Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
ICE-T 2.76 alpha 9 Nowa wersja zaawansowanego emulatora terminala
Street Fighter 2 na Atari - prace trwają W najnowszym materiale wideo autor zaprezentował aktualny stan rozgrywki.
Jurassic Spark - wersja finalna Podczas Grawitacji zaprezentowano wersję uproszczoną, pozbawioną kilku kluczowych elementów, które teraz zostały dodane.
ABBUC Software i Hardware Compos Ogłoszono coroczne konkursy.
Atari ANTIC Displaylist Designer Nowe narzędzie dla twórców oprogramowania na Atari 8-bit.
Opcje wyszukiwania (Strona 57 z 60)
Transformator TS 40/026 (ew. TS 20/039) powinien wystarczyć z dużym zapasem. Do tego jakaś uniwersalna obudowa np. Z-16 (trzeba pomierzyć czy wejdzie). Bezpiecznik po stronie pierwotnej - szybki 200-250mA i ew. po stronie wtórnej zwłoczny (T) 3A. Zadaniem bezpiecznika, jest zapobieżenie pożarowi, a nie ochrona urządzenia zasilanego. On się ma "przepalić", kiedy urządzenie zasilane już uległo awarii.
Można też przerobić blok zasilania stacji i zasilać ją napięciem stabilizowanym 12VDC.
Jak się zabrać za takie przeróbki/tłumaczenia TOSu? Tylko hexedytor, czy są do tego jakieś narzędzia?
Przejściówka 44-40 zasadniczo jest dwukierunkowa. Zasilanie możesz wziąć z napędu FDD, tam masz zarówno 5V jak i 12V. Niestety linia 12V w fabrycznym zasilaczu jest bardzo mało wydajna (nowsze stacje, z małym przyciskiem, są zasilane tylko 5V). Zasadniczo 12V jest potrzebne tylko do portu RS-232, komputer działa bez podłączonej linii 12V.
O ile interfejs IDE do ST jest w miarę prosty, do do STE już tak różowo nie jest (przynajmniej w kwestii montażu).
Po moich walkach z FlashFloppy i HxC przestałem lubić FastCopy III... on używa bardzo niestandardowego formatu ścieżki, dalekiego od natywnego formatu ST. FastCopy PRO już trzyma się standardu.
Na emulatorze (STeEM SSE) FastCopy III bez problemu uruchamia się w 1024x768 (oczywiście nie jest skalowany na pełny ekran).
Mq napisał/a:@_tzok_ ładnie Ci to wyszlo, a obudowa tej wtyczki to jest jaka? Od DB15 tak pasuje, czy miałeś od DB19?
Obudowa z DB25 z obciętymi "uszami".
Szukaj spatchowanych wersji gier... 2.06 nie jest zbyt "gro-przyjazny". Ja mam 1.62 i 2.06 z przełącznikiem. Na upartego da się zrobić przełączanie z klawiatury ale to chyba trochę przerost formy nad treścią. Przy porcie cartridge'a jest piękne miejsce na ukryty przełącznik.
Na własne potrzeby wyrzeźbiłem coś takiego:

To przycięty wtyk DB25.
Bootuje, to nie jest źle. Trzeba zrobić LLF (może na innym kontrolerze) i zobaczyć co z tego wyjdzie. Albo się uda albo nie. Jak nie to trzeba będzie zapolować na dysk MFM/RLL, czyli trzeba szykować min. 250zł na MFM 40MB (ST-251), co przy cenach całych dysków MEGAFILE jest średnim interesem. Generalnie mogę temat ogarnąć, tylko jak bardzo Ci się spieszy i skąd jesteś?
P.S.
Oficjalnie polskich TOSów 1.x ani 2.x nie było. TOS jest powiązany z wersją klawiatury... jak masz niemiecką i wgrasz angielski TOS to będzie działała jako angielska (da się edytować mapy klawiatury w TOSie, ale ja nie potrafię).
Jak w temacie - potrzebuję napęd DD stosowany we wczesnych modelach STF, MEGA ST i stacjach SF-314 (Chinon D357). W grę wchodzi również zamiana na napęd nowszego typu (jak w STE) model Sony MFD-11W-UO (MP-F11W-U0) w bardzo ładnym stanie lub emulator stacji GOTEK z oprogramowaniem FlashFloppy i wyświetlaczem OLED.
Ja też używam tych z plastikową osłoną. Jeśli tylko ST jest dobrze poskładany (gniazdo-ekran-obudowa) to wchodzi bez problemu. Może też być DIN-8 (8-my pin jest na środku).
https://www.tme.eu/pl/details/mak80s/zl … -mak-80-s/
http://allegro.pl/gniazdo-na-kabel-din- … 62333.html
W Nowym Elektroniku mają na magazynie 1 sztukę, czyli rzeczywiście będzie ciężko żeby ją znaleźli...
https://www.aliexpress.com/item/EClyxun … 40288.html - tylko nie zamawiaj Yanwen'em... nic nie stoi na przeszkodzie, aby odciąć nadmiar plastiku, jest miękki, można to zrobić nożykiem do tapet.
http://nowyelektronik.pl/index.php?id_p … er=product to jest "pikuś", znajdź mi wtyki DIN-14 do stacji dysków ;)
Ta sama wtyczka pasuje też do stacji SF314 (choć tam jest DIN-5).
To żeńskie złącze (lub według innej nomenklatury gniazdo na kabel) DIN-7.
Może być takie:

...albo takie:

Testowałem FastCopy PRO, on liczy numer ścieżki od 0, czyli SMD-380 czyta do 83, a MP-F11W do 81 (odpowiednio 84 i 82 ścieżki).
Jak to było z oryginalnymi stacjami, bo właśnie nabyłem SONY MP-F11W-U0 i ona czyta tylko tylko do 82 ścieżki... to jest jedna z 3 stacji jakie fabrycznie występowały w ST. To też istotne, bo na ST były używane dyskietki z 84 ścieżkami (0-83).
Na chwilę obecną potrzebuję właśnie cały kabel... ale za 100zł to już wolę coś "wyrzeźbić".
***
Nieaktualne.
Wracam do tematu, bo kupiłem ładną stację SF314 i znów bez kabla...
W zamian służę programowaniem EPROMów z TOSem, mam też MC68HC000FN16 i wtyki DIN13 (mogę zrobić przejściówkę na VGA lub EURO). Oczywiście zwyczajne kupno tego kabla też wchodzi w grę ;)
Coś się ruszyło w sprawie Lotharkowego scan-doublera - widziałem filmiki, wygląda to obiecująco. Ciekawe tylko jak będzie z ceną. Bliżej chińszczyzny czy framemeistera...
Wszystko zależy od wariantu - ma wejście EURO czy DB9? Nawet jeśli DB9 to ma tam i Composite Sync i H/V Sync, musiałbyś sprawdzić co jest podłączone w kablu.
W zasadzie to już widać różnicę i to diametralną - teraz treść obrazu jest idealnie stabilna, czyli rzeczywiście synchronizacja jest oddzielna, a problem nie dotyczy synchronizacji, lecz sygnału wizji. Zakłócenia są wyłącznie na jasnych obszarach, zapewne jest coś nie tak z poziomem bieli.
Na kablu EURO zawsze masz złożony sygnał synchronizacji, który w STE jest złożonym sygnałem wizji (Composite Video). Dlatego zależało mi na teście z monitorem, który jest synchronizowany "normalnie" czyli osobno ma H-Sync i osobno V-Sync. Sygnał Composite Video w STE jest wytwarzany w modulatorze, więc jeśli ten sygnał jest nieprawidłowy to nie będzie działało ani Composite Video, ani modulator TV, ani RGB+CS. Jeśli na monitorze RGB+HV obraz będzie dobry to usterka będzie mniej więcej zlokalizowana.
Podłączenie do TV jest przez Composite Video czy RGB+CS, jeśli to drugie to jak wygląda sam sygnał Composite? Masz możliwość podpięcia pod monitor RGB+HV (SC-1224/Commodore 1084S)?
Według mnie zakłócenia na zasilaniu, czyli wyschnięte kondensatory...
Sprawdzenie jest dość trudne, a działanie może zależeć od wersji TOSu. W jaki sposób chcesz sprawdzać poprawność działania mechanizmu detekcji zmiany dysku?
ST, jak już pisałem, rozpoznaje zmianę dyskietki (ale tylko niezabezpieczonej przed zapisem) na podstawie sygnału WP.
Tu masz to dość obszernie opisane: http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=19148
I sam mod: http://atari.8bitchip.info/flomodam.html
Znalezione posty [ 1,401 do 1,425 z 1,485 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.057 sekund, wykonano 25 zapytań