Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
MadPascal 1.7.3 już dostępny Nowa wersja kompilatora MadPascal przynosi poprawki i optymalizacje
Echa Lost Party 2025 Wyniki, zapis wideo oraz stuff.
Opcje wyszukiwania (Strona 55 z 60)
Driver startuje z dyskietki, stąd najpierw jest A. Wykonałeś inicjalizację nowego dysku przez ICDFMT.PRG?
Dla HxC jest hxcmount i działa (zarówno z lotharkowym HxC jak i z GOTEKiem, a nawet z GOTEKIEM z FlashFloppy)... ale nie da się z niego bootować, max rozmiar dysku to 32MB, transfer jest tylko trochę szybszy niż z dyskietki i po "zamontowaniu" obrazu partycji traci się możliwość korzystania ze stacji dyskietek ( nawet mając drugą, zewnętrzną).
dragmar napisał/a:Jak zę jestem ostatni nadal czekam na dane do przelewu. Nie zrezygnowałem z zakupu. Tylko czytam że jeszcze z ostatnią szt. się bawisz wiec myślałem że dlatego nie dostałem danych od ciebie
Jak to nie dostałeś, wszyscy dostali, mam PW do Ciebie w wysłanych... wysłana 29.09 ale przeczytałeś ją dopiero wczoraj ;)
To nie wiem jak to się stało, bo w/g fotki którą zrobiłem na poczcie miałeś dostać #002 :/ Wszystkie poza #002 były takie same, z losowo rozmieszczonymi DS3231M (tak losowo, że sam nie zapisałem sobie w których on był). #002 to prototyp z "pierwszej serii", jest inne Arduino (niebieska płytka) i trochę inaczej ułożone kabelki, ale poza tym soft ten sam i funkcjonalność taka sama.
Idąc na pocztę gdzieś mi się straciła kartka na której miałem zapisane który # komu wysłać, a jak na złość nie mogłem sobie na poczcie przypomnieć hasła na forum :/ Z tego co widzę, pozostali dostali zgodnie z listą, tylko 2 z 5 zamieniłem, no i dragmar się nie odzywa więc póki co poprawiony #007 siedzi w moim testowym 1040STf.
Literka M jest tylko na układzie scalonym, którego nie widać bez rozbierania modułu, jest po przeciwnej stronie płytki, co widoczna bateria.
perinoid napisał/a:No to ja dostałem. Moje szczęście
Sprawdziłeś, czy spieszy? Daj mu szansę, nich pochodzi trochę w ST bez zmiany pozycji i wstrząsów. Zamówiłem DS3231 do wymiany w #007 i oba przyszły M, ale jak na razie od 2 dni chodzą dobrze. Nie wiem skąd chińczyki je biorą i jakim cudem sprzedają je w takich cenach.
Jeśli masz przejściówkę do Atari z portem USB, to musisz trafić na myszkę USB/PS-2. Ja używam A4TECH X6-60D.
FIXem na złe DMA wydaje się być wymiana kości TOSu na wersję CMOS EPROM (27C010) lub kości Flash oraz procesora na wersję CMOS (MC68HC000F16). Karta SD powinna być... kartą SD (nie SDHC).
O wiele mniej problematyczne są przejściówki IDE<->CompactFlash, gdyż te karty natywnie posiadają tryb IDE (przejściówka jest pasywna).
Ktoś jeszcze dostał z DS3231M, niestety nie zanotowałem sobie kto :( także jakby komuś wybitnie źle ten zegarek chodził, to będziemy "walczyć". Niby sprawdzałem i jakoś bardzo się pozostałe sztuki nie rozjeżdżały.
#002, #003, #005 i #006 wysłane.
#004 czeka na wpłatę, a #007 poczeka jeszcze trochę, bo okazało się, że tym razem RTC co prawda działa ale spieszy po kilkanaście minut na dobę :/ czyli kolejny DS3231 w plecy :(
Tym programikiem od HxC można konwertować nie tylko na HFE ale też na inne obsługiwane formaty, np. ST.
Co do gier spatchowanych przez Petera Putnika to są one bardzo wybredne i np. nie tolerują załadowanych akcesoriów czy programów w Autostarcie. Wersje Klaza nie mają tych problemów ale zrobił ich nieporównywalnie mniej.
Do firmware HxC jest program HxC Mount, który umożliwia zamontowanie obrazu IMG o pojemności max 32MB jako twardego dysku. Działa to dość wolno i blokuje dostęp do stacji dyskietek (nie do twardego dysku ACSI), ale działać - działa. Uruchomiłem go też na FlashFloppy, ale tam jest tragicznie z prędkością. Bezproblemowo działają natomiast obrazy dyskietek o pojemności 2,5MB.
Moduły gotowe do wysyłki, zainteresowani dostaną/dostali szczegóły na PW:

"Zegarki" już przyszły (i nawet działają), teraz czekam na Arduina. Zegarki niestety są w różnych wersjach - DS3121SN oraz DS3231M. Rozdzielę losowo. SN jest dokładniejszy (2ppm) ale bardziej delikatny, gdyż oparty o rezonator kwarcowy TXCO, natomiast M jest mniej dokładny (5ppm) ale bardziej odporny mechanicznie, gdyż jest oparty o oscylator MEMS.
Ja tam mam chiński konwerter/upscaler SCART-RGB->HDMI i też daje radę. Może wprowadza pewne opóźnienie, może nie najlepiej sobie radzie z przeplotem (ale ten na ST występuje tylko w niektórych demach), ale działa i kosztuje 1/5 tego co OSSC, nie wspominając o Framemaisterze.
Wtyczkę od flopa owszem można kupić, ale kosztuje majątek... ja chyba kupiłem dwa (w zasadzie półtora) ostatnie kable, jakie były w Polsce na sprzedaż, za kwotę zbliżoną do jednej nowej wtyczki w UK.
Mod na klawiaturze to tylko podtrzymanie zasilania IKBD, on sam w sobie zawsze miał zegar czasu rzeczywistego, jednak ze względu na błędy w TOSie 1.xx nie był odczytywany (w ST/f odczytywał go i synchronizował panel sterowania, w STe programik STE_FIX, dopiero w TOS 2.06 poprawiono błąd i zegar systemowy synchronizował się samoczynnie z zegarem IKBD podczas startu systemu). Niestety zegar w IKBD obsługuje lata tylko do 1999.
Karta AT-Speed C 16 to karta z procesorem i286 16MHz z opcją instalacji koprocesora 80287, jest tam też ROM z BIOSem IBM'a oraz chyba 1MB RAMu, czyli sprzętowy emulator IBM/AT.
https://www.maedicke.de/atari/galerie/d … eedc16.htm
Tutaj jest soft do obsługi tej karty: http://www.atarimania.com/utility-atari … 27254.html
Falcon na stację HD (Epson SMD-340), więc i zwykłą PeCetową dyskietkę "1.44MB" odczyta.
Tak, oczywiście. Arduino wgrywa "normalnego bina" przez bootloader (który emuluje programator STK-500). Arduino to tylko środowisko programistyczne, biblioteki i bootloader. Używany jest standardowy kompilator avr-gcc. Sprzęt nie ma niczego specyficznego, moduły Pro Mini to ATMega 328P z kwarcem 16MHz, stabilizatorem napięcia i kilkoma niezbędnymi kondensatorami na płytce. Zarówno można wgrać program skompilowany w Arduino IDE do uK bez bootloadera, jak i można wgrać program skompilowany np. w Atmel Studio do ATmegi 328P z bootloaderem.
Lista zamówień:
[#SN - OSOBA]
#002/18 - micromax
#003/18 - Adam Klobukowski
#004/18 - Cyprian
#005/18 - Jesionen
#006/18 - perinoid
#007/18 - dragmar
Mq napisał/a:Wiem, że odbiegnę trochę od tematu, ale nigdy nie bawiłem się arduino, a jeszcze nie mam, więc zapytam, czy w arduino można taki program już gotowy i skompilowany wrzucić do procesora zwykłym programatorem bez tego bootloadera i będzie działał, czy arduino zmusza jakoś do posiadania bootloadera? Oczywiście wiem, że od tego momentu arduino już nie będzie działać jako arduino, ale czy taki program da się tak skompilować, żeby działał bez tego bootloadera?
Tak, można programować Atmegę 328P, będącą "na pokładzie" Arduino normalnym programatorem, np. USBasp (jest taka możliwość nawet z poziomu samego Arduino IDE). Bootloader nie jest potrzebny do działania programu.
Przełączanie stacji jak najbardziej jest wykonalne (bo w zasadzie można to zrobić w dowolnym momencie), choć nie bez dodatkowej elektroniki. Przełączanie TOSu to trudniejsza sprawa. Zapewne trzeba by generować dodatkowy reset, bo Arduino ma bootloader, który sprawia, że kod programu nie uruchamia się od razu, a na pewno opóźnienie jest znacznie większe od czasu rozpoczęcia ładowania TOSu. Osoby które zamówią u mnie moduły dostaną moduły z Optibootem. On startuje program dużo szybciej, niż bootloader ładowany przez Chińczyków. Pierwsza partia będzie eksperymentalna, stąd na pewno będą to moduły NANO V3 z portem USB do aktualizacji firmware.
Co do przełączania TOSu i stacji bez dziurawienia obudowy - ja to zrobiłem tak: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15042
Mq napisał/a:Mam pytanie o ten STE_FIX.PRG. Poczytałem trochę w necie i z tego co wyczytałem jest to fix bugów związanych z rozdzielczościami w TOS 1.06, natomiast fix ten jest już zaaplikowany ponoć w TOS-ie 1.62. A pytanie jest przede wszystkim o to, czy oprócz tych opisanych wszędzie poprawek związanych z rozdzielczościami, robi ten fix coś jeszcze, że ma związek z zegarem, bo nigdzie nie znalazłem takich informacji?
Też nigdzie nie znalazłem tej informacji, ale doświadczalnie sprawdziłem, że na TOS 1.62 mimo wyświetlenia błędu mówiącego, że dla tej wersji TOS jest niepotrzebny powoduje on zsynchronizowanie zegara TOS z zegarem IKBD.
Jeszcze tylko potwierdzenie opóźnienia wprowadzanego przez układ (oczywiście w czasie odczytu z DS3231 opóźnienie będzie większe):
Osoby chętne do zakupu gotowego modułu proszę o kontakt na PW z informacją czy czekają na dostawę części z Chin czy chcą szybciej ale drożej.
Jak pisałem projekt był przewidziany jako DIY. Mam bardzo ograniczone możliwości czasowe. Cena jaką proponuję za zmontowany moduł to 80zł + przesyłka, ale ze względu na ograniczone możliwości "produkcyjne" tylko 1 szt. na osobę. Na razie idą części z Chin na 5 sztuk. Za ok 1 m-ca powinienem je mieć u siebie. Jeśli komuś bardzo zależy na czasie to mogę zrobić na częściach z polskiej dystrybucji ale wtedy cena będzie 100zł + przesyłka i czas realizacji ok 2 tygodnie.
Petari (Peter Putnik) wkrótce powinien mieć spatchowany TOS 1.06 i 1.62 z obsługą zegara IKBD. W/g tego co mi napisał, obsługa tego zegara jest w tych TOSach ale z powodu błędu, nigdy go nie odczytują. Z jego poprawionym TOSem mój zegar powinien działać bez żadnego oprogramowania, podobnie jak na TOSie 2.06.
Kolejny update:
Zegar działa w każdym STf(m) i STe, niezależnie od wersji TOSu:
* dla STf(m) z TOS 1.00 - 1.04 potrzebny jest ST Control Panel (CONTROL.ACC), Panel jest używany zarówno do synchronizacji Zegara ST z Zegarem IKBD podczas restartu oraz do regulacji zegara,
* dla STe z TOS 1.06/1.62 potrzebny jest STE_FIX.PRG oraz STE Control Panel (CONTROL.ACC), STE_FIX jest używany do synchronizacji Zegara ST z Zegarem IKBD podczas restartu, natomiast Panel jest używany do regulacji zegara,
* dla STe z TOS 2.06 potrzebny jest XControl (XCONTROL.ACC), synchronizacja Zegara ST z Zegarem IKBD podczas restartu jest wykonywana przez sam TOS, Panel jest używany tylko do regulacji zegara.
Są jacyś chętni?
Na pytanie Mq chyba odpowiedziałem - tak to ostateczny kod, z ew. zmianami opisanymi powyżej.
Potrzebujesz: Arduino Nano V3, DS3231 For PI, 8-żyłową taśmę z końcówkami goldpin - z jednej strony wtyki (M), z drugiej gniazda (F) i kawałek termokurczki lub taśmy izolacyjnej.
Oś dysku powinna być dostępna od spodu - możesz na nią kapnąć odrobinę oleju maszynowego, podobnie na oś silnika krokowego pozycjonującego głowice. Dyski MFM miewają też problemy z kondensatorami.
Współczesnych zamienników/emulatorów dysków MFM nie znam, ale przy odrobinie szczęści, wciąż za ok 200zł można kupić działający 40-60MB dysk zgodny z ST-506.
Znalezione posty [ 1,351 do 1,375 z 1,496 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.055 sekund, wykonano 19 zapytań