1,176

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

@laoo: a jak wyglądają scrolle i obrazki w interlace? no i jak by Ci się chciało sprawdzić interlace Rybagsa, to było super.

1,177

(11 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

offtopic: ooo... to widzę Alex wymyślił koło od nowa ;) ... jego metoda okazała się "Sąsiedztwem von Neumanna" ;D no cóż, człowiek uczy się całe życie.

1,178

(11 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

Zgodnie z zasadą, "Nie pamiętam dobrze/nie znam się.. więc się wypowiem", to z tego co pamiętam to Alex wymyślił metodę próbkowania w kształcie krzyżyka, tzn. coś takiego:

 o
oxo
 o

gdzie "x" jest pixelem sprite który analizujemy a "o" punktami próbkowania, taką metodą przejeżdżamy całego sprite pixel po pixelu i generujemy maskę, ale działa to chyba wolniej niż ta metoda którą opisałeś (z generowaniem maski na podstawie przesunięcia obiektu).

[offtopic mode ON]:

jeżeli chodzi o dekompresję *.arc po stronie PC ,to pod *.nix jest oczywiście arc, np. w repozytorium dla debiana:

apt-get install arc

i mamy na pokładzie:

ARC - Archive utility, Version 5.21q, created on 06/27/2013
Usage: arc {amufdxerplvtc}[biswnoq][g<password>] <archive> [<filename> . . .]
Where:     a   = add files to archive
     m   = move files to archive
     u   = update files in archive
     f   = freshen files in archive
     d   = delete files from archive
     x,e = extract files from archive
     r   = run files from archive
     p   = copy files from archive to standard output
     l   = list files in archive
     v   = verbose listing of files in archive
     t   = test archive integrity
     c   = convert entry to new packing method
     b   = retain backup copy of archive
     i   = suppress image mode (translate EOL)
     s   = suppress compression (store only)
     w   = suppress warning messages
     n   = suppress notes and comments
     o   = overwrite existing files when extracting
     q   = squash instead of crunching
     g   = Encrypt/decrypt archive entry

Adapted from MSDOS by Howard Chu

ale również działa disk explorer z menu Tools w Altirra, obsługuje on także format ARC ;)

No i oczywiście wbudowany w SpartaDOS unarc ;-)

eeee... to potrzebna sparta i DracOS?

EDIT1: rozpakowałem linuksowym arc... wynik ten sam a więc potrzebne pewnie to co piszesz. sprawdzę.
EDIT2: no tak... ze spartą (4.48) + dracOS 2.37 zaczęło działać.

dzięki za wskazówki.

Hej!

Tak trochę nieco obok, tematu... wypakowałem plik .com z archiwum ARC, używając narzędzia "disk explorer" wbudowanego w altirra, przełączyłem emu na 65816 (1.79MHz / 21MHz). Uruchomiłem plik.... jednak widzę tylko czarny ekran. Po włączeniu debuger-a widzę że CPU poszedł w maliny i wisi na jakimś przypadkowym BRK pod adresem $FB0C. Może unarc wbudowany Altirra (2.90) źle rozpakował mi plik .com?

1,182

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Cześć!

ta komórka pamięci 764, przechowuje kod ostatnio naciśniętego klawisza. Gdy nic nie jest wciśnięte to jest tam wartość 255. sekwencja

ldy #nic ; (nic=255)
sty klaw

daje taki efekt że po wyjściu z programu, mimo iż nacisnąłeś klawisz aby go przerwać.. nie spowoduje reakcji systemu operacyjnego/programu nadrzędnego (np. QA z którego uruchamiasz ten kod). Jest to jakby wyzerowanie bufora klawiatury (w tym wypadku 1-bajtowego bufora).

A jeżeli chodzi o:

ldy KLAW
iny
beq ...

to jest to trochę "optymalizacja" na siłę... co utrudnia zrozumienie kodu początkującym...

w normalnym wypadku napisałbym tak:

lda KLAW
cmp #255
beq ...

a więc sprawdzamy czy wciśnięto jakiś klawisz, jeżeli nic nie wciśnięto (255) to skok BEQ zostanie wykonany i mamy skod do "mrugaj".

Autor kodu postanowił zmusić czytającego do myślenia i napisał to inaczej

do rej. Y ładuje kod klawisza, zwiększa ten kod o 1, co w przypadku 255 (nic nie wciśnięto) da wartość 0, potem rozkaz BEQ wykona się tylko wtedy gdy flaga "Z" w rej. statusu 6502 jest wyzerowana (a więc nastąpiło zero w wyniku operacji... w tym wypadku INY). W każdym innym wypadku (gdy zawartość KLAW nie będzie równa 255) wynik operacji INY nie będzie zerem więc wykonywanie pętli zostanie przerwane.

1,183

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@chicago: dodam tylko że to o co pytasz jest dokładnie wyjaśnione w instrukcji do QA, do której dwie osoby w tym wątku podawały link to tejże instrukcji. O "ekranie użytkownika" i sposobie jego "podejrzenia" napisano na stroni 37 podręcznika. Naprawdę warto przeczytać "podręcznik użytkownika".

1,184

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

przy okazji innej dyskusji w tym miejscu:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 05#p200105

... załączyłem dwa przykłady kodu które kompilują się bezpośrednio pod QA. Scroll kompiluje się bezpośrednio do RAM, a "Fly Dots" generuje plik wykonywalny DOS-u na dyskietkę (o ile nie jest zabezpieczone przed zapisem, bo wtedy Error 163 :P)

1,185

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

w przypadku QA o ile dobrze pamiętam:

opt %00010101 - asemblacja do RAM
opt %00100101 - asemblacja do pliku

EDIT: Uważaj aby w przypadku asemblacji bezpośrednio do RAM obszar w który asemblujesz znajdował sie ponad MemHI, które to ustawia sie w oknie setup. W przeciwnym wypadku zniszczysz albo sam asembler albo dos-a albo bufor etykiet który tworzy QA tuż przed granicą MemHI.

UPDATE: Temat do zamknięcia. .TV znalazł nowego użytkownika :]

1,187

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej!

A jeżeli byłoby całe 384x240 plus ew. maskowanie boków. Wiem że masz ograniczone zasoby w FPGA, ale czy opcja pomijania bocznych "możliwych śmieci", nie byłaby sensowna? wiem że to pure-hardware i nie ma co porównywać do software, ale np. w altirra wybiera się tryb overscan. Wiem że niektórym te śmieci mogą przeszkadzać, ja jednak zawsze je widywałem i mi nie przeszkadzają zarówno monitor TWM315, Syriusz TC-502, Elemis czy Thomson pokazywały owe "śmiecie". Widać nie były to "szanujące się" TV ;-). Każda karta do przechwytywania video na PC, której używałem również pokazywała całą zawartość obrazu... tzn. ze wszystkimi śmieciami,  np. takimi: Overmind - Plotter (widać od 10:44, gdy włączony jest "szeroki" ekran. Jeszcze np. tu od 15:38... Bitter Reality - DYPP Scrol

1,188

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

również jestem zainteresowany wersją DVI! :D

Cześć!

Jak najbardziej aktualne :] Szczegóły odbioru ustalimy e-mailem.

pozdrawiam
seban

1,190

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

OK! jeżeli chodzi o szczegóły techniczne to racja... mi raczej chodziło o że zaprezentowałeś (na stronie MadTeam) "prof of concept" takiej metody.

1,191

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

czyli to co napisał TeBe w linku który podałem na początku ;-)

Scroll typu DYCP oznacza że nadal używany jest tryb znakowy jednak znaki przemieszczają się dodatkowo w pionie. Dla XE/XL i pewnie wszystkich platform ery 8-bit nie ma możliwości ustawienia sprzętowego scrolla pionowego dla każdego znaku z osobna, dlatego efekt taki realizowany jest poprzez modyfikację pamięci zestawu znaków. Znaki zostają zorganizowane parami lub trójkami lub czwórkami itd. tak aby dostęp do pamięci je opisującej był liniowy. Poniżej przykład takiego układu w którym dostajemy możliwość przemieszczania znaku w zakresie 24-8 linii, w obrębie jednego zestawu 128 znaków ...

1,192

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Sądzę że od zawartości OS-ROM ten prosty przykład nie zależy, tam naprawdę nie ma praktycznie żadnego skomplikowanego kodu ani tym bardziej bezpośrednich lub nieprawidłowych odwołań do OS-ROM. Problemem mogło być to że, domyślnie kompiluje się pod $A000 i zapewne przeszkadzał włączony BASIC.

A co do kodu emulującego ROM Atari zawartego w Altirra to jakaś tam część softu pod nim nie działa, nie zgłębiałem nigdy tematu... ale sądzę że TeBe o tym wspomniał ponieważ napotkał podobny problem.

Zresztą kod można uruchomić bezpośrednio z Quick Assembera, dołączyłem odpowiednio przygotowany plik ATR w wątku do którego linkowałem... wideo zgrane z emulatora Altirra prezentujące taką możliwość można obejrzeć tutaj: scroll.avi

A kod nawet w formacie źródłowym ATASII/QA można obejrzeć na pc chociażby tym edytorem:

http://joyfulcoder.com/memopad/

http://seban.pigwa.net/aa/scroll.png

Gdybym w czasie Wapniaka mógł być w Warszawie, na pewno byłbym na Wapniaku. No i sprawa "dojrzała" jakby po Wapniaku... więc niestety wyszło jak wyszło. Nawet jakby to wysyłać kurierem to śmiem wątpić aby dotarło to w całości i działające. A dodam że działa idealnie i obraz żyleta (po s-video) a nie wspominając już o RGB/VBXE.

Hej!

Przychodzi taki czas że pora pozbyć się niektórych rzeczy... mimo iż służyły one dobrze i żal się z nimi rozstawać to czasami trzeba... nie chciałbym tego sprzedawać, a jedynie oddać w dobre ręce... wiem że na tym forum z pewnością znajdą się ludzi którzy będą potrafili wykorzystać potencjał tego sprzętu, zatem nie przedłużając już...

Mam do oddania TV CRT 28" model THOMSON 28DF172. Telewizor w pełni sprawny działa ze wszystkimi retro maszynami które miałem pod ręką (Atari, Commodore, Spectrum). Wejścia SCART (RGB, S-Video, Composite) oraz dodatkowe wejście Composite oraz audio (cinch) z boku TV. W komplecie pilot.

Warunek konieczny... ze względu na wagę i rozmiar tego TV w grę wchodzi tylko i wyłącznie odbiór osobisty (Warszawa - Wola). Zdjęcia tego telewizora wyglądają następująco:

http://seban.pigwa.net/temp/thompson_a.jpg

http://seban.pigwa.net/temp/thompson_b.jpg

http://seban.pigwa.net/temp/thompson_c.jpg

1,195

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

interesuje cię DYCP:

http://madteam.atari8.info/index.php?prod=fx#hscrol

tzw. logo scroll, info np. tutaj...

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 67#p200367

1,196

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No nie musi... ale założyłem że skoro chcesz zmniejszać to pewnie do jednego rozmiaru :)

1,197

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeżeli będziesz zmniejszał (tak aby wszystkie książki które wydasz miały taki sam format) to sądzę że dwu-kolumnowy układ mija się z celem.

1,198

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@duddie... dziękuję za pełne profesjonalizmu podejście do tematu. Jeżeli chcesz wymienić książkę na inną to tym bardziej mi miło, ale tak jak pisałem wcześniej nie jest to konieczne... bo liczy się zawartość a nie okładka... która z czasem i tak straci swoje piękno :) Bo na pewno przeczytam z sentymentu tą książkę raz jeszcze :) Jak będziesz w okolicy i będziesz miał czas to oczywiście zapraszam serdecznie w moje skromne progi.

Sądzę że tekturki by nie pomogły... dlatego pisałem o tym że deski miały by szanse ochronić przesyłkę, albo wręcz arkusze blachy :) ale to już byłaby czysta paranoje... wina też leży po mojej stronie bo mogłem poprosić żonę o otwarcie tego przy kurierze i ew. sporządzenie protokołu szkody... jednak do głowy by mi nie przyszło że UPS z którymi nigdy nie miałem problemu zrobi taki numer. Dodatkowo nie było widać żadnych znaczących uszkodzeń na kopercie... no może oprócz tego że biała koperta nieco szara się zrobiła ;)

1,199

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Książkę otrzymałem. Dziękuję! Pełen szacunek za jakość w jakiej to zostało wydane. Naprawdę robi wrażanie. Kupię z chęcią następne wydane przez Ciebie pozycje. Masa pracy. Dzięki że chciało Ci się wykonać pracę związaną z wydaniem tej książki po latach.

Jest jednak łyżka dziegciu w tej beczce miodu... książka niestety dotarła uszkodzona :(  a zobaczyłem to dopiero wieczorem po wyjęciu z koperty. Przesyłkę odbierała żona, z zewnątrz wyglądała normalnie, ale w środku widać że przesyłce oberwało się czymś ciężkim :( Na początku myślałem że może by pomogły jakieś tekturki chroniące książkę, ale cała książka jest niejako przełamana lekko, widać że uderzenie było dość spore, zgaduję że coś dużego i ciężkiego spadło na kopertę bąbelkową z książką, a wygląda to tak:

http://seban.pigwa.net/aa/retronics_6502a.jpg

http://seban.pigwa.net/aa/retronics_6502b.jpg

I nie piszę tego mając jakiekolwiek pretensje, nie jestem typem który musi mieć takie książki w stanie idealnym... liczy się tak naprawdę zawartość książki, a te pozycje budzą mój ogromny sentyment, więc jak pisałem z chęcią kupię następne pozycje.

Piszę to po to aby zaznaczyć tylko problem który nastąpił w przypadku mojej przesyłki. Zdaje sobie sprawę że musiałbyś chyba ochronę z desek robić aby zawartość przesyłki miała szanse na przetrwanie... ale może da się jakoś przeciwdziałać takim wypadkom w przyszłości.

pozdrawiam serdecznie
Seban

1,200

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

biorę w ciemno! :)