1

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

ok, kasuję posta bo w takim razie też nieaktualny :>

2

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czyli napięcie jakieś wystarczające jest, mechanicznie rozruszana, no to tak wychodzi że za mało tych amper faktycznie do obrócenia.

3

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tego co pamiętam to wzrasta do około 5V w czasie obrotów, pomierzyłem w jakiejś pod ręką sprawnej i było nawet 6V.  Więc 8V trochę dużo ale zdecydowanie nie za mało, więc to nie ta przyczyna raczej.

Upewnijmy się jeszcze do mechaniki.
Jeśli naoliwiłeś oś na której chodzi koło zamachowe wraz z paskiem to jeszcze zostaje opór na górnym łożysku w docisku dyskietki. Czy bez zamknięcia obraca się to szare kółko w miarę swobodnie?

4

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A jakie napięcie jest na złączu silnika obrotów gdy próbuje kręcić?

5

(35 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja bym dał pokój z tą wanienką, z przesyłką będzie 35zeta. Dwie małe diody jakieś, może uv, może nie, kto wie. Jeśli nie zdezynfekują smartfona, to się nie dowiesz nawet. Co innego z epromem, od razu będzie widać, żę nawet nie ruszył. A komu by się chciało robić posiew na agarze w szalce po dezynfekcji, aby potwierdzić czy ten sterylizator w ogóle działa. Myślę, że to bajer po prostu, który nic nie robi.

Ta świetlówka w kasowarce jest dość mocna, myślę, że ma spokojnie kilka watów. Sterylizator zapewne jest jak świeczka przy lampie oświetleniowej jeśli chodzi o porównanie mocy.

6

(35 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tu ten sam już 20 dychy taniej:
https://www.kaufland.pl/product/544862083

Mam taki i działa super, choć bez zegara też spokojnie by mógł być, odmierzyć +-15 minut można czymkolwiek.

A najlepiej od chińczyka z ali za około 50 dych - byle przed 1 lipca, bo wchodzi cło na każdy już przedmiot +3 euro, nawet na kabel usb za 0,49PLN.

7

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mi SubCart chodził dziwnawo w 800xl z u1mb, tzn. niektóre dema działały losowo, natomiast po całkowitym wyłączeniu rozszerzenia pamięci w SubCarcie było ok. W 130xe chodzi dobrze, komp radzi sobie bez potrzeby wyłączania ram w Sub.
Natomiast AVG z tym samym 800xl i u1m działał prawidłowo.

8

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak było, tylko potem komornik nie chciał oddać traktora sąsiadowi, bo go od ręki sprzedał (za mniej chyba niż 1/3 ceny). Jak i podważał fakt, że coś właścicielowi się należy bo wkręcał mu zdaje się, że pożyczał ten traktor czasem dłużnikowi. Czy jakoś tak? Huczałem z tego :)

Tak, chciałbym żeby zrobił wszystko, ale też zdecydowanie nie chciałbym dostawać takich pism, bo kupiłem coś kiedyś za 20zł od znajomego z forum, więc może mu "coś wiszę więcej", bo to trochę jak z tym pożyczaniem traktora. No i jednak "kara za znajomość".

9

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sam fakt, że ktoś wygenerował swoim długiem obowiązek odpisywania w cudzej sprawie na jakieś pisma pod ryzykiem grzywny, mitrężenia czasu na czytanie i pieniędzy na wysyłanie tego oświadczenia już jest karą.

Ogólnie dług jak widać jest "kolektywny" i nie może zniknąć. Przypomina mi się historia z przed kilku lat słynna z TV, gdzie dłużnika nie było na obejściu jak i nie miał wartościowych ruchomości, więc komornik zajął traktor sąsiada na poczet długu (jakiś wypas za 100 koła). :>

10

(105 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Osobliwość, lub kryptoreklama Atari na stronie Commodore!

https://commodore.net/computer/

Na splashu widocznym po fotografii dziewczyny siedzącej przed komodą pojawia się gość w białej koszuli z ni mniej ni więcej joystickiem Atari CX40 (tylko dlaczego ma dwa klawisze fire? Artefakt AI?). Za chwilę następne zdjęcie - ojciec z synem mega zadowoleni i też grają na tych joy-ach. Czyli joysticki dobre :) Tak trzymać, podoba mi się ta sytuacja.

Edit. Teraz się dopatrzyłem, że dałem zły link i nie było tego, co miało być. Teraz jest dobry.

11

(32 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

No właśnie, rynek reguluje, zatem nie ma się zupełnie czym przejmować i wątek jest bez sensu. To tak jakby uporczywie marudzić, że pracownicy nie dostają tyle, ile wypracowali, a osiedlowy spożywczak zarabia na marży na jajkach i bułkach które rano kupiła babcia (dla wnuków). :)

12

(32 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Weźmy pierwszego lepszego pracodawcę bądź korpo które handluje jakimkolwiek towarem:

-kupuje tanio, by sprzedać z zyskiem przekraczającym koszty operacyjne lub płaci pracownikowi mniej, niż była warta jego praca
-jeśli może to tworzy monopol na wyroby bądź usługi i kształtuje cenę na możliwie wysokim poziomie.

Czyli - idąc tym tropem: nie musimy pochwalać kapitalizmu, który nie jest zabroniony. Tak?

13

(105 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Za 2 lata 100 lecie urodzin Jacka Tramiela. Miłośnicy retro próbują popchnąć Pocztę Polską w kierunku wydania znaczka okolicznościowego.

W proponowanym znaczku Atari OSOBLIWIE przemilczane.

https://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=13563

14

(32 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

No właśnie. Czyli trzeba płacić przy kwocie 1000,01PLN.

A Justyna - dobrze, niech czeka. Wystawiać, by nie sprzedawać to nie jest dobra strategia. Moda minie, życie minie i stara babcia zostanie z towarem na który swego czasu wyłożyła sporo.

Myślę, że jednak nie chcemy regulacji w miarę wolnego rynku staroci koncesjami, pozwoleniami, licencjami na obrót, reglamentacją dóbr, cenami urzędowymi? Np. maksymalnie 2 Atari na głowę i zakaz sprzedaży przez co najmniej 5 lat od zakupu.

15

(32 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

No tak, ale wciąż tylko teoretyzujemy :) Ten "ktoś" miał swoją szansę, ale ją zaprzepaścił. Odpuścił licytację. Nikt oprócz Justyny nie chciał tej gry, takie są fakty.

I w drugą stronę, owszem, narzuci ceny, ale nikt nie kupi. Co wtedy zrobi z szafą pełną niesprzedawalnych przy tej cenie egzemplarzy Misji? Jeśli rzuci je na raz, to cena natychmiast spadnie. Jeśli będzie po jednej cykał co kwartał, a ma ich sto, to może zejść z tego świata, nim pozbędzie się towaru.

Jak na giełdzie: pozycja długa - skupuje akcje, próbuje sprzedać drożej - nikt nie chce :) Może obniżyć, albo czekać.  Jest też ryzyko, że popłynie na walorze, gdy będzie dostępna reedycja za 50PLN, a środki zamrożone. Każda moneta ma (co najmniej) dwie strony.

Na luzie, zobaczycie, że przewiezie się na tym :)

16

(32 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Jaka jest wartość rynkowa przedmiotu, który nie jest produkowany i za który w licytacji lub kup-teraz zapłaciłeś przykładowo tą graniczną kwotę 1000,01PLN zawierając umowę kupna sprzedaży? W jaki sposób można to ustalić? Sprawdzając inne ceny transakcyjne. Jakie one będą? Pewnie zbliżone do tej kwoty, jaką za daną rzecz zgodziłeś się zapłacić, chyba, że w zwyczaju masz znacznie przepłacać. Jak unikat, to jedynie Twoja transakcja będzie reprezentatywna, czyli warte tyle, ile dałeś. :>

Wracając do sedna, wolny rynek wycenił Misję na 151zł i wygrała najwyższa oferta. Nikt nie bronił licytować i dać 152zł, była szansa wygrać. Zważywszy że to Allegrolokalnie Justyna oferowała dokładnie 151 zł, ani mniej, ani więcej. Teraz to szukanie dziury w całym, że ktoś kupił i sprzedaje drożej. Nikt inny nie chciał tej gry za 151zeta, czym więc się martwić? Tym bardziej nikt nie będzie chciał za 250 czy 300. :>

17

(32 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Kto wie, może płaci. Zgłosić dochód zawsze może. Natomiast obowiązek złożenia i zapłaty PCC powstaje powyżej kwoty 1000zł przy kupnie/sprzedaży c2c.

Kupujący musi to zgłosić i opłacić. Także jak kupujecie w kup teraz od osoby prywatnej, czy w licytacji to kwoty max 999,99PLN  :>

18

(32 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Kiedyś spekulant był wrogiem systemu.  Zmieniło się to i dzięki temu mamy w domach po 10 czy 100 Atari plus jeszcze parę kompów z innych dziedzin.  A tak góra po jednym by było i to na kartki albo zapisy.

Dzięki flipperowaniu wartość kolekcji na tą chwilę rośnie. Nie stoimy w miejscu z górą elektro odpadów po 20-30zł sztuka. Także są dwie/trzy strony medalu.

Kupił, chce sprzedać drożej, może sprzeda, może nie, może się natnie. Może gra się nie spodobała, może ma lepszy egzemplarz niż kupił i się przeliczył. Może myślał, że nie ma Misji, a po sprawdzeniu znalazł dwie lepsze w szafie. Moźe chce zarobić na leki dla babci, na wakacje albo na stację do Atari, któż to wie...?

Tak więc głowy do góry,  okazje będą, jeszcze ktoś wystawi następną Misję za 20zł w kup teraz :)

19

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Faktycznie były co najmniej 3 rodzaje. Kojarzę, że Japan z dużymi różnicami to jeden typ i hong-kong to drugi, ale występował w dwóch odmianach. One miały trochę zróżnicowaną mechanikę. Z tego co pamiętam jeden miał pasek płaski, szeroki a drugi kwadratowy (taki jak w XC-12) i był zapewne późniejszy.

20

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wezmę 1szt!

21

(147 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wezmę 1szt!

22

(105 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To ta druga lokalizacja - przy Wojska Polskiego. Okazały sklep, z wielkimi witrynami, tak ze 150m2. Handlowali głównie Commodore i trochę też PC-tami.  Na stemplu widocznym na gwarancji nie ma przesady, to był salon, zwłaszcza jak na tamte czasy. Szkło, chrom, elegancka posadzka, duże bannery Handwit, sprzedawcy pod krawatami etc. Tam dla odmiany na ogół odpalona była Amiga CDTV z jakimś demem z CD. Mieli też A4000 w towerach i desktopach. 

Chodziło się tam popatrzeć po lekcjach - albo po quickshoty czy myszki :).

23

(105 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ale film, ale film! Wreszcie materiał o miejscu gdzie bywałem :) Wygląda tam nieco inaczej niż zapamiętałem, ale to na pewno Posejdon. Stoisko Handwit z komputerami pamiętam, tam prawie na okrągło z Amigi 500 leciało demo Phenomeny - Enigma. Potem firma rozrosła się do osobnego sklepu, a może miała dwie lokalizacje w mieście, nie mogę sobie już teraz przypomnieć.

Niestety z tego co widzę nie weszli na drugie piętro, gdzie było miejsce NAJWAŻNIEJSZE - nagrywalnia "Docenta". Specjalizował się w Atari, miał rozbudowaną 800XL z dwoma stacjami 1050. Nagrywał w turbo 2000F i w normalu, jak i montował turbo. Nagrywał też na Amigę.

Ciekawa rzecz to stos Astro Cabinetów 90. Miałem ten zestaw, luneta z plastikowymi wymiennymi soczewkami i mapą nieba Hergestellt in der DDR. Całkiem fajne dla początkujących miłośników astronomii i optyki. Jeśli to jest już 1991 to musiało pochodzić z jakiejś wyprzedaży likwidacyjnej po zjednoczeniu niemiec. Ja dostałem to na gwiazdkę jeszcze w poprzednim systemie jakoś w 1985 albo 1986, więc może film być bliżej 1989.

Co do podkładu muzycznego, to poniekąd na temat, bo Biliński do Szczecina pasuje, choć fakt, że trochę zagłusza.

24

(6,392 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Aukcja tematycznie nawiązująca do zbliżającej się kolejnej premiery Barbariana na małe Atari.
Dowiadujemy się z niej, że Atari 800xl jest ciastkiem z czekoladowymi układami scalonymi, lubianym przez barbarzyńców :)

https://www.ebay.pl/itm/127719368845

https://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=13451

25

(6,392 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Tu ciekawy odjazd:

https://www.ebay.pl/itm/167742434570

Sztuka, śmieć, zagadka i improwizowany przyrząd pomiarowy w jednym. Doceniam nieszablonowość i chodzenie własnymi szalonymi drogami. Było już kiedyś podobnie mocno podziargane 800XL na Allegro, ktoś z forum kupił z tego co pamiętam, ale za rozsądne pieniądze. Ile bym dał? Mimo zalet 25€ max, bo autor anonymous, nie opromienia przedmiotu sławą.

https://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=13419

https://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=13420

https://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=13421