
A jeśli koniecznie chcecie się oburzać, to może lepiej tym, że Niemcy zakwaterowali grupę uchodźców literalnie na terenie byłego KL Buchenwald.
Czcionka jest w porządku. Zbyt cienkie pionowe linie normalnej czcionki i zbyt szerokie w inwersie to zwykły efekt wąskiego pasma toru wideo, powodującego pochylenie zboczy i obniżenie amplitudy krótkich impulsów.
Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęć przed przeróbką.
takron27 napisał/a:Simius, co znaczy 'wszystko'? masz na myśli montaż całego układu -gtiafixer'a czy całe 130 jest do de?
Mam na myśli to, że ani wada typu 1 nie została wyeliminowana poprawnie (bo pasy są nie po kolei), ani hires nie wygląda tak, jak powinien. Niezależnie od tego, że w ogóle pasmo całego toru video jest za wąskie, co sprawia, że pionowe cienkie linie są za cienkie, nawet ze sprawnym komputerem.
Zdjęcia wskazują na to, że wszystko działa źle. Proponowałbym starannie sprawdzić prawidłowość montażu całego układu.
Mam już tylko 2 ostatnie Rev.S, różniące się od Rev.D tylko miejscem na prosty, 1-kanałowy Covox. Specjalne wykonanie dla Draco030. Jeśli się zdecydujesz, napisz PM.
Nie jest tak źle. Ze dwa jeszcze są. :)
Adam Klobukowski napisał/a:"typowa tendencja" to nie jest argument, tylko wyjaśnienie mechanizmu. Czy to dobrze czy źle, to już jest ocena. Zwróciłbym jednak uwagę na fakt że zaczynamy mieć na Ziemi problem z przeludnieniem, więc myślę że ludzkość powinna pomyśleć nad ograniczeniem wzrostu ilości (szacowanego na ok 7% rocznie).
Ostro pojechałeś z tymi 7 procentami. :)
Globalne tempo przyrostu populacji wynosi obecnie ok. 1,1%. W rozbiciu na poszczególne kontynenty wygląda to tak:
Afryka - 2,5%
Ameryka Północna - 0,8%
Ameryka Środkowa i Karaiby - 1,2%
Ameryka Południowa - 1%
Azja - 1%
Australia i Oceania - 1,4%
Europa - 0,1%
(źródło: FAOSTAT, dane z 2013 i 2014)
Co Twoim zdaniem znaczy "przeludnienie" i na czym polega ów "problem", który jakoby z tym "przeludnieniem" mamy?
BartoszP napisał/a:Kolorem i gęstością błota.
... z powodu mniejszej zawartości goowna. O zapachu nie wspominając :)
W tej samej dyskusji, do której link podał wyżej mono, Marek Konopka podał przykład programowania Weroniki.
A w innym miejscu jest do ściągnięcia mapa pamięci obu wersji Weroniki.
nosty napisał/a:Jeśli jeszcze nie jest za późno to poproszę 1szt.
Nie jest. Wskazówki na PM.
Jeśli ktoś sobie życzy, to tu jest najodpowiedniejsze miejsce i czas, żeby dać temu wyraz. Szczegóły w wątku http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=6691
Obudowa w kolorze białym lub czarnym do wyboru.
Pierwszych paru chętnych (ilu, zależy od potwierdzeń wcześniejszych zamówień z Atari Age) może otrzymać moduły od razu. Następni w ciągu 4-6 tygodni.
Zapraszam
Dopisałem do pliku binarnego ładowanie odpowiedniego bajtu pod adres rejestru sterującego dostępem do kartridża. Uruchomiłem "przez X" i działa bez problemu. Po zakończeniu wraca do Sparty. Oznacza to, że nie ma istotnych przeszkód dla współpracy Weroniki z SDX.
Znalezione posty [ 501 do 525 z 1,216 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.037 sekund, wykonano 26 zapytań