1,126

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W porządku. Gdzie mam wpłacić?
Pomyślałem o czymś jeszcze - nie ma tam u Ciebie więcej takich "bambusów", mających na zbyciu trochę sprzętu? Jeśli mi wyjdzie to, co planuję (podwojenie częstotliwości linii, czyli standard VGA i to w znacznie prostszym układzie), może znajdzie się jeszcze paru chętnych.

1,127

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

FGTIA ma tylko 3 bity luminancji, w związku z czym wyświetla tylko 8 stopni jasności.

1,128

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrobione. Zdjęcia i schemat układu można sobie pobrać stąd. Wyszły dość kiepsko, bo odbiornik TV LCD wprowadził zbyt dużo własnej inwencji w obróbce sygnału, a z CRT trudno zrobić poprawne zdjęcia. W rzeczywistości wygląda to lepiej, w szczególności jeśli chodzi o odtwarzanie kolorów (zwłaszcza zawierających zieleń). Drobny grzebień, widoczny szczególnie na granicy kolorów czerwonego i niebieskiego, wynika z niedobranych czasów propagacji w torze bezpośrednim i opóźnionym. Na schemacie rolę tę wypełnia układ U12, którego z lenistwa i pośpiechu nie zamontowałem. Ogólnie największy fragment układu to rejestr przesuwny pełniący funkcję pamięci jednej linii koloru. Kto chce, może spróbować to zrealizować przy pomocy mikroprocesora AVR. Trzeba tylko znaleźć kwarc o częstotliwości 1,5*14,31818MHz (dość trudny do zdobycia) lub podwoić częstotliwość kwarcu 10,7MHz (do kupienia bez trudu). To, co wyjdzie wykorzystać wprost do sterowania procesora (6 cykli zegarowych na cykl koloru akurat wystarcza - odczyt z pamięci [2], zapis do portu [1], odczyt z portu [1], zapis do pamięci [2]), a po podzieleniu przez 1,5 - do taktowania FRED-a (żeby było synchronicznie).
Wartości rezystorów w obwodzie matrycowania sygnałów z grubsza obliczyłem i zastosowałem bez eksperymentalnego dobierania. Efekt jest zadowalający, choć pewnie można byłoby to jeszcze nieco poprawić.

Bitman, sprawdziłeś, ile wyniesie wysyłka?

1,129

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyjmę z wdzięcznością. Podaj na @ numer konta i sumę.

1,130

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tydzień temu osobiście kupowałem. Na placu samochodowym, pierwsza alejka patrząc od strony Kasprowicza. Goście, oprócz złącz, handlują koszulkami termokurczliwymi i najłatwiej namierzyć ich właśnie po workach z tymi koszulkami.
Jest jeszcze inna możliwość. Wysyłkowo:
http://www.tme.pl/katalog/index.phtml
Po lewej stronie: złącza>złącza audio,video>złącza din audio

1,131

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Giełda Wolumen, niedziela, 2PLN za sztukę.

1,132

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dobra wiadomość - jest (w miarę) prosty sposób na dorobienie do atarynki prawdziwego wyjścia RGB, dzięki któremu obraz kolorowy powinien być ostry jak brzytwa.
Zła wiadomość - dotyczy to, niestety, wyjątkowo rzadko spotykanych komputerów w wersji SECAM z układem FGTIA (CO20120) na pokładzie. Układ ma tę zaletę, że, w odróżnieniu od GTIA, nie dokonuje kompletnego wewnętrznego kodowania sygnału koloru, pozostawiając modulację FM układom zewnętrznym. Sam robi tylko multipleksowanie sygnałów R-Y i B-Y co linię obrazową i wyprowadza wynik na 3-bitowe wyjście. Uzupełnienie układu 228-stopniowym rejestrem przesuwnym, przełącznikiem, matrycą RGB i buforami wyjściowymi wystarcza do uzyskania pełnowartościowego sygnału kolorowego RGB. Pewnym minusem w stosunku do obrazu w systemie PAL jest o połowę mniejsza (128) paleta kolorów, a to za sprawą nieobecności w FGTIA najmłodszego z czterech bitów jasności.
Jakis czas temu wpadł mi w ręce lekko zdewastowany SECAM-owski egzemplarz 130XE (prezent od jednego z forumowiczów), który szczęśliwie udało się zreanimować. Poleżakował sobie trochę na półce, ale w najbliższych dniach mam nadzieję zmontować, co trzeba. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, zrobię kilka zdjęć demonstracyjnych. Schemacik dla chętnych też się znajdzie (jeśli tacy będą). Póki co na francuskim ebay-u trudno o 8-bitowe atari, na allegro.pl też nigdy nie zauważyłem takiej wersji. Jak ktoś znajdzie, niech się pochwali. :)

1,133

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:
toriman napisał/a:

Ja nie wiem nawet jakie wymiary ma KMK/IDE :/

Uśmiejesz się, ale ja też nie. To znaczy, nie mam oryginalnego interfejsu pod ręką.

Płytka bez złącza - 120x90,6mm. Ze złączem - 139x90,6mm. Pudełko - 129x94x25,5mm

1,134

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

toriman napisał/a:

P.S. Nogę Antica można spokojnie odciąć przy statykach a na MMU podać na stałe H na nóżce REF~ ;)
       i problem wstrzymywania jest załatwiony...

Ale problem konfliktu adresów na magistrali pozostaje, bo ANTIC nic nie wie o tym, że ma przestać odświeżać pamięć i w cyklach odświeżania nadal będzie wysyłał adres.

1,135

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sygnał EXTSEL odcina tylko i wyłącznie RAM, zarówno dla CPU, jak i ANTIC-a. Jest aktywny wszędzie tam i tylko tam, gdzie następuje jakiekolwiek odwołanie do RAM - także w obszarze odłączonego przez PORTB OS lub Basic i w obszarze pakietu zmiennoprzecinkowego odłączonego sygnałem MPD. W tym ostatnim przypadku należy zwrócić uwagę na konflikt z modułami rozszerzeń wykorzystującymi procedury NEWDEV (Karin Maxi, KMK/JZ itp.).

1,136

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nic nie miał zwarte, po prostu testował zapis z SIO2PC, a tam nie ma linii AUDIO.
Przesłuchy między żyłami kabla łatwo zaobserwować po wykonaniu jakiegokolwiek zapisu na kasetę (np. CSAVE z poziomu BASIC-a). Błąd w systemie operacyjnym powoduje pozostawienie po zakończeniu operacji na linii CLOCK OUT sygnału taktującego 595Hz (oprócz oczywiście 5278Hz na linii DATA OUT), którego harmoniczne przenikają na linię AUDIO IN i przy dołączonym do złacza SIO kablu powodują stały przydźwięk aż do zresetowania systemu lub wykonania jakichś operacji na dźwięku. Jednocześnie linia wyjściowa AUDIO z POKEY-a jest najzupełniej czysta. Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z gniazda SIO i przydźwięk znika.

1,137

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie mam pojęcia, z czego to wynika. Jeśli nie masz przesłuchów w kablu, to może wchodzą w grę "artefakty", jak np. przesłuchy albo spadki napięcia na samej płycie komputera. Na takie poziomy napięć nie schodziłem. Nie mam analizatora widma, tylko stanów logicznych. :-)
Zresztą wysłałem Ci na pocztę bitmapę z przebiegami. Obejrzyj sam.
Myślałem, że w grę może wchodzić faza sygnału na końcu ramki, ale chyba nie, bo zmienia się równo co bajt.

1,138

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mikrofon nie będzie potrzebny. Sposób generowania dźwięku przez POKEY okazuje się dość prosty. Podczas odczytu z dyskietki, na wyjściu AUDIO (pin37) pojawia się sygnał prostokątny 1Vpp (Voh=~5V, Vih=~4V). Na każdy wysłany lub odebrany bajt - dziesięć okresów (start, 8 bitów danych, stop) o częstotliwości równej prędkości transmisji (sprawdzałem to przy 19200baud). To oczywiście zbyt wysoka częstotliwość, aby była słyszalna. To, co słychać, to krótka (ok. pół bitu) przerwa na synchronizację generatora, pomiędzy bitem stopu bajtu n, a bitem startu bajtu n+1 (czyli ton o częstotliwości ok. 1800Hz), i, oczywiście, dłuższe przerwy między odbieranymi bajtami 'A'ck i 'C'pl. Nie zauważyłem żadnej zależności między zawartością danych, a generowanym dźwiękiem.
Z odczytem z kasety jest bardzo podobnie - najpierw odbiór dwóch bajtów AAh (ustalenie częstotliwości taktowania - brak dźwięku na wyjściu), potem prawie dokładnie tak samo, jak dla dysku, czyli dziesięć okresów częstotliwości taktowania na każdy odbierany bajt, z synchronizacją generatora każdym kolejnym bitem startu. Amlituda sygnału jest o około połowę mniejsza niż przy odczycie z dysku. Dodatkowo pojawia się (prawdopodobnie losowo - nie zauważyłem jakiejś zależności - na oko z prawdopodobieństwem bliskim 0,5 ) modulacja dźwięku podstawowego częstotliwością 31,666kHz o znacznie większej amplitudzie (łacznie 4Vpp) - ale raczej bez znaczenia dla brzmienia. To, co słychać, to ton podstawowy ~600Hz z nałożoną częstotliwością synchronizacji bajt/bajt - ~60Hz. Okresowa (na blok danych) zmiana brzmienia pochodzi stąd, że dla każdego bloku występuje pewna niedokładność określenia częstotliwości taktowania (nieco inna wysokość tonu podstawowego), a ona z kolei powoduje inną długość przerw na synchronizację bajt/bajt.
Na razie nie stwierdziłem przyczyny nieco innego brzmienia pustego bloku.

1,139

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Po wyciszeniu w IOSNDEN mogą być jeszcze słyszalne sygnały danych przedostające się przez pojemności kabla na linię SIOAUDIO. Łatwo to stwierdzić, odłączając we wtyku przy komputerze przewód od pinu 11 (SIOAUDIO).

1,140

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odmawianie współpracy przez klawisze START/SELECT/OPTION (w niektórych przypadkach także RESET) ma dwie przyczyny. Po pierwsze - stopniowe "utlenianie" ścieżek (właściwie należałoby napisać - zasiarczanie) prowadzące do zwiększenia ich rezystancji. Po drugie - niefortunne rozwiązanie układowe polegające na doprowadzeniu prądu zasilającego diodę świecącą ta samą ścieżką masy, która jest wykorzystywana przez w/w klawisze (żaden inny klawisz nie ma styku z masą ). Rozwiązania są także dwa (pomijając wymianę klawiatury lub samej folii): trudniejsze - użycie lakieru przewodzącego do poprawienia ścieżek i łatwiejsze - wymiana diody na super-jasną, połączona z wymianą rezystora ograniczającego prąd diody na płycie komputera. Podłączony jest między + zasilania a styk nr 2 w złączu klawiatury. Można tam spotkać różne wartości tego rezystora. Założenie dobrej diody pozwala na zwiększenie go do 3,3-4,7kohm.

1,141

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W stacjach, które nie mają lub nie korzystają z czujnika zmiany dyskietki, też można sobie poradzić. W oprogramowaniu XF601/602 gęstość jest ustalana przy każdym rozkazie statusu. Trwa to chwilę, ale przynajmniej podaje rzetelne dane. Co więcej - stację XF551 dałoby się w niezbyt skomplikowany sposób tak przerobić, żeby ten program do niej pasował.

1,142

(86 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W ciągu tych kilkunastu lat, które minęły odkąd ćwiczyłem ten problem, widzę, że coś się poprawiło. W ELFIE można kupić kwarc 8,388608.

1,143

(86 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kwarc 8,333MHz jest niedostępny w handlu. Zastępowanie go niestabilnym z założenia generatorem RC to straszna lameriada, a synteza DDS to strzelanie z armaty do wróbla. Możliwości jest kilka:
1. kwarc 4,194304MHz i podwajanie częstotliwości - choćby pojedynczą bramką EXOR (pomijalnie mały błąd - 0,7%)
2. kwarc 50MHz i podział przez 6
3. kwarc 8MHz i zwolnienie silnika o 4% - do 288rpm (rzadko kiedy się udaje)
Powyższe sposoby obywają się bez zmiany oprogramowania.
4. kwarc 10MHz i przyspieszenie silnika do 360rpm - udaje się niemal w każdym napędzie 5,25", ale wymaga zmiany oprogramowania komunikacyjnego stacji.

1,144

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niezupełnie tak. Wydajność prądowa sygnału zegarowego nie ma znaczenia, ponieważ potrzebne opóźnienie nie jest generowane podczas ładowania kondensatora, ale podczas jego rozładowania, a wówczas układ jest niezależny od fi2, bo dioda odcina (po to własnie jest).
Problemem zasadza się w tym, jaki poziom napięcia w stanie wysokim osiąga fi2, bo właśnie od tego zależy potem czas rozładowania do poziomu przełączania bramki. Potrzebne opóźnienie jest rzędu 100ns.

1,145

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mikrokontrolery 8050/80C50 są jeszcze do kupienia bez większych problemów:

http://tinylink.com/?xsjugbQTkM
http://tinylink.com/?MMeohlJJAy
http://www.led.com.pl/elektronika/index.php?cPath=11

1,146

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Najlepiej, jakby Draco zepchnął mu swój własny.  Ma wszystko zgodnie z zamówieniem i jeszcze więcej. ;-)

1,147

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Panie Simius z tego co wiem to w stacji 1541 niema wd1770 tylko w 1571 wien bo przegladałem schematy dwoch wersji,

Sprawdziłem. Masz rację,  WD 1770 siedzi w 1571. Przepraszam za pomyłkę.


A 1770 ma gęstość MFM?

Nie oglądałem specyfikacji producenta, ale w XF551, zamiast WD1772, sprawuje się zupełnie normalnie.

1,148

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To już chyba lepiej Komodowych. Mniej szkoda. ;-) W 1541 siedział WD1770.

1,149

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy o to chodziło?

1,150

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Możesz opisać, na czym polega problem?