701

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Przesłuchałem. Co kolejna wersja to głośniejsza i w sumie lepsza. Przy 1a praktycznie nic nie słyszałem, na CRT dźwięk do oporu - buczenie sieci 50hz zagłuszało playback, więc podłączyłem do wzmaka i na kolumny, było odrobinę lepiej, ale rozróżnić dźwięków nie szło. Potem widzę w kolejnych wersjach, że szła walka: albo ciszej i lepsza jakość odtwarzania, albo głośniej i zniekształcenia. W niektórych mocne buczenie 50hz, jakieś trzaski i szumy jakby niskiej kwantyzacji sampla, lub też jakiś wyraźny pisk monotonny, około 2khz. Optimum to chyba wersje 2d i 2e. Jakość playbacku nie rozczarowuje, problem to głośność. Co ciekawe, przdźwięk zasilania jakby nie w każdej wersji występuje - też dziwna anomalia.

Wydaje się, że tam, gdzie są paski w overscanie, to jest lepiej. Ogólnie zamierzony efekt został osiągnięty.

Przypomina się brodaty już żart z the topa #3, że czym krótszy kabel SIO, tym szybszy przesył, i przy 10cm kablu jest już 8x standard - czy jakoś tak :). Tutaj to samo - czym krótszy kabel do wzmaka, tym mniej będzie tłumienia i zakłóceń, przy 10 centymetrowym będzie całkiem głośno i wyraźnie :)

W wolnej chwili sam chyba popróbuję, przede wszystkim z wielokolorowymi paskami (8bit pcm bezpośrednio ---> 8 bit d01a, nie zważając na początek na jasności poszczególnych kolorów), ciekaw jestem, po prostu, jak to zaskwierczy. Pewnie nijak, ale to się sam muszę przekonać. Ewentualnie można by "zważyć" poziomy energetyczne poszczególnych kolorów RGB w palecie i zrobić jakąś tablicę reprezentującą odpowiednie wartości pcm-a. Np. od czarnego 0 potem pośrednie, jasnoczerwony 128 (tzn czerwony+jasność 8), jasnozielony 129, jasnoniebieski 130, potem znowu czerwony 128+jasność 9) do białego 255 etc, itp. Może obecność koloru jakoś ciekawie wpłynie na brzmienie, w stosunku do monochroma. Ale może już bredzę...

Edit: O ile w ogóle będzie jakieś brzmienie, bo to już nie będzie metoda PWM, albo co najmniej nie bardzo.

702

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Do chat wciąż dochodzi koncentryk i to się jeszcze przez lata nie zmieni. A puszczać nim można grube strumienie.

Stacyjka jest dostępna w częściach na allegro, jakby kto chciał odkupić i zmontować:) CBDP

http://allegro.pl/atari-1050-obudowa-pu … 27131.html

704

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dobra. Ale niestety wieczorem dopiero. Robię sobie może za duże nadzieje, że z chaosu się wyłoni cicha, ale wyraźna muzyka.

705

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jeśli tylko podstawiać kolejne wartości do rejestru koloru tła i tak przez cały sampel w pętli to sam chyba popróbuję, bo to kodu na 5 linii. Ciekaw jestem, co się stanie, jak się zacznie generować te paski biorąc wartości z sampla pcm.  Będzie wizualizacja danych plus jakieś szumy... JAKIE??? Zobaczymy :) Chyba, że już próbowałeś i było kompletne, bezsensowne nic.

706

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Seban: Nie odpuszczaj! Będzie kolejna niesamowita rzecz, granica możliwości znowu zostanie przesunięta. Niestety nie mam jak teraz odsłuchać tych demówek, ale aż się niecierpliwię, a dopiero wieczorem będę mógł włączyć.

Wariant jeszcze jest taki, że może tą konkretną procedurę decrunchu da się na szybko wyciąć i przerobić, by zamiast odpakowywać to generowała tylko paski. Zasilona danymi z jakiegoś sampla - ciekawe jak wtedy brzmiałyby te szelesty. Może bezsensownie, a może... akurat przypadkiem zaskwierczy jak trzeba? Kto wie?

BTW. Czy to swoją drogą przypadek, że wiele digitek ma te paski w czasie odtwarzania? Tylko dla urozmaicenia, czy chodzi o coś więcej? Np demo Metallica, albo "Self Test" Jakuba Husaka.

707

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Poruszaj kwarcem albo w niego popukaj delikatnie i zobacz, czy zwiśnie. Ale mogą być to też zimne luty, zaśniedziałe podstawki, trudno jednoznacznie powiedzieć. Trzeba by trochę poeksperymentować i zobaczyć co wywołuje zwisy.

708

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To 800 xl bez freda. Nie ma tego kwarcu.

709

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tu kolejny Top drive, podający się za Happy Warpa. Tej konkretnej winiety nie widziałem, może warto założyć w Atariki specjalny dział ze screenami różnych odmian - może wyjść całkiem fajna kolekcja.

http://allegro.pl/happy-warp-1050-stacj … 72577.html

710

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dokładnie. I to w najbardziej wysublimowany, niesamowity sposób. Zakłóceniami elektrycznymi. Klimat rodem z filmu "przepowiednia", jeśli ktoś kojarzy wątek z nagrywaniem głosu mothmana i dywagacje przy jego analizie w studiu :D

711

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

16 odcieni szarości to by mogło odwzorować 4 bity sampla pcm. Stały interwał czasowy dla paska - całą linię? część linii? zmienny? Nie wiadomo jak to się przełoży na te zakłócenia, hm, no trzeba by poeksperymentować.

712

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Nie mam nic przeciwko, jakby ktoś zrobił jakąś digitalizę na tych paskach na JIL. Zamiast grać czipem, grałoby zakłóceniami... tylko nie wiadomo, jak wygenerować odpowiedni przebieg tych szumów. Ale potencjalnie palma. W sam raz na jakieś "ghost story demo", kompletnie niedostępne dla emulatora.

713

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Faktycznie, w emulatorze nie słychać. Widać sprzętowy efekt uboczny. A zarazem kolejny ficzer, dla którego warto mieć prawdziwe Atari.

714

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pytanie trochę dziwne, ale od dawna się zastanawiam, skąd pochodzi cichy dźwięk, ledwo słyszalny, ale obecny przy dekranczowaniu (ten crunch z kolorowymi, cienkimi paskami a'la copper). Taki specyficzny szum. Czy to:

1. normalnie z POKEY-a
2. GTIA
3. szum wzbudza się przypadkowo wskutek jakichś interferencji sygnału wizji (?) ze wzmacniaczami audio na płycie

???

715

(19 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Może. Błysnął lampą chyba z 10cm. Wygląda teraz jak jakiś albinos.

716

(19 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

A co to, co to za myszka, taka biała ? :D

http://allegro.pl/mysz-z-atari-520ste-i5332187871.html

Kolejna ofiara przebielenia, czy może to ta z tego wątku?

717

(19 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ja mówię o mocno żółtych, aż zielonych lub pomarańczowych. Lekko lub znikomo żółte dają trwały i ładny efekt. Ale banany albo cytryny nie są trwałe, jak i kolor wcale nie jest 100% oryginał. Komód nie bieliłem, tylko różne Atari. Czas bielenia liczymy w moim przypadku od np. 2 godzin, do kilkudziesięciu w ekstremalnych przypadkach. Niektóre plastiki szybciej żółkną z powrotem, inne nie. Klawiatury, które były cytrynowe, potem wybieliłem, po 2 latach są lekko żółtawe jak od... moczu. Osiemsetka (XL) pierwotnie cytrynowa po dwóch latach od bielenia jest obecnie bananowa :D Zdjęć mi się nie chce zapodawać, ale zaobserwowałem to na więcej niż kilku egzemplarzach.

BTW. Nie wiem jak sama komoda, ale obudowa 1541 jest z zupełnie innego plastiku, niż XE/XL. Może mniej żółknie, ale przy klejeniu od razu zauważyłem, że to materiał innego typu.

718

(19 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Monsoft napisał/a:

Moj 1040STE jest zolty jak cytryna

Wtrącę swoje 3 grosze: jeśli jest aż tak żółty, lub wręcz zielonkawy, to z trudem po wielu godzinach naświetlania i smarowania uzyskasz pseudo-pierwotny kolor. Jeśli jednak położysz obok dwie maszyny, jedną w oryginalnych barwach, a drugą bieloną, zauważysz, że się dość mocno różnią w odcieniu szarości. A za pół roku odniesiesz wrażenie, że jakby znowu żółknie. Po roku naprawdę będzie ponownie żółty, nie cytrynowy już co prawda, ale za to bananowy. Wróci inny odcień żółtaczki. Niestety przy tak pożółkłych obudowach proces bielenia daje krótkotrwały efekt, w zasadzie nie ma sensu go przeprowadzać... szkoda czasu. Chyba, że dla ciekawości.

719

(19 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

hehe, no będzie ciężko. Biała jak kość się w końcu zrobi, a lekkie różnice nadal będą. Mysz jest już na przegranej pozycji :)

720

(19 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

1.Dobielić ciemniejsze miejsca do jednakowego poziomu.
2.Nic.
3.Zeszlifować przebarwiony plastik.

721

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Też myślałem wpierw, że to ten zwykły - 3,5. Ale na zdjęciach wygląda, że gniazdo na szczęście jest rozbieralne - od góry jest klapka - może uda się ją zdjąć delikatnie podważając (ewentualnie może trzeba będzie ściąć wpierw zgrzewy zabezpieczające i wtedy podważyć). Myślę, że uda się po otwarciu podgiąć wewnątrz styki, by kontaktowało.

722

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tymi gniazdami audio jack jest zawsze ten problem, że co gniazdo, to inny rozstaw wyprowadzeń i wsporników. Rzadko udaje się coś dobrać, by weszło bez rzeźby. Ale firma Atari lubiła stosować elementy jednego typu w swoich urządzeniach, więc jest szansa, że da się odpowiednie wydobyć z czegoś innego. Teraz mam na myśli konkretnie Atari 2600 JR... nie mam teraz pod ręką, by sprawdzić, ale na 99% będzie dobre.

EDIT: Obejrzałem szczegółowo tablet i jest jednak zła wiadomość - nie podejdzie. W tablecie jest mikro-jack mono (2,5), a w 2600 mini-jack (3,5). Nie kojarzę, by gniazdo 2,5 mm było gdziekolwiek indziej w Atari. Obawiam się, że nie będzie czym go zastąpić.

723

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli kolory są normalne, to można sobie darować.

EDIT. Jak się nie mylę, to na niektórych rewizjach płyt (któreś 130xe) jedna noga potencjometru wisiała w powietrzu (tzn. była wlutowana, ale pole lutownicze nie podłączone), czasem był dołożony fix w postaci kawałka drutu udającego brakujący kawałek ścieżki.

724

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Reguluje napięcie jednego sygnału dla gtia, zależnie od jego poziomu przesuwają się fazy koloru w sygnale generowanego obrazu.

725

(104 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Video Music to jest piękna rzecz. Rozglądałem się nawet za tym sprzętem kiedyś, ale zepsute lub niesprawdzone chodzą po +- 100$ plus koszty wysyłki i cło - trochę jednak za dużo, jak na potencjalnie niedziałający. Z naprawą może być ciężko, ma wewnątrz 1 układ specjalizowany, bez szans na zdobycie. Natomiast sprawny za +400$ to trochę jednak przesada.

Wyjście ma chyba RF, więc może też być problem z uzyskaniem koloru bez telewizora oryginalnie w NTSC.

BTW. Obudowa AVM jest wzorniczo dokładnie taka, jakie współcześnie naśladuje wspomniany już Marantz. Może trzeba zasypać go mailami, by kupił patent na urządzenie i wznowił produkcję.