676

(27 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Coś Ty taki w gorącej wodzie kąpany? Tak szast-prast i po pół dnia temat do zamknięcia? Jak we Warszawie, to co mam nie przyjść? To mogę przyjść.

677

(27 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Sikor napisał/a:

z powodu wyprowadzonej wtyczki VGA maluszek odpada )

Czemu odpada? Ja sam mam maluszka z VGA i pewnie nie tylko ja. Byle projektor poradził sobie z odświeżaniem 50Hz.

678

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jer napisał/a:

Podobno na dodatek murzyn będzie papieżem...

Chciałeś powiedzieć - Afroamerykanin? ;)

679

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dowolnie mała impedancja wejściowa 1435 nie tłumaczy przegrzania DAC-a. Wyjścia są przecież sterowane ze źródła prądowego, więc nawet zwarcie wszystkich sygnałów przy maksymalnej jasności spowodowałoby zwiększenie poboru mocy zaledwie o 80mW w stosunku do normalnego obciążenia. Bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie samego DAC-a lub jakiś problem w obwodzie ustalającym prąd wyjściowy, np. zwarcie Vref do VDD.

680

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeśli ktoś sobie życzy, mogę dołożyć komplet elementów - 8zł łącznie z precyzyjnymi, okrągłymi pinami (otwory na piny mają 0,7mm średnicy, więc kwadratowe nie wchodzą). Z tym, że wysokość zmontowanej z tymi pinami płytki nie pozwala na wetknięcie jej w podstawkę, żeby się wszystko zmieściło pod ekranem. No i może być potrzebne przystrzyżenie pinów o jakiś 1mm od strony lutowania, żeby nie zwierały do klawiatury. Nie ma tego problemu w razie wlutowania bezpośrednio w płytę (po sprawdzeniu działania oczywiście).

681

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Amun-Ra napisał/a:

Mogę zmniejszyć ilość do jednej sztuki. Dogadaj się z Simiusem.

Żaden problem. W takim razie dla Ciebie 1szt i 1szt. dla Axg.
Numer konta wyślę na PM

682

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

Simius - ile kosztuje zmontowana płytka?

20zł.

683

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wychodzi na to, że sprawę mamy z głowy

Pin - 1szt.
Krzyc - 1szt.
Jell - 2szt.
Amun-Ra - 2szt.
Yezy - 2szt.
Duddie (@) - 2szt.

Sikorowi, jak się zdecyduje, oddam jedną ze swoich pozostałych.

684

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Krzyc: jakaś szansa jest, jeśli znajdę chwilę czasu.
Syscall: coś koło tego.
Sikor, Pin: czyżby ten kryzys, co to o nim trąbią w TV, to tak naprawdę?

685

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Impedancja wejściowa nie będzie odgrywać istotnej roli. Gorzej z szumami, bo TL072 ma napięcie szumów większe o prawie 10dB. Przy wzmacniaczu mikrofonowym trzeba to brać pod uwagę.

686

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zastępuje w 100% i ma wielkość w przybliżeniu taką, jak sam układ - 50x19mm.

687

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z racji często trafiających mi się uszkodzeń FREDDIE-go (chyba najczęściej ulegający awarii układ LSI w A8), zamówiłem sobie trochę płytek zamiennika na standardowych układach HCMOS (schemat w załączniku). Minimum produkcyjne było trochę większe niż to wynika z moich własnych (częściowo antycypowanych) potrzeb, więc jakichś 10 płytek mógłbym się ewewntualnie pozbyć. Jeśli zatem komuś trafi się uszkodzony FREDDIE, niech się zgłasza. Koszt gołej płytki - 10zł.

688

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pasiu napisał/a:

Jeżeli te układy wspierają odświeżanie typu "CAS before RAS" (a podejrzewam, że tak), to weź jedną bramkę AND z 74xx08 i:
1) do jednego jej wejścia podepnij sygnał Ref z Antica lub MMU,
2) do drugiego wejścia sygnał CAS ze sterownika rozszerzenia pamięci,
3) a wyjście do pinów z sygnałem CAS kostek 44256.

Nie mówię, że to nie ma prawa działać, ale nie bardzo mieści się w specyfikacji. Problem w tym, że niski stan na REF pojawia się jakieś 15-20ns przed wysokim stanem na RAS. Nawet uwzględniając 10ns opóźnienia na bramce AND, nadal pozostaje 5-10ns przed RAS. A powinno być po, a co najwyżej równocześnie. Najbezpieczniej byłoby wcześniej przepuścić REF przez flip-flop 74XX74 taktowany RAS i dalej jak w opisie. A przynajmniej przez jeszcze jedną bramkę AND.

689

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A czy może być taki, jak ten?
W tej chwili nie mają, ale skoro się nie pali.
Podobne mają tutaj, ale drożej.

690

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tydzień temu, nieświadom zmian, stojąc przy okienku pocztowym, pakowałem pudełko z elektroniką do zakupionej właśnie koperty bąbelkowej i wysyłałem poleconym. Nikt mi nic z głowy nie wybijał.

691

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciekawe, gdyby taki sterownik kosztował np. 15 zł, to czy dużo by było chętnych?

692

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A pierwszy dzień tygodnia to niedziela, czy poniedziałek?

693

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Skoro pamięci były wymieniane, to trzeba przyjąć, że są dobre, bo prawdopodobieństwo identycznego, jak opisane, uszkodzenia w nowo zamontowanych jest nie większe niż szansa na "6" w totka.
Całkiem możliwe, że uszkodzony jest C025953, czyli tzw. małe MMU 130XE. Najprościej byłoby przełożyć dla sprawdzenia "na krzyż" z innego komputera. Jeśli takowego brak, to sprawdź przynajmniej sterowanie od strony PIA, bo zdarzają się uszkodzenia C025953 polegające na przebiciu wejść, które zaczynają być dużym obciążeniem dla sygnałów sterujących. To akurat da się wyłapać zwykłym miernikiem uniwersalnym. Włącz goły komputer, bez SDX i bez wciskania OPTION, żeby się zgłosił BASIC. Zmierz napięcia na nóżkach 12,13,14 i 15 PIA. Na wszystkich czterech powinno być przynajmniej 4,5V.  Wpisz POKE 54017,193. Zmierz ponownie. Na wszystkich czterech powinno być najwyżej 0,4V. Inne wartości wskazują na uszkodzenie, choć niekoniecznie C025953, bo może PIA lub rezystorów podwieszających porty do +5V.

694

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wymiary płyt bez elementów wystających (złącza, przełączniki itp.)

800XL: 361 x 201mm
65XE bez ECI: 325 x 190mm
65XE/800XE/130XE: 325 x 205mm

695

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Warto, czy nie warto, w tej chwili nie ma potrzeby robić kolejnej akcji, bo po pierwszej, zrobionej z zapasem, zostało jeszcze z 10 płytek.

696

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Problem ze START/SELECT/OPTION/RESET, czy coś innego?

697

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W tej chwili od 6 lat mam w intensywnym użytkowaniu pralkę Candy i pod wzgędem niezawodności nie mam zastrzeżeń. Tylko raz musiałem do niej zajrzeć, z dość błahego powodu, bo naturalnie zużytych szczotek silnika. Szczotki kupiłem za 20zł w sklepie na rogu i wymieniłem w kwadrans. Jedyne zastrzeżenia, jakie mam do niej to to, że nie ma podłączenia gorącej wody (oszczędność prądu), sporo wody zużywa (co jednak w pralce o dopuszczalnej wadze prania 7,5kg niespecjalnie dziwi) i silnik  (szczotkowy, sterowany impulsowo - zdaje się, że to obecnie standard) dość nieprzyjemnie gwiżdże podczas pracy. Poprzednio miałem ARDO i sporo kłopotu spowodowanego tym, że nierdzewny, a jakże, zbiornik połączony był z krzyżakiem aluminiowymi nitami. Ponieważ fakt nieodporności aluminium na korozję w środowisku zasadowym jest powszechnie znany, traktuję to jako zaprogramowaną "biodegradowalność" pralki. I choć, kiedy zaczęła cieknąć, jakoś sobie z tym poradziłem a wymieniłem ją na nową nie z powodu niesprawności tylko dlatego, że zżółknięte plastiki zaczęły odstawać od śnieżnej bieli zmywarki, więcej na ARDO nie spojrzałem.

698

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A co się popsuło? Miałem już kilka pralek i najpoważniejszym uszkodzeniem był programator w polarowskiej PS663BIO. Podłączyłem zamiat niego Atarkę 800XL + kilka przekaźników i chodziła jeszcze ładne kilka lat.

699

(16 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

drac030 napisał/a:

Trochę obok tematu: rzuciło mi się w oczy, że modulator na tej płycie ma oznaczenie C061619, natomiast na liście części w Atariki "modulator od 800XL" mamy jako C061659. Czy to jest pomyłka na liście, to znaczy wpisane jest 5 zamiast 1, czy też oba numery są OK i oznaczają różne modulatory?

Nie ma pomyłki. Mam płytę 800XL PAL z modulatorem C061659.

700

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja używam skalpela. Przy odrobinie wprawy, nacięty obustronnie (w powietrzu i bez przesuwania ostrza, tylko lekkim naciskiem)  odcinek izolacji daje się zsunąć jednym ruchem skalpela. Taką metodą robię odcinki nawet krótsze niż 1cm, bo nie trzeba mocno trzymać i mieć za co.